Dla obszaru

    Tegola: bitumiczne pokrycie dachowe czyli gonty bitumiczne

    Pokrycia dachowe z bitumu - tegola, gonty lub dachówki bitumiczne to nazwy handlowe tego samego materiału, który jest coraz częściej używany do pokrywania różnego rodzaju budynków. Tegola szczególnie nadaje się do pokrywania mniejszych budynków pomocniczych, rzadziej domów. Bitum, który jest podstawowym składnikiem tego materiału, jest mieszaniną naturalnych i sztucznie wytworzonych związków węglowodorowych.
    Fachowy artykuł 297
    tegola
    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski:

     

    1. Bitumiczne pokrycie dachowe

    1.1. Bitum

    Bitum to czarna, wodoodporna, gęsta ciecz. Naturalny bitum składa się z cząstek dawno wymarłych organizmów, które na przestrzeni tysięcy lat przekształciły się w bitum, tj. ropę naftową. Zwykle oddziela się go od ropy naftowej przez destylację frakcyjną. Gonty bitumiczne lub dachówki składają się z bitumu, warstwy wełny szklanej i kruszywa mineralnego. 

    1.2. Historia bitumu

    Gonty bitumiczne zaczęto stosować jako pokrycie na początku ubiegłego wieku. Tegola najpierw była powszechna głównie na dachach płaskich lub o bardzo małym nachyleniu, a po II wojnie światowej zaczęto również produkować dachowe płyty bitumiczne. Początkowo były one słabej jakości, ale bardzo tanie i służyły głównie do pokrywania obiektów pomocniczych. Z biegiem czasu jakość i właściwości uległy poprawie, tak że obecnie płyty bitumiczne są całkowicie akceptowalnym materiałem do pokrywania domów. Choć tegola wciąż używana jest głównie do pokrywania budynków pomocniczych, dziś nie jest rzadkością jako pokrycie dachowe domów.

    2. Pokrycia bitumiczne – zalety

    Największą zaletą zadaszenia bitumicznego jest jego ciężar właściwy, tylko 3 kg/m2, dzięki czemu nadaje się do wszystkich rodzajów konstrukcji: domu, zadaszenia, altany czy garażu. Tegola może być również układana na dachach o różnych kształtach, o różnym nachyleniu, od 3° do nawet 90°, a także można nią pokryć i nierówne powierzchnie. Gonty bitumiczne są również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz mają długą żywotność. Dziś produkowane są w różnych kształtach, np. klasycznych dachówek lub od prostokątnych do wielokątnych, o różnych wymiarach i kolorach (najczęściej w czerwieni, zieleni i brązie), które nie blakną z biegiem czasu. Co więcej, umieszczenie pokrycia bitumicznego na dachu to bardzo prosta, łatwa i szybka praca. I wreszcie, ale nie mniej ważna, jest bardzo niska cena tego materiału.

    3. Montaż pokrycia bitumicznego

    Pierwszą rzeczą do zrobienia przed montażem pokrycia jest sprawdzenie, czy powierzchnia dachu jest całkowicie sucha. Jeśli tak jest, to w określonych odstępach układa się taśmy nośne i odcina nożem lub skalpelem, a na nie kładzie się gonty, których nadmiar również się odcina. Tegola może być układana bezpośrednio na szalunku drewnianym, płytach wiążących lub płycie wiórowej. Tegola przybijana jest bezpośrednio do podłoża za pomocą gwoździ. Odpowiednie są gwoździe miedziane, ocynkowane lub aluminiowe o długości około 2-3 cm, ze szczególnie szerokim łebkiem. Krawędzie dachów, kalenice i rynny tworzą specjalnie zaprojektowane elementy, które można znaleźć na rynku. Pokrycie na grzbiecie powinno być powielone i szczególnie dobrze przymocowane. Jeśli nie ma możliwości montażu kawałka po kawałku, jedną z alternatywnych możliwości jest dachówka bitumiczna.

    Gonty bitumiczne
    Pokrycie dachowe bitumiczne, bardziej znane jako gonty bitumiczne, można bardzo łatwo montować

     

    4. Tegola - cena m2

    Cena pokrycia bitumicznego uzależniona jest od podłoża, które może być wykonane z PCV lub tektury, od grubości bitumu, rodzaju naniesienia, wielkości, kształtu i oczywiście od producenta. Ile może kosztować dachówka lub gonty bitumiczne?  Cena zakupu i montażu pokrycia dachowego Tegola Canadese wraz z materiałami eksploatacyjnymi wynosi około 120-180 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się położyć pokrycie bitumiczne, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 297
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Dach płaski?

    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 340 wykonawców prac dla obszaru Dach płaski
    9.4
    0

    ROBERT FRĄCKOWIAK ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY BLACHARSKO DEKARSKI


    9.5
    0

    DARIUSZ TOPOLEWSKI PPHU TOPDACH


    9.2
    0

    MICHAŁ WANDZEL WANDZELDACHY


    9.5
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PARTNER SP Z O O


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone