Dla obszaru
    Świat unowocześnia się coraz szybciej we wszystkich segmentach życia i pracy, dlatego na pierwszy plan wysunęło się zarządzanie budynkami mieszkalnymi i ich bezpośrednim otoczeniem. Od lat na rynku pojawiają się różne formy urządzeń i wyposażenia, mniej lub bardziej wyrafinowane, mniej lub bardziej funkcjonalne i użyteczne, ale wszystkie zaprojektowane do pomocy w codziennym utrzymaniu i ochronie domu. To, co kiedyś oglądaliśmy tylko na filmie, dzisiaj jest dostępne i Tobie. Czym właściwie jest inteligentny dom, jak działają inteligentne instalacje i jakie są ich ceny, przeczytaj w dalszej części tekstu.
    Fachowy artykuł 232
    inteligentny dom
    Mamy nawet 625 wykonawców prac dla obszaru Inteligentny dom:

     

    1. Czym dokładnie jest inteligentny dom?

    1.1. Kilka słów o inteligentnych domach

    W miarę jak nasza codzienność coraz bardziej splata się z nowoczesnymi technologiami w różnych formach, było tylko kwestią czasu kiedy zawładną one również naszymi domami. W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i sprzętu, wchodzących w skład instalacji dla tzw. inteligentnych domów. Wszystko zaczęło się w Ameryce od systemu „Smart house” chroniącego domy przed włamaniem, a w bardzo krótkim czasie rozrosło się i rozgałęziło  tak bardzo, że obecnie prawie nie ma funkcji w domu, która nie jest pokryta, i którą nie można zarządzać za pomocą aplikacji na smartfonie, tablecie lub komputerze. Dzięki inteligentnym urządzeniom możesz teraz sterować wszystkimi instalacjami w domu, dlatego nazywa się je inteligentnymi. Inteligentne instalacje obejmują oświetlenie, rolety, ogrzewanie, alarmy, systemy wentylacji i chłodzenia, komputery i wiele innych. Jednym słowem inteligentny dom umożliwia sterowanie wszystkimi wbudowanymi systemami, które służą temu, abyś czuł się w domu jak najbardziej komfortowo.

    2. Zalety inteligentnego domu

    2.1. Inteligentne instalacje kontra klasyczne

    Inteligentne instalacje znacznie ułatwiają i upraszczają wiele funkcji i zadań w gospodarstwie domowym, zwłaszcza że wszystkim zarządza się z jednego miejsca, jednym kliknięciem. Oznacza to, że sterujesz wszystkim za pomocą jednej, centralnej jednostki. Możesz włączać i wyłączać światło, opuszczać lub podnosić żaluzje, włączać lub wyłączać klimatyzator i dużo więcej bez wstawania z łóżka. Poza tym, że zarządzanie różnymi urządzeniami jest ujednolicone i uproszczone, wszystko można zrobić zdalnie, z dużej odległości. Inteligentny dom pozwala na przykład na zdalne podniesienie temperatury ogrzewania na kilka godzin przed przyjazdem z podróży. Oznacza to, że ogrzewanie nie będzie działać niepotrzebnie, gdy nikogo nie będzie przez kilka dni, a jednocześnie będzie dość ciepło i przytulnie, gdy w końcu przyjedziesz. Inteligentne instalacje to także inne, liczne ustawienia – np. o ósmej wieczorem żaluzje same się opuszczają, jeśli sobie tego życzysz, a potem o szóstej rano są ponownie podnoszone automatycznie lub alternatywnie odpowiednio reagują na zmiany warunków pogodowych. W sumie cały system jest tak zaprojektowany, aby w pewnym stopniu dom sam sobie radził, stąd nazwa „inteligentny”.

    Oprócz takich praktycznych działań, za pomocą inteligentnych instalacji można np. wyłączyć gniazdka w pokoju dziecięcym, ratując się tym samym przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Takie instalacje w domu umożliwiają automatyczne zatrzymanie chłodzenia lub ogrzewania w niektórych pomieszczeniach w przypadku otwarcia okien lub drzwi wejściowych. Już z tych przypadkowo wyliczonych przykładów wyraźnie widać, że dom stale „sprawuje” ogólny nadzór i na czas „ostrzega” przed wszystkimi niebezpieczeństwami, takimi jak pożar, powódź czy wycieki gazu. Inteligentny dom jest więc bezpieczniejszy.

    2.2. Inteligentny dom obniża koszty

    Dodatkową zaletą inteligentnego domu jest obniżenie kosztów całkowitych, ponieważ wszystkie zasoby są gospodarowane ekonomicznie i efektywnie. Gdy latem świeci słońce, inteligentny dom otworzy markizę lub opuści żaluzje zewnętrzne, aby wnętrze nie przegrzało się. Dzięki temu pomieszczenia będą mniej ogrzewane, a więc mniej energii będzie zużywane na chłodzenie. Oczywiste jest, że jest to wielka korzyść i to tylko jedna z wielu, ponieważ z pewnością nie będziesz w stanie przeprowadzić tego rodzaju uważnej analizy i kontroli będąc w domu, a co dopiero podczas swojej nieobecności.

    zarzadzanie-inteligentnym-domem.jpg
    Inteligentny dom pozwala na bardzo proste zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami

     

    3. Jak montuje się inteligentne instalacje?

    Decyzję o tym, czy pokierujesz swoim domem inteligentnymi instalacjami, czy zachowasz klasyczne, musisz podjąć bardzo szybko, jeszcze zanim zaczniesz planować nowy budynek. W przeciwieństwie do inteligentnego domu, klasyczne systemy nie oferują zintegrowanej obsługi ani zarządzania i działają niezależnie od siebie. W każdym razie powinieneś zdecydować, czy inteligentny dom jest dla Ciebie właściwym wyborem, czy nie, zanim wybierzesz okna, drzwi, rolety i inne elementy systemów instalacyjnych obiektu przed wykonaniem planów projektowych. Plany projektowe inteligentnego domu różnią się znacznie od planów projektowych klasycznego domu, dlatego projektanci muszą wiedzieć, jak podejść do budowy wszystkich części projektu. W fazie budowy wykonawcom łatwiej jest zainstalować instalacje inteligentne niż klasyczne. Dzieje się tak, ponieważ system jest scentralizowany i ujednolicony, więc nie ma potrzeby uruchamiania wielu pojedynczych jednostek sterujących lub wielu oddzielnych linii. Dlatego cała koncepcja inteligentnego domu nie wydłuża ani nie spowalnia budowy, wręcz przeciwnie.

    4. Ile kosztuje inteligentny dom?

    Wszystkie wymienione zalety i łatwość użytkowania mają oczywiście swoją cenę. Cena inteligentnego domu zależy od rodzaju zainstalowanego systemu i wielkości domu. Inteligentne instalacje to nie jedyna rzecz. Należy dodać wszystkie sprzęty, specjalnie zaprojektowane meble i sprzęty przeznaczone do zarządzania i sprawnego funkcjonowania inteligentnego domu. Cena wykonania instalacji do pełnego nadzoru i zarządzania oświetleniem, roletami, klimatyzacją, alarmem i innymi waha się w granicach 20 000 – 60 000 zł.

    Jeśli zdecydujesz się na inteligentny dom, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze. 

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 232
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Inteligentny dom?

    Mamy nawet 625 wykonawców prac dla obszaru Inteligentny dom:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 625 wykonawców prac dla obszaru Inteligentny dom
    9
    0

    USŁUGI ELEKTRYCZNE KONRAD BANDURSKI


    9.5
    0

    ELEKTRO MONT INSTALACJE I SYSTEMY ELEKTRYCZNE GRZEGORZ KUNCY


    9.5
    0

    P H U VOLTEX WOJCIECH JURASZEK


    9.3
    0

    PROAMP TOMASZ PRZESMYCKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone