Dla obszaru

    Fugowanie nawierzchni brukowanych

    Artykuł przeczytało aż 552+ użytkowników
    Jeśli chodzi o brukowanie to z pewnością bardzo ważny jest sam dobór materiału – płyty, bloczki czy kostki – jak również przygotowanie podłoża i prawidłowe ułożenie danego materiału. Tym jednak brukowanie nie jest zakończone. Następuje fugowanie utwardzonej powierzchni, gdzie ważny jest również wybór masy fugowej.
    Fachowy artykuł 552
    fugowanie nawierzchni brukowanych
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

     

    Fugowanie nawierzchni brukowanych – kilka ogólnych zasad

    Istnieje wiele rodzajów mas fugowych, którymi można wypełnić spoiny między elementami (płytami, bloczkami, kostką): od zwykłej zaprawy piaskowo-cementowej po dwuskładnikowe żywice epoksydowe. Każda z mas fugowych, o których będziemy mówić, ma swoje ogólne właściwości, chociaż instrukcje użytkowania różnych producentów mogą być zupełnie inne. Należy je zawsze dokładnie przeczytać przed zakupem i użyciem produktu.

    Przy wyborze najodpowiedniejszego rodzaju masy fugowej, należy zawsze brać pod uwagę rodzaj nawierzchni, podłoże, pożądany wygląd estetyczny, żywotność, warunki atmosferyczne i oczywiście budżet.

    Do podłoży przepuszczalnych (porowatych) można stosować prawie wszystkie rodzaje fug, ale tylko niektóre stosuje się do podłoży nieprzepuszczalnych. Fuga może pozostawiać plamy na porowatym kamieniu naturalnym, dlatego należy ją nakładać ostrożnie, ponieważ plamy, szczególnie po wyschnięciu, są trudne do usunięcia.

    Fugowanie powierzchni brukowanych - kiedy jest na to odpowiedni czas?

    W niektórych przypadkach fugowanie należy wykonywać przy suchej pogodzie, ponieważ niektórych rodzajów fug nie wolno zwilżać przed zakończeniem prac. Fugowanie należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta.

    Masa do fugowania - ogólna charakterystyka

    Masa fugowa jest łatwa w użyciu i tworzy elastyczną spoinę. Wysokiej jakości masa jest zwykle odporna na erozję, i zapobiega również wzrostowi trawy i chwastów między płytami. Fuga z łatwością naprawia również powstałe z upływem czasu uszkodzenia połączeń płyt, bloków lub kostek. Masa może być stosowana przy brukowaniu placów, parkingów, ścieżek, publicznych i podobnych terenów zewnętrznych, ale tylko wtedy, gdy nie przewiduje się ich dużego obciążenia, np. kołowym ruchem drogowym.

    Fugowanie - rodzaje fug

    Jednoskładnikowa fuga polimerowa

    Można powiedzieć, że jest to produkt o uniwersalnym zastosowaniu, ponieważ odpowiada największej ilości materiałów brukarskich. Nakłada się go posypując suchą masą mokre płyty, bloki lub kostki, a następnie narzędziami lub maszynami (kielnie, pędzle, listwy, pistolety do fugowania itp.) wciska w spoiny. Ogólnie rzecz biorąc, jednoskładnikowe fugi polimerowe są dość ekonomiczne i dostępne w różnych kolorach. Aby zapewnić dłuższą żywotność tego typu masy, materiał brukarski umieszczany jest na przepuszczalnym podłożu cementowym.

    Masa dwuskładnikowa z żywic epoksydowych

    Tego typu fugi wykonane są z kruszyw na bazie piasku i żywicy, które miesza się na miejscu. Następnie, podobnie jak jednokomponentowe, są one wciskane w spoiny na mokrym brukowanym podłożu za pomocą narzędzi lub maszyn (kielnia, szczotki, listwy, pistolety do fugowania itp.).

    Żywica utwardza ​​kruszywo, dzięki czemu jest trwalsze i nadaje się np. do mycia wężem. Chociaż te fugi są zwykle droższe niż inne opcje, mają długą żywotność, co najmniej 10 lat. Dwuskładnikowe żywice epoksydowe są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można nimi uzupełnić dowolny materiał wybrany do brukowania.

    Szczególnie ważne jest zabezpieczenie kamienia naturalnego i innych porowatych powierzchni przed fugowaniem. Zabezpieczenie zapobiega wnikaniu żywicy w kamień i pozostawianiu plam na jego powierzchni. Ponadto zaleca się jak najszybszą pracę, więc zwykle robią to dwie osoby. Jako produkt na bazie piasku, dwuskładnikowe żywice epoksydowe mają skład ziarnisty, więc ostatecznie spoiny będą tak wyglądać.

    Fuga do płytek zewnętrznych

    Ten rodzaj fugi ma bardzo gładką i delikatną konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do porcelany i ciętego kamienia naturalnego. Mieszanka ma postać proszku i jest sprzedawana w workach, dzięki czemu rozpuszcza się w wodzie w rozmiarze zalecanym przez producenta. Nakłada się na brukowaną powierzchnię aż do wypełnienia wszystkich spoin.

    Aplikacja wymaga nieco więcej praktyki i więcej czasu niż inne rodzaje fugowania. Aby efekt był jak najlepszy, same spoiny powinny być jak najbardziej suche. Natychmiast po nałożeniu masy powierzchnię należy przetrzeć wilgotną gąbką, nie później niż w ciągu 30 minut, dlatego zaleca się, aby tę pracę wykonywały dwie osoby. Brukowaną powierzchnię myje się ukośnymi pociągnięciami, aby nie wycisnąć jeszcze świeżej masy fugowej.

    Fugowanie jest uważane za bardzo opłacalną opcję, zwłaszcza że fugi są dostępne w kilku kolorach i zawsze znajdzie się taka, która będzie idealnie pasowała do płytek. Ponieważ wyglądają elegancko, gładko i nowocześnie, fugi te są zwykle wykonywane przy naturalnym kamieniu lub porcelanie z przyciętymi krawędziami. Jeśli chodzi o konserwację, należy je myć delikatnie bez bezpośredniego kontaktu.

    Masa fugowa cementowa

    Tego typu fugi sprzedawane są w postaci tak przygotowanej, że na miejscu dodaje się tylko wodę. Otrzymana w ten sposób mieszanina jest wciskana w spoiny i po 30 minutach suszenia dokładnie czyszczona. Ich zaletą, w stosunku do jednoskładnikowych mieszanin polimerowych, jest to, że tworzą nieco mocniejsze wiązanie i nadają się do przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych podłoży.

    Tę masę również trzeba szybko nałożyć, dlatego w takich przypadkach zalecamy wykonanie pracy w dwie osoby. Takie spoiny są bardzo trwałe, co najmniej 10 lat i mogą być myte ciśnieniowo. Kolorystyka jest jednak ograniczona, a wysuszone fugi wyglądają na lekko ziarniste, co może nie pasować do każdego materiału użytego do utwardzania nawierzchni.

    Zwykła zaprawa

    Mieszankę piasku i cementu nakłada się ręcznie szpachelką. Mieszankę zaprawy można stosować na podłoża przepuszczalne lub nieprzepuszczalne. Ostateczny wygląd zazwyczaj nawiązuje do tradycyjnych rodzajów nawierzchni, takich jak ręcznie cięty kamień naturalny lub wersje betonowe, tj. imitacji stylu antycznego.

    Fugowanie nawierzchni brukowanych - procedura

    Przed fugowaniem utwardzonej nawierzchni należy ją dokładnie zmyć wodą pod ciśnieniem, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Następnie zaprawę rozprowadza się równomiernie na całej powierzchni i wciska w spoiny za pomocą kielni lub maszyny. Potem najlepiej zastosować płytę wibracyjną, by  wcisnąć masę możliwie równomiernie w spoiny. Na koniec masą uzupełnia się spoiny, aby wszystkie były równomiernie wypełnione.

    Ostatnim krokiem jest zwilżenie całej utwardzonej nawierzchni, ale nie nadmiernie. Należy odczekać 10-15 minut, aż fuga zareaguje w kontakcie z wodą i wyschnie. Następnie nawierzchnię trzeba dokładne zmyć, aby usunąć wszelkie pozostałości fugi z płyt, bloków lub kostek.

    Co doradzają fachowcy?

    Jaki jest proces pracy z masą fugową?

    Fugowanie nawierzchni utwardzonych masą fugową to stosunkowo nowy system, który jest coraz częściej stosowany ze względu na swoje właściwości, a zwłaszcza ze względu na możliwość malowania. Procedura pracy jest dokładnie taka sama jak w przypadku piasku kwarcowego, ale tylko do pewnego etapu.

    Gdy nawierzchnia jest utwardzona, do spoin dodaje się piasek kwarcowy lub jednoskładnikową masę fugową. Piasek równomiernie wysypuje się z worka i za pomocą miotły wprowadza z płyt do spoin. Kiedy wszystkie złącza są wypełnione, płytą wibracyjną zagęszcza się mieszankę w każdej spoinie, dzięki czemu ostatecznie wszystkie są jednolite i równomiernie wypełnione. Ponieważ płyta wibracyjna drga i zawsze trochę piasku wypada ze spoin, więc na koniec trzeba wszystko jeszcze raz zamieść.

    Kolejnym krokiem w procesie fugowania jest moment użycia masy fugowej, kiedy to następuje zmiana procedury. Piasek kwarcowy z płyt można po prostu zamieść z powrotem do spoin, w przeciwieństwie do masy fugowej. Masa fugowa wymaga uwagi i precyzji, nie wolno jej pozostawiać na materiale, którym wykonaliśmy brukowanie, ponieważ twardnieje i tworzy grudki.

    Fugowanie ma na celu zapewnienie, by wszystkie fugi były ładnie wypełnione i równe. Dopiero gdy nawierzchnia nabierze takiego wyglądu, zaczyna się zwilżanie (niektóre rodzaje fug można również stosować na mokre powierzchnie).

    Po dodaniu wody do zaprawy jednoskładnikowej zaczyna ona twardnieć. Dlatego ważne jest, aby fugowanie odbywało się przy ładnej pogodzie (kiedy nie pada deszcz). Należy zadbać o to, aby z powierzchni płyt usunąć wszelki nadmiar masy (grudki), zanim na nich stwardnieje. Dzień po zakończeniu fugowania zaleca się ponowne dobre nasączenie całej powierzchni, aby woda spowodowała ostateczne utwardzenie fugi. Taka powierzchnia będzie gotowa do użytku dopiero za 2-3 dni (różne produkty mają różne instrukcje, których należy przestrzegać).

    Jakie są korzyści fugowania masą fugową zamiast piaskiem kwarcowym?

    Masa fugowa posiada zasadowy odczyn pH, co oznacza, że ​​sama jest przepuszczalna dla wody, choć hamuje wzrost roślin. Zaletą masy jest to, że nie wciąga soli z podłoża i jest odporna na mróz. Dodatkowy plus wiąże się z estetyką, gdyż masa produkowana jest w większej ilości kolorów i odcieni, natomiast piasek może mieć tylko naturalny kolor, ewentualnie jaśniejszy lub ciemniejszy odcień.

    A co z naprawą fug spoinowych?

    Jeśli już trzeba to zrobić, należy zaznaczyć, że naprawa potrwa dłużej, ponieważ fugę trzeba fizycznie usunąć ze wszystkich spoin wokół płyt na całej powierzchni. Dlatego usuwanie piasku kwarcowego jest dużo łatwiejsze i szybsze.

    Czy przy wyborze fugi ważne jest uwzględnienie rodzaju podłoża (ziemia, wylewka...) oraz materiału i kształtu płyt, bloczków czy kostek (kamień naturalny, beton...)?

    Nie ma znaczenia kształt i materiał użyty do brukowania. Układanie bezpośrednio na ziemi nie jest jednak pożądanym rozwiązaniem. Podłoże musi być dobrze i odpowiednio przygotowane. Oto przykład odpowiednio przygotowanego podłoża (to samo dotyczy fugowania):

    Odległość między dwoma płytkami, bloczkami lub kostkami nie powinna być większa niż około 2 cm; również pożądana głębokość wynosi co najmniej 4-5 cm. Jednocześnie należy podkreślić, że instrukcje poszczególnych producentów mas fugowych różnią się od siebie, ponieważ same masy różnią się składem. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

    Czy masy fugowe różnią się składem?

    Istnieje wiele rodzajów i typów mas fugowych i mogą one znacznie różnić się składem i strukturą (kryształy dwutlenku krzemu, cement, metanol, kwasy…).

    Jeśli zdecydujesz się na brukowanie, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 552
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie kostki, behaton?

    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton
    9.6
    0

    KRZYSZTOF POGORZELSKI INKO BRUK


    9.7
    0

    GRZEKASZ BRUK GRZEGORZ KASZUBA


    9.5
    0

    ZYNEK TOMASZ REMINSTAL


    9.6
    0

    EKO ZIELEŃ I BUDOWNICTWO S C MIŚ DAMIAN TRZĘSIOK ADAM


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone