Dla obszaru
    Niezależnie od tego, czy jest to chodnik, droga dojazdowa, podwórko, ścieżka czy inny obszar spacerowy, to nie ma dużej różnicy w brukowaniu jako pracy rzemieślniczej. Układanie kostki składa się z dwóch części, z których jedna jest szczególnie ważna. Zapewnia ona niezbędną nośność i odprowadzanie wody deszczowej i od niej też zależy wygląd wykończonej powierzchni. Jest to właściwie pierwsza część pracy - przygotowanie podłoża - podczas gdy druga część to tylko brukowanie przygotowanego terenu. Cena i trwałość podłoża uzależnione są od prawidłowego przygotowania.
    Fachowy artykuł 229
    kladzenie kostki
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

     

    1. Podłoże ma kluczowe znaczenie dla nośności

    Powierzchnię do ułożenia kostki przygotowujemy robiąc wykop na głębokość 40-70 cm, a następnie wsypując piasek lub żwir o granulacji 0-32 mm, by zapobiec zamarzaniu. Wysokość tej warstwy uzależniona jest od struktury kostki wykończeniowej i przewidywanego obciążenia. W każdym razie ta warstwa, zwana podsypką, musi być dobrze zagęszczona i zbita, aby mogła wytrzymać spodziewane obciążenie i musi mieć nachylenie 2,5%.

    2. Folia drenażowa

    Aby zapobiec wnikaniu wody do podłoża, pod nim lub nad nim umieszcza się folię drenażową. Dzięki temu struktura powierzchni do chodzenia pozostanie równa i stabilna, nie będzie trzeba jej ciągle poprawiać ani łatać występów, dziur czy kolein.

    3. Warstwa drenażowa

    Warstwa drenażowa składa się ze żwiru (4-8 mmx3,5 cm), który jest odporny na przemarzanie. Układa się ją na folii drenażowej, ale warstwy tej nie należy zagęszczać płytą wibracyjną i musi pozostać pod minimalnym spadkiem. Pracę wykonuje się za pomocą łat drewnianych lub aluminiowych, którymi na końcu wyrównuje się nadmiar podsypki.

    4. Wykonanie nawierzchni

    Układanie materiału chodnikowego wybranego do brukowania nawierzchni rozpoczyna się od jednego narożnika, pod kątem prostym do głównej linii. Zaleca się rozpoczęcie układania od najniższej części powierzchni. Ważne jest, aby płyty, kostki lub bloki nie były ułożone na styk, ale tak, aby szczeliny między nimi pozostały jednakowe. W ten sposób obciążenie zostanie później rozłożone bardziej równomiernie. Aby nawierzchnia pozostała w linii prostej, używa się palików i sznurka. Dodatkowo do wyrównania płyt, kostek lub bloków służy gumowy młotek lub listwa. Wzdłuż krawędzi i ścian materiał jest wykańczany poprzez cięcie. Aby kolor utwardzonej powierzchni wyglądał lepiej, naprzemiennie używaj materiału z kilku palet.

    Brukowanie
    Młotek plastikowy i prowadnica to niezbędne narzędzia podczas układania nawierzchni

    5. Materiał do fugowania i fugi

    Po zakończeniu procesu układania wybranych płyt lub kostek, wykonuje się fugowanie piaskiem kwarcowym, którego zużycie wynosi około 2,5-3,0 kg/m2. Ważne jest, aby ta praca była wykonywana przy suchej pogodzie. Nadmiar piasku można łatwo usunąć, a procedurę powtarza się 2-3 razy.

     5.1. Piasek do fugowania

    Niewłaściwy materiał do fugowania może prowadzić do zatrzymywania się wody, nierówności powierzchni i różnych uszkodzeń. Oprócz odpowiedniej szerokości spoiny 3-5 mm, należy również wybrać odpowiedni piasek. Dlatego najczęściej stosuje się piasek kwarcowy o granulacji 0,3-0,6 mm. Piasek do fugowania powinien być suchy i wolny od zanieczyszczeń, takich jak glina czy nasiona.

    Piasek do fugowania
    Jeśli na podłożu znajduje się miękka nawierzchnia, jako materiału spoinowego można użyć żwiru lub piasku.

    6. Zagęszczanie (ubijanie) płytą wibracyjną

    Ułożona powierzchnia jest ostatecznie obrabiana zagęszczarką z płytą wibracyjną. Płyta jest pokryta gumą, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni; ta maszyna wytwarza wibracje, które ściskają i ubijają powierzchnię i materiał. Przed rozpoczęciem pracy z zagęszczarką konieczne jest dokładne oczyszczenie wykończonej powierzchni z resztek piasku i innych materiałów.

    6.1. Układanie kostki na betonie

    Płyty, kostki czy bloczki w większości przypadków kładzie się na piaszczystym podłożu, ale możliwe jest również ułożenie ich na betonie. Ten sposób układania jest odpowiedni dla nawierzchni obciążonych np. towarowym ruchem kołowym. Do tego celu zawsze można wykorzystać istniejące podłoże betonowe. Jednak główną słabością wykonywania takich prac jest konieczność rozbicia płyty betonowej do wykopu, co jest dużą i kosztowną pracą.

    Płyta wibracyjna
    Spoinowaną powierzchnię chodnika ubija się płytą wibracyjną.

    7. Układanie kostki - cena brukowania

    Ile kosztuje brukowanie? Cena kładzenia kostki zależy od głębokości wykopu, grubości podsypu, który jest przygotowywany zgodnie z przewidywanymi obciążeniami oraz wielkości użytej kostki, płyt lub bloczków. Wykonanie wykopu, przygotowanie podłoża i wybrukowanie podwórka płytami betonowymi może kosztować od 50 do 150 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na układanie kostki brukowej, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 229
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie kostki, behaton?

    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton
    9.7
    0

    PHU SKORPI


    9.6
    0

    SASS ZAKŁAD REMONTOWO BUDOWLANY PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWY RYSZARD SASS


    9.4
    0

    DOMBRUK TOMASZ BOŃCZAK


    9.5
    0

    JACH GUM ZAKŁAD USŁUG WIELOBRANŻOWYCH


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone