Dla obszaru

    Rodzaje fundamentów - pasmowy, punktowy czy płyta fundamentowa?

    Artykuł przeczytało aż 790+ użytkowników
    Każdy obiekt musi być zakotwiony, czyli przymocowany do gruntu, na którym się znajduje, a odbywa się to przy użyciu jednej z kilku możliwych metod posadowienia. Są to fundamenty punktowe, płyty fundamentowe i fundamenty pasmowe, a także wbijanie pali. Do domów jednorodzinnych wybierane są na ogół płytsze fundamenty, choć czasami sama struktura gruntu wymaga wykonania głębokich fundamentów, tj. wbijania pali.
    Fachowy artykuł 790
    rodzaje fundamentów
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

     

    1. Fundamenty punktowe

    1.1. Czym są fundamenty punktowe?

    W przeciwieństwie do płyty fundamentowej, która jest jedną całością, ten rodzaj fundamentu jest w rzeczywistości zbiorem mniejszych, pojedynczych fundamentów wykonanych w ściśle określonych miejscach, tj. punktach. Termin ten obejmuje również system fundamentowy, który składa się z kilku identycznych elementów noszących i przenoszących obciążenie budynku na grunt. Fundamenty punktowe najczęściej wykonywane są z betonu zbrojonego. W porównaniu do fundamentów płytowych i pasmowych, sięgają głębiej w grunt, ponieważ głównie podlegają siłom trakcyjnym, prawie bez naprężenia. Różnica w stosunku do płyt fundamentowych i fundamentów pasmowych polega na tym, że fundamenty punktowe nie przenoszą obciążenia żadnego liniowego elementu konstrukcyjnego, jakim są ściany. Jeżeli ściana posadowiona jest na fundamentach punktowych, należy w niej ukryć drewniane lub stalowe słupy stanowiące elementy nośne.

    1.2. Wykorzystanie fundamentów punktowych

    Fundamenty punktowe służą głównie do posadowienia elementów punktowych budynku. Należą do nich filary, schody, kominy i linie energetyczne. Fundamenty te są przeznaczone do przenoszenia obciążeń z określonych punktów na powierzchnie nośne. Właściwie obowiązuje zasada, że ​​fundamenty punktowe nigdy nie są jedynym systemem fundamentowania, ponieważ prowadziłoby to do nierównomiernego osiadania budynku. Fundamenty budynku są połączone, co oznacza, że ​​zamiast fundamentów punktowych praktycznie uzyskuje się fundamenty pasmowe z poszerzeniami.

    1.3. Fundamenty punktowe - wykonanie

    Podobnie jak większość fundamentów, fundamenty punktowe są wylewane do formy na placu budowy, w uprzednio przygotowanym wykopie budowlanym. Podstawa wykopu musi być dobrze utwardzona i wypoziomowana. Na fundamencie punktowym umieszczany jest słup, który jest do niego mocowany na różne sposoby. Połączenie to można wykonać za pomocą zbrojenia pionowego, a także zamontować płyty stalowe. Jednym ze sposobów jest tworzenie fundamentów punktowych ze specjalnymi zagłębieniami, w których następnie umieszczane są prefabrykowane słupy. Można też postawić tak zwane stopy w kształcie misek, które są wypełniane betonem po umieszczeniu słupów.

    Fundament pasmowy
    Fundamenty pasmowe zapewniają równomierne osiadanie budynku

     

    2. Fundamenty pasmowe

    2.1. Czym są fundamenty pasmowe?

    W przeszłości najczęściej stosowano fundamenty pasmowe, ale w ostatnich dziesięcioleciach rolę tę stopniowo przejęła płyta fundamentowa. Najprościej można je opisać jako małe ściany pod ziemią, które przenoszą obciążenie obiektu na grunt i tym samym go odciążają. Tak jak fundamenty punktowe przenoszą obciążenie na grunt w ściśle określonych punktach, tak fundamenty pasmowe przenoszą na grunt obciążenie liniowych elementów konstrukcyjnych, takich jak np. obciążenie ścian. Fundamenty pasmowe nie przenoszą obciążenia po długości, lecz w pionie i po przekątnej.

    2.2. Fundamenty pasmowe - zastosowanie

    Fundamenty pasmowe mogą być stosowane w różnych budynkach, od domów jednorodzinnych po większe obiekty komercyjne. Ich główną zaletą jest to, że są ze sobą połączone. Taki konstruktywny system posadowienia zapobiega nierównomiernemu osiadaniu budynku. Osiadanie może nastąpić na skutek trzęsień ziemi lub innych ruchów tektonicznych powierzchni oraz nadmiernego obciążenia budynku (z powodu niewłaściwego zwymiarowania elementów konstrukcyjnych). Konsekwencją mogą być pęknięcia w ścianach i ogólnie słaba nośność całego domu. Ponieważ pęknięcia na budynku nigdy nie pojawiają się w jednakowej odległości lub w regularnych odstępach, część budynku z większą ilością spękań i co za tym idzie mniejszą nośnością zaczyna osiadać szybciej niż nieuszkodzone części budynku. Nierówne osiadanie fundamentu może również wystąpić, jeśli grunt nie jest odpowiednio przygotowany, tj. jeśli podłoże nie jest wystarczająco mocne, ubite i zwarte.

    2.3. Wykonanie fundamentów pasmowych

    Chociaż istnieją zarejestrowane wersje ze stali i drewna, fundamenty pasmowe są praktycznie zawsze wykonywane z betonu zbrojonego, z poziomo ułożonymi prętami zbrojeniowymi. Drewniane fundamenty pasmowe można znaleźć w starych budynkach , ale stanowią one jedynie dziedzictwo kulturowe, a nie współczesną zasadę budowlaną. Wzmocnienia poziome fundamentów pasmowych są niezbędne w celu zwiększenia wytrzymałości fundamentu i zapobieżenia powstawaniu pęknięć.

    2.4. Izolacja fundamentów pasmowych

    Budową fundamentów pasmowych coraz częściej podejmowane są wysiłki na rzecz uproszczenia konstrukcji, ale jednocześnie spełnienia wszystkich wymagań budownictwa energooszczędnego, tj. budowy budynków niskoenergetycznych. Fundamenty pasmowe są pod tym względem wyzwaniem, ponieważ izolacja termiczna nie może być zainstalowana bez przerw, tak, aby izolacja budynku była ciągła; przerwa musi być zrobiona bezpośrednio przy fundamencie, co oczywiście tworzy niepożądane mostki termiczne. Przy fundamentach pasmowych izolacja termiczna musi być wyjątkowo mocna i wytrzymała ze względu na obciążenie, a właściwie ciągły nacisk wywierany przez obiekt w tych punktach i wzdłuż całej linii fundamentu. Dlatego decyzja o szczegółach posadowienia podjęta przez inżyniera statyka, jest decydująca. W przypadku budynków niskoenergetycznych projektanci wolą wybierać płyty fundamentowe, ponieważ zapewniają one ochronę bez mostków termicznych. Ponadto fundament płytowy, w przeciwieństwie do fundamentów pasmowych i punktowych, wymaga mniej wykopów i prawie nie wymaga szalunku.

    3. Podpory fundamentowe

    Podpory fundamentowe nie są najczęstszą metodą podkładową, jednak czasami ich użycie jest konieczne. Ich wykonanie stosuje się wtedy, gdy posadowienie na fundamentach punktowych nie jest możliwe ze względu na spodziewane nierównomierne osiadanie obiektu, lub też z innego powodu. Podpory fundamentowe są wykonywane, gdy na przykład słupy muszą przenieść obciążenie z budynku bezpośrednio na grunt. Podpora przyjmuje i przenosi obciążenie w jednym punkcie, ale nadal znajduje się pod stałym naciskiem. Dlatego kolumny stojące na podporach muszą być rozmieszczone w regularnych odstępach.

    4. Płyta fundamentowa

    4.1. Kiedy stosowana jest płyta fundamentowa?

    Płytę fundamentową wykonuje się prawie zawsze przy większych, bardziej wymagających obiektach. Do niedawna fundamenty pasmowe były najczęściej stosowane w mniejszych budynkach mieszkalnych, ale ostatnio panuje tendencja wykonywania płyt fundamentowych również dla domów jednorodzinnych. Stosowane są głównie na gruntach słabonośnych, ale ze względu na uproszczenie pracy od niedawna stosowane są również na terenach utwardzonych. Płyta fundamentowa zapobiega nierównomiernemu osiadaniu budynku, ponieważ zmniejsza naprężenia pod fundamentem w wyniku przeniesienia obciążenia powierzchniowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli grunt, na którym stanie budynek, jest słaby. Takie fundamenty są tzw. rozwiązaniem systemowym, ponieważ łączą izolację termiczną, hydroizolację i nośną płytę podstawy w jedną całość. Takie rozwiązanie umożliwia również budowę bez mostków termicznych na styku fundamentu i ścian.

    4.2. Wykonanie płyty fundamentowej

    Płyta fundamentowa, w przeciwieństwie do fundamentów punktowych i pasmowych, wymaga płytszych wykopów, a wykonanie szalunku jest znacznie łatwiejsze. Płyta fundamentowa jest zawsze wykonana ze zbrojonego betonu, ale może mieć różne grubości w przekroju w zależności od tego, co zostanie nad nią zbudowane. W przypadku mniejszych obiektów z reguły wykonuje się płytę o jednolitej grubości na całej powierzchni. Wymiary płyty fundamentowej, a także wymiary fundamentu pasmowego lub punktowego, muszą uwzględniać obciążenie fundamentu, nośność gruntu i jakość betonu.

    4.3. Izolacja płyty fundamentowej

    Jeśli jest to budynek niskoenergetyczny, zawsze zaleca się posadowienie z płytą fundamentową. Zapewnia ona bardzo dobrą ochronę termiczną, bez mostków termicznych. Płyta fundamentowa jest coraz częściej nakładana na izolację termiczną, co ma wiele zalet.

    płyta-fundamentowa.jpg
    Płyta fundamentowa umożliwia instalację termoizolacji budynku bez przerw

     

    5. Pale

    Głębokie posadowienie, tj. palowanie, stosuje się, gdy grunt nośny jest wyjątkowo słaby. Takim przykładem jest teren podmokły lub piaszczysty, gdzie za pomocą pali trzeba dotrzeć do „zdrowego”, twardego, podłoża nośnego. Projektanci mogą zdecydować się na pale betonowe, drewniane, stalowe lub żwirowe. Wybór rodzaju pali zależy od głębokości, na jakiej znajduje się grunt nośny, ogólnie nośności, wielkości obiektu, opłacalności, dostępnej technologii, charakterystyki obciążenia i wielu innych. 

    Pale można również podzielić na typy lub podtypy. Pale, które umieszcza się na „zdrowej” podstawie, stosowane są głównie przy płytkich fundamentach. Są też tzw. pale wiszące lub pływające, które są mocowaniem do jeszcze płytszego fundamentu. Istnieje inny rodzaj pali, którymi są słupy przenoszące obciążenie częściowo przez tarcie, a częściowo przez zbrojenie.

    Rodzaj posadowienia proponuje architekt, a następnie nośność musi sprawdzić inżynier statyk. Tylko on może naprawdę określić, jaki rodzaj fundamentu jest najbardziej odpowiedni.

    Jeśli zdecydujesz się położyć fundament, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 790
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płyta fundamentowa, fundamenty?

    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty
    9.9
    0

    GREAT HOUSE MARCIN KOBYLARZ


    9.6
    0

    PAWEŁ MARCINIAK WSPÓLNIK SPÓŁKI CYWILNEJ BUDEX


    9.5
    0

    BUDIKOST MAREK KSIĄŻEK


    9.5
    0

    PAN KRZYSZTOF KOSEK USŁUGI BUDOWLANO REMONTOWE I WYKOŃCZENIA KRIS KROF


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone