Dla obszaru

    Wykonanie krawężników

    Artykuł przeczytało aż 707+ użytkowników
    Krawężnik jest elementem służącym do odgraniczenia powierzchni, dlatego jest nieodzownym zewnętrznym elementem otoczenia i nawierzchni jezdnych. W zależności od przeznaczenia istnieją trzy rodzaje: krawężniki ogrodowe, podwórzowe i drogowe. Mocniejsze i grubsze krawężniki znajdują zastosowanie w budownictwie publicznym do aranżacji chodników, dróg, parkingów i ulic, a cieńsze i mniejsze do aranżacji ogrodów, parków i ścieżek. 
    Fachowy artykuł 707
    1
    Mamy nawet 31 wykonawców prac dla obszaru BHP:

     

    1. Wymiary krawężnika

    W budownictwie, czy to publicznym czy prywatnym, krawężniki są nieodzownym elementem w projektowaniu i aranżacji infrastruktury, dlatego produkowane są w różnych wielkościach i z różnych materiałów i do różnego przeznaczenia. Należy pamiętać, że te mniejsze są łatwiejsze w montażu, ale później fugowanie spoin wymaga więcej pracy.

    Rodzaje krawężników betonowych:

    KRAWĘŻNIK DROGOWY

    -Krawężnik 100x30x15

    -Krawężnik 100x25x12

    -Krawężnik 100x25x15

     KRAWĘŻNIK ULICZNY
     -Krawężnik 100x30x20

    -Krawężnik 50x30x20

     KRAWĘŻNIK NAJAZDOWY
     

    -Krawężnik 100x22x15
    -Krawężnik 100x25x20
     
    KRAWĘŻNIK SKOŚNY

    -Krawężnik 100x30/22x15
    -Krawężnik 100x30/25x20
     
    KRAWĘŻNIK DROGOWY ŁUKOWY ZEWNĘTRZNY I WEWNĘTRZNY
     
    -Krawężnik 78x30x15
    R-0,5
    R-1,0
    R-2,0
    R-3,0
    R-5,0
     

    2. Wykonanie krawężnika: rodzaje i materiały

    W zależności od przeznaczenia i materiału istnieje kilka rodzajów krawężników. Przed rozpoczęciem pracy, dobrze by było dowiedzieć się czegoś o cechach każdego rodzaju, ponieważ może to wpłynąć na szybkość i jakość pracy. Wyróżniamy krawężniki drogowe, uliczne i ogrodowe. Krawężniki drogowe muszą być takie, aby wytrzymały duże obciążenia i częste użytkowanie, więc są one w większości betonowe. Do podwórek i ogrodów oprócz krawężników betonowych można zastosować zupełnie inne, dekoracyjne, metalowe, drewniane czy kamienne, gdyż są one narażone jedynie na wpływ warunków atmosferycznych.

    3. Jak układane są krawężniki?

    3.1. Podłoże pod krawężnik

    Aby położyć krawężniki, najpierw wykop kanał i wylej betonowe podłoże o grubości co najmniej 20 cm. Na nawierzchnie ogrodowe stosuje się beton C16/20, a C20/25 na nawierzchnie uliczne. W celu ustawienia krawężników drogowych konieczne jest zastosowanie betonu o podwyższonej wytrzymałości - np. C25/30. W takim przypadku wzdłuż krawężników umieszcza się pręty zbrojeniowe, które mają średnicę co najmniej Ø12 mm.

    3.2. Instalacja krawężników wymaga wykonania drenażu

    Aby instalacja krawężnika była dobrej jakości, należy jednocześnie wykonać wysokiej jakości drenaż. Drenaż to system odprowadzania wody z drogi. Ze względu na krawężnik woda nie byłaby w stanie spływać, więc pozostawałaby i gromadziła się na drodze. Aby temu zapobiec, asfaltowanie lub układanie nawierzchni wykonuje się pod pewnym spadkiem, a wzdłuż krawężników pozostawia się otwory odwadniające i dreny, aby woda odpływała z drogi lub ścieżki. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zaprojektowanie systemu odwodnienia wzdłuż dróg.

    2
    Prawidłowo zaplanowane i zaprojektowane krawężniki posiadają również otwory odwadniające

     

    3.3. Ustawianie krawężników

    Krawężniki umieszcza się je na dobrze przygotowanym, solidnym, stabilnym i suchym podłożu betonowym z zachowaniem minimalnej odległości 5 mm. W przypadku powierzchni drogowych odległość ta będzie wynosić co najmniej 10 mm. Krawężniki poziomuje się za pomocą gumowego młotka. Potem następuje betonowanie krawędzi bocznych, tj. zalewanie betonem. Zaleca się zrobić to również z przedniej strony, jeśli pozwala na to sposób ułożenia krawężników.

    3.4. Fugowanie krawężników

    Układanie krawężników kończy się fugowaniem, które należy wykonać jak najdokładniej. Fugowanie spoin zapewnia wytrzymałość i trwałość krawężników oraz zapobiega ich przesuwaniu się. W rzeczywistości dzięki dobremu spoinowaniu krawężniki nie poluzują się. W tej części pracy bardzo ważny jest dobór jakościowej fugi, a także prawidłowe wykonanie fugowania, ponieważ jeden luźny element zawsze powoduje poluzowanie się i pozostałych. Dlatego do fugowania najczęściej wybierana jest mieszanka cementowa. Fugi powinny mieć głębokość ok. 10 mm w krawężnikach drogowych i 5 mm w krawężnikach ulicznych. Gdy fugi wyschną, obrzeże jest gotowe.

    Właściwe wykonanie fugowania zapobiega kruszeniu się górnych warstw na spoinach, gdzie występują siły dynamiczne i obciążenia statyczne.
    3
    Prostowanie krawężników przed fugowaniem

     

    4. Czy kładzenie krawężników to wymagająca praca?

    Jeśli zastanawiasz się, czy możesz samodzielnie zamontować krawężniki, odpowiedź brzmi: tak. Jest to stosunkowo mało wymagające zadanie, do wykonania którego nie musisz mieć nadmiernego doświadczenia. Kładzenie krawężników jest jednak dość uciążliwe fizycznie, ponieważ niektóre elementy, zwłaszcza te większe, są dość ciężkie. Decydując się na samodzielną pracę pamiętaj, że na pewno będziesz potrzebować pomocy w podnoszeniu, przenoszeniu i układaniu tych betonowych elementów. Generalnie jednak, jeśli będziesz postępować zgodnie z podanymi instrukcjami, jesteśmy pewni, że zrobisz wszystko jak należy.

    5. Kładzenie krawężników - cena

    Na przykład zakup, dostawa, montaż i wylanie betonu krawężnikowego o grubości 8 cm kosztuje około 20-60 zł/m

    Prawidłowe układanie jest najważniejsze dla długowieczności krawężników, dlatego znajdź doświadczonego wykonawcę.

    Jeśli zdecydujesz się zrobić lub wymienić krawężniki, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 707
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze BHP?

    Mamy nawet 31 wykonawców prac dla obszaru BHP:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 31 wykonawców prac dla obszaru BHP
    9.3
    0

    MAŁGORZATA GALARA WACHOWICZ BIURO GEODEZYJNE AZYMUT


    9.9
    0

    ARCHISPEKTRUM Pracownia Architektoniczna Daniel Konrad Kowalewski


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone