Dla obszaru

    Alarmy w domu - przewodowe, bezprzewodowe czy wideomonitoring?

    Systemy alarmowe stały się w dzisiejszych czasach dość powszechne. Alarmowe, czyli systemy antywłamaniowe do domów należą do podstawowych i najczęściej spotykanych rodzajów ochrony. Ludzie wybierają system ochrony głównie ze względu na miejsce, w którym się znajdują lub aby czuć się bezpieczniej. Takie systemy można montować na wszystkich typach budynków, niezależnie od tego, czy jest to budynek wielokondygnacyjny, budynek biznesowy czy dom jednorodzinny.
    Fachowy artykuł 209
    System alarmowy
    Mamy nawet 1255 wykonawców prac dla obszaru Systemy alarmowe:

     

    1. Domowe systemy alarmowe

    Generalnie istnieją dwa rodzaje ochrony domu – system zewnętrzny i wewnętrzny - a każdy z nich posiada specjalne elementy systemowe związane z centrum sterowania, tj. jednostką główną.

    1.1. System zewnętrzny ochrony domu

    Ze względu na narażenie na czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne system zewnętrzny ochrony domu musi składać się z wysokiej jakości komponentów, których montaż jest bardzo wymagający. Ochrona zewnętrzna przeznaczona jest do bardziej skomplikowanych instalacji i stosowana jest głównie w przypadkach, gdy dom jest ogrodzony, a dostęp do posiadłości jest zabroniony.

    1.2. Ochrona wnętrza domu

    W przeciwieństwie do systemu ochrony zewnętrznej, system ochrony wewnętrznej jest najczęstszym rodzajem zabezpieczenia technicznego. Jak sama nazwa wskazuje, ochrona wewnętrzna ma na celu zabezpieczenie wnętrza budynku przed włamywaczami. Dodatkowo chroni najemców i w nocy, gdy przebywają w domu, przed niepożądanymi „wizytami”.

    2. Bezprzewodowe czy przewodowe urządzenia alarmowe?

    Alarmowe systemy antywłamaniowe są generalnie podzielone w zależności od tego, czy są przewodowe, czy bezprzewodowe, chociaż wszystkie działają prawie w ten sam sposób. Nie ma praktycznie żadnych różnic w jakości pracy pomiędzy tymi systemami, jedynie w sposobie ich instalacji. Najważniejsze jest to, że przewodowy system alarmowy należy zaprojektować w ramach instalacji elektrycznych przed budową obiektu, natomiast na bezprzewodowy możesz zdecydować się później.

    2.1. Alarmy domowe - bezprzewodowe

    Bezprzewodowe alarmy domowe stają się coraz bardziej nowoczesne i poszukiwane. Bezprzewodowe urządzenia alarmowe do domu to elementy systemu z jednostką główną zwaną panelem sterowania, która jest połączona z innymi częściami określoną częstotliwością, a nie kablami. Instalacja systemów bezprzewodowych jest szybsza i łatwiejsza, a ponadto nie są potrzebne żadne prace budowlane, takie jak wiercenie czy obijanie ścian i wyglądu domu nic nie zakłóca. Bezprzewodowe systemy alarmowe to doskonały wybór dla już istniejących obiektów, które nie posiadają zainstalowanych instalacji alarmowych.

    2.2. Alarmy domowe - przewodowe

    W przewodowym systemie alarmowym, w przeciwieństwie do bezprzewodowego, poszczególne elementy połączone są z centralą przewodami. Alarm przewodowy musi być zapewniony przed budową i włączony do planów instalacji elektrycznych. Jeśli na założenie alarmu nie zdecydujesz się przed wybudowaniem domu, rozważ przynajmniej zamontowanie rur, przez które mogą później przejść instalacje. Jeśli tego nie zrobisz, pozostanie tylko możliwość  alarmu bezprzewodowego.

    3. Elementy systemu alarmowego

    System alarmowy w domu
    System alarmowy w domu

    3.1. Jednostka główna - centrala

    Centrala jest główną jednostką sterującą, która kontroluje cały system alarmowy. Jej podstawową funkcją jest przetwarzanie wszystkich sygnałów przychodzących, pochodzących z czujników lub przełączników oraz włączanie w razie potrzeby świetlnych i dźwiękowych sygnałów alarmowych. Ich najważniejszą cechą jest to, że są całkowicie niezależne od zasilania sieciowego. Dzięki temu w przypadku awarii zasilania alarm nie przestanie działać, ponieważ ma własną baterię. Centrala alarmowa posiada również wbudowany komunikator umożliwiający podłączenie do linii telefonicznej. To, kto odbierze i zareaguje na alarm, zależy od ustawień systemu. Może to być centrum nadzoru lub określony numer telefonu. Wraz z pojawieniem się inteligentnych systemów i instalacji pojawiły się również centrale alarmowe, które mają sygnał wideo na tablet lub telefon użytkownika.

    3.2. Kodowanie (klawiatura)

    Kodowanie służy do włączania i wyłączania całego systemu bezpieczeństwa domu, przeglądania zdarzeń oraz programowania jednostki centralnej systemu. Do kodowania głównie służy ekran LED, LCD lub dotykowy. Cały system, tryb bezpieczeństwa nocnego, alarm napadowy i tym podobne są włączane i wyłączane za pomocą klawiatury.

    3.3. Moduły głosowe i GSM

    Moduł głosowy może być wbudowany w jednostkę centralną, aby ułatwić obsługę systemu alarmowego i łatwiejszą identyfikację alarmów. Moduł głosowy na żądanie zgłasza dokładną lokalizację alarmu i może być w ten sam sposób włączany lub wyłączany zdalnie. W przypadku, gdy w domu nie ma analogowej linii telefonicznej, do komunikacji wykorzystywany jest model GSM, który oprócz komunikacji umożliwia również wysyłanie SMS-ów.

    3.4. Syrena wewnętrzna i zewnętrzna

    Syrena służy do ostrzeżenia otoczenia i przestraszenia włamywacza. Syrena zewnętrzna posiada własne zasilanie, dzięki czemu może działać nawet przy braku prądu. Syrena zwykle posiada również wyłącznik bezpieczeństwa, który uniemożliwia otwarcie jednostki.

    3.5. Dodatkowe elementy systemu alarmowego

    W skład systemu alarmowego wchodzą pewne rozwiązania bezprzewodowe, gdyż centralę zawsze można rozbudować o specjalny moduł do bezprzewodowego odbioru sygnału. Są to detektory tlenku węgla i innych gazów, detektory środków znieczulających, czujniki ruchu na podczerwień, wewnętrzne i zewnętrzne czujniki ruchu, czujniki podwyższonej temperatury, ognia, stłuczenia szkła oraz kamery do monitoringu wizyjnego.

    4. Pakiet systemu alarmowego w domu

    Orientacyjna cena systemu alarmowego wraz z zakupem i montażem jednostek głównych i pomocniczych, czujników, kamer wynosi od 3000 do 8000 zł. Oczywiście wszystko zależy od samego systemu alarmowego, rodzaju, wielkości domu i ilości jednostek, czujników i innych komponentów, a także od ceny jakiej żąda elektryk

    Jeśli zdecydujesz się na założenie systemu alarmowego, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 209
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Systemy alarmowe?

    Mamy nawet 1255 wykonawców prac dla obszaru Systemy alarmowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1255 wykonawców prac dla obszaru Systemy alarmowe
    9.9
    0

    ELTOM TOMASZ DUNAT


    9.5
    0

    SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ ZILMAKS ZBIGNIEW ZARĘBA


    9
    0

    JAROSŁAW STĘPIEŃ


    9.3
    0

    AMPER Rafa Malinowski USŁUGI ELEKTRYCZNE


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone