Dla obszaru
    Posadowienie budynku można wykonać na kilka sposobów. Podczas budowy w większości przypadków stosuje się fundament pasmowy, a ostatnio przede wszystkim w budownictwie prefabrykowanym, domach niskoenergetycznych i pasywnych stosuje się płytę fundamentową. Pod względem energetycznym to świetny wybór, ale co jeśli chodzi o cenę?
    Fachowy artykuł 216
    plyta fundamentowa
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

     

    1. Co to jest płyta pływająca?

    Co jest lepsze - fundamenty pasmowe czy płyta fundamentowa? Płyty fundamentowej nie należy mieszać z płytą stropową AB, która jest wykonywana na fundamencie pasmowym i ma zwykle grubość od 10 do 15 cm. Grubość płyty fundamentowej obliczana jest w stosunku do oczekiwanego obciążenia. Obciążenie płyty fundamentowej to ciężar własny budynku, ciężar sprzętów AGD, mebli i najemców, a także czynniki pogodowe takie jak śnieg i wiatr, a także możliwość wystąpienia zjawisk takich jak trzęsienia ziemi. Najczęściej grubość płyty fundamentowej pod budynek mieszkalny waha się od 30 do 40 cm. Zgodnie z najnowszymi normami pod płytą, która nazywa się pływającą, umieszcza się izolację termiczną. Na takiej płycie fundamentowej wznosi się następnie konstrukcja prefabrykowana lub murowana.

    2. Procedura wykonania płyty fundamentowej:

    2.1. Wykop pod płytę fundamentową i montaż instalacji

    Najpierw potrzebny jest wykop pod budowę. Głębokość wykopu zależy od ukształtowania terenu i nośności gruntu. Gdy wykop osiągnie twardy, nośny grunt, następuje wypełnienie żwirem do wysokości, na której zostanie wykonana płyta. Kładzione są również linie instalacyjne. Na przygotowane podłoże wylewa się beton podkładowy o grubości 10 cm.

    2.2. Hydroizolacja i izolacja płyty fundamentowej

    Warstwa betonu podkładowego jest podstawą do układania podwójnej hydroizolacji - samoprzylepnych pasów bitumicznych. Potem jest 20 cm izolacji termicznej, ekstrudowany polistyren z zakładkami na rogach, co w rzeczywistości tworzy pływającą płytę fundamentową. Pierwsza warstwa izolacji termicznej musi rozciągać się na całej powierzchni płyty fundamentowej do ok. 1 m od krawędzi samej płyty.

    2.3. Wylewanie płyty fundamentowej

    Kolejnym krokiem jest montaż szalunku do wylewania płyty fundamentowej; montuje się armaturę i przewody do instalacji. Następny krok, to wylewanie betonu. Grubość płyty fundamentowej uzyskuje się metodą obliczeń statycznych i wynosi ona zwykle od 30 do 40 cm. Wzdłuż krawędzi płyty fundamentowej układa się izolację termiczną i hydroizolację. Połączenie między izolacją poziomą i pionową nie może być pod kątem 90 ° ze względu na ryzyko pękania. Wykonywany jest za pomocą specjalnych podpór pod kątem 45°.

    3. Zalety płyty fundamentowej to:

    - mniej wykopów,

    - mniej okładania,

    - prostsze zbrojenie,

    - szybsza budowa,

    - bardziej równomierne nasadzenie,

    - płyta fundamentowa lepiej sprawdza się w gorszym terenie

    - najlepsza ochrona termiczna budynku.

    Płyta fundamentowa zbrojona
    Płyta betonowa musi być odpowiednio wzmocniona stalową siatką wzmacniającą

    4. Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu płyty fundamentowej?

    Pod płytę fundamentową można umieścić wyłącznie izolację termiczną, która posiada odpowiednią deklarowaną twardość, i która nie zmieni przewidzianych projektem właściwości technicznych nawet po długotrwałym obciążeniu. Niezwykle ważne jest, aby najniższa krawędź płyty fundamentowej sięgała wystarczająco głęboko z powodu drenażu; w okresie zimowym pod wpływem mrozu woda może podnosić fundamenty, lub rozmarzając powoduje osiadanie fundamentów, po czym konstrukcja może ulec uszkodzeniu. Dolna krawędź płyty fundamentowej musi znajdować się poniżej strefy zamarzania, na głębokości co najmniej 60 cm. Innym możliwym rozwiązaniem jest ułożenie dodatkowej izolacji termicznej na długości co najmniej 1 m od krawędzi płyty fundamentowej, co daje podobny efekt. Połączenie hydroizolacji pionowej i poziomej należy wykonać nad dźwigarem. Przerwanie hydroizolacji, tj. połączenie pod ostrym kątem, może zagrozić jej nieprzepuszczalności. Dźwigary i izolację termiczną przed wzmocnieniem hydroizolacji należy zabezpieczyć cienką warstwą zaprawy, aby nie stopiły się podczas wykonywania hydroizolacji.

    5. Cena płyty fundamentowej

    Do oszacowania kosztów budowy płyty fundamentowej potrzebny jest projekt uwzględniający rodzaj terenu, głębokość wymaganego wykopu, dostępność, grubość płyty, izolację itp. Na przykład weźmiemy dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, na płaskim terenie. Płyta fundamentowa o powierzchni 100 m2 leży na 20 cm izolacji termicznej. Cena wykopu stanowi od 15 do 20% całkowitej wartości inwestycji.

    Cena wykonania termoizolacji i hydroizolacji oraz wykonania wszystkich prac może stanowić 30% całkowitych kosztów, a cena płyty fundamentowej drastycznie wzrasta wraz z grubością warstwy termoizolacyjnej. Cena szalunku, zbrojenia i wylania płyty fundamentowej stanowi 40-50% całości inwestycji. W sumie cena metra kwadratowego fundamentu pod dom jednorodzinny waha się od 500 do 700 PLN/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na położenie fundamentu, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 216
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płyta fundamentowa, fundamenty?

    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty
    9.5
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE POSBUD SP Z O O


    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO USŁUGOWE JUSTYN KWIL


    9.4
    0

    HENSMA PIOTR HENDŻAK


    9.5
    0

    TOM BUD TOMASZ ZWOLAN


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone