Dla obszaru

    Rodzaje płyt fundamentowych: hydroizolacja i izolacja termiczna pod i nad płytą

    Artykuł przeczytało aż 520+ użytkowników
    Płyta fundamentowa to ważny i nieunikniony element każdego budynku. Oprócz zaspokojenia potrzeb statycznych, w dużej mierze zabezpiecza budynek przed wilgocią i utratą ciepła. Często zadawane jest pytanie, jak się ją wykonuje. Czy izolacja termiczna jest lepsza pod czy nad płytą fundamentową? Czy pod fundamentem nadal kładziony jest beton podkładowy?
    Fachowy artykuł 520
    rodzaje plyt fundamentowych
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

     

    1. Co to jest płyta fundamentowa?

    Płyta fundamentowa to rodzaj fundamentu, który można zastosować zamiast fundamentów pasmowych i punktowych. Płyta fundamentowa to nie to samo, co płyta żelbetowa nad tzw. płytą zerową, ponieważ płyta żelbetowa jest wykonywana na fundamentach punktowych i pasowych tylko jako podstawa, ale nie pełni żadnej funkcji nośnej ani statycznej. Dopiero na nią kładzie się inne warstwy, tj. płytę nośną i podłogi. Płyta żelbetowa jest również znacznie cieńsza niż płyta fundamentowa i ma tylko 10 do 15 cm (popularnie nazywana jest cienkim betonem), podczas gdy grubość płyty fundamentowej zaczyna się dopiero od 30 cm.

    2. Rodzaje płyty fundamentowej

    Rodzaje płyt fundamentowych różnią się przede wszystkim sposobem wykonania izolacji termicznej. Izolację termiczną można umieścić pod lub nad płytą, a oba warianty mają swoje zalety i wady. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się tzw. pływającą płytę fundamentową, ponieważ pod nią znajduje się izolacja termiczna, to znaczy, że płyta „pływa” nad nią.

    Pojawia się pytanie, jak wykonać płytę fundamentową. Istnieje kilka opcji, a każda z nich ma swoje wady i zalety.

    3. Pływające płyty fundamentowe - izolacja pod płytą

    3.1. Pływająca płyta fundamentowa jest niezwykle energooszczędna

    Konstrukcja płyty fundamentowej z izolacją pod płytą betonową stosowana jest w przypadku domów niskoenergetycznych, które muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania w zakresie efektywności cieplnej. Ten typ konstrukcji nazywany jest również pływającą płytą fundamentową. Zaletą tej metody budowy jest to, że całkowicie zapobiega ona powstawaniu mostków termicznych i możliwości przenikania wilgoci do konstrukcji.

    3.2. Słabe strony pływającej płyty fundamentowej

    Wadą izolacji termicznej pod płytą jest to, że jest ona droższa. Problem pojawia się przy wykonywaniu instalacji nad płytą, która wymaga większej wysokości ze względu na konieczne 2% spadku przy układaniu przewodów kanalizacyjnych. Ponieważ przewodów nie można umieścić nad płytą, należy wykonać otwory i przeprowadzić rury pod płytą. Ta metoda budowy jest zatem droższa, a wyższy koszt wynika z dodania XPS i hydroizolacji.

    3.3. Wykonanie izolacji termicznej i hydroizolacji płyty fundamentowj

    Izolacja termiczna: Pod płytą umieszcza się izolację termiczną XPS 2x12 cm lub 2x10 cm. Płyta fundamentowa musi być zabezpieczona XPS, który jest specjalnie do tego przeznaczony, to znaczy, że wytrzymuje duże obciążenia i jest odporny na wilgoć. Istnieje kilka rodzajów i rozmiarów tego typu płyt, chociaż są one podobne pod względem struktury i składu i są produkowane przez wielu producentów, więc wybór zależy od tego, co projektant uzna za korzystne i bardziej celowe.

    Hydroizolacja: wodoodporność zazwyczaj uzyskuje się za pomocą samoprzylepnej hydroizolacji bitumicznej, folii poliolefinowej (POF), spienionego EPDM lub innych produktów. Ważne jest, aby dany produkt umieścić między pierwszą a drugą warstwą. Hydroizolację umieszcza się więc między warstwą termoizolacyjną a płytą fundamentową, ale gdyby była wykonywana na płycie, żelbet musiałby schnąć znacznie dłużej. W przeciwnym razie takie zastosowanie nie jest zalecane.

    wykonanie-plyty-fundamentowej.jpg
    Wykonanie płyty fundamentowej z izolacją pod płytą uważa się za bardziej energooszczędną, dlatego coraz więcej wykonawców ją dziś poleca

    4. Płyty fundamentowe z izolacją nad płytą

    4.1. Wykonanie takiej płyty fundamentowej jest prostsze

    Wykonanie izolacji termicznej w płycie fundamentowej nad płytą jest technicznie prostsze niż wykonanie izolacji termicznej w płycie fundamentowej pod płytą. Najpierw wylewa się płytę, a następnie po prostu układa się na niej izolację termiczną, w rzeczywistości układa się płyty XPS. Do niedawna najczęstszym rozwiązaniem była izolacja termiczna nad płytą i zapewne niektórzy wykonawcy będą to sugerować. Zaletą tego typu konstrukcji jest to, że rury można łatwo poprowadzić wzdłuż zainstalowanej izolacji termicznej oraz znacznie mniej otworów w płycie, co sprawia, że ​​cała praca jest tańsza.

    4.2. Płyty fundamentowe z izolacją nad płytą są mniej energooszczędne

    Słabość izolacji termicznej nad płytą fundamentową przejawia się w tym, że dolna część płyty betonowej jest odsłonięta, co może powodować powstawanie mostków termicznych przez ściany. Z tego powodu ten rodzaj budownictwa nie nadaje się do domów niskoenergetycznych i pasywnych i jest dziś coraz częściej porzucany. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest tańsza i łatwiejsza do zrobienia, może przynieść wiele problemów, których naprawa będzie kosztować znacznie więcej niż wykonanie pływającej płyty fundamentowej. Taka konstrukcja jest potencjalnie bardziej odpowiednia dla bardzo suchych i gorących obszarów, gdzie potrzeba izolacji termicznej jest minimalna.

    4.3. Wykonanie izolacji termicznej i hydroizolacji

    Izolacja termiczna: na płycie układa się XPS o grubości 2x12, 2x15 lub 2x10 cm. Minimalna zalecana grubość to 20 cm.

    Hydroizolacja: hydroizolacja umieszczana jest pod płytą, aby wilgoć nie uszkodziła konstrukcji. Wadą tego trybu pracy jest dłuższy czas schnięcia płyty.

    5. Izolacja pod i nad płytą fundamentową

    Ostatnie rozwiązanie to połączenie zalet obu metod budowy. Izolacja termiczna nad płytą pozwala na łatwiejsze rozprowadzenie przewodów instalacyjnych. Choć wystarczy 5 cm, zalecamy warstwę izolacji termicznej o grubości 10 lub 12 cm. Izolacja termiczna pod płytą musi być nieco grubsza, co najmniej 15-20 cm, aby skutecznie zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła i zapobiec tworzeniu się mostków termicznych, które oprócz zwiększonego rozpraszania energii powodują również pojawienie się wilgoci.

    6. Cena płyty fundamentowej

    Cena tej części budowy, tj. wykonania płyty fundamentowej wynosi z grubsza taką samą część całkowitej wartości inwestycji jak dach i kosztowałoby od 500 do 700 PLN/m2. Cena dobrze ocieplonej płyty fundamentowej dla nowo wybudowanego domu z cegły lub prefabrykowanego domu o powierzchni 100 m2 waha się od 50 000 do 70 000 zł.

    Fachowy artykuł 520
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płyta fundamentowa, fundamenty?

    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1754 wykonawców prac dla obszaru Płyta fundamentowa, fundamenty
    9.6
    0

    ANDRZEJ ŁOSIOWSKI ZAKŁAD REMONTOWO BUDOWLANY


    9.3
    0

    F.H.U. MADMEX ADRIAN WIZIOMIRSKI


    9.6
    0

    FPW MAR TOM MARCIN TOMCZYK


    9.7
    0

    KAROL KACZMAREK DĄBRED BUD


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone