Dla obszaru
    Możliwe, że myślałeś o tym, by zrobić płaski dach na swoim domu lub na dobudowanej jego części. W nowoczesnej architekturze dach płaski jest niemal obowiązkowy, a szczególnie ciekawa jest możliwość zbudowania dachu, po którym można chodzić i to, że pod nim pozostaje maksymalna wysokość. Tutaj przeczytasz więcej informacji, które trzeba wiedzieć o dachu płaskim.
    Fachowy artykuł 182
    dach plaski
    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski:

     

    1. Dach płaski

    Dach płaski pojawił się w architekturze i budownictwie pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem technologii, a właściwie wynalezieniem żelbetu. Oczywiście koncepcja ta jest dobrze znana od czasów starożytnych, ale tylko w geograficznie ciepłych regionach bez opadów i śniegu. Dopiero nowa technologia umożliwiła wykonanie płaskiego dachu również w regionach północnych.

    Dachy płaskie dają wiele możliwości aranżacyjnych, nic więc dziwnego, że są tak popularne. Technologia dachów płaskich rozwinęła się tak bardzo, że istnieje rozwiązanie dla prawie każdego rodzaju budynku i sytuacji. Pierwszą kluczową różnicą w technologii i wykonaniu dachów płaskich jest to, że bezpośrednio pod nimi mamy do dyspozycji izolowaną przestrzeń. Jeśli chcesz, aby stała się ona przestrzenią mieszkalną, najważniejszymi elementami są dobra izolacja termiczna, precyzyjnie wykonana i wysokiej jakości hydroizolacja dachu płaskiego oraz odpowiedni system odwodnienia.

    2. Dach płaski bez izolacji

    Płaski dach nad pomieszczeniem nieogrzewanym nie wymaga izolacji termicznej. Nie jest ona również potrzebna w niektórych obszarach geograficznych Europy południowej. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie dachu płaskiego na garażu lub przestrzeni nieogrzewanej, wystarczy odpowiednio wykonać hydroizolację. Bez względu na rodzaj podkonstrukcji garażu (garaż z masywnego betonu lub prefabrykowana konstrukcja stalowa lub płyty OSB) procedura jest taka sama. Dach ociepla się podwójną warstwą hydroizolacji, montuje się folię dachową, warstwę bitumiczną z nasypem lub montuje się alternatywne rozwiązanie, które może zaproponować wykonawca.

    Cena płaskiego dachu nad garażem tj. cena dachu płaskiego bez ocieplenia waha się od 150 do 350 zł/m2, ale oczywiście cena zależy od systemu odwodnienia, jakości wykonania i użytych materiałów.

    3. Dach płaski z izolacją

    Zupełnie inaczej wygląda konstrukcja dachu płaskiego nad lokalami mieszkalnymi. Decydując się na dom lub dobudowę z płaskim dachem, dużą uwagę należy zwrócić na termoizolację i hydroizolację, a także na rozwiązanie odprowadzania wody deszczowej.

    3.1. Izolacja termiczna dachu płaskiego

    Izolacja termiczna dachu płaskiego pełni nie tylko funkcję retencyjną, czyli zapobieganie utracie ciepła, ale także ochronę przed hałasem z najbliższego otoczenia. Dodatkowo izolacja termiczna zapobiega tworzeniu się kondensacji wody w konstrukcji, co może być problematyczne zwłaszcza przy podłożach żelbetowych. Co więcej, można również powiedzieć, że zapobiega nadmiernemu narażeniu konstrukcji na zmiany temperatur, które w jeden letni, deszczowy dzień mogą wahać się od 15° do 30°C.

    Rzadziej stosuje się dachy płaskie wentylowane lub kombinowane, w których pomiędzy konstrukcją a izolacją znajduje się warstwa powietrza. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się „dachy ciepłe”, gdzie wszystkie warstwy są ze sobą połączone.

    Zgodnie z wymaganiami PURES, ze względu na niską przewodność cieplną, zalecana jest warstwa izolacji o grubości co najmniej 25 cm. Jeśli zostanie dobrana i dobrze zamontowana wysokiej jakości izolacja, po dachu będzie można chodzić, co nada mu zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny wymiar. Zwykle na dach nakłada się kilka warstw Styroduru lub XPS o grubości od 8 do 12 cm z zakładką, aby dodatkowo chronić go przed wodą.

    3.2. Hydroizolacja dachu płaskiego

    Hydroizolacja jest niezwykle ważna w przypadku dachów płaskich. W zależności od hydroizolacji dachy mogą być: klasyczne, odwrócone lub płaskie „plus”. Zgodnie z najnowszymi trendami i wymaganiami rodzajów konstrukcji dach płaski „plus” okazał się najlepszy, ponieważ zapewnia doskonałą profilaktykę.

    Dach płaski „plus” wykonuje się poprzez nałożenie najpierw zimnej powłoki bitumicznej na betonowe podłoże, ponieważ  powłoka ta  całkowicie wypełnia i zamyka porowatą strukturę betonu. Na to, zgodnie z określonymi punktami ciężkości kładzione są taśmy bitumiczne uszczelniane przez zgrzewanie, które służą jako paroizolacja. Na tę warstwę nakładany jest styropian. Kolejna warstwa to hydroizolacja, która składa się z pasów bitumicznych zgrzanych w określonych punktach. Na hydroizolacji umieszczana jest izolacja termiczna i na końcu ostatnia warstwa dachu. Tak wykonany dach płaski może przetrwać kilkadziesiąt lat.

    Dach płaski, membrany bitumiczne
    Hydroizolację dachów płaskich zwykle wykonuje się za pomocą bitumicznych membran zgrzewanych.

    4. Wykonanie dachu płaskiego

    Jak już wspomnieliśmy, rozwiązań dla dachów płaskich jest wiele, więc skład poszczególnych warstw też jest różny. Przekrój przez dach płaski odwrócony z dodatkową warstwą hydroizolacji powinien wyglądać następująco:

    1. warstwa ochronna - najczęściej żwir, grubości 7 cm,

    2. warstwa filtracyjna - filc polipropylenowy min. 135 g/m2, grubość <2 mm,

    3. dodatkowa izolacja termiczna: styrodur - XPS, zakładka schodkowa o grubości 10 cm,

    4. hydroizolacja: dwie warstwy elastomerowej taśmy bitumicznej z podkładem,

    5. izolacja termiczna: styropian min. 100kPa, najlepiej wyłożony tekturą dachową,

    6. paroizolacja: jedna warstwa taśm bitumicznych z podkładem, narożami szklanymi i wkładką z folii aluminiowej, zgrzewane w punktach środka ciężkości, grubość < 1mm,

    7. podkład bitumiczny na zimno,

    8. spadek: warstwa betonu o spadku min. 2%

    9. konstrukcja: płyta żelbetowa, której grubość określa inżynier budowlany.Żwir dachowy

    Żwirowa warstwa ochronna dachu płaskiego

    5. Dachy płaskie - cena

    Cena za dach płaski zależy od jakości wykonania i doboru materiału. Nie zalecamy decydowania się na pierwsze i najtańsze rozwiązanie, ponieważ naprawa źle wykonanego, przeciekającego dachu płaskiego jest niezwykle kosztowna i wymagająca.

    Cena płaskiego dachu waha się od 200 do 400 zł/m2. Jeśli potrzebujesz dachu płaskiego zielonego, po którym można chodzić, cena wynosi około 600 zł/m2, a zielony dach z ekstensywną zielenią to około 750 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na wykonanie lub remont dachu płaskiego, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 182
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Dach płaski?

    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski
    9.3
    0

    WULKAN TOMASZ CZUBA


    9.3
    0

    EFD SYSTEM SP Z O O


    9.4
    0

    RAFTERS JUSTYNA KĘPCZYŃSKA USŁUGI CIESIELSKO DEKARSKIE I BUDOWLANE


    9.5
    0

    DARIUSZ TOPOLEWSKI PPHU TOPDACH


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone