Dla obszaru
    Architektura krajobrazu jest bardzo ważną częścią ogólnego planu aranżacji środowiska naturalnego w danym miejscu, nie tylko ze względu na estetykę, ale także ze względu na bardzo pozytywny wpływ na ludzi. Dlatego mówimy, że architektura krajobrazu to ostatni element układanki, czyli część, bez której ani koncepcja architektoniczna, ani cała idea nie byłaby pełna i sensowna. W tym artykule porozmawiamy o kilku podstawowych zasadach aranżacji otoczenia, które, jeśli je zastosujesz, sprawią, że Twój dom już z daleka będzie emanował naturalnością, świeżością i pięknem oraz przyciągnie uwagę wszystkich. 
    Fachowy artykuł 372
    zagospodarowanie otoczenia
    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu:

     

    1. Zagospodarowanie podwórza zaczyna się w momencie budowy domu

    Zagospodarowanie najbliższego otoczenia powinno być częścią kompleksowego projektu budowlanego każdego budynku. Budowa to ta część projektu, w której życzenia przekładają się na rzeczywistość w celu uzyskania praktycznego i niedrogiego, ekonomicznego, ale też pięknie zaaranżowanego domu. Druga część projektu to architektura krajobrazu, która rozpoczyna się po ostatniej fazie budowy i stanowi końcowy element całej kompozycji estetycznej. Środowisko, podobnie jak sam obiekt, musi być zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne.

    2. Co czyni zagospodarowane otoczenie?

    Co składa się na zagospodarowanie otoczenia? Z profesjonalnego punktu widzenia pod tym pojęciem rozumie się absolutnie wszystkie treści, które otaczają budynek mieszkalny na działce i uzupełniają go funkcjonalnie. Środowisko można rozumieć jako system logicznych połączeń treści, które ożywiają otoczenie i oferują mieszkańcom różnorodne zajęcia na świeżym powietrzu. Innymi słowy, uporządkowanie otoczenia domu oznacza uporządkowanie ogrodu i podwórka.  Bliższe i dalsze otoczenie domu tworzą takie elementy jak droga dojazdowa i podjazd, tereny utwardzone, garaż, ogrodzenie, oświetlenie, taras, weranda, altana, szopa, trawnik, zieleń, klomby, plac zabaw, ogród, warzywnik, sad, wodne i/lub kamienne elementy ogrodowe i tym podobne. Takich elementów jest wiele, a ich dobór i kombinacje mogą być równie liczne. To, co wybierzesz na swoje podwórko, zależy przede wszystkim od Twojego gustu, potrzeb, życzeń i możliwości, ale także od tego, co naprawdę można zrealizować.

    czesc-wypoczynkowa.jpg
    Architektura krajobrazu obejmuje planowanie miejsca, w którym odpoczywamy

     

    3. Architekt krajobrazu i zagospodarowanie otoczenia

    Do zagospodarowania otoczenia nie jest potrzebny ekspert, możesz to zrobić sam. Na pewno dobrze jest spisać lub narysować wszystkie swoje pomysły, życzenia i przemyślenia i pokazać je wykonawcom określonych prac. Radzimy, aby trudniejsze zadania, takie jak brukowanie kamieniem lub płytami betonowymi, pozostawić fachowcom, podczas gdy inne, prostsze i łatwiejsze zadania, niezbędne do aranżacji otoczenia domu, bez problemu można wykonać samemu. Innym podejściem, które z pewnością umożliwia bardziej kompleksową i celową aranżację, jest zatrudnienie architekta krajobrazu. Ci eksperci są profesjonalnie zaangażowani w aranżację otwartych przestrzeni i będą wiedzieć, jak Ci doradzić, zaplanować i zbudować wszystko, co chcesz, w najlepszy sposób, sprawnie i szybko, biorąc pod uwagę wszystkie ważne czynniki.

    4. Podstawowe kroki zagospodarowania otoczenia

    W zasadzie nie ma znaczących różnic w procedurach kształtowania krajobrazu, ale zrozumiałe jest, że każda lokalizacja jest wyjątkowa i stanowi całość samą w sobie. Zadaniem architekta krajobrazu jest, we współpracy z klientem, określenie wszystkich mocnych i słabych stron samego terenu oraz wydobycie ze wszystkiego tego, co najbardziej przydatne pod każdym względem. W ten sposób najbliższe otoczenie i dom staną się wyjątkową całością. Niepisaną zasadą jest, by zawsze zaczynać od większych i trudniejszych prac, a o szczegółach myśleć dopiero pod koniec. Z tego faktu można wywnioskować, że zagospodarowanie otoczenia nie różni się znacząco od samej budowy, bo w obu przypadkach kluczowe jest planowanie, następnie większe i trudniejsze prace budowlane, aby szczegóły dopiero wtedy, gdy wszystko inne zostanie ukończone.

    otoczenie-domu.jpg
    Zaleca się sporządzenie spisu wszystkich elementów, które będą potrzebne do zagospodarowania otoczenia domu

     

    4.1. Otoczenie domu: analiza terenu

    Analiza lokalizacji to pierwszy ważny krok w aranżacji otoczenia domu. Położenie, miejsce i orientacja działki określa wszystko, co zostanie zrobione. Wszystkie mocne i słabe strony lokalizacji decydują o tym, jakie życzenia i potrzeby można zrealizować i w jaki sposób. Każda lokalizacja i otoczenie domu są wyjątkowe i niepowtarzalne i stanowią wyzwanie zarówno dla architekta, jak i właściciela. W rzeczywistości środowisko naturalne bardzo często samo w sobie wskazuje ostateczne rozwiązania, wystarczy go „posłuchać”.

    4.2. Planowanie i aranżacja otoczenia

    Po oględzinach i analizie lokalizacji architekt krajobrazu, na podstawie życzeń klienta, przygotowuje kompleksowy plan techniczny i stylistyczno-estetyczny, który jest następnie zmieniany i uzupełniany w trakcie rozmowy. Dopiero gdy obie strony uzgodnią wszystkie szczegóły, a klient jest zadowolony z wizji i koncepcji projektowej, można rozpocząć pracę w terenie.

    4.3. Początek prac zagospodarowania terenu

    Rozpoczęcie prac z reguły obejmuje większe wykopy i roboty ziemne, takie jak wykonanie drogi dojazdowej brukowaniem lub asfaltowaniem, wykonanie podwórzowych ścieżek do tarasu, ganku lub budynków pomocniczych, założenie ogrodzenia, wykonanie wykopu na staw lub basen. Organizowane są również miejsca do rekreacji na świeżym powietrzu, takie jak letnia kuchnia, boisko sportowe, wiata czy szopa. Aby wszystko potoczyło się dokładnie tak, jak sobie wyobrażałeś, sugerujemy, aby wszystkie początkowe i trudniejsze prace budowlane pozostawić profesjonalnym wykonawcom.

    4.4. Architektura krajobrazu: ogrody i podwórka

    Kiedy zakończy się faza głównych prac budowlanych, a otoczenie domu zacznie przypominać wymarzone miejsce, następują prace wykończeniowe i detale, które są integralną częścią zagospodarowania otoczenia. Obejmuje to frezowanie i znakowanie, następnie sadzenie trawników i drzew, krzewów, pnączy, rabat kwiatowych, ogrodów warzywnych lub sadów, aranżację tarasu, oświetlenie i wiele innych. Architekt krajobrazu i jego współpracownicy będą najlepiej wiedzieć, jakie rodzaje roślin należy sadzić. Choć są to prace końcowe, to od nich będzie zależeć ostateczny wygląd podwórka i ogrodu i będą miały decydujący wpływ na to, jak będziesz się czuł w takim otoczeniu.

    zagospodarowanie-czesci-wypoczynkowej.jpg
     Z nadejściem wiosny każde podwórko jest piękniejsze dzięki kolorowym kwiatom

     

    Jeśli zdecydujesz się zagospodarować otoczenie domu, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 372
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Architektura krajobrazu?

    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu
    9.5
    0

    RADOSŁAW MADEJOWICZ FLORI ARCH


    9.5
    0

    TTAT ARCHITEKT MAGDALENA TOKARSKA


    9.4
    0

    ARKADIUSZ BIAŁAS BIURO PROJEKTÓW AB13


    9.4
    0

    JUSTYNA MITMAŃSKA PRYMAS CHABER PRACOWNIA PROJEKTOWA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone