Dla obszaru

    Korytka odwodnieniowe, korytka ściekowe, drenaż wody meteorytowej

    Elementy betonowe łączone półokrągłe, pokryte żelaznymi kratami, to korytka, które służą do wykonania kanałów do powierzchniowego odprowadzania wody opadowej z podwórek, ogrodów, placów zabaw, dróg i tym podobnych miejsc. Korytka odwodnieniowe są głębszymi odlewami, korytka ściekowe są płytsze, więc dobiera się je i umieszcza w zależności od potrzeby, tj. ukształtowania terenu. Oba są zwykle wykonane z betonu, ale mogą być również wykonane z metalu, czyli żelaza lub stali. Przed wykopaniem samych kanałów należy najpierw określić ich wielkość, położenie i kierunek, podłoże i podpory, a także wymiary korytek, które będą się w nich znajdować.
    Fachowy artykuł 346
    korytka odwadniające ze stali nierdzewnej
    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

     

    1. Kanały na wodę meteorytową

    1.1. Położenie korytek do odbioru wody deszczowej

    Korytka na wodę meteorytową, czyli ogólnie kanały odwadniające, muszą być odpowiednio umieszczone, ponieważ tylko w ten sposób będą w stanie zapewnić odwodnienie i wysuszenie powierzchni. Nie bez znaczenia jest, jak i gdzie zostaną umieszczone. Najlepiej, aby plan odwodnienia został opracowany przez projektanta, który uwzględni również sposób rozwiązania problemu u sąsiadów i w okolicy. Ważne jest nie tylko, aby woda nie płynęła w kierunku Twojego domu, ale także, aby nie płynęła w kierunku otaczających budynków.

    1.2. Kanały wymagają konserwacji

    Kanały odpływowe muszą być czyszczone. Bez względu na to, czy są betonowe, czy metalowe, będą się w nich gromadzić wszelkiego rodzaju odpady. Większe kawałki są zatrzymywane na metalowych kratach, ale mniejsze kawałki przechodzą przez nie i powodują blokady; liście i tzw. zielone odpady są ich najczęstszą przyczyną. Dlatego korytka powinny być takie, aby ruszty można było otwierać i zamykać bez użycia narzędzi. Dzięki temu czyszczenie jest znacznie łatwiejsze, prostsze i szybsze. Jesienią trzeba je czyścić codziennie, zwłaszcza jeśli często pada deszcz, a zieleń jest bujna. 

    2. Montaż korytek do odprowadzania wody deszczowej

    Przy budowie kanałów odwadniających, jak również przy większości elementów budownictwa lądowego, najpierw wykonuje się oznakowanie lub trasowanie, a następnie wykop i przygotowanie podłoża, w tym przypadku betonu. Podłoże betonowe wylewa się na odpowiednią wysokość i pod pewnym nachyleniem, pod którym będzie kanał. W razie potrzeby podłoże jest wzmocniona stalowymi prętami zbrojeniowymi lub siatką zbrojeniową. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża następuje montaż korytek. Układanie zawsze zaczyna się od miejsca wylewki, w którym montuje się rury drenażowe i boczne wsporniki. W zależności od rodzaju gruntu deformacji kanałów zapobiegają dodatkowe siatki wzmacniające. Jeszcze lepiej, jeśli siatka wzmacniająca jest pokryta folią poliwinylową. Po prawidłowym zamontowaniu wszystkich elementów, kanał zalewamy dodatkowym betonem. W ostatniej fazie prac najważniejsze jest takie umieszczenie końcowego przepływu, aby jego górny profil znajdował się 3-5 mm nad kanałem.

    kanał-odpływowy.jpg
    Jesienna pielęgnacja kanału jest konieczna ze względu na opadłe liście

     

    3. Korytka betonowe

    Korytka lub odpływy betonowe wykonane są z betonu zbrojonego specjalnymi włóknami. Takie elementy są odporne na mróz i obecność soli, ponieważ do betonu dodaje się specjalne napowietrzenie dla większej odporności. Kanały wykonane z takiego betonu  mogą być przejezdne ze względu na ich trwałość. Kanały mają w górnej części metalowe kratki, ale jeśli nie chodzisz ani nie przejeżdżasz po nich, zaleca się, aby pozostawały otwarte, ponieważ zapobiega to ich zapychaniu i przelewaniu. Korytka ściekowe to elementy płytsze i otwarte, bez krat. Jednak odpady gromadzą się w nich szybciej, dlatego otwarte betonowe korytka ściekowe wymagają regularnego oczyszczania.

    4. Korytka chromowane (ze stali nierdzewnej)

    Korytka metalowe są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej i są odporne na wilgoć, mróz i sól. Są nieco droższe od betonu, ale też bardziej wytrzymałe i trwalsze. Pod względem estetycznym zarówno kanały z korytek betonowych, jak i metalowych mają na górnej stronie metalowe kraty i wszystkie wyglądają tak samo.

    Korytka betonowe ściekowe kosztują około 10-30 zł/szt., w zależności od wymiarów.

    Jeśli zdecydujesz się zainstalować kanały odwadniające, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 346
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kopanie kanału?

    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału
    9.7
    0

    OSIECKI ANDRZEJ ADAM ZAKŁAD USŁUG TECHNICZNYCH BUDOWNICTWA


    9.2
    0

    G B GRZEGORZ BUBULA


    9.4
    0

    RaWik GRZEGORZ KASPEROWICZ


    9.5
    0

    FHU "KOPARES" Dorota Soja


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone