Dla obszaru
    Tynk to idealna warstwa wykończeniowa dla nowo wybudowanego lub remontowanego domu. W pewnym sensie ma kluczowe znaczenie dla wyglądu domu i wrażenia, jakie pozostawia, ponieważ jest najbardziej widoczny. Największą zaletą tynkowania jest maskowanie wszelkich instalacji i urządzeń - rur wodno-kanalizacyjnych, linii energetycznych, grzewczych, kabli i tym podobnych. Tynkowanie koryguje nierówności ścian i maskuje drobne błędy, które pojawiły się podczas budowy. Zawsze jednak pojawia się pytanie: czy lepsze są tynki wykonywane ręcznie czy maszynowo, i czy lepsze jest tynkowanie ręczne czy maszynowe?
    Fachowy artykuł 190
    tynki tynkowanie
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

     

    1. Tynkowanie wewnętrzne - ręczne

    Tynkowanie ręczne to najstarsza technika wyrównywania ścian. Dziś tradycyjne sposoby wytwarzania zapraw wapiennych zostały nieco zmienione przez dodanie cementu. Mieszankę do ręcznego tynkowania przygotowuje się ręcznie i wytwarza w betoniarce. Jednak ręczne tynkowanie to wymagająca technika, którą nie każdy rzemieślnik opanował. Słabości leżą w drugiej części procesu. Zaprawę miesza się na miejscu w betoniarce, dlatego skład nie zawsze jest taki sam, a różnica ta najczęściej odzwierciedla się w nierównej twardości.

    2. Tynkowanie maszynowe

    Maszyna tynkarska przyspiesza i obniża koszty pracy. Pojawieniem się pomp kompresyjnych technika ręcznego tynkowania została zastąpiona procedurą maszynowego wstrzykiwania zaprawy. Zaletą tynków maszynowych, tj. maszynowego tynkowania, jest szybsza praca. Również sama zaprawa jest lepszej jakości i dzięki ciągłemu mieszaniu bardziej jednorodna, a przy tym zawsze ma ten sam skład i jest bardziej równomiernie rozprowadzona. Kolejną wielką zaletą tynkowania maszynowego jest powierzchnia „z kawałka”, czyli bez spoin, która nie łuszczy się. Istnieje kilka rodzajów tynków maszynowych różniących się twardością i właściwościami izolacyjnymi.

    Tynkowanie maszynowe
    Tynkowanie „pistoletem” umożliwia szybszą i łatwiejszą pracę

    2.1. Tynki wapienno-cementowe, maszynowe

    Są to zaprawy twardsze, podobne do ręcznie robionych. Ze względu na swój skład robią wrażenie bardzo szorstkich po nałożeniu na ścianę. Ich zaletą jest to, że lepiej wytrzymują obciążenie i są bardziej odporne na wstrząsy, a do tego nakładają się bardzo szybko. Ze względu na ich chropowaty wygląd zwykle wymagają późniejszej obróbki.

    2.2. Tynki wapienno-gipsowe, maszynowe

    Zaprawy te są bardziej miękkie i bardziej wrażliwe, i na wygląd gładsze. Nie wymagają wykańczania, więc wygładzanie można pominąć. Nadają się do pomieszczeń, w których nie ma wody ani wilgoci - do pokojów i salonów.

    2.3. Tynki maszynowe termoizolacyjne

    Są to zaprawy, które charakteryzują się właściwościami termoizolacyjnymi, ponieważ dodaje się do nich pory gliniaste (lub keramzyt, keramzyt w granulkach) lub inne minerały i substancje o podobnych właściwościach.

    2.4. Tynki gliniane

    Zaprawy gliniane można nakładać maszynowo, ponieważ są bardziej miękkie i mniej odporne na wstrząsy. Ich największą zaletą jest to, że są całkowicie naturalnymi materiałami i doskonale równoważą klimat w przestrzeni.

    Tynkowanie ręczne
    Tynkowanie ręczne jest bardziej czasochłonne i nieco droższe.

    3. Tynkowanie ręczne i maszynowe - cena

    Czy tańsze są tynki ręczne czy maszynowe, czy tynkowanie ręczne czy maszynowe jest droższe? Można powiedzieć, że ceny są bardzo jednolite i wahają się od 50 do 70 zł/m2. Drobne odchylenia dotyczą jakości powierzchni lub złożoności nanoszenia - 5-10% - są to np. skosy. Z grubsza licząc strych o powierzchni 100 m2 ma około 300-400 m2 do tynkowania, więc na tynkowanie maszynowe należy przeznaczyć około 21000 zł.

    Jeśli zdecydujesz się na tynkowanie, możesz również skontaktować się z nami na Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 190
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Tynki, tynkowanie?

    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie
    9.4
    0

    JACEK JAWORSKI USŁUGI OGÓŁNOBUDOWLANE


    9.6
    0

    KOMS SP Z O O


    9.1
    0

    RENOX BUD PRZEMYSŁAW DZIENIS


    9.6
    0

    Fasade S.C. M. Jagodziński, I. Jagodzińska


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone