Dla obszaru

    Płaszczyzny dachowe: dachy z jednym, dwoma lub większą ilością spadów?

    Na kształt dachu ma wpływ wiele czynników, takich jak np. warunki pogodowe, kontekst przestrzeni, życzenia właściciela i tym podobne. W Polsce nadal najczęściej spotyka się dachy dwuspadowe, co w niektórych regionach jest najbardziej celowe ze względu na roczne opady śniegu. Ten tekst jest wynikiem naszych badań nad rodzajami i kształtami dachów oraz ich charakterystyką: dachy płaskie i tzw. dachy jedno, dwu lub wielospadowe.
    Fachowy artykuł 368
    plaszczyzny dachowe
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

     

    1. Co wpływa na kształt dachu?

    1.1. Nachylenie dachu zależy od życzeń klienta

    Pierwszym aspektem, który wpływa na kształt dachu i który należy podkreślić, są życzenia klienta. Być może zainspirowani obrazami z różnych mediów, klienci bardzo często szukają solidnych, połamanych połaci dachowych. Należy jednak podkreślić, że dach wielospadowy nie jest najlepszym wyborem. Po pierwsze: im bardziej połamany kształt dachu, im więcej ma powierzchni zewnętrznych, złączeń i nacięć, tym większe możliwe straty ciepła. Ponadto im więcej jest połaci dachowych, tym więcej ich styków i połączeń – są to najbardziej ryzykowne elementy do wykonania na konstrukcji dachu, ponieważ każdy z nich jest potencjalnym punktem przecieku w przyszłości. Wreszcie dach rozbity na tak wiele połaci nie jest ani estetycznie najszczęśliwszym rozwiązaniem, ani architektonicznie, gdyż wymaga też specjalnego dopasowania przestrzeni wewnętrznej.

    1.2. Warunki pogodowe i nachylenie dachu

    Kolejnym aspektem, który w profesjonalny sposób wpływa na artykulację dachu, są zdecydowanie warunki pogodowe. Charakterystyki architektonicznej każdego budynku, w tym konstrukcji dachu, nie można określić poza naturalnymi warunkami terenu, na którym będzie on budowany. Tak więc dach architektury alpejskiej jest bardziej stromy i ma większy okap, dzięki czemu woda i śnieg mogą szybciej spływać. Natomiast kształt dachu na wybrzeżu jest bardziej płaski, głównie z powodu silnych wiatrów i zmniejszonych opadów deszczu.

    1.3. Nachylenie dachu zależy od mikrolokalizacji

    Oprócz samego położenia geograficznego wpływ na kształt i nachylenie dachu ma również mikrolokalizacja. Charakterystyki architektury z czasem dostosowały się zarówno do czynników geograficznych, mikroklimatycznych, jak i historycznych, tj. tradycji. W związku z tym istnieje podział dachów według liczby płaszczyzn (jednospadowe, dwuspadowe i wielospadowe) oraz według spadku (skośne i płaskie).

    pochylosc-dachu.jpg
    Nachylenie dachu dla niektórych stref budowlanych jest regulowane przez prawo

     

    2. Nachylenie dachu i ustawodawstwo

    W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis: "preferowane formy dachów: symetryczne dwuspadowe bądź czterospadowe z dopuszczeniem dachów naczółkowych. Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°, budynków gospodarczych: 15-30°". 

    Zarówno budynki, jak i budowle oraz obiekty małej architektury mogą posiadać częściowe lub całkowite zadaszenia, chroniące je przed bezpośrednim negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. W ustawie Prawa Budowlanego[1] nie wymienia się obiektów lub robót do wykonania, dla których wymagana będzie decyzja administracyjna (pozwolenie na budowę lub pozwolenie na wykonanie robót); wręcz odwrotnie - wymienia się obiekty lub roboty, które nie będą wymagały jej uzyskania. Tak więc wszystkie inne obiekty niż wymienione w art. 29, 29a i 30 [1] będą musiały być realizowane wyłącznie na podstawie uzyskanej wcześniej decyzji o pozwoleniu na budowę.

    W zasadzie, wykonywanie dachów, związane ze wznoszeniem nowych obiektów (z wyłączeniem nadbudów i wprowadzania zmian w istniejących konstrukcjach), nie będzie wymagało odrębnej decyzji administracyjnej, ponieważ w takich przypadkach wszystkie roboty budowlane będą objęte jednym pozwoleniem budowlanym dotyczącym wykonania całego obiektu.

    Geometria dachu (kąt pochylenia i układ połaci, wysokość kalenicy) wg Ustawy PB [1] (art. 36a i 59a) jest parametrem technicznym, który w czasie budowy lub eksploatacji obiektów nie może być zmieniany bez formalnego zalegalizowania. Zmiana geometrii dachu jest jednym z istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego i decyzji administracyjnej, dlatego też, niepoprzedzona stosowną zmianą, będzie uznawana za samowolę budowlaną. Powyższe wymagania dotyczą również podwyższania poddaszy przy zachowaniu tej samej geometrii dachu. Tak więc konstrukcja dachu także jest elementem wymagającym pozwolenia budowlanego.

    Jeśli nachylenie dachu nie jest zgodne z prawem lub nie jest określone w danych lokalizacyjnych, nie otrzymasz pozwolenia na budowę!

    3. Dach dwuspadowy

    3.1. Klasyczny dach dwuspadowy

    Najpopularniejszą formą dachu jest tak zwany dach dwuspadowy, który może być klasyczny, o równych powierzchniach dachu lub asymetryczny, ze spadkami o różnych długościach. Dach dwuspadowy powstał w naszym otoczeniu głównie ze względu na naturalne cechy geograficzne i klimatyczne. Dach dwuspadowy jest również najczęściej zalecanym dachem w Polsce, o nachyleniu do 30° (lekko nachylony) oraz 30° i w górę (stromy).

    3.2. Spadki dachowe

    Dachy dwuspadowe o nachyleniu 50°-55° są uważane za bardziej strome, podczas gdy te o nachyleniu od 20° do 30° mają łagodniejszy spadek. Nachylenie dachu z dwóch stron jest ważne ze względu na użyteczność przestrzeni znajdującej się pod tymi połaciami. Jeśli chcesz mieć poddasze mieszkalne pod konstrukcją szczytową, nachylenie powinno wynosić od 20° do 45°, a jeśli chcesz mieć większy kąt dachu (mniejszy spadek i bardziej płaski dach), wymagana jest wyższa ściana szczytowa. Minimalna wysokość użytkowa wynosi 1,50 m. Części lokalu niższe niż ta linia nie są uważane za użyteczną przestrzeń życiową i nie są uwzględniane w obliczeniach powierzchni użytkowej budynku.

    Oczywiście nadal można umieszczać niektóre meble, takie jak łóżko, stół czy szuflady, w częściach poddasza niższych niż 1,50 cm, ale poruszanie się w tych częściach pomieszczenia jest utrudnione.

    3.3. Dach dwuspadowy i ściana szczytowa

    Ściana szczytowa reguluje wysokość dachu dwuspadowego i wpływa na powierzchnię użytkową przestrzeni pod dachem. Im wyższa jest ta ściana, tym wyższy będzie strop poddasza. Jeśli nie będziesz mieć ściany szczytowej, dach dwuspadowy musi być bardziej stromy; idealne spadki w takich przypadkach wynoszą od 20° do 35°, ale trzeba mieć świadomość, że bardziej strome płaszczyzny oznaczają znacznie większy, czyli cięższy dach. Niemal wszędzie informacja o położeniu określa dopuszczalny kąt bezwzględny obiektu, którego nie może przekroczyć dach dwuspadowy, dlatego należy dokładnie obliczyć na jakiej wysokości będzie znajdować się najwyższy punkt kalenicy w stosunku do połaci.

    dach-dwuspadowy.jpg
    Dach dwuspadowy jest nadal najczęstszym rodzajem konstrukcji tego typu w Polsce

     

    4. Dach jednospadowy

    Coraz częściej stosuje się dach jednospadowy, co ma sens, gdy projektant chce maksymalnie wykorzystać słoneczną stronę budynku. Taka forma konstrukcji dachu pozwala na przechwycenie jak największej ilości energii słonecznej i światła, a tym samym zmniejszenie strat cieplnych budynku, więc jeśli istnieją realne warunki do takiego rozwiązania, szkoda byłoby ich nie wykorzystać. Dach jednospadowy przydaje się również, jeśli wszystkie sypialnie są zorientowane po jednej stronie elewacji, a po drugiej stronie jest tylko korytarz, pasaż lub galeria, która je łączy. W przeciwnym razie należy uważać, bo może się okazać, że dom z dachem jednospadowym jest niespójny i pod względem konstrukcyjnym mniej estetyczny.

    5. Dach wielospadowy

    Dach z kilkoma skośnymi płaszczyznami nadaje się do budynków, które nie wymagają przestrzeni mieszkalnej, w sensie mansardy lub poddasza. Ponieważ ma cztery boki, które zwykle spotykają się dokładnie pośrodku w stosunku do wierzchołków bryły budynku, płaszczyzny dachu mogą być nieco niższe niż dach dwuspadowy. Ten rodzaj konstrukcji jest idealny do budynków o równym, kwadratowym planie. Niegdyś bardzo popularne były dachy wielospadowe, zwłaszcza w staromiejskich willach czy domkach letniskowych, jednak obecnie ich zastosowanie stopniowo wycofuje się.

    dach-wielospadowy.jpg
    Wielospadowy dach ma największy sens, jeśli dom ma plan kwadratu

     

    6. Dach płaski

    Dachy płaskie są coraz częściej spotykane. Jest już stałym elementem w budynkach użyteczności publicznej, ponieważ jest prostszy w wykonaniu, ale coraz częściej jest stosowany również w domach jednorodzinnych. Jego zastosowanie ma sens, jeśli jest zgodne z kontekstem przestrzeni i jest szczególnie polecane w przypadku budownictwa miejskiego. Zastosowanie płaskiego dachu ma sens zwłaszcza wtedy, gdy wokół samego budynku nie ma wystarczająco dużo miejsca, a brak podwórka chcemy zastąpić tarasem na dachu lub zielonym dachem.

    Są w naszym kraju miejsca, gdzie płaski dach jest zabroniony, więc trzeba zbudować dwu lub wielospadowy.
    dach-plaski.jpg
    Płaskie dachy najczęściej kojarzą się z nowoczesną architekturą, choć nie są to synonimy; przykłady bardzo nowoczesnej architektury mogą mieć również dach dwuspadowy

    Jeśli zdecydujesz się zbudować lub wymienić dach, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 368
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Dach, wykonanie dachu?

    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu
    10
    0

    IRENEUSZ BOGDOŁ IRBUD


    9.5
    0

    M GMURCZYK T PAWŁAT W WOJNO EKO DACH SPÓŁKA JAWNA


    9.7
    0

    WITOLD WEIMER USŁUGI REMONTOWO BUDOWLANE WEIMUR


    9.2
    0

    EFEKT DACHY MARCIN BOGUSZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone