Dla obszaru
    Pytania związane z zakupem, ceną i kosztami ogrzewania dla określonych źródeł energii powracają co roku, często zbyt późno, tuż przed sezonem grzewczym. Czym dokładnie są materiały opałowe, jakie są ich rodzaje i jakie są ich ceny, kiedy jest odpowiedni czas na zakup? Aby choć trochę ułatwić Ci wybór i zakup, zajęliśmy się tymi tematami i oto czego dowiedzieliśmy się.
    Fachowy artykuł 364
    ceny materialow opalowych
    Mamy nawet 1492 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie:

     

    1. Rodzaje materiałów opałowych

    1.1. Ceny materiałów opałowych zależą od ich rodzaju

    Istnieje wiele rodzajów materiałów opałowych do ogrzewania budynków, z których każdy ma swoje wady i zalety. Obiekty mogą być ogrzewane gazem ziemnym lub płynnym, energią elektryczną, olejem opałowym, drewnem, pelletami, biomasą, brykietami, pompami ciepła oraz tzw. odpadami drzewnymi. Ceny materiałów różnią się w zależności od sezonu oraz od producenta lub oferenta, ale także w zależności od rodzaju, jakości i ilości.

    1.2. Ogrzewanie na gaz ziemny

    Ogrzewanie gazowe jest idealne dla osiedli miejskich z rozgałęzionymi gazociągami. Gaz ten uważany jest za korzystne źródło energii, które pomimo wyższej ceny oferuje również proporcjonalny i odpowiedni komfort. Do ogrzewania gazem ziemnym niezbędny jest naścienny kocioł gazowy i instalacje i jest to idealne rozwiązanie dla mieszkań bez kotłowni.

    Kocioł gazowy jest odpowiedni do budynków z kaloryferami i ogrzewaniem podłogowym, niezależnie od tego, czy są to budynki nowoczesne - energooszczędne czy starsze.

    Kotły są dobrym rozwiązaniem dla budynków bez kotłowni, ponieważ są teraz  nowocześnie zaprojektowane i można je umieścić jako element umeblowania w dowolnym pomieszczeniu, nie naruszając jego stylu i estetyki. Wśród zalet gazowego kotła kondensacyjnego jest możliwość jego połączenia z kotłem do ciepłej wody użytkowej, a także wysoka efektywność przekraczająca 100%. Gaz ziemny jest zatem jednym z najbardziej akceptowanych źródeł energii.

    1.3. Ogrzewanie gazem płynnym (LPG)

    Ludzie decydują się na ogrzewanie gazem płynnym tylko w skrajnych przypadkach, kiedy z różnych powodów nie są w stanie wybrać niektórych alternatywnych źródeł energii, gdyż jest to obecnie najdroższy system grzewczy. Na wysokość kosztów wpływa cena samego paliwa, a i system do takiego ogrzewania jest droższy. Jeśli tak się już stanie i trzeba go zainstalować, to zainstalowanie gazowego kotła kondensacyjnego ma sens. Zaleca się również ogrzewanie wody sanitarnej za pomocą instalacji solarnej lub innego, tańszego źródła ogrzewania.

    1.4. Ogrzewanie prądem

    Ogrzewanie prądem zalecane jest tylko dla mniejszych użytkowników - do 15 kW. Decydując się na ogrzewanie elektryczne warto wybrać kocioł elektryczny, który umożliwia podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania. Taki wybór zapewnia łatwą wymianę w przypadku remontu lub adaptacji obiektu, a będziesz mógł zdecydować się i na inne źródło energii. 

    Jakie są zalety kotła elektrycznego? Pierwszą zaletą jest działanie samego urządzenia, które jest automatyczne i prawie bezgłośne. Elektryczny kocioł wiszący nie zajmuje dużo miejsca, zapewnia łatwą konserwację i nie wymaga komina. Za pomocą bojlera elektrycznego można również dostroić, w rzeczywistości regulować temperaturę w pomieszczeniu używając termostatu lub zdalnego sterowania ogrzewaniem.

    ogrzewanie na gaz ziemny
    Ceny materiałów opałowych zależą przede wszystkim od ich rodzaju. Gaz ziemny na terenach, na których przeprowadzono gazyfiksację, jest z pewnością najkorzystniejszym rozwiązaniem

     

    1.5. Ogrzewanie olejem opałowym 

    Olej opałowy jest uważany za źródło energii, którego cena, jak wszystkich innych materiałów opałowych, rośnie na wszystkich rynkach. Jest to trend, jak twierdzą eksperci, który utrzyma się w nadchodzących latach. Przy wysokich cenach i wysokich kosztach ogrzewania, olej opałowy ma swoje zalety.

    Przede wszystkim ogrzewanie olejem opałowym wymaga bardzo niewielkiej konserwacji, dlatego jest odpowiednie dla tych użytkowników, którzy nie chcą tracić czasu i męczyć się z kotłami. Temperaturę w pomieszczeniu reguluje się za pomocą termostatu, dzięki czemu przestrzeń mieszkalna jest zawsze ciepła i komfortowa. Ten typ kotła nadaje się do budynków z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym. Zaletą kotła na olej opałowy jest to, że może być wykorzystywany jako dodatkowe źródło ciepła, zarówno przy pompach ciepła, jak i przy kotłach na paliwo stałe.

    1.6. Ogrzewanie pelletem

    Ogrzewanie pelletem jest alternatywą dla oleju opałowego i gazu ziemnego, a dziś jego zastosowanie jest coraz powszechniejsze, zwłaszcza w przypadku kotłów automatycznych. Zaletą ogrzewania pelletem jest niższa cena w porównaniu z olejem opałowym i gazem ziemnym, a sam sposób ogrzewania zapewnia taki sam komfort jak inne rodzaje materiałów opałowych, jednak pellet jest przyjazny dla środowiska.

    Praca kotła jest automatyczna, należy jednak wziąć pod uwagę, że uzupełnianie opałem i opróżnianie popielnika musi odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od intensywności ogrzewania. Należy również zapewnić suchą przestrzeń w domu do przechowywania wymaganych ilości materiału opałowego. W porównaniu z olejem opałowym i gazem, pellety wymagają dużo pracy i regularnego czyszczenia kotła. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu służy termostat.

    Pellet
    Pellety drzewne charakteryzują się bardzo wysoką wartością opałową.

     

    1.7. Ogrzewanie na odpady drzewne i drewno

    Ponieważ ceny materiałów opałowych wciąż rosną, wiele osób decyduje się na ogrzewanie trocinami lub ścinkami i drewnem, zwłaszcza jeśli sami mogą zapewnić niezbędne ilości. Dzięki postępowi w technologii produkcji i eksploatacji kotłów, nowoczesne kotły na drewno osiągają sprawność ponad 90%. Kocioł na drewno posiada również zasobnik akumulacyjny oraz nowoczesne sterowanie ogrzewaniem. Oznacza to, że ogrzewanie odpadami drzewnymi i drewnem jest uważane za niedrogi i wygodny sposób ogrzewania.

    Podstawową funkcją naczynia wzbiorczego jest akumulacja całego ciepła wytwarzanego przez kocioł. Natomiast termostat reguluje jego uwalnianie i temperaturę pokojową.

    Do zalet kotłów na drewno należy automatyczna praca urządzeń i instalacji oraz wysoka wydajność. Do kotła można włożyć większe kłody, ale szybkość spalania i czas nagrzania zależy oczywiście od ich ilości. Wadą systemu jest obowiązek ciągłego dodawania opału i czyszczenia kotła, a dom musi mieć dodatkową, suchą przestrzeń do przechowywania materiału opałowego.

    Drewno opałowe
    Ogrzewanie drewnem opałowym z lokalnych zbiorów jest dobrą odpowiedzią na stale rosnące ceny energii, a przy tym jest zrównoważone.

     

    1.8. Ogrzewanie odpadami drzewnymi

    Odpady drzewne lub biomasa drzewna, jak często nazywa się ten rodzaj opału, to w rzeczywistości drewno opałowe, które powstaje jako pozostałość podczas produkcji w przemyśle drzewnym. Ogrzewanie odpadami drzewnymi jest odpowiednim rozwiązaniem dla dużych obiektów. Taki system jest uważany za ekonomiczny, ale ma pewne słabości. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, a jednocześnie wymaga większej powierzchni magazynowej. Potrzebny jest kocioł i duży zbiornik na wióry i ścinki, nic więc dziwnego, że taki rodzaj ogrzewania nadaje się do mniejszych zakładów drzewnych, które są ogrzewane własnym drewnem odpadowym.

    Jedną z możliwości ogrzewania odpadami drzewnymi jest wspólna kotłownia, za pomocą której ogrzewanych jest jednocześnie kilku odbiorców.

    1.9. Ogrzewanie pompą ciepła

    Ogrzewanie pompą ciepła uważane jest za najbardziej ekonomiczny i energooszczędny system grzewczy. Zadaniem pompy ciepła jest pobranie ciepła z odnawialnego źródła energii znajdującego się w pobliżu (powietrze, woda, ziemia), a które następnie podgrzewa wodę. Do rozpoczęcia procesu ogrzewania potrzeba około 25% energii elektrycznej, a reszta energii jest pobierana z wybranego źródła. Tę zależność między pobraną energią elektryczną a wyjściową energią cieplną uzyskaną z naturalnego źródła nazywamy ilorazem ciepła.  Przy ogrzewaniu pompą ciepła stosuje się system ogrzewania niskotemperaturowego - ogrzewanie ścienne, podłogowe lub konwektorowe.

    Jeśli dokuczają Ci rosnące z roku na rok ceny materiałów opałowych, to na dłuższą metę z powodzeniem możesz ich uniknąć, wybierając inny rodzaj źródła energii lub ogrzewania - ogrzewanie pompą ciepła.

     Główną zaletą jest oczywiście duża ilość darmowej energii z otoczenia oraz minimalna przestrzeń na instalację pompy ciepła. Wadą jest wysoka inwestycja początkowa. Jest ona jednak szybko rekompensowana niskimi kosztami ogrzewania, a zakup pomp jest częściowo dotowany przez państwo. Kolejną bardzo istotną korzyścią jest to, że za pomocą pompy ciepła dom może być ogrzewany zimą i chłodzony latem.

    2. Ceny materiałów opałowych 

    Ceny materiałów opałowych zmieniają się z roku na rok, i w dłuższej perspektywie zawsze rosną. Wzrost cen materiałów opałowych zależy głównie od ich rodzaju i ich ceny znacznie się od siebie różnią. Ceny materiałów opałowych zależą również od wydarzeń i rozwoju na rynku światowym; w zależności od wzrostu cen na rynku światowym gaz, który w większości jest importowany, może być nawet o 100% droższy niż rok temu. To samo dotyczy produktów naftowych i prądu.

    2.1. Zmiana cen materiałów opałowych – samowystarczalność

    Najbardziej skuteczną reakcją na wzrost i zmianę cen materiałów jest oczywiście samowystarczalność. Oznacza to mniejszą zależność od zmian na światowym rynku i większą stabilność. Jednak samowystarczalność jest możliwa tylko w przypadku niektórych rodzajów ogrzewania. Jedną z najbardziej wydajnych i długoterminowo najbardziej przystępnych cenowo jest z pewnością pompa ciepła.

    3. Kiedy ceny materiałów opałowych są niższe?

    3.1. Ceny materiałów opałowych w ciągu całego sezonu

    Najlepszy czas na zakup to zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego, kiedy podaż jest wyższa, a popyt mniejszy. Wtedy jest większy wybór, więc będziesz mógł porównać kilka rodzajów materiałów opałowych, zarówno pod względem ceny, jak i innych cech. Ogólnie przyjmuje się, że po zakończeniu sezonu zimowego ceny są nieco niższe, ale nie we wszystkich przypadkach tak musi być. Na przykład w przypadku oleju opałowego na cenę mogą mieć wpływ nieprzewidziane wydarzenia gospodarcze, polityczne lub inne niż podaż i popyt na międzynarodowej giełdzie. To samo dotyczy gazu płynnego (LPG).

    3.2. Ceny materiałów opałowych w zależności od rodzaju

    Z cenami odpadów drzewnych i biomasy innego pochodzenia oraz drewna opałowego, jest inaczej, ponieważ kształtują się one na rynku krajowym według podaży i popytu i nie zależą od trendów ekonomicznych, politycznych czy innych trendów społecznych. Biomasę drzewną najlepiej kupować w okresie przed latem (maj, czerwiec) i najpóźniej do sierpnia. Zniżki pojawiają się wiosną i latem głównie na biomasę drzewną.

    Przy zakupie należy zadbać o to, aby odpady drzewne i pellet były jak najbardziej suche, a drewno opałowe najlepiej jest suszyć na powietrzu przez co najmniej rok przed użyciem.

    4. Rodzaje materiałów opałowych w naszym kraju

    Trudno dokładnie określić, jaki rodzaj materiałów jest najczęściej wykorzystywany do ogrzewania, ponieważ są to dane zmieniające się w zależności od sezonu. Zdecydowanym liderem w Polsce  jest węgiel kamienny. Jego powszechne wykorzystanie wiąże się przede wszystkim ze stosunkowo niskimi cenami tego paliwa, jego szeroką dostępnością, a także z wysoką sprawnością grzewczą, jaką można dzięki niemu uzyskać (nawet 80-90 proc. w przypadku nowoczesnych pieców węglowych). Można powiedzieć, że większość ludzi stara się wybierać system grzewczy, który zapewnia stabilność i opłacalność w dłuższej perspektywie. Zgodnie z nowymi konstrukcjami do głosu dochodzą również technologie nowoczesnych pomp ciepła, które obok większych inwestycji początkowych stanowią najkorzystniejszy i najefektywniejszy sposób ogrzewania.

    5. Ceny materiałów opałowych - co wybrać?

    Kwestia odpowiedniego doboru źródła energii zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu. Nie ma znaczenia, czy jest to stary budynek z minimalną izolacją, czy nowy, nowoczesny budynek z dobrą izolacją, czy nawet dom o niskim zużyciu energii. Jedno jest pewne – jeśli roczne koszty ogrzewania są zbyt wysokie, zaleca się jak najszybszą zmianę rodzaju opału.

    Oczywiste jest, że roczne koszty ogrzewania każdego budynku zmniejszają się proporcjonalnie do wyższej klasy energetycznej. Krótko mówiąc – im lepsza izolacja, tym niższe koszty ogrzewania.

    Jeśli zdecydujesz się zainstalować lub wymienić system grzewczy lub ogrzewania i chłodzenia, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 364
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ogrzewanie?

    Mamy nawet 1492 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1492 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie
    9.7
    0

    KOTAS RAUHUT PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERYJNO INSTALACYJNE EKO TECH SP Z O O


    8.9
    0

    TS INSTAL TOMASZ SPŁAWSKI


    10
    0

    KAROL SUDER IN COM


    9.5
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWE BLACK POINT ARKADIUSZ SARNA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone