Dla obszaru

    Projektowanie schodów: głębokość i wysokość schodów

    Schody są uważane za ważny element konstrukcyjny każdego budynku z więcej niż jedną kondygnacją. Podstawową funkcją schodów wewnętrznych jest pokonywanie różnic wysokości między kondygnacjami. Schody dzielą całą wysokość piętra na mniejsze jednostki, specjalnie przystosowane, a raczej zwymiarowane zgodnie z proporcjami ludzkiego ciała. Przy projektowaniu schodów należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość między kondygnacjami, szerokość, wysokość i głębokość każdego stopnia, dostępną przestrzeń między kondygnacjami, która ma wpływ na całościowy projekt konstrukcji i struktury oraz grubość schodów i grubość warstw wykończeniowych. W tym artykule skupimy się szczególnie na samym projekcie schodów oraz idealnych wymiarach.
    Fachowy artykuł 500
    projektowanie schodow
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

     

    1. Co wpływa na wymiary i rozplanowanie schodów?

    Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej, nie wolno unikać pewnych zasad wykonania schodów. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, ponieważ niewłaściwie wykonanie, w rzeczywistości źle zaplanowane i obliczone schody stanowią zagrożenie. Na wymiary schodów wpływają dwa kluczowe czynniki. Pierwszym z nich są proporcje ludzkiego ciała, które od niepamiętnych czasów służyły jako podstawa do dalszego projektowania. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wymiarowanie, jak i na wygląd i kształt schodów, jest dostępna przestrzeń.

    1.1. Proporcje ludzkiego ciała

    Chodzi tu o proporcje ludzkiego ciała, które służą jako podstawa do określenia minimalnych warunków wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego poruszania się. Jaki jest więc przeciętny użytkownik schodów? Poprzez różnego rodzaju testy i obliczenia stwierdzono, że osoba o przeciętnym wzroście i wadze podczas schodzenia i wspinania zajmuje 60-90 cm szerokości, 35 cm długości podczas stania, 75 cm podczas chodzenia, i że średnia długość stopnia to 63 cm , a wysokość samej klatki schodowej musi wynosić 180-200 cm, aby nie uderzała głową w sufit.

    1.2. Dostępna przestrzeń

    Dostępna przestrzeń to kolejny ważny czynnik, który przede wszystkim wpływa na projekt schodów. Jeśli jest więcej miejsca, z łatwością można sobie pozwolić na schody o wymiarach większych niż minimalnie wymagane. W praktyce oznacza to wygodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się na nich. Im większa przestrzeń, tym większe możliwości praktycznego i funkcjonalnego zaprojektowania schodów, które lepiej połączą się z resztą wnętrza i wzbogacą je. Badania pokazują jednak, że większość klientów chce, aby schody miały minimalne wymiary i by zajmowały jak najmniej miejsca. Mało kto uważa, że ​​takie schody będą mniej wygodne i mniej bezpieczne podczas codziennego użytkowania, zwłaszcza w warunkach dzisiejszego szybkiego tempa życia.

    Jeśli istnieje możliwość, to zdecyduj się na nieco większe schody, bo wchodzenie i schodzenie po nich będzie o wiele bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

    2. Co mówią obliczenia?

    Dla wszystkich rodzajów schodów istnieją pewne minimalne wymagania, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż np. bardzo płytkie lub wąskie stopnie lub stopnie, które są zbyt wysokie i strome, schody, które są zbyt wąskie lub zbyt szerokie i cokolwiek podobnego, co utrudnia chodzenie pod górę lub z góry, zwłaszcza z pełnymi rękami. Idealnie proporcjonalne stopnie to te wykonane w odpowiedniej skali.

    idealna-wysokosc-schodow.jpg
    Idealna wysokość stopnia wynosi od 17 do 21 cm

     

    3. Obliczanie schodów - szerokość stopni

    Szerokość schodów, tj. rozpiętość między poręczami, to jeden z najważniejszych wymiarów, na podstawie którego można decydować o przeznaczeniu przestrzeni i całego budynku. Szerokość schodów uzależniona jest od rodzaju budynku, w którym posadowiona jest konstrukcja.

    3.1. Obliczenie schodów dyktuje minimalną szerokość

    75 cm

    W przypadku schodów wewnętrznych minimalna zalecana szerokość wynosi 75 cm. Schody o szerokości 75-80 cm są typowe dla mniejszych strychów lub budynków pomocniczych, gdzie trzeba zaoszczędzić miejsce. Warto pamiętać, że tego typu schody są naprawdę wąskie i nie są zalecane do codziennego użytku.

    3.2. Standardowe szerokości schodów

    90 cm

    Schody o szerokości 90 cm to standard dla domów jednorodzinnych. Najpopularniejszymi są więc te od 90-100 cm, ponieważ można łatwo i bezpiecznie po nich wchodzić i schodzić, a dwie osoby mogą się minąć, ustępując niewiele miejsca.

    3.3. Szerokość schodów w budynkach użyteczności publicznej

    120 cm

    Szerokość 120 cm to standardowa szerokość schodów w budynku o nie więcej niż 6 kondygnacjach i mniej niż 20 mieszkaniach lub innych pomieszczeniach. Innymi słowy schody o szerokości 120 cm przeznaczone są dla maksymalnie 100 osób.

    150 cm

    Schody o szerokości 150 cm przeznaczone są do budynków powyżej 6 kondygnacji i umożliwiają ruch maksymalnie 200 osób.

    180 cm

    Schody o szerokości 180 cm nadają się do budynków użyteczności publicznej i biurowców, w których mieści się od 200 do 300 osób.

    210 cm

    Schody o szerokości 210 cm nadają się do budynków użyteczności publicznej i biurowców, w których mieści się od 300 do 400 osób.

    4. Obliczanie schodów - wysokość stopni

    Wysokość stopni waha się od 17 do 21 cm. 21 cm to maksymalna dozwolona wysokość, która umożliwia stosunkowo wygodne i bezpieczne chodzenie. Na niektórych poddaszach, gdzie trzeba było oszczędzić miejsce, natrafisz na stopnie o 22 cm, a nawet 23 cm, choć bardziej przypominają one drabiny niż prawdziwe schody, a poruszanie się po nich jest bardzo trudne i ryzykowne dla osób starszych i dzieci. Standardowa wysokość stopni wewnętrznych to 17,5 cm.

    5. Obliczanie schodów - głębokość stopni

    Zgodnie z przyjętymi normami określa się, że minimalna głębokość stopni, czyli bieżnika, wynosi 23 cm. Podstawową zasadą przy określaniu idealnej głębokości bieżnika jest długość ludzkiej stopy. Zgodnie z tą logiką, ponieważ dorośli mają zazwyczaj dłuższe stopy, określa się, że standardowa głębokość stopnia powinna wynosić od 27 do 30 cm.

    6. Obliczanie schodów - nachylenie schodów

    Nachylenie schodów uzyskiwane jest automatycznie poprzez określenie wysokości i głębokości stopni. Jednak idealny stosunek głębokości i wysokości stopni, a tym samym idealne nachylenie umożliwiające bezpieczne i bezwysiłkowe chodzenie, uzyskuje się na podstawie obliczeń projektowych. Teoretycznie idealne nachylenie schodów wewnętrznych wynosi 30°. Przy obliczaniu spadku należy wziąć pod uwagę specjalne równanie: 2 x w + g = 63 cm (w=wysokość, g=głębokość). Z tak ustalonego wzoru można wywnioskować, że przy możliwej niższej wysokości stopni potrzebna będzie większa głębokość. Dlatego zbyt niskie schody nie są odpowiednim wyborem, ponieważ zajmują więcej miejsca niż to konieczne.

    Równanie do obliczania wymiarów schodów zapewnia jednocześnie podstawowe dane dotyczące całkowitej liczby stopni i ich minimalnej wymaganej długości, szerokości i wysokości. Mówiąc najprościej: za pomocą tego równania możesz zaprojektować idealne i wygodne schody zgodne z normami.
    schody-glebokosc-i-wysokosc.jpg
    Właściwe i dokładne obliczenie schodów jest konieczne, bo tylko w ten sposób będą bezpiecznie i komfortowo użytkowane

    7. Planowanie podestów

    Spocznik odgrywa ważną rolę w przypadku, gdy plan schodów jest krótszy niż wymagana różnica wysokości, którą trzeba pokonać. Zastosowanie spocznika jest również konieczne, jeśli bieg schodów ma więcej niż 18 stopni. Dla podestu zalecana jest minimalna głębokość 90 cm, co jest przyjętym rozmiarem dla domu jednorodzinnego. Innymi słowy, głębokość podestu musi być równa szerokości schodów.

    8. Balustrada schodowa

    Zgodnie z przepisami każde schody muszą być wyposażona w poręcz, która zapewnia bezpieczeństwo i wsparcie podczas chodzenia, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Idealna wysokość ogrodzenia wynosi od 85 do 95 cm, mierzona od dołu stopnia. Specjalna zasada dotyczy również wszystkich wypustów między ogrodzeniem a schodami. Maksymalny dozwolony wymiar każdego rodzaju takich otworów to 15 cm.

    9. Zamknięte schody

    Przy zamkniętych, ognioodpornych klatkach schodowych, typowych dla wieżowców i innych budynków użyteczności publicznej, należy przestrzegać zasady, że drzwi nie otwierają się nad schodami, ale w przeciwnym kierunku.

    9.1. Dozwolone różnice w wymiarach poszczególnych stopni

    Podczas projektowania i obliczania wielkości schodów najpierw wykonywana jest rama konstrukcji. Po ustaleniu jej wymiarów przechodzi się do wielkości i nachylenia poszczególnych stopni. Przy tym, należy zadbać o to, aby wszystkie były takie same lub w największym przybliżeniu; zgodnie ze standardami tzw. dobrej praktyki dopuszczalne są maksymalne odchylenia do 6 mm. Z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej jest oczywiście, aby pod żadnym względem nie było różnic.

    Fachowy artykuł 500
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Meble na wymiar?

    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar
    9.5
    0

    STOLMAX MARIAN KLAJA


    9.8
    0

    KAMELA STUDIO MEBLI KUCHENNYCH KAMIL SUDUŁ


    9.5
    0

    ANETTA KAŁUŻNA NOWICKA AK STUDIO


    9.8
    0

    MEBLE AG S C GRZEGORZ SADOWNIK ANDRZEJ ŻAK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone