Dla obszaru

    Beton: cena betonu łupanego, płukanego, polerowanego i szlifowanego

    Beton od zawsze był jednym z głównych materiałów budowlanych, a w ostatnich czasach coraz częściej wykorzystywany jest jako widoczny, dekoracyjny element nowoczesnych budynków. Beton zdobi wiele hoteli, barów, galerii, sklepów, a nawet domów rodzinnych. Jego szczególną zaletą są liczne możliwości obróbki. Do wyboru mamy beton łupany, płukany, szlifowany lub polerowany.
    Fachowy artykuł 352
    Beton polerowany
    Mamy nawet 59 wykonawców prac dla obszaru Lastryko:

     

    1. Rodzaje betonu 

    Istnieje kilka rodzajów betonu, z których każdy jest odpowiedni dla konkretnego obiektu lub przestrzeni. Część dekoracyjnych posadzek betonowych jest wykonywana bezpośrednio na istniejącym podłożu, a niektóre typy wymagają specjalnego podłoża. Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje betonu dekoracyjnego: pierwszy to ten, który powstaje poprzez szlifowanie i polerowanie istniejącej płyty betonowej, przy czym powierzchnia staje się cieńsza, a drugi to ten, który powstaje przez dodanie cieńszej warstwy betonu na podłoże.

    2. Beton płukany

    Beton płukany okazał się, można śmiało powiedzieć, ulubionym rodzajem podłogi do wnętrz i powierzchni zewnętrznych. Beton płukany to dekoracyjny rodzaj betonu, który uzyskuje się przez płukanie, czyli usunięcie cienkiej warstwy powierzchni. W ten sposób podkreślona zostaje struktura i faktura kruszywa, które staje się elementem dekoracyjnym. Wykonanie takiej podłogi wymaga zgodności betonowania z wykończeniem, które odbywa się natychmiast po wylaniu. Jak to się robi? Płyta betonowa wylewana jest etapami na powierzchnię określonego obszaru. Gdy beton stwardnieje do pewnego stopnia, powierzchnia jest obrabiana w taki sposób, że gładka warstwa betonu zostaje zdarta przez mycie pod ciśnieniem i kruszywo zostaje odsłonięte. Przy tej pracy bardzo ważny jest czas, ponieważ beton powinien się utwardzić tylko do określonego punktu, później nie będzie można go już płukać. Na końcu wykonywana jest impregnacja powierzchni, która chroni ją przed warunkami atmosferycznymi i zużyciem.

    Beton płukany jest bardzo powszechny w przestrzeniach publicznych, ponieważ naprawdę ładnie wygląda i posiada niezbędne właściwości – jest trwały i nie ślizga się. Ostateczny wygląd płukanego betonu uzyskuje się poprzez dodanie różnych składników, takich jak pigmenty i minerały, cementy i granulaty.

    3. Beton polerowany

    Beton polerowany charakteryzuje się wyjątkową estetyką i jakością. Zdobi wiele budynków i przestrzeni użyteczności publicznej, ponieważ projektanci ze względu na liczne doskonałe właściwości dają mu przewagę nad innymi wykładzinami podłogowymi. Jedną z nich jest wyjątkowa wytrzymałość. Poprzez szlifowanie i polerowanie usuwa się górną warstwę betonu, a pozostałą powierzchnię impregnuje się specjalnymi środkami. Zaletą betonu polerowanego jest to, że nie pozwala na rozwój alergenów, bakterii czy pleśni. Beton polerowany nie wymaga dużej pielęgnacji, z wyjątkiem sporadycznego odnawiania impregnacji co kilka lat.

    Możliwości betonu polerowanego potęguje fakt, że można zmienić jego ostateczny wygląd. Jedynym warunkiem jest, by przed jego wykonaniem, dobrać  kolor spoiwa oraz rodzaj i wielkość kruszywa. Dzięki szlifowaniu kruszywo staje się tak widoczne, że w końcu uzyskuje się posadzkę lastryko. Na koniec następuje ostateczne wypolerowanie do pełnego połysku. Następnie beton jest chroniony przed zużyciem poprzez głęboką impregnację.

    Lastryko
    Polerowany beton lub lastryko to najczęściej stosowany materiał w budynkach użyteczności publicznej

     

    3.1. Jaka jest różnica między betonem płukanym a polerowanym?

    Beton płukany kładzie się bezpośrednio na podłoże betonowe jako wykładzinę podłogową o grubości ok. 2 cm. Przy betonie polerowanym podłoże żelbetowe jest szlifowane i polerowane na miejscu. Betonowe podłoże jest w tym przypadku i ostateczną podłogą. Przy wykonywaniu betonu polerowanego wykorzystuje się istniejącą podstawę betonową, nic się na nią dodatkowo nie kładzie, tylko usuwa się warstwę wierzchnią. Głębokość na jaką jest szlifowana, czyli ile warstwy jest usuwane, zależy od życzeń klienta; czy chce, aby agregat był mniej lub bardziej widoczny. Istnieje też możliwość, że beton będzie wyglądał jednolicie, monolitycznie, bez żadnych dodatków.

    4. Beton łupany

    Beton łupany jest uważany za idealny do powierzchni zewnętrznych. Łupanie to w rzeczywistości proces, w którym wstępnie oszlifowaną powierzchnię łupie się lub nakłuwa młotkiem udarowym profilowanym (HTC) ręcznie lub mechanicznie. Dzięki tej obróbce cement i kruszywo stają się szorstkie, a uzyskana ziarnista powierzchnia wygląda ładnie, jest wysokiej jakości i co najważniejsze nie ślizga się. Na końcu jest również impregnowana, aby była jak najtrwalsza.

    Beton łupany znajduje zastosowanie na przestrzeniach publicznych - placach, chodnikach, ścieżkach, parkach, podejściach do centrów handlowych i sportowych oraz wszelkich podobnych miejscach narażonych na codzienne użytkowanie, obciążenia i warunki pogodowe. Ten rodzaj betonu jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ jest czyszczony w zwykły sposób; ważne jest tylko to, by impregnacja była odnawiana co kilka lat. Głęboka impregnacja zabezpiecza go przed smogiem, osadami, śniegiem i solą.

    5. Beton szlifowany

    Szlifowana posadzka betonowa jest również idealna na powierzchnie zewnętrzne, ponieważ nie ślizga się. Jest tak łatwy do wykonania jak beton polerowany, z zastrzeżeniem, że ostateczna powierzchnia betonu szlifowanego nie jest polerowana, aby była całkowicie gładka. O wiele ważniejsza jest głęboka impregnacja, która chroni beton przed zamarzaniem.

    Beton szlifowany wykonywany jest na płycie żelbetowej, która musi mieć określoną grubość i być mechanicznie wygładzona. Tak przygotowaną płytę szlifuje się etapami na określoną głębokość, która zależy od tego, jak bardzo chcesz, aby kruszywo było widoczne. Do pracy używane są ciężkie szlifierki. W końcu tak potraktowana podłoga staje się zewnętrzną powierzchnią, która wygląda monolitycznie i zwarcie, zapewnia wytrzymałość i długowieczność.

    6. Beton mikrotopowy

    Microtopping to rodzaj dekoracyjny składający się z określonych polimerów wzbogacających cement i przeznaczony wyłącznie do „zalewania” powierzchni. Zasadniczo ten beton jest sztuczną mieszanką wylewaną na jastrych. Dzięki wysokiej przyczepności przylega do wszystkich rodzajów podłoży i materiałów. Microtopping można stosować zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych i niekoniecznie muszą być one równe. Microtopping wiąże się również z powierzchniami pionowymi. To, jak będzie wyglądać po zakończeniu, zależy od klienta. Istnieje wiele kolorów i odcieni oraz sposobów obróbki, które pozwalają uzyskać wygląd betonu płukanego, łupanego lub polerowanego.

    7. Powłoki betonowe, zewnętrzne

    Beton dekoracyjny wymaga konserwacji, aby jak najdłużej zachował jakość i ładny wygląd. Prewencyjne powłoki do betonu przedłużają żywotność odsłoniętych powierzchni, ponieważ chronią przed wpływami atmosferycznymi, wilgocią i mikroorganizmami, roztworami i kwasami. Powłoki mogą być hydroizolacyjne, podkładami i materiałami do naprawy i ochrony betonu.

    8. Beton - cena

    8.1. Beton płukany - cena

    Ile kosztuje beton płukany? Płytki płukane kosztują od około 77 do 90 zł/m2.

    8.2. Polerowanie betonu - cena

    Ile kosztuje polerowany beton? Cena polerowania to 40-80 zł/m2.

    8.3. Beton łupany – cena

    Ile kosztuje beton łupany? Koszt za pojedynczy betonowy bloczek modułowy łupany wynosi od 12 do 26 złotych.

    8.4. Diamentowe szlifowanie betonu - cena

    Ile kosztuje szlifowanie betonu? Cena szlifowania betonu to około 50 do 100 zł/m2.

    8.5. Beton mikrotopowy - cena

    Ile kosztuje beton mikrotopowy? Cena microtoppingu to 250-300 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na położenie betonu, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 352
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Lastryko?

    Mamy nawet 59 wykonawców prac dla obszaru Lastryko:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 59 wykonawców prac dla obszaru Lastryko
    9.7
    0

    F R B PAZIEWSKI JAROSŁAW PAZIEWSKI


    10
    0

    CONCRETE SYSTEM JAKUB TYCZKA


    10
    0

    Konsorcjum Budowlano Handlowe Zdzisława Ropel


    9.5
    0

    MIMAR SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone