Dla obszaru

    Jak gruby musi być jastrych?

    Artykuł przeczytało aż 1190+ użytkowników
    Na grubość jastrychu mają wpływ różne czynniki, między innymi i to, czy pod jastrychem położone jest ogrzewanie podłogowe czy nie. Występują rodzaje jastrychów o standardowej grubości, które są stosowane w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.
    Fachowy artykuł 1190
    jastrych
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

    1. Grubość jastrychu

    W domach jednorodzinnych stosowany jest głównie klasyczny jastrych cementowy klasy E225. Jastrych klasyczny składa się z naturalnego piasku, cementu, czystej wody. Najcieńszy jastrych cementowy ma grubość 4,5 cm, a najgrubszy 8 cm. Projektanci zazwyczaj wybierają grubość od 5 do 6 cm. W większości przypadków jastrych cementowy układany jest na izolacji termicznej i akustycznej, od której jest oddzielony warstwą specjalnej folii.

    2. Grubość jastrychu na ogrzewaniu podłogowym

    2.1. Bardzo ważna jest odpowiednia grubość jastrychu

    Grubość warstwy na ogrzewaniu podłogowym należy dokładnie określić, gdyż zbyt cienki lub zbyt gruby jastrych może powodować problemy z ogrzewaniem. Grubszy jastrych potrzebuje więcej czasu na nagrzanie się, co powoduje większe zużycie energii elektrycznej, choć dłużej utrzymuje ciepło . Jeśli wylewka okaże się zbyt cienka, to rury ogrzewania podłogowego mogą ulec uszkodzeniu. W każdym przypadku minimalna grubość wylewki zawsze zależy od tego, czy jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, czy nie. Ważny jest również rodzaj jastrychu, ponieważ istnieją różne sposoby obróbki.

    Minimalna grubość jastrychu mokrego nie jest równa grubości jastrychu suchego.

    2.2. Standardowa grubość jastrychu

    Zgodnie z normą najcieńsza warstwa wylewki w budynkach mieszkalnych, na rurkach ogrzewania podłogowego, musi mieć 4 cm. Przy zastosowaniu płyt systemowych do ogrzewania podłogowego, końcowa grubość jastrychu to 5,5 cm. Jeżeli przewidziana jest grubość 5-6 cm, w zależności od producenta rurek grzewczych, to nad wylewką pozostaje jeszcze miejsce na warstwę wykończeniową. Przy użyciu płyt systemowych warstwy podłogi powinny być następujące: pierwsza na podłożu jest warstwa izolacji tj. styropian EPS100, a następnie płyty systemowe, które pokrywa się jastrychem tak, aby całkowita grubość warstwy wynosiła 5-6 cm, a ostatnią warstwą jest warstwa wykończeniowa - w zasadzie wybrana przez Ciebie wykładzina podłogowa.

    Jastrych, grubość
    Im grubsza jest wylewka grzewcza, tym więcej ciepła może zgromadzić i stopniowo oddawać do pomieszczenia.

    3. Minimalna grubość jastrychu dla ogrzewania podłogowego

    3.1. Ogrzewanie podłogowe i jastrych - idealne połączenie

    Zapewne wiele razy słyszałeś, że ogrzewanie podłogowe i jastrych to idealne połączenie. To prawda, ale zobaczmy dlaczego. Jastrych i ogrzewanie podłogowe są kompatybilne przede wszystkim ze względu na sposób montażu. Jastrych po prostu wylewa się na położone rurki ogrzewania podłogowego. Warstwy nie powielają się niepotrzebnie, gdyż wylewka i ogrzewanie podłogowe stają się jednym, kompletnym elementem.

    Inna pozytywna strona to stosunkowo korzystna przewodność cieplna jastrychu. Jest ona zbliżona do przewodności cieplnej kamienia, co oznacza, że ​​materiał jest powoli nagrzewany, a następnie stopniowo i przez długi czas oddaje ciepło do pomieszczenia. Jest to idealne pod względem zużycia energii, ponieważ pozwala na podgrzanie podłogi do stałej temperatury 20-21° (temperatura pokojowa), a pomieszczenie zacznie się stopniowo nagrzewać i przez długi czas będzie przyjemnie ciepłe.

    3.2. Idealna minimalna grubość jastrychu dla ogrzewania podłogowego

    Idealna minimalna grubość wylewki do ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od rodzaju jastrychu, który zamierzasz położyć. Jastrych samopoziomujący pozwala na zmniejszenie grubości. Cieńsza wylewka pozwala na grubsze wykończenie podłogi, co może być bardzo wygodne, jeśli ostatecznej wysokości podłogi nie można zmienić, ponieważ jest to renowacja istniejącego budynku, lub też z innego powodu. Cieńszy jastrych nad ogrzewaniem podłogowym oznacza mniejsze koszty i mniejsze obciążenie antresoli, co czasami jest konieczne.

    Należy jednak pamiętać, że im grubszy jastrych, tym więcej ciepła akumuluje, które następnie oddawane jest do pomieszczenia. Grubszy jastrych na ogrzewaniu podłogowym jest bardziej energooszczędny. Zaleca się, aby wylewka nad ogrzewaniem podłogowym miała co najmniej 5 cm, najlepiej 7 cm lub więcej - o ile jest to oczywiście możliwe, biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące wysokości, ceny lub wagi.

    Chociaż grubszy jastrych akumuluje więcej ciepła, nie powinien być zbyt gruby, ponieważ w takim przypadku mogą wystąpić problemy z samym systemem ogrzewania podłogowego.

    3.3. Ogólna zasada: grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym

    Zasada „dobrych praktyk” mówi, że grubość klasycznych jastrychów do ogrzewania podłogowego powinna stanowić około 40% całkowitej wysokości podłogi wraz z izolacją. Oznacza to, że izolacja stanowi 60%, a jastrych 40% wysokości podłogi. Nie jest też zły stosunek 50-50% lub nawet odwrotnie, czyli 60% jastrychu i 40% izolacji.

    4. Jastrych - cena

    Jastrych klasyczny cementowy o grubości 5 cm z wbudowanym mikro wzmocnieniem i jego położenie kosztuje od około 85 do 95 zł/m2.

    5. Co mówią eksperci:

    Jastrych jest podstawą każdego domu, ponieważ wchodzi w skład podłogi, po której się poruszasz, i zapewnia pokryciom podłogowym stabilne podłoże. Nawet jeśli nie jest to widoczne w wykończonym budynku, jest kluczowym elementem dla wysokiej jakości całości i komfortu mieszkania – dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego jastrychu.

    Jastrych przy nowej budowie i przy renowacji

    Jakość i fachowe położenie wylewki jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy jakość późniejszych prac wykończeniowych. Jastrychem w nowym budynku dodatkowo wyrównuje się betonowe płyty posadzkowe, a podczas adaptacji i remontów starych budynków zapewnia się lepszą wytrzymałość powierzchni posadzki. Wielką zaletą nowych rodzajów jastrychów jest to, że świetnie nadają się one do łączenia z ogrzewaniem podłogowym.

     

    Redukcja szumów

    Nowe rodzaje wylewek charakteryzują się również ograniczeniem przechodzenia dźwięku, co jest szczególnie ważne w budynkach użyteczności publicznej. Jastrych zapobiega rozprzestrzenianiu się wstrząsów lub hałasu poprzez elementy konstrukcji.

    Jastrych tłumi również rozprzestrzenianie się dźwięku przez instalacje przechodzące pod sufitem.

    Jednolitość

    Gotowe mieszanki nowych rodzajów jastrychu mają jednolity skład, dzięki czemu zapewniają jednorodną obróbkę powierzchni, twardnienie i szybkie wysychanie, a także zapobiegają pękaniu powierzchni. Wszystkie są przetestowane i certyfikowane oraz łatwe w użyciu zarówno przy nakładaniu ręcznym jak i mechanicznym. Nadają się do stosowania na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych.

    Fachowy artykuł 1190
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Jastrych?

    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych
    9.6
    0

    INTER TEL S C DARIUSZ ŚWIERCZEK DANIEL RADECKI


    9.6
    0

    NIKO KRZYSZTOF KOZIK


    9.5
    0

    KIBO PRZEMYSŁAW JAKUBCZYK


    9.6
    0

    ŻEBROWSCY SP Z O O


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone