Dla obszaru
    Zastosowanie szkła w budownictwie miało na celu przede wszystkim przepuszczanie światła oraz oddzielenie przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Oprócz zwykłego szkła używano do tego celu także szklanych pustaków i cegieł. Można powiedzieć, że te dwa elementy budowlane ostatnio wracają do mody, przede wszystkim dlatego, że idealnie wpisują się w koncepcję budownictwa ekologicznego i energooszczędnego – przepuszczają naturalne światło i ciepło, a jednocześnie zachowują intymność domu.
    Fachowy artykuł 180
    1
    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie:

     

    1. Czym są szklane cegły, a czym szklane pustaki?

    Zasadniczo nie ma między nimi różnicy - są wykonane ze specjalnego szkła i oba rodzaje służą do budowy, tj. szklenia otworów lub ścian i mogą mieć różne kolory i wzory. Różnią się znormalizowanymi wymiarami i kształtem: pustaki są kwadratowe i grubsze, a cegły prostokątne i cieńsze.

    1.1. Szkło subtelnie dzielące przestrzeń

    O konstrukcjach wykonanych ze szklanych pustaków lub cegieł można by powiedzieć, że są one zarówno ścianą, jak i oknem. Innymi słowy oznacza to, że łączą w sobie najlepsze cechy obu elementów: cegły szklane zapewniają prywatność, jednocześnie wpuszczając światło do przestrzeni. Natomiast szklane pustaki ułatwiają rozgraniczenie przestrzeni, zwłaszcza jeśli chcemy podzielić pomieszczenie bez pozbawiania go dopływu naturalnego światła.

    1.2. Zalety szklanych pustaków

    Pustaki szklane są niezwykle łatwe w użyciu i niedrogie. Charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną i przepuszczalnością światła. Wpuszczają światło do przestrzeni, ale nie można przez nie zaglądnąć do środka, więc są idealne, jeśli chcesz w naturalny sposób oświetlić przestrzeń, a jednocześnie uchronić się przed spojrzeniami przechodniów. Ponadto pustaki szklane są ogniotrwałe, i co nie mniej ważne, upiększają otoczenie. Dzięki zaawansowanym technologiom zarówno szklane pustaki, jak i cegły szklane są teraz dostępne w różnych odcieniach i wzorach.

    1.3. Słabe strony szklanych pustaków

    Kiedyś szklane pustaki i cegły były bardzo popularne. Służyły do szklenia korytarzy wejściowych, przejść, podjazdów i klatek schodowych, ale dziś prawie nigdzie ich nie można znaleźć. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie tkwi w słabościach samych elementów szklanych - słaba izolacyjność cieplna i stwarzanie mostków termicznych są dużym minusem w nowoczesnej koncepcji energooszczędności i opłacalności ekonomicznej. Dlatego, gdy pod koniec XX wieku zaczęła dominować świadomość potrzeby ochrony przyrody i racjonalnego wykorzystania zasobów, zaczęto ich coraz rzadziej używać jako budulca.

    Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, a co za tym idzie coraz bardziej rygorystycznymi normami energetycznymi w budownictwie, w XXI wieku niemal zaniechano ich stosowania.

    Dodatkową wadą szklanych pustaków jest gromadzenie się skroplin jeśli zamontowane są przy elewacji lub na ścianie zewnętrznej. Jednak pomimo tych słabości ściany szklane mogą być dobrą przegrodą wewnętrzną, to znaczy, jeśli są umieszczone tak, aby stanowiły linię rozgraniczającą poszczególne strefy wewnętrzne, a nie jako barierę między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym.

    2. Pustaki szklane - zastosowanie

    Szklane pustaki mogą być używane do ścian wewnętrznych oddzielających różne pomieszczenia lub ich części. We wnętrzu można je również wykorzystać do podświetlenia ścian, jako ozdobę zarówno ścian nośnych, jak i działowych. Ponadto mogą być częściowym parawanem powiedzmy w łazience, między prysznicem lub toaletą, lub w koncepcji otwartej, między sypialnią a łazienką.

    3. Cegły szklane

    Cegły szklane stały się w ostatnich latach trendem. Chociaż są nam dobrze znane od dziesięcioleci i nie stanowią niczego nowego, architekci są coraz bardziej entuzjastycznie nastawieni do opcji i wariacji ich wykorzystania, ponieważ umożliwiają kreatywne i przejrzyste projektowanie. Chociaż pierwotny kształt i wymiary cegieł szklanych nie uległy zmianie, na rynek weszły nowe technologie, co zaowocowało szerszą gamą wzorów, kolorów i faktur.

    2
    Pustaki szklane to świetne rozwiązanie do pomieszczeń, w których zależy nam na świetle, ale nie na cudzych spojrzeniach

     

    4. Cegły szklane i montaż

    4.1. Cegły szklane są modułowe

    System montażu cegieł szklanych to system modułowy. W praktyce oznacza to, że cegły szklane są układane jedna na drugiej lub obok siebie, tak jak w przypadku zwykłych cegieł.

    4.2. Cegły szklane są łatwe w montażu

    Cegły szklane są łatwe w montażu, a przy odpowiednim sprzęcie każdy rzemieślnik może je zamontować. Montaż szklanych pustaków lub cegieł zaczyna się od postawienia metalowych profili, które będą służyć jako szyny, wzdłuż których będą układane cegły. W przypadku przeszklenia większych powierzchni, tj. większych otworów lub ściany, konieczne będzie zamontowanie zbrojenia w określonych miejscach spoin, które zapewni stabilność statyczną. Kiedy wszystko jest gotowe, zaczynamy układać pustaki lub cegły. W kilku łączeniach między cegłami konieczne jest zamontowanie zbrojenia. Następnie zaczynamy układać cegły.

    Odległość między cegłami powinna wynosić od 10 do 12 mm. Aby to było jak najbardziej równomiernie, zawsze warto zastosować krzyżyki montażowe lub przekładki, jak przy klejeniu płytek ceramicznych, a pomocne mogą być drewniane listwy o odpowiedniej i jednolitej grubości. Chociaż praca jest łatwa i szybka, potrzebna jest ostrożność i zręczność, ponieważ szkło jest delikatnym materiałem i wymaga pełnej uwagi podczas manipulowania nim. Po zakończeniu murowania trzeba poczekać, aż zaprawa wyschnie, a następnie fugi między cegłami wypełnia się silikonem.

    Pustaki szklane są dostępne w różnych kolorach, więc jeśli wybór więcej niż jednego koloru będzie pasował do Twojego wnętrza, możesz spróbować, ponieważ przechodzące przez nie światło będzie dawało różne efekty.

    5. Szklane pustaki czy klasyczne okno?

    Zarówno szklane pustaki, jak i zwykłe okna, mają podobne przeznaczenie, lecz w istocie są to dwie zupełnie różne konstrukcje. Ściana z pustaków szklanych jest w zasadzie nadal ścianą, a okna są tylko otworami na ścianach zewnętrznych i należą do kategorii stolarki. Okna są znacznie łatwiejsze do wymiany niż konstrukcje szklane.

    Która struktura jest mniej przepuszczalna, czyli która lepiej uszczelnia, jest trudno ocenić, ponieważ w dużej mierze zależy to od sposobu i jakości wykonania pracy. Jeśli szklane pustaki lub cegły są dobrze i prawidłowo postawione, z pewnością uszczelniają lepiej niż prowizoryczne okno. Jeśli chodzi o izolację i ciepło, to klasyczne okna są lepszym wyborem, jeśli kupisz okna z potrójnym szkleniem i wypełnieniem gazem.

    6. Pustaki szklane - cena

    Cena szklanych pustaków i cegieł może być bardzo różna, w zależności od rodzaju, koloru lub wzoru i rozmiaru; jednak generalnie wahają się od 10 do 30 zł za sztukę.

    Jeśli zdecydujesz się na montaż szklanych pustaków lub cegieł, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 180
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Murarz, murowanie?

    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie
    9.5
    0

    ZAKŁAD REMONTOWO BUDOWLANY JANUSZ ROŻEŃSKI


    9.6
    0

    WOLDREW PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE UJSOLANKA SZYMON WOLNY


    9.2
    0

    DECO BUD FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA LEŚNIAK DAMIAN


    9.5
    0

    ŁUKASZ ŚLAGA OKNOGLASS PL GRUPA3F COM


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone