Dla obszaru

    Drenaż wokół domu - cena rur i prawidłowy montaż

    Artykuł przeczytało aż 534+ użytkowników
    Drenaż wokół domu służy do odprowadzania wody dalej od budynku. Drenaż stosuje się zawsze tam, gdzie zbiera się woda deszczowa lub występują wody gruntowe lub teren jest mniej porowaty (retencja wody meteorytowej). Właściwy drenaż służy do ochrony fundamentu przed wodą gruntową.
    Fachowy artykuł 534
    drenaz wokol domu
    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

     

    1. Instalacja drenażu

    Właściwa instalacja systemu drenażowego rozpoczyna się od wykopania wokół całego obiektu kanału odwadniającego, który posłuży do odprowadzenia wody meteorowej z dala od domu. Kanał drenażowy musi być głębszy niż dolna krawędź fundamentu lub płyty fundamentowej. Po wykopaniu kanału, wsypuje się do niego granulację lub frakcję, a nad nimi umieszcza się geowłókniny. Rury drenarskie są umieszczane na geowłókninie pod określonym kątem. Warstwa drenażowa granulacji zwykle wynosi 15-20 cm. Geowłókniny nie pozwalają na dostanie się ziemi i tym podobnego do podsypu lub rur. Rury drenarskie są zwykle instalowane maksymalnie 1 m od ścian nośnych domu. Po ułożeniu rury drenarskie zasypuje się kruszywem lub frakcją, głównie żwirem. Rury te zawsze wykonane są z materiału PCV lub PE o średnicy 5-20 cm w zależności od obiektu i ilości wody, którą należy odprowadzić. Najważniejszą częścią systemu kanalizacyjnego każdego domu są studzienki rewizyjne, które zwykle umieszcza się w każdym rogu domu. Po wykonaniu i podłączeniu systemu drenażu woda będzie spływać bez przeszkód naturalnym spadkiem do kanalizacji lub zbiornika.

    Odwodnienie można również wykonać wokół istniejącego obiektu i chociaż procedura pracy jest całkiem taka sama, będzie droższa. Wykonując je wokół gotowego domu, trzeba znów kopać, a najpierw usunąć wszystko w pobliżu budynku - zieleń, beton, brukowane ścieżki i tym podobne. Po tym następuje wykopanie kanału odwadniającego, którego głębokość zależy od wysokości fundamentu.

    Wszystkie warunki i prawidłowe wykonanie odwodnienia wokół domu regulują przepisy budowlane zgodne z europejską normą DIN 4095 (niemiecka norma określająca projekt i wymiary systemów odwodnienia) i dotyczą prac budowlanych nad i pod instalacjami domowymi.

    2. Frakcja drenażowa

    Do drenażu stosuje się zwykle granulację o wielkości 1,5-10 cm. Żwir rzeczny jest najlepszy, ponieważ jest zaokrąglony, dzięki czemu między kamykami jest szczelina wystarczająca, aby przepływała przez nią woda meteorowa. Łamany żużel często powoduje zatory, które mogą prowadzić do przedostawania się wody do obiektu.

    3. Jakie rury drenarskie rozróżniamy?

    W systemie odwodnienia  wokół domu rozróżniamy rury jednowarstwowe i dwuwarstwowe.

    3.1. Rury drenarskie jednowarstwowe na rolce

    Takie rury karbowane są całkowicie okrągłe i produkowane są w średnicach 50, 65, 80, 100, 125, 160 i 200 mm, a ponieważ są elastyczne, sprzedawane są w zwojach o długości od 50 do 200 m. Długość rury w uzwojeniu ustalana jest według potrzeb klienta. Rury drenarskie jednowarstwowe są karbowane, ponieważ takie są twardsze, trwalsze i bardziej elastyczne. Ciężar rur w stosunku do ich długości jest minimalny - zwinięta rura o długości 200 m i średnicy 50 mm waży zaledwie 30-35 kg.

    Rury drenarskie
    Rury drenarskie i szyb rewizyjny

    3.2. Jednowarstwowe, sztywne rury drenarskie

    W przypadku jednowarstwowych sztywnych rur drenarskich ważny jest ich specyficzny kształt. Przekrój pokazuje, że ich profil jest jak tunel, tzn. że ich górna połowa jest okrągła, a dolna trapezowa. Obrzeże rury ma wykonane wzdłużnie rowki i poprzeczne nacięcia, które są zgrupowane po cztery na każde 22 mm rury.

    Te podłużne rowki na obwodzie rury służą do odprowadzania przez nie wody, która przechodzi przez warstwę drenażową i trafia do poprzecznych nacięć, przez które spływa do rury, aby dalej płynąć wzdłuż płaskiego dna rury, dalej do studzienki i kanalizacji deszczowej.

    3.3. Rury drenarskie dwuwarstwowe

    Rury drenarskie dwuwarstwowe składają się z dwóch warstw - gładkiej wewnątrz i karbowanej na zewnątrz. Gładka warstwa wewnętrzna umożliwia lepszy przepływ wody. Takie rury służą głównie do odprowadzania dużych ilości wody z dużych obszarów. Gładkie wnętrze umożliwia również szybszy przepływ wody. Rury takie są często wykorzystywane do odwadniania dróg, dużych powierzchni i obiektów komunikacyjnych, takich jak tunele, nasypy, skrzyżowania, linie kolejowe, pasy startowe i tym podobne. Rury drenarskie dwuwarstwowe wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości (PE-HD).

    4. System drenażowy- cena

    Ile kosztuje system drenażowy? Cena systemu drenażowego uzależniona jest od wielkości obiektu, złożoności i zakresu terenu i robót, rodzaju i ilości użytego materiału oraz oczywiście wykonawcy.

    Cena systemu drenażowego dla przeciętnego domu waha się od 140 do 160 zł/m, łącznie z materiałami i robotami, ale w nowym budownictwie.

    Jeśli zdecydujesz się na instalację systemu drenażowego, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje pytanie.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 534
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kopanie kanału?

    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału
    9
    0

    BRUKMAX ADRIAN ŁYSKAWA


    9.8
    0

    AQUA ZIEM BARTOSZ BARDZIŃSKI


    9.2
    0

    G B GRZEGORZ BUBULA


    9.6
    0

    KAROL WRZECIONIARZ ARES


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone