Dla obszaru
    Rynek oferuje wiele rozwiązań dla klasycznych elewacji kontaktowych renomowanych producentów. Dużo pisaliśmy o tym, jak ważna jest grubość płaszcza izolacyjnego każdego budynku. Jaka jest optymalna grubość elewacji przy minimalnych kosztach i maksymalnej wydajności?
    Fachowy artykuł 200
    izolacja elewacyjna
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

     

    1. Optymalna grubość izolacji elewacyjnej

    1.1. Jaka jest optymalna grubość izolacji?

    Przede wszystkim należy wyjaśnić, jaka jest optymalna grubość elewacji.

    Optymalna grubość ocieplenia elewacji to taka, która najlepiej chroni budynek przed stratami energii pod każdym względem, a jednocześnie pozwala na racjonalne i ekonomiczne wykorzystanie energii w samym budynku, czyli jak najbardziej efektywne.

    Nadmierna grubość izolacji na elewacji wymaga nie tylko niepotrzebnie wysokich nakładów, ze względu na użycie większej ilości materiałów, energii, czasu i robocizny, ale także uniemożliwia prawidłowe „oddychanie” budynku.

    2. Izolacja elewacji: minimalna grubość

    2.1. Grubość izolacji elewacji zgodnie z przepisami

    Minimalna grubość izolacji termicznej określona przepisami nie zawsze jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. W rzeczywistości zbyt cienka warstwa styropianu, styropianu grafitowego czy wełny kamiennej nie zapewnia wystarczającej izolacji termicznej, a raczej takiej, która wpłynęłaby na obniżenie kosztów ogrzewania. Prawdą jest też, że bardzo grube warstwy izolacji zwiększają koszty i komplikują budowę, niepotrzebnie pogrubiają ściany i nie pozwalają budynkowi „oddychać”. 

    3. Minimalna grubość izolacji termicznej w stosunku do materiału

    Oczywiście na grubość izolacji termicznej największy wpływ ma materiał, z którego jest wykonana. XPS wymaga mniejszej grubości, aby osiągnąć ten sam stopień izolacji termicznej, co np. z wełną mineralną. Minimalna grubość izolacji termicznej z wełną kamienną lub szklaną jest w przybliżeniu taka sama, ponieważ w rzeczywistości są to podobne rodzaje materiałów. Najcieńszą warstwę uzyskuje się poprzez zastosowanie próżniowej izolacji termicznej, która stosuje się do izolacji statków kosmicznych. Do tego rodzaju izolacji stosuje się specjalne folie o grubości zaledwie kilku milimetrów, ale jak można się domyślić, są one niezwykle drogie i w budownictwie wykorzystywane są w rzadkich przypadkach.

    Folia próżniowa
    Folia próżniowa to najcieńszy rodzaj izolacji termicznej, jaki istnieje. Ponieważ jednak jest bardzo droga, służy tylko do ochrony niektórych części budynku

     

    4. Minimalna grubość izolacji według ceny

    Ponieważ materiały do izolacji termicznej znacznie się od siebie różnią i bardzo różnią się ich ceny, to cena jest z pewnością jednym z głównych kryteriów wyboru ochrony termicznej. Minimalna zalecana grubość izolacji termicznej nigdy nie jest i nie może być jedynym kryterium – zapewnia ją tylko folia próżniowa, która jest tak droga, że ​​służy tylko do obróbki pojedynczych, specyficznych detali, aby zapobiec tworzeniu się mostków termicznych. W przypadku innych części płaszcza zewnętrznego preferowane są inne materiały, które są bardziej dostępne, a przez to bardziej ekonomiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie równowagi między oczekiwanymi korzyściami a ceną.

    5. Optymalna grubość izolacji termicznej – estetyka

    Ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi przy ustalaniu wartości optymalnej grubości izolacji, jednym z ważnych kryteriów decyzyjnych jest estetyka, a właściwie to, jak dom będzie wyglądał po zakończeniu prac. Na przykład mniejsze okna w grubej warstwie elewacyjnej wyglądają jak dziury w wyrośniętym cieście, a to wcale nie jest pożądane. Z drugiej strony duże okna w zbyt grubej obudowie też nie będą prezentowały się dużo lepiej.

    Zbyt duża grubość izolacji termicznej domu wpływa również na niewystarczające oświetlenie wnętrza. 

    6. Grubość izolacji różni się w zależności od części budynku

    Nie należy zapominać, że minimalna grubość izolacji w dużej mierze zależy od części domu, którą należy chronić. Maksymalna grubość izolacji termicznej powinna znajdować się na dachu, ponieważ tam tracona jest większość energii. Dlatego izolacja termiczna dachu powinna być 2-2,5 razy grubsza niż w innych częściach budynku. Ponadto warstwa ochronna powinna być grubsza wokół fundamentu, tj. piwnicy, w przybliżeniu taka sama jak na dachu. Na ścianach piwnic stykających się z gruntem grubość izolacji może być o kilka centymetrów wyższa niż na ścianach nad ziemią.

    Izolacja dachu
    Optymalna izolacja termiczna dachu jest dwukrotnie grubsza niż na elewacji

     

    7. Cena nie powinna być jedynym czynnikiem

    7.1. Mniejsza grubość elewacji może oznaczać wyższe koszty

    Oczywiste jest, że przy wyborze elewacji pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest cena. Jednak tańsza elewacja to cieńsza izolacja, a co za tym idzie wyższa przewodność cieplna, co widać w stratach energii już w pierwszym roku. Zbyt gruba elewacja również nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Zdarzają się sytuacje, kiedy nawet izolacja o grubości 30 cm lub więcej nie jest w stanie zredukować strat ciepła, a koszty inwestycji przekraczają wszelkie oczekiwania.

    7.2. Cena elewacji nie zależy tylko od izolacji

    Decydując się na elewację o grubości 20 cm, inwestycja w docieplenie będzie stanowić tylko 30% całkowitych kosztów. Warto wiedzieć, że w cenę elewacji wliczony jest koszt transportu, rusztowania, którego wynajem to ok 6 zł/m2, a także koszt wykończenia listew, czyli elewacji wokół otworów okiennych i drzwiowych. Za warstwę izolacyjną o grubości 20 cm zapłacisz tylko 20% więcej niż za izolację o grubości 15 cm.

    8.Jaka jest idealna grubość izolacji?

    Uważa się, że grubość elewacji od 20 do 25 cm jest najbardziej optymalna. Jeśli używasz XPS, możesz również odważyć się zmniejszyć grubość na mniejszą niż 20 cm. Na dachu oraz wokół fundamentów i piwnic ochrona termiczna musi być prawie dwukrotnie grubsza – około 30-40 cm. Na ścianach piwnicy lub sutereny w stosunku do reszty budynku wystarczająca jest ta sama grubość izolacji lub kilka centymetrów więcej, ale musi być wodoszczelna.

    Przy takiej grubości elewacji uzyskasz optymalną izolację i akceptowalną cenę elewacji. Za fasadę pokrytą styropianem o grubości 12 cm zapłacimy ok. 120 zł/m2, natomiast za styropian o grubości 15 cm ok. 140 zł/m2. Jeśli użyje się jeszcze grubszego, 20 cm, cena wyniesie około 160 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na nową lub odnowienie starej elewacji, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 200
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elewacje?

    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje
    9.3
    0

    EFD SYSTEM SP Z O O


    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE LURKA ŁUKASZ LURKA


    9.8
    0

    CHMURA JÓZEF PRZEDSIĘBIORSTWO PRYWATNE TRANS EUROPA


    9.6
    0

    DKRM MAREK PIWOWARCZYK SPÓŁKA KOMANDYTOWO AKCYJNA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone