Dla obszaru
    Skarpy to murki lub ściany oporowe między dwoma wysokościami terenu, których podstawową funkcją jest zapobieganie osuwaniu się ziemi, dylatacji i zaleganiu – innymi słowy wszelkim ruchom terenu. Źle zbudowane skarpy o słabych fundamentach są potencjalnym źródłem zagrożenia, ponieważ nie są w stanie wytrzymać naporu gruntu. Dlatego ważne jest, aby każda konstrukcja miała dobre i wysokiej jakości fundamenty, zarówno w budownictwie lądowym, jak i wysokościowym. Ważne jest również, jaki będzie szalunek fundamentu i rura odwadniająca, aby zapobiec zatrzymywaniu się wody. W tym tekście wyjaśnimy, co trzeba wiedzieć o wykonaniu fundamentów pod skarpy.
    Fachowy artykuł 370
    Mur oporowy wykop
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

     

    1. Fundamenty pod skarpy

    Chociaż skarpy są mniejszą budowlą , nie są mniej wymagające niż większe, ponieważ oprócz ochrony pełnią również funkcję estetyczną. Dokładna analiza terenu i obliczenia statyczne są zalecane przed położeniem fundamentów, czyli przed rozpoczęciem budowy. Dotyczy to zwłaszcza skarp powyżej 1,5 m wysokości.

    Budując skarpę, czy to jako murek lub ścianę oporową, ważne jest zapewnienie prawidłowego połączenia zbrojenia na styku fundamentu i samej ściany. Jednocześnie ważny jest również odpowiedni drenaż, aby woda nie zalegała między ścianą a gruntem. Ważny jest dokładny plan, tj. szczegółowe rozważenie całej sytuacji i wszystkich cech konstrukcji. Dlatego podczas planowania i budowy należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym nacisk gruntu na ścianę oporową, wymiary fundamentu, odpowiedni dobór zbrojenia i wreszcie wysokiej jakości mieszankę betonową. Jednak, aby skarpa oprócz swojej podstawowej funkcji stała się ozdobą otoczenia, konieczny jest odpowiedni dobór materiału i sposobu wykonania.

    1.1. Fundament - przygotowanie

    Odpowiedni fundament pod daną ścianę jest jeszcze ważniejszy, jeśli chcesz zapewnić stabilność konstrukcji pod obciążeniem gruntu. Podczas przygotowania najpierw należy zrobić wykop pod fundament, na którego dno wsypuje się określony rodzaj materiału jako zagęszczenie. Ta warstwa musi być wykonana z materiału mrozoodpornego o odpowiedniej frakcji. Grubość tamponu wynosi średnio od 10 do 20 cm, a w niektórych przypadkach nawet więcej, w zależności od wymiarów skarpy. Po przygotowaniu zagęszczenia następuje betonowanie podłoża, które w razie potrzeby jest wzmacniane. Wymiary fundamentu uzależnione są od wysokości, czyli wymiarów skarpy, która będzie posadowiona na fundamentach betonowych.

    1.2. Wymiary fundamentów pod skarpy

    Szerokość i głębokość fundamentów pod skarpy określa się na podstawie wykonanych pomiarów, ale także ogólnie przyjętych norm dotyczących budowy fundamentów taśmowych. Szerokość powinna wynosić 50-70 cm, a głębokość zależy od punktu (głębokości) przemarzania gleby; zwykle przyjmuje się głębokość 80-100 cm. Właściwa szerokość i głębokość fundamentu jest ważna, gdyż zbyt wąski fundament może spowodować zawalenie się ściany, a płytki powoduje zatrzymywanie się wody, która zamarzając w okresie zimowym doprowadza do pęknięć.

    2. Szalunek fundamentu pod skarpy

    2.1. Dlaczego szalunek jest ważny?

    Betonowy fundament pasmowy budowany jest przy pomocy szalunku drewnianego. W przypadku skarp nie zaleca się wykonywania fundamentów betonowych bez szalunków. Niestety, niektórzy wykonawcy budowlani po prostu pomijają montaż drewnianego szalunku i wlewają beton bezpośrednio do wykopu budowlanego, co w żaden sposób nie jest zalecane. Kładzenie szalunku wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami i dodatkową pracą, których wielu wolałoby uniknąć, ale bez dobrego szalunku cała konstrukcja nie będzie ani wysokiej jakości i trwała ani bezpieczna. W zależności od rodzaju terenu i innych czynników, czasami konieczne jest zrobienie zbrojenia, które pozwala betonowi wytrzymać siły rozciągające, co zwiększa stabilność całej konstrukcji. Alternatywą dla szalunku drewnianego jest szalunek metalowy, który może być wielokrotnie używany, ale jest droższy, co zwiększa całkowity koszt.

    2.2. Zbrojenie w szalunku pod fundamenty skarpowe

    W razie potrzeby przed wylaniem mieszanki betonowej w szalunku umieszcza się zbrojenie, które amortyzuje siły rozciągające, dzięki czemu cała konstrukcja jest stabilniejsza i trwalsza. Prawidłowy montaż zbrojenia wymaga umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Dlatego całą pracę należy pozostawić fachowcom. Jeśli nie zostanie to zrobione wystarczająco szybko, zbrojenie może być narażone na działanie warunków atmosferycznych i korozję.

    3. Rura drenażowa w fundamencie skarpy

    Rura drenażowa w szalunku fundamentu
    Rura drenażowa jest nieodzownym elementem podbudowy skarpowej

    Układanie rur drenażowych to bardzo ważny, ale często zaniedbywany element konstrukcyjny każdej skarpy. Jeśli chcesz, aby mur oporowy, który wznosisz, służył przez długi czas i był wysokiej jakości, nie można pominąć drenażu tak samo jak i szalunku. Kiedy pada deszcz, jasne jest, że na skarpie występuje dodatkowy wzrost nacisku gleby. Dlatego ściana oporowa zaprojektowana do normalnych warunków może być nieco większa, aby wytrzymać ekstremalne obciążenia. Ale to nie wszystko. Nie bez znaczenia są rury odwadniające i otwory w skarpie, które umożliwiają odprowadzenie wody gromadzącej się za murem oporowym. Otwory muszą być umieszczone w wyznaczonej odległości. Dobry drenaż najłatwiej wykonać pozostawiając otwór odpływowy, jednak przy wykonywaniu betonowej skarpy w szalunku umieszcza się poprzeczne rury z tworzywa sztucznego i po prostu zalewa betonem. To pokazuje, jak ważny jest szalunek i dlaczego nie należy go pomijać. W ten sposób przepływ wody z tyłu do przodu ściany jest niezakłócony, a jednocześnie znacznie zmniejsza napór wody na ścianę. W każdym razie warstwę drenażową należy nasypać wzdłuż tylnej części skarpy, gdzie woda zbiera się i wypływa otworami. Tak jak ważna jest rura drenażowa wokół domu, tak samo ważna jest rura drenażowa wokół ściany oporowej.

    4. Cena skarpy

    Mur oporowy, podobnie jak inne budowle, w myśl art. 28 ust. 1 p.b., wymagają pozwolenia na budowę. Do jego uzyskania potrzebne będą te same dokumenty, co w przypadku budowy domu. To oczywiście zwiększa koszty. Ponadto fundamenty wyższej ściany oporowej będą musiały być bardziej masywne, aby wytrzymać nacisk gruntu. Co więcej, trudny lub niedostępny teren może również podnieść ceny. Koszt wykonania muru oporowego wraz z przygotowaniem, zbrojeniem i montażem betonu wynosi w przybliżeniu od 600 do 800 zł/mb.

    Jeśli zdecydujesz się na budowę skarpy/muru oporowego, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 370
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płyta fundamentowa, fundamenty?

    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty
    9.7
    0

    FHU FACHMAN STANISŁAW BELCARZ


    9.7
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANO INSTALACYJNE STOK JERZY STOCKI SPÓŁKA JAWNA


    9.9
    0

    FIRMA PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWA KRYSZTAŁ TOMASZ CEBRAT


    9.7
    0

    EURODOM KAROL OKOŃSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone