Dla obszaru

    Izolacja balkonu i hydroizolacja tarasu

    Artykuł przeczytało aż 1542+ użytkowników
    Jak prawidłowo wykonać izolację balkonu lub tarasu? Gdzie na balkonie lub tarasie kładzie się hydroizolację i jak prawidłowo wykonać złączenia? Właściwe wykonanie remontu balkonu lub tarasu podczas budowy jest niezbędne, jeśli chcesz, aby komfort w Twoim domu był na optymalnym poziomie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Możliwych sposobów realizacji jest kilka, ale wszystkie wymagają doświadczonych fachowców, ponieważ nieprofesjonalnie wykonane prace mogą prowadzić do większej liczby problemów, takich jak np. mostki termiczne.
    Fachowy artykuł 1542
    Izolacja balkonu
    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa:

     

    1. Izolacja termiczna balkonu/tarasu

    1.1. Dlaczego izolacja balkonu jest tak ważna?

    Ocieplenie balkonu jest szczególnym wyzwaniem technicznym, gdyż patrząc od strony konstrukcji jest to w istocie przedłużenie płyty antresoli. Oczywiście jasne jest, co to oznacza: wewnętrzna część antresoli musi być termicznie oddzielona od zewnętrznej lub część zewnętrzna musi być dobrze zabezpieczona izolacją termiczną. W budownictwie nazywa się to zakładaniem przekładki termicznej. Niewłaściwie wykonana izolacja termiczna balkonów czy tarasów prowadzi do powstania mostków termicznych, które są niedopuszczalne z punktu widzenia dobrej konstrukcji.

    1.2. Słaba izolacja balkonu

    Słaba izolacja termiczna powoduje powstawanie tzw. mostków termicznych. Dlaczego jest to tak duży problem? Mostki termiczne to punkty na połączeniach między ramami okiennymi lub drzwiowymi a okładziną elewacyjną, gdzie izolacja uległa poluzowaniu lub jej brakuje, co zwiększa przeciek ciepła w tych miejscach. Mogą być spowodowane źle wykonanymi detalami, stykami różnych materiałów oraz niewłaściwym wykonaniem izolacji termicznej. W przypadku izolacji balkonów najczęstszymi problemami są słaba jakość lub przestarzałe materiały oraz niewłaściwe wykonanie. Jeżeli balkon jest wykonany tylko jako kontynuacja płyty antresoli, od wewnątrz na zewnątrz, od razu pojawia się mostek termiczny. Jeśli nie zostanie naprawiony, a balkon nie zostanie ocieplony, ciepło będzie przez to miejsce stale uciekać, a straty ciepła szybko staną się widoczne.

     W praktyce oznacza to, że zimą stracimy dużo energii, a co za tym idzie koszty ogrzewania będą wysokie. Taki stan rzeczy jest nie tylko bardzo nieekonomiczny, ale także szkodliwy dla środowiska (bo niepotrzebnie marnuje się zbyt dużo energii), ale także dla konstrukcji obiektu. W miejscach, w których powstają mostki termiczne, czyli gdzie izolacja balkonu jest słaba lub nie ma jej wcale, dochodzi do kondensacji wilgoci.

    Ponadto z biegiem czasu wilgoć nie tylko gromadzi się i skrapla, ale także wnika głębiej w strukturę, co jest bardzo niekorzystne, a także powoduje pojawienie się pleśni ściennej we wnętrzu pomieszczenia. Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia ludzi, gdziekolwiek się pojawi, a wilgoć w konstrukcji przyspiesza jej niszczenie i może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych z budynkiem, zagrażając bezpieczeństwu najemców. Jeśli konstrukcja jest drewniana to drewno zaczyna gnić, a jeśli jest betonowa wilgoć prowadzi do korozji znajdującego się w niej zbrojenia, co znacznie zmniejsza nośność płyty żelbetowej.

    2. Izolacja termiczna balkonów lub tarasów - wykonanie

    2.1. Warstwy balkonów

    Podstawową konstrukcję balkonu stanowi płyta balkonowa żelbetowa (AB), otoczona ze wszystkich stron płytami termoizolacyjnymi (najczęściej XPS). Tak jest w przypadku, gdy płyta balkonowa AB jest przedłużeniem płyty antresoli AB budynku. Po umieszczeniu izolacji termicznej pod płytą balkonową AB mostki termiczne nie wystąpią. Jest to klasyczny, standardowy sposób wykonania, ale jest też inny, nowszy, który odbywa się za pomocą elementów Schocka.

    2.2. Izolacja balkonu w wersji klasycznej

    Klasyczny sposób konstrukcji polega na tym, że płyta betonowa balkonu jest bezpośrednio połączona z płytą antresoli budynku. W przypadku zastosowania tego rozwiązania konstrukcja balkonu musi być ocieplona ze wszystkich stron (góra, dół, tył i przód), aby nie tworzyć mostków termicznych, a co za tym idzie straty energii, tj. zwiększenia kosztów ogrzewania. Tylko w ten sposób izolacja termiczna balkonu będzie perfekcyjnie wykonana. Górną warstwę izolacji termicznej (XPS) należy wykonać pod skosem, aby umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej z powierzchni posadzki balkonu (ceramika, płyty betonowe, drewno).

    Niestety klasyczna izolacja jest taka, że ​​płyta balkonowa wygląda na grubą i ciężką, co z estetycznego i architektonicznego punktu widzenia może być niepożądane, gdyż psuje wizerunek całego budynku.

    2.3. Izolacja termiczna balkonu z elementem Schock

    Za pomocą tego elementu wykonuje się najprostszą izolację termiczną balkonu. Jest to specjalny element budowlany złożony z izolacji termicznej i zbrojenia stalowego, który łączy się z żelbetowymi płytami międzykondygnacyjnymi poprzez wypełnienie betonem wysuniętych prętów zbrojeniowych. Oznacza to, że izolacja jest gotowa bez konieczności pokrywania całej wspornikowej części balkonu warstwami izolacji termicznej. Schock element pozwala na uzyskanie cieńszej płyty balkonowej, co jest bardzo pożądane z architektonicznego punktu widzenia.

    Elementy Schock mają nośność zbliżoną do płyt żelbetowych, dzięki czemu ściany nośne są do nich łatwo mocowane. Pręty zbrojeniowe zalane betonem zapewniają tę nośność.

    Można powiedzieć, że główną wadą takiej termoizolacji balkonów jest wysoka cena. Ponieważ element Schock jest technicznie i technologicznie produktem bardzo nowoczesnym, a co za tym idzie umożliwia całkowitą izolację termiczną balkonu bez dodatkowych warstw ocieplenia, jego znacząco wyższa cena w porównaniu z wersją klasyczną jest całkiem zrozumiała.

    3. Jak gruba powinna być izolacja termiczna balkonu?

    3.1. Izolacja balkonu taka sama jak izolacja elewacji

    Grubość izolacji termicznej balkonu powinna być taka sama jak grubość izolacji na elewacji lub przynajmniej w przybliżeniu taka sama, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca. Główny problem podczas remontu balkonu pojawia się podczas montażu izolacji termicznej na górnej stronie płyty balkonowej AB, a powodem jest brak przestrzeni do drzwi balkonowych.

    3.2. Brak wysokości do położenia izolacji

    Brak wystarczającej wysokości do wykonania wszystkich warstw izolacji na górnej stronie płyty jest generalnie największym problemem podczas remontu balkonu, ponieważ zwykle czynnikiem ograniczającym jest wysokość podłogi wewnątrz budynku. Ostateczna wysokość posadzki na balkonie nie powinna przekraczać wysokości podłogi w pomieszczeniu. Jeżeli nie ma możliwości położenia izolacji o takiej samej grubości jak na elewacji, zaleca się, aby miała ona co najmniej 5 cm.

    Izolacja-tarasu.jpg
    Hydroizolacja tarasu jest tak samo ważna jak ta na płaskim dachu

    4. Hydroizolacja tarasu

    4.1. Czy hydroizolacja tarasu jest naprawdę konieczna?

    Uszczelnianie tarasu jest konieczne, ponieważ jest on narażony na wszelkie wpływy meteorologiczne, tak jak dach płaski. W celu zapewnienia dobrej hydroizolacji taras – podobnie jak płaski dach – należy wykonać z lekkim spadkiem 1-2°, co pozwoli na swobodny odpływ wody do systemu drenażowego.

    4.2. Hydroizolacja tarasu jest taka sama jak hydroizolacja dachu

    Hydroizolacja tarasu przebiega tak samo jak w przypadku dachu płaskiego, z tą różnicą, że taras w przeciwieństwie do dachu płaskiego jest powierzchnią użytkową, więc hydroizolacja będzie ukryta pod ostatnią warstwą posadzki. Warstwy są również podobne. W przypadku tarasu wspornikowego mogą wystąpić komplikacje związane z izolacją termiczną, którą można wykonać na dwa sposoby. W przypadku hydroizolacji w zasadzie nie ma problemów.

    5. Jak wykonuje się hydroizolację tarasu?

    5.1. Hydroizolacja tarasu – prawidłowe wykonanie

    Hydroizolacja tarasu nakładana jest na warstwę termoizolacyjną, która powinna być położna pod skosem, aby odprowadzać wodę. Z reguły hydroizolacja tarasu składa się z dwóch warstw pasów polimerowo-bitumicznych. Pierwsza warstwa hydroizolacji (taśmy samoprzylepnej) nakładana jest bezpośrednio na izolację termiczną, bez użycia płomienia. Druga warstwa hydroizolacji jest nakładana poprzez zgrzewanie złączeń (szwów) rolki, a właściwie klejenie ich płomieniem. Obie warstwy muszą być nachylone, aby posadzka była pochyła i aby woda mogła swobodnie odpływać.

    5.2. Hydroizolacja tarasu musi być dobrze uszczelniona

    Ważne jest, aby pierwsza i druga warstwa hydroizolacji były dobrze ze sobą zgrzane. Ponieważ hydroizolacja tarasu składa się z kilku pasów (folia bitumiczna jest w rolkach, więc każda rolka jest jednym pasem), ważne jest, aby wszystkie pasy były dobrze uszczelnione, sklejone ze sobą, aby woda nie mogła nigdzie wnikać.

    5.3. Spoiny pionowe i poziome hydroizolacji

    Hydroizolacja tarasu przechodzi z poziomej na pionową bezpośrednio na izolacji termicznej ściany zewnętrznej lub progu drzwi balkonowych (połączenie podłogi ze ścianą lub podłogi z drzwiami). Dlatego bardzo ważne jest, aby hydroizolacja tarasu na przejściu z poziomego do pionowego odbywała się metodą zakładkową – co oznacza, że ​​odbywa się to pod pewnym kątem mniejszym niż 90 °, aby się pasy nie rozszczepiały. Minimalna wysokość hydroizolacji pionowej powyżej końcowej wysokości posadzki balkonu musi wynosić 15 cm.

    Hydroizolacja-dach-płaski.jpg
    Prawidłowo wykonana hydroizolacja na dachu płaskim jest dwuwarstwowa i składa się z wzajemnie zgrzanych pasm bitumicznych

    6. A co z hydroizolacją balkonu?

    Chociaż niektórzy są przekonani, że ze względu na balkony na wyższych kondygnacjach, które dla tych na niższych piętrach stanowią rodzaj zadaszenia, hydroizolacja dolnych balkonów nie jest konieczna. Są oni całkowicie w błędzie. Ponieważ woda meteorowa prawie nigdy nie spada na ziemię pod dokładnym kątem 90 °, możesz spodziewać się dużej ilości opadów na balkonie przy wietrznej pogodzie lub ulewnym deszczu. Hydroizolacja balkonu jest więc absolutnie konieczna i odbywa się tak samo jak hydroizolacja tarasu, czy dachu płaskiego.

    Jeśli zdecydujesz się na izolację i hydroizolację swojego balkonu lub tarasu, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 1542
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Remont, odnowa?

    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa
    9.2
    0

    USŁUGI OGÓLNO BUDOWLANE SŁAWOMIR GORZKA


    9.4
    0

    ZAKŁAD USŁUG BUDOWLANYCH ZBIGNIEW CIEŚLIK


    9.6
    0

    MARIUSZ TRACZ P H U


    9.4
    0

    RS-BUD Usługi Remontowo - Wykończeniowe ROMAN SĄDKIEWICZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone