Dla obszaru

    Płyty płukane, kostki granitowe czy betonowe – co wybrać?

    Do utwardzania nawierzchni zewnętrznych, podwórek, ścieżek, chodników, podjazdów czy tarasów możesz wybierać różne materiały, kolory oraz kształty. Czy zdecydować się na płyty płukane, czy na kostkę granitową lub betonową? Trzeba powiedzieć, że rodzaj materiału do brukowania zależy od stylu budynku i otoczenia oraz powierzchni, na której będzie układany.
    Fachowy artykuł 230
    Kostka
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

     

    1. Rodzaje materiałów chodnikowych 

    1.1. Kształty

    Kostki i płyty chodnikowe mogą być kwadratowe, prostokątne, sześciokątne lub o specjalnych kształtach. Jednak zawsze są one modelowane tak, aby łatwo było je wyprodukować w dużych ilościach i układać na większych powierzchniach. Najłatwiej i najszybciej jest układać proste kształty, takie jak kwadrat i prostokąt. Wybierając kształt, musisz zdecydować, czy krawędzie będą ostre czy zaokrąglone. Kostki i płyty o ostrych krawędziach pasują do siebie prawie bez widocznych spoin, natomiast przy zaokrąglonych fugi są wyraźnie widoczne.

    1.2. Grubość płyt lub kostek

    Wymiary kostek i płyt chodnikowych mogą być bardzo różne – zwykle są to 10-30 cm, ale zdarzają się też 60 cm i więcej. Zaletą większych elementów jest szybszy montaż, choć są cięższe i droższe. Ich grubość jest mniej więcej standardowa - około 5 cm.

    1.3. Materiały 

    Kostki, bloki i płyty najczęściej wykonuje się z betonu, choć zdarzają się też z kamienia i drewna. Kostki betonowe są najtańsze, choć cena nie powinna być jedynym istotnym kryterium. Materiał powinien współgrać z obiektem, architekturą, ze stylem, ale także z otaczającym go środowiskiem. Do nowoczesnego projektu w środowisku miejskim, doskonale pasują nowoczesne odlewy betonowe lub płukane płyty.

    Wzory układania
    Elementy mogą mieć różne kształty i być układane w różnych wzorach

     

    2. Przygotowanie podłoża do brukowania

    Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, przed brukowaniem konieczne jest przygotowanie podłoża. Nawierzchnia jezdna musi być szczególnie dobrze przygotowana, gdyż w przeciwnym razie zacznie bardzo szybko niszczeć. Najpierw należy wykonać wykop o głębokości 40 cm, następnie nasypać warstwę około 2 cm zagęszczenia o mniejszej frakcji, a następnie zagęszczenie o grubości 25-45 cm z większej frakcji. Na zagęszczenie nakładana jest folia drenażowa i warstwa drenażowa około 4 cm. Układane płytki lub kostki, nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, aby pozostawić miejsce na fugi. Na końcu fugi są wypełniane i dociskane płytą wibracyjną.

    2.1. Utwardzone powierzchnie 

    Odlewy betonowe są zwykle na tyle grube, że ich odporność na obciążenie nie jest kwestionowana. Również pod odlewy betonowe przygotowanie podłoża jest kluczowe. Jeżeli nawierzchnia jezdna przeznaczona jest do użytku prywatnego, gdzie przewiduje się niewielki ruch, warstwa zagęszczenia o mniejszej i większej granulacji może wynosić 20 cm, natomiast w przypadku ruchu samochodów ciężarowych należy wykonać zagęszczenie o co najmniej 30 cm.

    2.2. Brukowanie betonowego podłoża

    Istnieje możliwość ułożenia nowej warstwy nawierzchni na starej lub na powierzchni betonowej. Brukowanie betonu jest dość proste. Powierzchnię trzeba najpierw wyczyścić, następnie ułożyć płyty lub kostki i wypełnić spoiny. Słabością brukowania betonu jest to, że ewentualnych późniejszych robót nie da się wykonać bez jego rozbicia.

    3. Kostki/płyty granitowe

    3.1. Układanie płyt granitowych

    Montaż wielkoformatowych płyt granitowych to niezwykle wymagająca praca, dlatego lepiej pozostawić to profesjonalistom. Płyty granitowe są często wykrzywione i mają nierówne krawędzie i muszą być bardzo precyzyjnie ułożone. Najpierw wymierz całą przestrzeń i przygotuj plan ułożenia płyt. Następnie wyrównaj nierówności w jastrychu i nałóż powłokę, która umożliwia lepszą przyczepność. Płyty układa się na grubej warstwie kleju. W pewnych odstępach pomiędzy płytami wykonuje się dylatacje, które umożliwiają płytom rozszerzanie się pod wpływem ciepła.

    3.2. Układanie kostek granitowych

    Kostki granitowe są tak mocne, że używano ich do brukowania nawierzchni na długo przed wynalezieniem asfaltu. Kostki granitowe można układać tylko na dobrze zagęszczonych i równych, piaszczystych powierzchniach. Układa się je ośmiokątnie, ukośnie lub łukowato. W przypadku zastosowania granitu wielobarwnego możliwe jest również ułożenie mozaiki. Dziś takie kostki są najczęściej używane do brukowania stref dla pieszych, placów i obszarów publicznych, w których ruch jest zabroniony lub wokół zabytków. Kostki granitowe nie zapewniają wygodnej jazdy. Jeśli jednak utwardzisz nimi podwórko, będziesz mógł bez problemu zaparkować samochód, a teren pozostanie taki sam przez lata i będzie łatwy w utrzymaniu.

    3.3. Kostki granitowe - cena

    Ile kosztują kostki granitowe? Kostki granitowe szare kosztują od 60 do 200 zł/m2.

    Kostka granitowa
    Kostki granitowe można układać w bardzo wymagające kształty

     

    4. Kostki betonowe, płyty, bloczki

    Odlewy betonowe to jakościowo dobry wybór do brukowania podwórka. Kostki betonowe są odporne na wilgoć i obciążenie, a ich układanie jest szybkie i łatwe. Przed układaniem należy wykonać warstwę drenażową, na którą kładziemy dobrze zagęszczoną warstwę frakcji o grubości 20 cm. Następnie nakładana jest wyrównująca warstwa drobnego piasku, nad którą układane są płyty. Zaletą brukowania płytami jest to, że można je łatwo wyjąć i wymienić w razie potrzeby. Odlewy betonowe mogą być czworokątne lub sześciokątne, ale są też trójkątne.

    4.1. Elementy betonowe - cena

    Ile kosztują kostki betonowe? Betonowe elementy chodnikowe kosztują od 20 do 80 zł/m2.

    elementy betonowe
    Bloczki betonowe to doskonały wybór ze względu na ich trwałość

     

    5. Płyty płukane - cena i cechy

    5.1. Charakterystyka płyt płukanych

    Płyty betonowe płukane powstają w specjalnym procesie płukania mleczka cementowego w celu podkreślenia wewnętrznej struktury materiału. Płyty płukane oprócz ładnego wyglądu posiadają również wszystkie cechy płyt betonowych, w tym korzystną cenę. Układanie płyt płukanych odbywa się w taki sam sposób jak betonowych. Zwykle mają wymiary 40x40 cm.

    5.2. Płyty płukane - cena

    Ile kosztują płyty płukane? Cena płyt płukanych to od 6.50 do 14.50 zł/szt..

    Płyty płukane
    Jeśli szukasz taniego i dobrego materiału chodnikowego, to płyty płukane są świetnym wyborem

     

    6. Płyty płukane lub betonowe i kostki granitowe - cena

      wielkość użycie cena
    kostki granitowe 5-20 cm place, drogi, powierzchnie publiczne 60 - 200 zł/m2
    betonowe płyty i kostki wszystkie rozmiary wszyskie powierzchnie 20 - 80 zł/m2
    płyty płukane 40-60 cm ścieżki, chodniki, ogrody, pasaże 6.50 - 14.50 zł/szt.

    Jeśli zdecydujesz się na brukowanie, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 230
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie kostki, behaton?

    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton
    9.5
    0

    ADAM ŚWIĘTALSKI GRAN BRUK


    9.3
    0

    PITBUD ADAM PITYŃSKI


    9.4
    0

    P.H.U. BRUKPOL Paweł Zbrzeski


    9.5
    0

    CREATOR FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA PAWEŁ KOZA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone