Dla obszaru

    Rozbudowa domu

    Artykuł przeczytało aż 3158+ użytkowników
    Rozbudowa domu to jeden ze sposobów na uzyskanie większej powierzchni, ale także na podniesienie wartości rynkowej domu. Rozbudowa domu może być mała, duża lub złożona, w zależności od Twoich życzeń i potrzeb. Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, planowanie i realizacja rozbudowy to jedno z bardziej skomplikowanych zadań budowlanych. Co należy wziąć pod uwagę planując rozbudowę, jakie są słabe strony, dlaczego tego rodzaju budowa jest jednym z negatywnych trendów i czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, przeczytaj w tekście, który dla Ciebie przygotowaliśmy.
    Fachowy artykuł 3158
    rozbudowa domu
    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo:

     

    1. Cel rozbudowy

    Zanim zaczniesz pracę nad rozbudową, powinieneś określić, co chciałbyś nią osiągnąć oraz jakie będzie jej przeznaczenie i funkcja. Zwykle chodzi o powiększenie tzw. części mieszkalnej budynku – jadalni, kuchni czy salonu. Plany  starych domów są w większości takie, że wszystkie pokoje są rozmieszczone obok siebie. To umożliwia ich funkcjonalną przebudowę, tak aby w części rozbudowanej uzyskać nową, dużą, jasną i przestronną przestrzeń mieszkalną.

    1.2. Dobudówka powinna funkcjonalnie uzupełniać obiekt

    Ważne jest, aby podjąć jasną decyzję co do funkcji i przeznaczenia rozbudowy, która musi być dostosowana i sensownie połączona z istniejącą przestrzenią. Jeśli przedłużeniem będzie np. kuchnia, to logiczne jest, że będzie ona połączona z istniejącą kuchnią, jadalnią lub salonem i nie jest bez znaczenia, gdzie zostanie umieszczona. Czasami takie połączenie z istniejącym budynkiem, ze względu na bliskość granicy lub obowiązkową odległość od innych budynków, ze względu na rzut lub orientację istniejącego domu jest niemożliwe. Dlatego należy na czas dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły i skonsultować się z ekspertem.

    2. Jak zaplanować rozbudowę

    2.1. Dobudówka i przepisy prawne

    Projektując dobudowę należy uwzględnić położenie, czyli usytuowanie dobudówki oraz wymiary zewnętrzne budynku. Jeżeli istniejący dom znajduje się zbyt blisko krawędzi działki, rozbudowa będzie właściwie niemożliwa z powodu braku miejsca. W tym sensie informacje o lokalizacji mogą służyć jako punkt wyjścia do planowania. Dokument ten zawiera wszystkie dane dotyczące obowiązkowych odległości, a dokładniej odległości dwóch budynków lub budowli od granic, dopuszczalną wielkość, połać dachu oraz ogólne warunki projektowania rozbudowy, tj. budowy. Są obszary, w których przepisy te są mniej lub więcej rygorystyczne, więc należy to sprawdzić z dużym wyprzedzeniem.

    "Przed zaprojektowaniem rozbudowy należy sprawdzić, czy odpowiada ona dopuszczalnej całkowitej wielkości budynku na tej działce i czy jest to w ogóle możliwe ze względu na wymagane odległości od jej granic."

    2.2. Kryteria planowania architektonicznego

    Ważnymi czynnikami są wielkość i kształt dobudówki, uwzględniający przyzwyczajenia i potrzeby najemców, czyli członków rodziny. Dobudówka może być świetnym rozwiązaniem w przypadku np. braku miejsca dla gości. Pokój do spotkań towarzyskich i różnych uroczystości rozwiąże taki brak miejsca. Przy planowaniu nie można zapominać o naturalnym oświetleniu i instalacji odpowiednio dużych okien.

    2.3. Połączenie dobudówki z istniejącym obiektem

    Planując rozbudowę, należy wziąć pod uwagę połączenie z istniejącym obiektem. Często zdarza się, że stary dom ma wysoki parter. Jeśli chcesz, aby przedłużenie znajdowało się na poziomie gruntu i miało połączenie z ogrodem, należy dodać schody.

    Należy również rozważyć, w jaki sposób rozbudowa będzie wizualnie połączona z istniejącym obiektem; czy lepiej by była dodana bezpośrednio, czy połączona korytarzem lub przejściem?"

    3. Rozbudowa i pozwolenie na budowę

    Prawo nie precyzuje, czym jest rozbudowa domu. Mówi jednak o tym, że nowe budownictwo to pojęcie obejmujące również odbudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego obiektu. Niezależnie więc od tego, czy chcesz powiększyć dom w bok, czy w górę, musisz dokonać takich samych formalności jak przy budowie. Rozbudowa domu bez pozwolenia jest możliwa w niektórych przypadkach – ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od działki znajdującej się obok. W przypadku dużych zmian w wielkości bryły budynku konieczny jest projekt. Za jego wykonanie musi odpowiadać osoba z uprawnieniami i wpisana na listę członków izby samorządu zawodowego. Składową projektu jest również opinia geotechniczna. Rozbudowę należy poprzedzić ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji.

    Dobudówka
    Należy zadbać o to, aby dobudówka stylistycznie i estetycznie pasowała do domu

    4. Rozbudowa domu - zalety

    4.1. Rozwiązanie problemu mieszkaniowego

    Wśród głównych zalet, oprócz dodatkowej powierzchni mieszkalnej, jest zwiększenie wartości rynkowej nieruchomości. Większa przestrzeń mieszkalna to także większy komfort, co podnosi jakość życia w budynku. Do dobudowanej części może wprowadzić się rodzina Twoich dzieci, co rozwiąże ich problem mieszkaniowy, ponieważ wysokie ceny na rynku nieruchomości coraz bardziej utrudniają znalezienie własnego domu.

    4.2. Rozbudowa domu to inwestycja

    Poszerzenie domu ma jednak swoje pułapki. Na samym początku należy ustalić maksymalny możliwy budżet, czyli kwotę, jaką możesz przeznaczyć na rozbudowę i której nie można przekroczyć! Dlatego dobrze jest określić aktualną wartość rynkową nieruchomości oraz wartość rynkową po zakończeniu rozbudowy. Różnica między tymi dwiema kwotami to kwota, jaką możesz wydać na nową budowę. Tylko w ten sposób zainwestowane pieniądze zostaną Ci zwrócone w przypadku sprzedaży.

    5. Rozbudowa domu – słaba strona

    5.1. Rozbudowa jako negatywna tendencja

    Niestety rozbudowy to dziś negatywne zjawisko. Zbyt wysokie ceny nieruchomości powodują, że młodzi ludzie często zostają w domu rodzinnym. Wtedy pojawia się problem niewystarczającej przestrzeni mieszkaniowej, co zmusza rodziny do rozbudowy domu. Z drugiej strony może to być spowodowane złym rozkładem i niefunkcjonalnością pomieszczeń w starszym budynku.

    5.2. Niezgodność z istniejącym obiektem

    Główną słabością rozbudowy jest często niekompatybilność z istniejącym budynkiem, gdzie dobudowa zniekształca ogólny pierwotny obraz istniejącego stanu i powoduje rozłączenie z resztą przestrzeni. W sytuacji, gdy nie możesz zrezygnować z dobudowy, dobrze byłoby zatrudnić projektanta lub architekta, który zadba o to, aby dobudowa była w tym samym stylu, a niezbędne materiały były identyczne z tymi, które zostały pierwotnie użyte. Jednak ten sam kolor, materiały i to samo nachylenie dachu z pewnością nie wystarczą, aby w pełni zharmonizować dobudówkę z domem. Połączenie dobudowy z istniejącym budynkiem to zawsze aktualny i złożony problem budowlany, którego wykonanie wymaga obecności fachowców. Jeśli poszerzenie nie zostanie przeprowadzone prawidłowo, to mogą powstać mostki termiczne, które z czasem spowodują inne problemy.

    5.3. Dobudówka jako niezależna jednostka mieszkaniowa

    Cały proces realizacji rozbudowy jest jeszcze bardziej skomplikowany, jeśli chcesz, aby dobudówka była w rzeczywistości osobnym mieszkaniem. W takim przypadku budynek jest prawnie uznawany za budynek dwumieszkaniowy, dlatego konieczna jest zmiana przeznaczenia zgodnie z daną procedurą. Zmiana ta wymaga dodatkowych opłat, rozwiązań i składek za media, a także utworzenia nowych lub dodatkowych przyłączy.

    5.4. Zmniejszenie terenów zielonych

    Dodatkową słabością rozbudowy jest obniżenie jakości działki, gdyż rozbudowa zawsze zajmuje więcej metrów kwadratowych. Większe tereny zielone stają się dziś coraz rzadsze, zwłaszcza na terenach miejskich. Mają one ogromny wpływ na jakość życia i wartość nieruchomości. Rozszerzenie może ograniczyć lub zasłonić widok lub zakłócić połączenie z podwórkiem.

    5.5. Zatrudnienie architekta

    Jeśli nie da się uniknąć rozbudowy domu, konieczna będzie rozmowa z ekspertem, czyli architektem, który będzie w stanie doradzić, jakie opcje są dla Ciebie odpowiednie. Na koniec należy podkreślić, że dobudowa często nie jest w 100% funkcjonalnie połączona z resztą przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej, często też nie jest możliwe jej całkowite ukrycie i zharmonizowanie z istniejącym budynkiem.

    6. Rozbudowa - cena

    Ile może kosztować rozbudowa domu? Jeśli chodzi o nowe budownictwo obejmujące przygotowanie terenu, wykopy, wykonanie fundamentów, wykonanie płyt stropowych, prace budowlane i dekarskie, pokrycie i wykonanie ścian, stropów, ścianek działowych oraz wszystkie końcowe prace budowlane (wylewki, tynki) , koszt wynosi średnio od 2000 do 2600 zł/m2 (do III etapu  budowy) i od 2600 do 3200 zł/m2 pod klucz.

    Koszt rozbudowy domu zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości dobudowy, liczby kondygnacji, ilości i rodzaju użytych materiałów budowlanych, zakresu niezbędnych prac budowlanych, wykonawców itp."

    Jeśli zdecydujesz się na rozbudowę domu, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 3158
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Nowe budownictwo?

    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo
    9.4
    0

    MATBUD MATEUSZ KALATA


    9.6
    0

    HYDROPOL SP Z O O


    9.6
    0

    P U H TRÓJ MAR EWA KUŚ


    9.6
    0

    DOMY SZKIELETOWE SZEWCZYK RAFAŁ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone