Dla obszaru

    Mur oporowy

    Artykuł przeczytało aż 1797+ użytkowników
    Choć już rozmawialiśmy o konstrukcjach oporowych, postanowiliśmy wrócić do tego tematu jeszcze raz, ze szczegółowym wyjaśnieniem - czym są mury oporowe, jakie są ich rodzaje, jak prawidłowo taką ścianę zbudować i na koniec ile kosztuje taka konstrukcja?
    Fachowy artykuł 1797
    mur oporowy
    Mamy nawet 245 wykonawców prac dla obszaru Murek oporowy:

     

    1. Co to jest mur oporowy?

    Mur oporowy to konstrukcja, której głównym celem jest podparcie nasypu lub skarpy. Za pomocą ściany oporowej zapobiega się zawaleniu, osunięciu lub degradacji gruntu. Oprócz tej podstawowej roli mur oporowy pełni również funkcję estetyczną, gdyż może być ozdobą lub elementem przełamującym jednolitość terenu.

    2. Rodzaje konstrukcji wsporczych

    Konstrukcje oporowe dzielą się na dwie podstawowe grupy – ściany oporowe i konstrukcje zagłębione w gruncie. 

    2.1. Ściany oporowe

    Ta grupa konstrukcji oporowych obejmuje masywne (lite) kamienne mury oporowe, konstrukcje kamienne, różne kształty i rodzaje masywnych ścian zbrojonych z betonu lub podobnych materiałów, kraty betonowe lub drewniane oraz gabiony. 

    2.2.Konstrukcje zagłębione w gruncie

    Do tej grupy należą ściany z pali, przegrody, ściany ciągłe z pionowych lub poziomych desek, drewnianych, żelbetowych lub stalowych ("ścianka berlińska") z wypełnieniami.

    2.3. Wymiarowanie konstrukcji wsporczych

    W przypadku zagłębionych konstrukcji nośnych ważne jest, aby przejmowały ładunek swoją masą i przenosiły go na podłoże. Mogą to być sztywne całości lub elastyczne, których elementy wykonane są z różnych materiałów budowlanych.

    Przy określaniu wymiarów murów oporowych należy uwzględnić działanie pierwotnych sił fizycznych, takich jak parcie gruntu i ciężar własny konstrukcji muru oporowego. Oprócz tego na zagłębione konstrukcje wsporcze działają inne obciążenia.

    Przy wykonywaniu analiz i obliczeń statycznych należy podać wartości graniczne nośności, położenia, tj. wpływ sił na dno fundamentu, ewentualne poślizgi pod fundamentem, wody gruntowe, a także wymiary punktów krytycznych samej ściany.

    3. Wykonanie muru oporowego

    Przy wznoszeniu muru oporowego należy wziąć pod uwagę nacisk gruntu na ścianę, wielkość fundamentu, odpowiednie zbrojenie oraz jakość mieszanki betonowej, czyli rodzaj betonu, jeśli jest to konstrukcja żelbetowa. Ściana oporowa niekoniecznie musi być wykonana z betonu zbrojonego. Ten rodzaj ściany może być również zbudowany z bloczków betonowych lub kamiennych. Główną rolą konstrukcji oporowej jest zapobieganie erozji gleby na stromym terenie, jak i zapobieganie przenikaniu wody z wyższego na niższy poziom. W zależności od złożoności i rodzaju terenu podejmuje się decyzję o rodzaju i typie muru oporowego (pełnego lub pustego), a także o rodzaju materiału.

    Niezależnie od istniejących warunków, sama budowa zawsze zaczyna się od wykonania wykopu pod fundament. Na dno wykopu wsypuje się żwir, który musi być dobrze zagęszczony. Gdy takie podłoże jest dobrze przygotowane, jest ono betonowane wokół już zamontowanego drewnianego szalunku i zbrojenia. Armatura składa się z prętów żelaznych połączonych w tzw. kosz. Po wylaniu betonu fundament pod ścianę jest gotowy. Po całkowitym stwardnieniu i wyschnięciu betonu kontynuuje się wznoszenie ściany.

    Po wykończeniu ściany kładzione są rury drenażowe wraz z filtrem, którymi będą odprowadzane wody opadowe i gruntowe do wpustu lub kanalizacji.

    Mur oporowy wykonanie
    Aby mur oporowy długo spełniał swoje zadanie, musi zostać wykonany fachowo.

    3.1. Hydroizolacja ścian oporowych

    Podczas budowy muru oporowego wielokrotnie zapomina się o położeniu hydroizolacji. Bez niej beton w fundamencie jest całkowicie wystawiony na działanie wody spływającej z powierzchni oraz ze ściany oporowej. Aby uniknąć różnych uszkodzeń, bardzo ważne jest, aby hydroizolacja została zainstalowana prawidłowo i terminowo.

    4. Cena muru oporowego

    Cena zawsze zależy od kilku czynników – ilości, rodzaju i jakości materiałów, dostępności terenu oraz sposobu pracy i wykonawcy.

    Koszt wykonania muru oporowego wraz z przygotowaniem, zbrojeniem i montażem betonu waha się od 200 do 600 PLN / m2.

    Jeśli zdecydujesz się na budowę muru oporowego, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 1797
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Murek oporowy?

    Mamy nawet 245 wykonawców prac dla obszaru Murek oporowy:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 245 wykonawców prac dla obszaru Murek oporowy
    9.8
    0

    PIOTR DĘDEK FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA DRACO


    9.9
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA MAREK GĄSIOR


    9.6
    0

    F P U H PEKTUS EWELINA RZYCZKOWSKA


    9.5
    0

    SYSTEMY OGRODZENIOWE LESZEK LEDWOŃ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone