Dla obszaru
    Styropian (EPS) i styrodur (XPS) są wykorzystywane do różnych celów: do opakowań, w życiu codziennym i oczywiście w budownictwie. W budownictwie oba są znane jako dobre materiały do izolacji termicznej, ponieważ mają unikalne właściwości. Styropian nazywany jest „polistyrenem ekspandowanym” lub EPS, a styropian to „polistyren ekstrudowany” lub w skrócie XPS.
    Fachowy artykuł 423
    plyty styropianowe
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    1. Izolacja styropianowa lub styrodurowa - produkcja

    Styropian powstaje w wyniku polimeryzacji, w której styren jest ekspandowany z dodatkiem pentanu (C5H12). Zwiększa to objętość styrenu około 40 razy. Po wykończeniu styropian formuje się za pomocą form o różnych kształtach. W ten sposób powstaje styropian, a właściwie EPS lub produkt końcowy, który znamy jako styropianowe płyty izolacyjne.

    Styrodur powstaje również w procesie polimeryzacji, poprzez wytłaczanie styrenu, ale bez dodatku gazu. W procesie produkcji styrenu różne dodatki są dodawane w określonych dawkach, w specjalnej prasie i stapiane w wysokiej temperaturze. Daje to łańcuch polistyrenu, niezwykle twardego i trwałego polimeru. Ze styroduru można również wykonać różne produkty. W ten sposób powstaje polistyren ekstrudowany, a właściwie XPS lub produkt końcowy, który znamy jako styropianowe płyty izolacyjne.

    2. Podobieństwa i różnice w użyciu

    Styropian podobnie jak styrodur stosowane są w budownictwie, głównie do izolacji akustycznej i termicznej budynków. Służą do izolacji termicznej elewacji, do systemów demit, baumit i innych. Chronią również płaskie dachy i zewnętrzne ściany piwnic przed przegrzaniem. Służą również do izolacji akustycznej podłóg na antresolach, ponieważ tłumią dźwięki. Wreszcie mogą służyć do ocieplania profili okiennych, aby zapobiec tworzeniu się tzw. mostków termicznych, odnośnie mogą służyć jako szalunek.

    Różnica w stosowaniu styropianu i styroduru polega na tym, że styrodur może wytrzymać większe obciążenia; dlatego nadaje się do izolowania powierzchni przejezdnych, takich jak podłogi i tam, gdzie nacisk na powierzchnię będzie większy. Także wtedy, gdy izoluje się wilgotne pomieszczenia, m.in. piwnice, bardziej odpowiednie jest użycie styroduru. Może być również stosowany do hydroizolacji.

    3. Właściwości EPS i XPS

    Styropian, materiał chemicznie neutralny, jest dobrym izolatorem przede wszystkim dlatego, że zawiera tylko 2% polistyrenu (tworzywa sztucznego), a pozostałe 98% to powietrze. Dlatego jest to materiał niezwykle lekki i praktyczny. Jest również paroprzepuszczalny, bezwonny, niepalny, chociaż topi się w kontakcie z ogniem. Gdy się zapali jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w kontakcie styropianu z ogniem powstają szkodliwe gazy. Długotrwale wystawiony na działanie wody wchłania ją i staje się bezużyteczny. Również pod wpływem promieni UV zaczyna się rozpadać. Przewodność cieplna EPS wynosi od l = 0,035 do 0,04 W/mK. Styropian charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością na rozciąganie, skręcanie i nacisk. Przesyła temperatury do 75°C.

    Styrodur jest również neutralny i bezwonny. Zwykle jest celowo barwiony na różne kolory i jest znany  jako pastelowo zielony lub niebieski. XPS jest mniej paro przepuszczalny niż EPS. Należy podkreślić, że styrodur jest materiałem palnym i dlatego jest stosowany wyłącznie w miejscach, które nie są narażone na działanie ognia. XPS jest bardziej stabilny w kontakcie z wodą niż EPS, ponieważ nie wchłania wody ze względu na swoją zamkniętą strukturę komórkową. Przewodność cieplna l = 0,025 do 0,033 W/mK. Posiada bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie, wyższą niż styropian. Podobnie jak EPS, przepuszcza temperatury do 75°C. Generalnie styrodur jest bardziej wytrzymały i trwalszy niż styropian.

    plyty-styrodurowe.jpg

    4. styropian i styrodur - cena

    Zarówno EPS, jak i XPS można kupić w płytach o różnych grubościach. Na przykład wzięliśmy płytę o grubości 5 cm o powierzchni 1 m2. Cena takiej płyty styropianowej wynosi od 20 PLN/m2 w górę. Cena płyty styrodurowej o grubości 5 cm zaczyna się od 40 PLN/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na płyty EPS lub XPS, możesz również skontaktować się z nami pod adresem DaiBau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    DaiBau.pl

    Fachowy artykuł 423
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elewacje?

    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje
    9.5
    0

    RADAR RADOSŁAW RYSZKOWSKI


    9.6
    0

    EJ-PRIM USŁUGI OGÓLNOBUDOWLNE SZYMAŃSKI JACEK


    9.1
    0

    GrzesDeko Profesjonalne Wykończenia Wnętrz Grzegorz Wiśniewski


    9.1
    0

    A2Z - BUD Ihor Vonsovych


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone