Dla obszaru

    Suchy jastrych i jego cena

    Artykuł przeczytało aż 758+ użytkowników
    Suchy jastrych różni się od zwykłego jastrychu sposobem montażu, czyli suchą zabudową. Sucha zabudowa oznacza w rzeczywistości układanie płyt drewnianych lub knauf, które tworzą jastrych. System suchej zabudowy stosuje się przy nowej budowie, ale także przy renowacji i adaptacji.
    Fachowy artykuł 758
    suchy jastrych
    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych:

     

    1. Suchy jastrych, sucha zabudowa

    Suchy jastrych ma więcej zalet niż naturalny. Po pierwsze, można go używać natychmiast po instalacji, ponieważ nie wymaga suszenia. Kolejna rzecz to duża oszczędność czasu – płyty montują się bardzo szybko i łatwo. Następna zaleta to izolacja akustyczna i cieplna oraz zabezpieczenie. Suchy jastrych zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym. Wreszcie nie mniej ważny jest fakt, że ten rodzaj podłogi lub ściany jest znacznie lżejszy niż inne typy i stanowi mniejsze obciążenie konstrukcji.

    2. Słabe strony suchego jastrychu

    Można powiedzieć, że jedną z jej głównych wad jest to, że nie jest wodoodporna, jeśli nie jest w specjalny sposób zabezpieczona. Nie nadaje się więc do pomieszczeń takich jak łazienki, kuchnie i tym podobne. W przypadku montażu w wilgotnych pomieszczeniach suchy jastrych musi być zabezpieczony za pomocą dodatkowych środków, aby stał się nieporowaty. Kolejna sprawa to możliwy problem, jeśli suchy jastrych układany jest bezpośrednio na elastycznym podłożu, takim jak np. linoleum lub PCV – w takich przypadkach jastrych należy zabezpieczyć specjalną masą. Jeśli na suchym jastrychu kładziemy płytki, to najpierw należy nałożyć izolację i klej.

    3. Jak wykonany jest suchy jastrych?

    Suchy jastrych jest głównie półfabrykatem fabrycznym, składającym się z klejonych płyt gipsowo-kartonowych, które są laminowane warstwą izolacji, najczęściej styropianem. Do jastrychu można również użyć innych rodzajów płyt budowlanych, takich jak płyta wiórowa. Zasadniczo, aby utworzyć jastrych płyty należy układać w kilku warstwach.

    3.1. Podłoże pod suchy jastrych

    Suchy jastrych układa się na podłożu, które może być wykonane z różnych materiałów. Niektóre z możliwości to zastosowanie wyrafinowanego kamienia wulkanicznego zwanego bituperl, który jest doskonałym izolatorem dźwięku i ciepła. Ponadto często stosuje się siliperl, który jest wykonany z niespienionego perlitu, ale o szorstkiej granulacji, przez co jest doskonałym izolatorem dźwięku. Jako baza mogą służyć nivoperl i perlit impregnowane naturalnym woskiem dzięki czemu są doskonałymi izolatorami dźwiękowymi i termicznymi. Zamiast podłoża można zastosować samą izolację. W takim przypadku izolację umieszcza się bezpośrednio na konstrukcji, najczęściej na płycie betonowej.

    3.2. Perlit

    Perlit to ekologiczny materiał wykonany z kamienia wulkanicznego. Charakteryzuje się dużą porowatością i niskim ciężarem właściwym. Perlit wykorzystywany jest również jako podłoże do odżywiania roślin oraz w budownictwie jako podłoże pod suchy jastrych. Wsypuje się go na nierówne powierzchnie, by je wypoziomować. Perlit pełni jednocześnie funkcję izolatora akustycznego i termicznego.

    4. Suchy jastrych i ogrzewanie podłogowe

    Czy wiesz, że suchy jastrych doskonale łączy się z ogrzewaniem podłogowym? Specjalne panele Knauf mają już wycięte otwory na rury ogrzewania podłogowego. Dlaczego jest to przydatne? Dlatego, że zazwyczaj podczas remontu zdarza się, że brakuje kilku centymetrów wysokości i że nie da się położyć klasycznego jastrychu z ogrzewaniem podłogowym – do tego potrzeba co najmniej 8 cm. W takich przypadkach wykonuje się suchą zabudowę, bo wystarczą do tego tylko 2 cm! Pozostałą część różnicy wysokości wypełnia się dodatkową izolacją pod suchym jastrychem. Najważniejsze, że całą pracę można wykonać w dwa dni. Jedną z zalet suchego jastrychu jest to, że i w niższych temperaturach bardzo szybko się nagrzewa, co ostatecznie oznacza niższe koszty ogrzewania. Prawdą jest jednak również to, że jastrych szybko się schładza i to zaraz po wyłączeniu ogrzewania.

    5. Kiedy stosuje się suchy jastrych?

    Suchy jastrych nadaje się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i do budynków o specjalnych wymaganiach. Stosowany jest najczęściej w przypadku konieczności szybkiego montażu dużych powierzchni, naprawy konstrukcji międzykondygnacyjnych oraz jako połączenie z drewnianymi konstrukcjami podłóg.

    Płyty OSB
    Płyty OSB można także stosować na suche jastrychy.

    6. Suchy jastrych - cena

    Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych kosztuje około 20 EUR/m2 i więcej. Suchy jastrych jest w zasadzie dwa razy droższy od klasycznego.

    Jeśli zdecydujesz się na suchą zabudowę, możesz skontaktować się z nami pod adresem DaiBau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół

    DaiBau.pl

    l

    Fachowy artykuł 758
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Suchy jastrych?

    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych
    9.6
    0

    CEZARY STANISŁAWEK CZARBUD USŁUGI REMONTOWO BUDOWLANE


    9.1
    0

    FINISH MODERN ANETA KUNASZEWSKA


    9.4
    0

    SZELBUD PAWEŁ SZELĄG


    9.6
    0

    FLOORBET ROMAN GLENC


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone