Dla obszaru
    Panele poliwęglanowe mają różnorodne zastosowanie w budownictwie - na zadaszenia, do pokrycia tarasów, pergoli, do ogrodów zimowych i tym podobnych. Stosuje się je wtedy, gdy chcemy mieć dach nad głową, ale nie taki, który pozbawia wnętrze światła i ciepła.
    Fachowy artykuł 326
    plyty z poliweglanu
    Mamy nawet 1380 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

     

    1. Czym są płyty poliwęglanowe?

    Poliwęglany to tak zwane materiały termoplastyczne. Zazwyczaj są przeźroczyste, ale można je też kupić w innych kolorach. Mogą być stosowane w temperaturach od -100°C do +135°C. Płyty poliwęglanowe są bardzo wytrzymałe i trwałe. Ponieważ sam materiał jest przezroczysty, panele najczęściej stosuje się jako pokrycia dachowe tarasów i pergoli lub jako świetliki dachowe, a nawet zadaszenia stadionów, basenów i ogrodów zimowych oraz oczywiście szklarni. Arkusze poliwęglanowe są rzadziej stosowane jako dachy pomieszczeń mieszkalnych czy jako ścianki działowe.

    2. Płyty poliwęglanowe – zalety i wady

    2.1. Jakie są zalety płyt poliwęglanowych

    Arkusze poliwęglanowe stosowane jako pokrycie dachowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są wygodne w użyciu, ponieważ mają przezroczystą fakturę i dzięki temu przepuszczają światło. Jednocześnie zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Płyty mają również niski ciężar właściwy, są łatwe w obróbce i montażu. Ich ceny są dość przystępne, są znacznie tańsze niż szkło.

    Poliwęglan jest ognioodpornym tworzywem sztucznym, dlatego w budownictwie jest często stosowany do ochrony przeciwpożarowej.

    2.2. Jakie są wady płyt poliwęglanowych

    Ten typ płyt ma też swoje wady. Płyty te, zwłaszcza te o większych wymiarach (np. 60x120 cm i więcej) łatwo pękają przy podgrzaniu oraz przy nagłych i dużych wahaniach temperatury. Dlatego zaleca się wybór mniejszych wymiarów, zwłaszcza jeśli są kupowane jako pokrycie dachowe; Do tego celu najlepiej nadają się płyty o wymiarach 30x30 cm.

    Kolejną wadą tego typu płyt jest konserwacja; muszą być regularnie czyszczone, ponieważ szybko ciemnieją od nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń, a przez to przepuszczają mniej światła i ciepła. Ponadto długa ekspozycja na słońce i promieniowanie UV zmienia ich odcień (zwłaszcza jeśli są w kolorze). Wreszcie dochodzi do tzw. efektu cieplarnianego – latem może być tak gorąco, że przebywanie w pomieszczeniach pokrytych poliwęglanem jest praktycznie niemożliwe. Podobnie jak w przypadku szkła, istotne jest zapewnienie odpowiedniego zacienienia przezroczystych powierzchni.

    3. Płyty poliwęglanowe - poliwęglany

    Płyty poliwęglanowe wykonane są z poliwęglanu, materiału, który łączy w sobie dwie doskonałe właściwości: wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz uderzenia i przezroczystość, dzięki czemu jest dobrym wyborem w bardziej wymagających przypadkach i doskonałą alternatywą dla szkła. Jest to materiał praktycznie nietłukący, równie przezroczysty jak szkło, z tym że jest dwukrotnie lżejszy i od 200 do 300 razy bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Poliwęglany są dostępne na rynku głównie w postaci płyt; jednak te płyty mogą się bardzo różnić od siebie w zależności od tego, do czego mają służyć. Można je uszlachetniać, czyli wytwarzać lub przetwarzać tak, aby posiadały określone właściwości, by były wzmocnione, odporne na zarysowania, mniej palne lub zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczeń pokrytych poliwęglanem.

    Twardsze płyty poliwęglanowe, przeznaczone do użytku na zewnątrz, posiadają z obu stron ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co oznacza, że mogą dłużej przetrwać w pierwotnej formie.
    laczenie-plyt-z-poliweglanu.jpg
    Płyty poliwęglanowe najczęściej łączy się ze sobą poprzez skręcanie

    4. Układanie płyt

    4.1. Panele dachowe z poliwęglanu

    Do pokrycia dachów można zastosować panele o różnych wymiarach, choć zaleca się, aby były nieco mniejsze, ponieważ większe łatwiej pękają. Panele mają rowki na krawędziach z przygotowanymi otworami, tak aby podczas montażu rowki zachodziły na siebie i by można było je łączyć ze sobą za pomocą wkrętów. Konstrukcja może być różna, ale najczęściej jest to metalowa lub drewniana,  łukowa lub płaska, a panele można montować na belkach poprzecznych i podłużnych, a także na podkonstrukcji siatkowej.

    4.2. Wymiary płyt

    Na dachy stosowane są głównie arkusze poliwęglanowe o grubości 10 i 16 mm. Jeżeli odstępy między belkami konstrukcji są większe, zaleca się stosowanie płyt o grubości 20, 25 i 32 mm ze względu na nośność.

    5. Lexan plyty z poliwęglanu

    Panele Lexan to jeden z najwyższej jakości produktów tego typu na rynku. Ich największą zaletą w porównaniu ze standardowymi płytami poliwęglanowymi jest tzw. niższy wskaźnik żółknięcia w świetle UV, ponieważ ochrona UV, tj. powłoki (w przeciwieństwie do standardowych materiałów tego typu) są nakładane obustronnie.

    6. Płyty poliwęglanowe - cena

    Płyty poliwęglanowe są bardzo tanie w porównaniu do szkła. Pokrycie dachowe z przezroczystego poliwęglanu o grubości 16 mm, szerokości 210 cm i długości od 300 do 600 cm. kosztuje około 80-100 zł/m2.

    Fachowy artykuł 326
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Dach, wykonanie dachu?

    Mamy nawet 1380 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1380 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu
    9.4
    0

    ECOMPLEX BARTOSZ STYSIAŁ


    9.6
    0

    ADAM MATUSIAK DEKAR LUX


    9.6
    0

    ANDRZEJ ROKOWSKI NAZWA 1 ARWED ANDRZEJ ROKOWSKI 2 ARWED II S C ANDRZEJ ROKOWSKI KAMIL ROKOWSKI


    9.2
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE TOBEX Tomasz Leszko


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone