Dla obszaru

    Urządzenie ogrodu, podwórka: planowanie i sadzenie roślin

    Zagospodarowanie terenu wokół domu musi być przemyślane i kompleksowe, ze szczegółową i precyzyjnie wykonaną koncepcją, jeśli chcesz, aby czuć się w nim przyjemnie i wygodnie. Kompletny plan krajobrazowy, oprócz propozycji gatunków roślin, zawiera również wszystkie kluczowe elementy, które można w sposób ciągły zmieniać. Ważne jest, aby zmiana elementów nie naruszała estetyki ani funkcjonalności.
    Fachowy artykuł 392
    Urzadzenie warzywniaka
    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu:

     

    1. Wskazówki dotyczące aranżacji ogrodu lub warzywniaka

    1.1. Przegląd terenu

    Urządzenie ogrodu rozpoczyna się od obejścia terenu i przemyślanego, kompleksowego planu jego zagospodarowania. Zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta, architekta krajobrazu, który będzie w stanie ocenić obecny stan i zaproponować optymalne rozwiązania. Kluczową rzeczą podczas obchodu i oceny lokalizacji jest zauważenie wszystkich zalet i wad samego terenu, a także możliwego sposobu realizacji planów. Tylko przy tak ocenionym stanie faktycznym można skupić się na dopasowaniu życzeń i potrzeb klienta, bo tylko wtedy ogród stanie się pożądanym i ulubionym miejscem przyjemnego pobytu. Ważną rolę w podjęciu decyzji o nasadzeniu odgrywa również analiza nasłonecznienia terenu, na podstawie której określa się słoneczną i zacienioną część ogrodu. Jeśli dom jest odpowiednio zorientowany i wkomponowany w otoczenie, ogród będzie można umieścić od strony południowej, gdzie w ciągu dnia jest najwięcej światła. Samo sadzenie zieleni powinno być zaprojektowane tak, aby rośliny otrzymywały wystarczającą ilość światła i ciepła, ale aby słońce ich nie paliło.

    1.2. Plan zagospodarowania terenu

    Tworzenie planu zagospodarowania terenu polega na dopasowaniu życzeń mieszkańców i ich stylu życia do możliwości, jakie daje sam teren. Zalecamy zapisanie lub naszkicowanie swoich pomysłów na wszystko, co chciałbyś mieć na swoim podwórku. Jeśli chodzi o przeznaczenie różnych części terenu wokół domu to zawsze jest więcej możliwości, ponieważ przestrzeń można wykorzystać na relaks i odpoczynek, na zabawę i różne wolne zajęcia, a dobrze jest uwzględnić potrzeby dzieci i /lub zwierząt domowych.

    1.3. Krajobraz w stylu domu

    Nie trzeba dodawać, że ogród i dom powinny stanowić harmonijną całość pod względem architektonicznym, stylistycznym, estetycznym, ale też funkcjonalnym. Należy wziąć pod uwagę, by wszystkie materiały, elementy, kształty, kolory i inne rzeczy były zharmonizowane, a wnętrze i otoczenie były w logicznym połączeniu. Nie każdy styl urządzania pasuje do każdego domu. Podwórko i najbliższe otoczenie powinny upiększać i czynić życie bardziej komfortowym, tak samo jak dom i otoczenie,  powinny zachować tradycyjne wartości, ale także środowisko naturalne.

    urzadzenie-ogrodu.jpg
    Planowanie ogrodu, podwórka lub warzwniaka obejmuje wiele elementów, od murów oporowych lub schodów po stawy i rośliny

     

    2. Kwiaty, warzywa, owoce - plan krajobrazowy

    2.1. Urządzenie części podwórza zgodnie z ich przeznaczeniem

    Planowanie terenu wokół domu oznacza uwzględnienie elementów, które chciałbyś mieć w swoim najbliższym otoczeniu. Elementy podwórza i otoczenia domu, o których mówimy, to podjazd, taras lub ganek, garaż lub miejsce postojowe, klomby, pawilon, ogródek warzywny czy sad, ale także plac zabaw czy boisko sportowe, w zależności od Twoich życzeń i preferencji. Pod pojęciem otoczenie domu rozumie się całą przestrzeń życiową wokół domu, a wszystkie wymienione elementy są z nią funkcjonalnie i/lub logicznie powiązane. Każdy plan krajobrazowy prawie zawsze obejmuje sadzenie ziół, kwiatów, roślin i drzew, więc powinieneś pomyśleć o gatunkach, które lubisz i które mogą się dobrze sprawdzić.

    2.2. Planowanie pobytu na świeżym powietrzu

    Nie trzeba podkreślać, że podstawowym celem urządzania otoczenia wokół domu jest przebywanie na świeżym powietrzu, w środowisku, które cieszy wszystkie zmysły, dlatego niejako przestrzeń tuż obok domu, jako przedłużenie salonu czy jadalni, zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Taka aranżacja pozwala mieszkańcom na bezpośrednią komunikację między otoczeniem a wnętrzem, choć przestrzeń ta może być całkowicie wydzielona, ​​dalej od domu, jeśli podwórko jest wystarczająco obszerne na takie rozwiązanie. Aby pobyt na świeżym powietrzu był przyjemny, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej ochronie przed warunkami atmosferycznymi, dlatego w tym sensie zaleca się zielony pawilon, zadaszoną letnią kuchnię lub taras przy domu. Doskonałe miejsce do odpoczynku można również stworzyć pod pergolą, otoczoną roślinami pnącymi lub innymi gatunkami, które tworzą cień. Najważniejszym i podstawowym czynnikiem przy planowaniu takiego ogrodu jest tzw. orientacja w przestrzeni. Oznacza to właściwie, że część podwórza, na której będzie miejsce na odpoczynek, powinna być skierowana na południe, aby zawsze było wystarczająco dużo światła i ciepła na przyjemny pobyt przez większość roku. Dobre planowanie krajobrazu oznacza również zwracanie uwagi na każdy szczegół, w tym podział całej dostępnej przestrzeni zgodnie z orientacją.

    2.3. Roślinność: kwiaty, warzywa, owoce

    W zależności od upodobań domowników wokół domu można sadzić kwiaty, warzywa lub owoce. Rośliny generalnie uwielbiają światło i ciepło i powinny być sadzone po słonecznej stronie, ale są też takie, które preferują cień. Dobrze gdyby obok roślin była studzienka lub inne źródło wody. Klomby z kwiatami robi się zwykle bliżej domu, w miejscu widocznym z balkonu lub tarasu, aby przyjemny zapach rozchodził się po przestrzeni, w której spędzasz większość czasu. Jeśli zdecydujesz się na ogród warzywny, postaraj się zaaranżować go tak, aby jak najbardziej utrudnić dostęp szkodnikom. Można to osiągnąć stawiając ogrodzenie lub gęsto tkaną siatkę.

    kacik-tematyczny-w-ogrodzie.jpg
    Oddzielne, ukryte miejsca do myślenia lub medytacji dodatkowo wzbogacą krajobraz

     

    3. Najważniejsze elementy planowania ogrodu

    3.1. Planowanie: ścieżki

    Ścieżki są ważnym elementem każdego ogrodu, ponieważ umożliwiają łączenie poszczególnych części. Układ i kierunek ścieżek powinny być takie, aby zapewnić funkcjonalną komunikację. Dlatego najczęściej umieszcza się je w taki sposób, aby reprezentowały rozgraniczenie między pewnymi częściami podwórka, takimi jak np. trawniki i rabaty kwiatowe czy nasadzenia warzyw i drzew. Przy mniejszych podwórzach należy pamiętać, że ścieżka nie powinna prowadzić bezpośrednio środkiem, ponieważ to optycznie dzieli, tj. zmniejsza i tak już niewielką przestrzeń.

    3.2. „Kąciki tematyczne”

    W zależności od upodobań kształtowanie krajobrazu może oznaczać także tworzenie „kącików tematycznych”, które będą „tylko jego ulubionym miejscem” dla każdego członka rodziny. Może to być miejsce na ognisko, oczko wodne, mały basen, pawilon do jogi, letnia kuchnia i tym podobne. Możesz na przykład stworzyć własny kącik relaksu ze stolikiem kawowym, fotelem lub ławką i pachnącymi kwiatami lub kącik do czytania, w którym w cieniu zieleni zanurzysz się w ulubioną lekturę. Możliwości takiej aranżacji podwórza są liczne, zależne tylko od dostępnej przestrzeni i budżetu.

    3.3. Oświetlenie

    Oświetlenie jest również uważane za ważny element, który musi być uwzględniony w każdym systematycznym planowaniu otoczenia. Dotyczy to przede wszystkim podejść do domu, ścieżek, tarasu i ewentualnie garażu i boiska sportowego. Oświetlenie nie musi być skomplikowane ani drogie; na przykład wystarczy światło na tarasie, aby można było na nim siedzieć do późna w nocy. Ponadto należy pamiętać, że jasne światło może przeszkadzać okolicznym sąsiadom.

    urzadzenie-ogrodu-podworka.jpg
    Planując sadzenie ogrodu, zostaw pustą przestrzeń na spędzanie wolnego czasu

     

    4. Ile kosztuje zagospodarowanie otoczenia domu?

    Cena profesjonalnego planu krajobrazowego ogrodu waha się od 1000 do 2500 zł w zależności od wielkości, ilości elementów i wymagań klienta i jest on wykonywany w skali 1:100.

    5. Ile kosztuje sadzenie zieleni?

    Jeśli zdecydujesz się na zagospodarowanie terenu wokół domu i pozostawienie sadzenia zieleni profesjonalistom, masz do dyspozycji wielu dostawców. Ceny są różne, ale porównywalne. Sadzenie najpierw wymaga wizyty eksperta, która potrwa godzinę lub dwie, ile wystarczy na obejrzenie terenu i zawarcie wstępnej umowy. Cena prac krajobrazowych, czyli sadzonek i robocizny, zależy od złożoności wymagań, wymaganych prac, wielkości działki i wybranego przez Ciebie gatunku roślin.

    Jeśli zdecydujesz się urządzić otoczenie domu, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 392
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Architektura krajobrazu?

    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 610 wykonawców prac dla obszaru Architektura krajobrazu
    9.5
    0

    JACEK KRÓL


    9.4
    0

    MARCIN BUJNOWSKI AB PRACOWNIA PROJEKTOWA MARCIN BUJNOWSKI


    9.7
    0

    AM BUTOR ARCHITEKCI BUTOR ALINA


    9.3
    0

    DARIUSZ PAWLICA OGRODY Z PASJĄ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone