Dla obszaru

    Pokrycia sufitowe: plastikowe, drewniane i inne pokrycia sufitowe

    Sufit jest częścią przestrzeni życiowej, elementem stropu zamykającym tę przestrzeń od góry. Konstrukcja stropu dzieli budynek na piętra, opiera się na ścianach nośnych i nosi całe obciążenie. Tak jak na podłogę, tak i na sufit można wybrać wiele różnych okładzin. Możesz zdecydować się na sufit drewniany, styropianowe lub PCV panele sufitowe lub plastikowe okładziny sufitowe.
    Fachowy artykuł 212
    strop drewniany
    Mamy nawet 475 wykonawców prac dla obszaru Drobne prace murarskie:

     

    1. Konstrukcja stropu - rodzaje

    1.1. Strop żelbetowy

    Konstrukcja stropu może być wykonywana na różne sposoby i z różnych materiałów. Najczęściej spotykana jest konstrukcja stropu żelbetowego lub płyta żelbetowa, która zwykle wykonywana jest na miejscu samej budowy, a czasami stosuje się również gotową konstrukcję stropu. Monolityczna płyta żelbetowa jest stosowana przede wszystkim dlatego, że umożliwia dużą nośność. O ile ta nośność jest zaletą, to jest również wadą ze względu na duży ciężar, który zwiększa obciążenie reszty konstrukcji. Grubość płyty żelbetowej wynosi zwykle od 15 do 20 cm i jest ona wzmocniona zbrojeniem stalowym.

    1.2. Strop drewniany

    Konstrukcja stropu może być drewniana. W przypadku stropu drewnianego stosuje się podpory lub belki, które są montowane w celu utworzenia kompletnego, przemyślanego systemu. Konstrukcję drewnianą stosuje się najczęściej w budownictwie bardziej tradycyjnym, zwłaszcza gdy celem jest zachowanie widoczności konstrukcji. Strop drewniany jest bardzo rzadko wykonywany w nowym budownictwie, przede wszystkim ze względu na cenę materiału, a po drugie dlatego, że beton jest znacznie bardziej nośny, wytrzymuje wszystkie obciążenia i siły występujące podczas trzęsień ziemi, dzięki czemu praktycznie służy jako współczynnik bezpieczeństwa całego budynku. Dlatego konstrukcja w postaci drewnianego stropu jest częściej spotykana w rekonstrukcjach starych budynków.

    1.3. Strop stalowy

    Konstrukcja belek stalowych znajduje zastosowanie tam, gdzie konieczne jest mostkowanie większych rozpiętości, i jest to doskonały wybór. Konstrukcja stalowa, składająca się z belek i podpór, pokrywana jest izolacją cieplną i akustyczną, a następnie zamykana jest pokryciem sufitowym. Są to tak zwane konstrukcje „kompozytowe”. Doskonałym przykładem jest płyta stropowa wykonana z połączenia stali i żelbetu lub połączenia blachy falistej wypełnionej żelbetem. Takie rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na wykorzystanie wszystkich właściwości obu materiałów.

    Konstrukcja stropu
    Konstrukcja stropu: przykład przygotowania konstrukcji stropu

     

    1.4.  Strop ceglany 

    Strop ceglany najczęściej wykonywany jest jako konstrukcja zespolona z dodatkiem żelbetu. Konstrukcje stropowe składające się wyłącznie z cegieł nie są już dziś praktykowane, gdyż w takim przypadku strop musiałby być sklepiony, co jest niepraktyczne i nieefektywne zarówno pod względem projektowym, jak i konstrukcyjnym. Jest to jedyny sposób, w jaki konstrukcja sufitu może być wykonana tylko z cegieł. Starożytni Rzymianie to znali i wykorzystywali, aby budowlom nadać bardziej imponujące wrażenie.

    2. Warstwy sufitowe

    Konstrukcja sufitu składa się z kilku części. Najważniejszą częścią sufitu jest strop, ponieważ jest to element nośny. Nacisk, jaki musi wytrzymać konstrukcja sufitu, rozkłada się na różne sposoby. Zwykle najpierw idzie warstwa izolacyjna, która jest częściowo termiczna, choć przede wszystkim pełni funkcję izolatora akustycznego. Jej grubość to około 5 cm, w zależności od tego, jakie będzie pokrycie i czy zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Na izolację kładzie się jastrych, a pomiędzy nimi zwykle umieszcza się warstwę folii PE. Jastrych, który kładzie się na folię, zwykle jest mokry, ale można zastosować również suchy,  zastosowanie mają oba rodzaje. Podłogę wykańcza się warstwą ostateczną - parkietem, ceramiką, laminatem, itp.. Konstrukcja przykryta jest od dołu pokryciem sufitowym, najczęściej tynkowanym. Oczywiście zawsze można użyć innych materiałów, takich jak drewno.

    3. Pokrycia sufitowe

    Pokrycia sufitowe stanowią ostatnią warstwę, ponieważ zamykają konstrukcję. Okładziny te chronią konstrukcję nośną oraz warstwy izolacji akustycznej i termicznej, ale przede wszystkim sprawiają, że sufit jest estetycznie kompletnym elementem. Teoretycznie można by również wyobrazić strop bez okładziny, co jest obecnie bardzo popularne w przestrzeniach publicznych, ale nie zbyt praktyczne w mieszkaniach. Strop bez podsufitki ma zazwyczaj bardzo ekspresyjną konstrukcję, dzięki czemu wygląda ładnie nawet wtedy, gdy nie jest zamknięty. Przy budowie mieszkań coś takiego nie jest ani najbardziej ekonomiczne ani racjonalne. Nie wierzymy, że chciałbyś stale mieć przed oczami liczne rury instalacyjne rozciągnięte pod sufitem.

    Pokrycie sufitowe drewniane
    Jeśli chcesz mieć w swoim domu naturalny, estetyczny element, zdecyduj się na drewniany sufit

     

    4. Plastikowe okładziny sufitowe, sufit drewniany czy Knauff?

    4.1. Plastikowe pokrycia sufitowe (PCV)

    Plastikowe wykładziny sufitowe doskonale sprawdzają się w miejscach szczególnie narażonych na negatywne wpływy, takie jak wilgoć czy promienie UV. Z tego powodu takie pokrycia świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, garaż czy piwnica. Specjalny rodzaj pokrycia sufitowego z PCV z dodatkową ochroną UV, może być stosowany na zewnątrz, do przykrywania pawilonów lub zadaszeń. Wykładziny plastikowe czy panele PCV są wodoodporne, dzięki czemu w kontakcie z wilgocią i wodą nie pęcznieją, są dość lekkie (1,3-2,3 kg/m2), ale mocne, dzięki czemu nie odkształcają się. Ponadto są łatwe w montażu i demontażu, jeśli instalacje wymagają naprawy. Plastikowe okładziny sufitowe wykonane są z wysokiej jakości PCV, są trwałe i łatwe w utrzymaniu, ponieważ można je czyścić zwykłą wilgotną szmatką.

    4.2. Sufit drewniany (MDF)

    Sufity drewniane lub okładziny sufitowe MDF są stosowane w pomieszczeniach, które wymagają izolacji akustycznej, estetyki i jakości, a jednocześnie są wykonane z naturalnych i zrównoważonych materiałów. Oprócz przestrzeni publicznych, takich jak sale konferencyjne, biura, sale lekcyjne, hale sportowe, biblioteki czy galerie, sufity drewniane stosuje się również w budynkach mieszkalnych. W tym przypadku najczęściej umieszcza się je w pomieszczeniach reprezentacyjnych, salonach i jadalniach. Stropy drewniane często spotyka się w budynkach o konstrukcji tradycyjnej, zwłaszcza górskiej. Właśnie dlatego wykładziny sufitowe MDF są bardzo popularne w domkach wypoczynkowych. Należy pamiętać, że sufit drewniany jest znacznie droższy w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Plastikowe pokrycia sufitowe są znacznie tańsze. Drewniane okładziny sufitowe są drogim, ale niezastąpionym materiałem, ponieważ wprowadzają specjalne ciepło i przyjemną atmosferę do każdej przestrzeni. Tańszym zamiennikiem płyt MDF jest płyta wiórowa lub sklejka. Drewniany sufit wyróżnia się tym, że ma doskonałe właściwości akustyczne, dzięki perforacjom, nacięciom i rowkom, które można na nim wykonać. Jest łatwy w utrzymaniu i wyróżnia się tym, że jest wykonany z naturalnych i zrównoważonych materiałów i oferuje duże możliwości projektowe oraz doskonały wygląd. Na koniec do drewnianego sufitu można dodać fornir, aby uzyskać ładniejszy wygląd; na rynku dostępnych jest ponad 40 różnych typów, więc z łatwością znajdziesz taki, który będzie pasował do reszty mebli. Zaleca się również zabezpieczenie sufitu lakierem poliakrylowym UV, aby drewno nie płowiało z wiekiem pod wpływem promieni słonecznych.

    4.3. Sufit Knauff

    Sufit Knauff to rodzaj sufitu podwieszanego. Jest to standardowe i najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku okładzin sufitowych, a także można powiedzieć, że jest to najbardziej praktyczny sposób zamknięcia i ukrycia stropu. Z wyglądu przypomina plastikowe okładziny sufitowe, chociaż dzięki płytom Knauff można uzyskać ładniejszy wygląd. Sufit Knauff nazywany jest również sufitem z płyt gipsowo-kartonowych. Knauff to tylko najbardziej znana firma produkująca takie wielofunkcyjne płyty gipsowo-kartonowe. Dlatego nie dziwi fakt, że do wykonania tzw. sufitów podwieszanych w budynkach mieszkalnych, płyty Knauff to najczęstszy wybór. Knauff umożliwia stworzenie jednolitej powierzchni sufitu, niewidocznie i całkowicie połączonej ze ścianami. Wszystkie instalacje można łatwo ukryć za pomocą okładzin sufitowych Knauff - wystarczy je dowolnie obniżyć, co jest łatwe do wykonania.

    pokrycia-sufitowe-knauff.jpg
    Sufit Knauff wygląda na zredukowany i jednolity, a połączenia ze ścianami nie są widoczne

     

    Jeśli zdecydujesz się na montaż pokryć sufitowych, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 212
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Drobne prace murarskie?

    Mamy nawet 475 wykonawców prac dla obszaru Drobne prace murarskie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 475 wykonawców prac dla obszaru Drobne prace murarskie
    9.5
    0

    ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY MAREK MASŁEK


    9.7
    0

    SONIK KRZYSZTOF SOŃTA


    9.3
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO HANDLOWE PIKREM PIOTR KAŃCZUGOWSKI


    9.7
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANO USŁUGOWE REBUS RYSZARD LEWSZA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone