Dla obszaru
    Większość dzisiejszych inwestorów decyduje się na zagospodarowanie podwórka i otoczenia w dłuższym czasie lub z przerwami, więc teren wokół wielu nowych budynków jest w nieładzie jeszcze długo po tym, jak wszystkie prace budowlane i rzemieślnicze są już praktycznie zakończone. Tak jak proces budowy obiektu wymaga precyzyjnej koncepcji, tak potrzebny jest jasny i kompleksowy plan zagospodarowania terenu wokół domu, jeśli chcesz, aby wszystko zostało zrobione jak najszybciej. Kompletne koncepcyjne rozwiązanie zewnętrznej aranżacji otoczenia jest zatem kluczowe dla satysfakcjonującego rezultatu.
    Fachowy artykuł 389
    Okolica
    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu:

     

    1.Zagospodarowanie podwórza

    Najprawdopodobniej zdecydowałeś się zbudować lub kupić dom po to, aby cieszyć się świeżym powietrzem i spędzić większość pięknych i ciepłych dni na dworze, dobrze jest więc pomyśleć o aranżacji podwórza. Zagospodarowanie terenu obejmuje brukowanie ścieżek i dojazdów, tarasów lub werand, schodów, montaż ogrodzenia ogrodowego, pergoli czy kuchni letniej, a w ostatniej fazie oczywiście urządzanie terenów zielonych i ogrodu. W tym tekście zajmiemy się zagadnieniami i tematami architektury krajobrazu.

    2. Jak zaaranżować podwórze?

    2.1. Jak planuje się zagospodarowanie terenu?

    Podstawą kompleksowego zagospodarowania terenu wokół domu jest przemyślana i dopracowana koncepcja i plan, na podstawie którego wszystko zostaje wykonane stosunkowo szybko, nawet jednocześnie z zakończeniem budowy domu. W projekcie koncepcyjnym, którym zaczynasz zagospodarowanie, należy od samego początku uwzględnić związek między wnętrzem domu a jego stroną zewnętrzną. Musisz skupić się na ważnych powiązaniach między domem a podwórkiem, co doprowadzi do kompleksowej i wysokiej jakości aranżacji przestrzeni, w której będziesz mógł swobodnie się poruszać. Teren wokół domu nie jest czymś całkowicie oddzielonym od domu, więc powinien być zgodny z logiką i projektem domu.

    2.2. Teren wokół domu i jego części

    Dobrze jest podzielić aranżację dziedzińca na kilka elementów, a może nawet na kilka etapów i dzięki temu osiągnąć upragniony wygląd zewnętrzny. Taras lub weranda to pierwszy element, który warto zaplanować tuż obok bezpośredniego wyjścia z salonu lub jadalni. Po nim może następować kuchnia letnia, która powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni wewnętrznej, potem ogródek warzywny lub ogród. Podjazd, parking czy garaż powinien być całkowicie oddzielony od ogrodu i części podwórka przeznaczonej na spotkania towarzyskie i wypoczynek. Gwarantuje to bezpieczeństwo rodzinie i gościom. Ważne jest, aby otoczenie domu było zaplanowane i zaprojektowane zgodnie z Twoim stylem życia i wolnym czasem; pamiętaj, że podwórko to coś, czego nie będziesz w stanie całkowicie zmienić co roku - krótko mówiąc, musisz pomyśleć o długoterminowym rozwiązaniu.

    Przed przystąpieniem do projektowania i realizacji, dla każdego inwestora, jak i dla Ciebie konieczna jest ocena finansowa inwestycji, ponieważ tylko na podstawie dokładnego kosztorysu można wiedzieć, czy realizacja może nastąpić, czy nie i czy będzie całkowita lub w fazach. Zagospodarowanie terenu możliwe jest o każdej porze roku, należy jednak unikać niskich temperatur i mrozu, które utrudniają pracę. Aranżacja zwykle zaczyna się jesienią, aby w zimie było wystarczająco dużo czasu na zrobienie szkiców wszystkiego, co chcesz i możesz zrobić, a także wprowadzenie ewentualnych zmian zgodnie z obliczeniami. Jednocześnie wypytuj i szukaj wykonawców; gdy na podstawie ofert, referencji i rekomendacji znajdziesz odpowiednich, będziesz wiedział, co dalej. Zaraz po zimie, gdy ziemia zacznie rozmarzać, można przystąpić do prac ziemnych. Jeśli chodzi o sadzenie drzew i krzewów, to planuje się to na sezon wiosenny wiosenny i wykonuje najpóźniej do końca marca. 

    2.3. Kompletne zagospodarowanie terenu

    Powiedzielibyśmy, że tylko kompleksowe i jednoczesne zagospodarowanie terenu przynosi oszczędności finansowe i czasowe. Dzięki starannemu planowaniu krajobrazu możliwa jest praca ciągła, tak by każdy etap następował jeden po drugim. Zagospodarowanie terenu wokół domu wymaga zaplanowania niezbędnych wykopów, zbiorników na wodę, oświetlenia ogrodu, ewentualnego ogrzewania podłogowego garażu i tak dalej. Dzięki takiemu sposobowi planowania unikniesz niepotrzebnej pracy i wyższych kosztów. Oczywiście zawsze mogą wystąpić jakieś nieplanowane problemy lub dodatkowe prace, jednak najważniejsze - rodzaj i harmonogram instalacji zawsze można przewidzieć i dzięki temu mieć pod kontrolą.

    3. Specjaliści od projektowania krajobrazu

    Możesz samodzielnie zająć się planowaniem i kształtowaniem krajobrazu, ale mało kto ma doświadczenie w tego typu wyzwaniach. Choć wiele osób ma nawet bardzo precyzyjne wyobrażenia o tym, czego chce, zawsze warto zatrudnić ekspertów już na samym początku, w fazie utrwalania pomysłów. Ekspert pomoże Ci dopasować to, czego chcesz, do tego, co jest możliwe, w zależności od sytuacji w terenie i finansów.

    W tym przypadku ekspertem jest architekt krajobrazu lub projektant wnętrz, który wykona niezbędne plany w terenie. Najlepsze pomysły najefektywniej pozyskujemy na miejscu i we współpracy z inwestorem, ponieważ komunikacja i wzajemne zrozumienie są najważniejsze dla pomyślnej realizacji całego projektu. Przy przygotowywaniu materiałów, rysunków, modeli i szkiców niezbędna jest wspólna praca, ponieważ satysfakcjonujące rozwiązania można osiągnąć tylko dzięki dobrej współpracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni dobór materiałów, który powinien być zgodny z podstawą koncepcyjną, stylem i wyglądem domu.

    Co innego dzieje się w sytuacji, gdy sam decydujesz się na podjęcie wszelkich prac budowlanych i rzemieślniczych. Sugerujemy zdecydowanie skonsultować się z rzeczoznawcą przed rozpoczęciem prac, a zwłaszcza w związku z bardziej wymagającymi pracami budowlanymi, takimi jak przyłącza wody, gazu i prądu, ponieważ amatorskie błędy mogą sporo kosztować.

    Okolica
    Zadbane podwórko po prostu zachęca do pozostania na nim jak najdłużej

     

    4. Najczęstsze błędy podczas kształtowania krajobrazu

    Kształtowanie krajobrazu nie jest łatwym zadaniem, inaczej architektura krajobrazu nie byłaby nauką. Wśród błędów, które często są widoczne dopiero po kilku latach, a nie przewidziane przy wykonywaniu prac z braku doświadczenia lub ignorancji, są źle rozmieszczone instalacje elektryczne, zbyt gęste lub źle posadzone rośliny, nieodpowiednie rozmieszczenie elementów i tym podobne. Wszystkie te błędy wynikają głównie z niedopracowanego planu koncepcyjnego. Jeśli masz zrobiony plan, to do pominięcia czegoś nie powinno dojść nawet w pracy etapami. Wstępnie opracowany koncepcyjny plan zagospodarowania gwarantuje odpowiedni wynik. Jednym z najczęstszych błędów jest złe rozmieszczenie części i elementów, więc możesz znaleźć się w sytuacji, której po prostu chciałeś uniknąć - na przykład chciałeś prywatności i ograniczonych spojrzeń z ulicy, ale posadziłeś zielone ogrodzenie po przeciwnej stronie domu.

    5. Zagospodarowanie terenu - cena za m2

    Cena wykopów pod kanały, montaż rur wodno-kanalizacyjnych, brukowanie lub asfaltowanie oraz wykonanie trawników i zagospodarowanie terenu waha się od 300 do 500 zł/m2. Oprócz rozplanowania sadzonek, plany obejmują gromadzenie i odprowadzanie wód opadowych, kanalizacyjnych, studzienek, pokryw i kanałów; ponadto istnieją projekty schodów i murów oporowych, ścieżek i krawężników oraz oczek wodnych lub basenów. Cena takiego planu to od 1000 do 2500 PLN. Szkice sadzonek, układ ścieżek i tarasów, projekt zagospodarowania terenu wykonujemy w skali 1:100.

    Jeśli zdecydujesz się zrobić plan aranżacji podwórka lub otoczenia, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 389
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Zagospodarowanie terenu wokół domu?

    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu
    9.2
    0

    AGRI KRZYSZTOF MICHEL


    9.6
    0

    DEKOSBAU PAWEŁ DEKOWSKI


    9.5
    0

    PIOTR CHROSTOWSKI FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA ANPIOBUD 2


    9.4
    0

    KOPBUD Robert Traczyk


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone