Dla obszaru
    Termin telekomunikacja odnosi się do przesyłania informacji na duże odległości za pomocą systemów elektromagnetycznych. W XXI wieku szybka i sprawna komunikacja jest podstawą. Ogólnie rzecz biorąc, telekomunikacja ułatwia życie, czy przebywając w pomieszczeniach czy też na zewnątrz. Telekomunikacja oznacza również wzajemne połączenie różnych urządzeń, które znajdują się w różnych lokalizacjach i odległościach, a mimo to mogą się ze sobą komunikować. Przykładami są kable UTP (połączenia UTP) i kable optyczne (połączenia optyczne).
    Fachowy artykuł 357
    telekomunikacja w domu
    Mamy nawet 948 wykonawców prac dla obszaru Sieci komputerowe:

     

    1. Telekomunikacja w budynkach mieszkalnych

    Zamieszanie powstaje dlatego, że ludzie na ogół nie wiedzą, jak skonfigurować odpowiedni typ i rodzaj efektywnego systemu telekomunikacyjnego w budynkach mieszkalnych. Najprawdopodobniej sam zadałeś sobie pytanie, jakie powinno być połączenie UTP i instalacja kabla optycznego w domu, czyli jak podłączyć optykę.

    1.1. Do czego służy telekomunikacja?

    Telekomunikacja ma na celu obniżenie kosztów, ułatwienie i usprawnienie komunikacji oraz lepsze wykorzystanie i wydajniejsze połączenie danych urządzeń i sprzętu. Najczęściej spotykane sieci telekomunikacyjne to radio, telefon, telewizja, LAN, WAN oraz Internet (kabel UTP/łącze UTP/optyka). Sieci telekomunikacyjne w budynkach mieszkalnych obejmują telefonię, sygnalizację pożarową, monitoring wizyjny, nagłośnienie, zabezpieczenia techniczne oraz łącze internetowe.

    2. Jakie są zalety telekomunikacji?

    2.1. Zalety telekomunikacji

    Telekomunikacja umożliwia łatwiejszy i szybszy kontakt z bliskimi, przyjaciółmi lub znajomymi, którzy nie mogą być fizycznie obecni w naszym codziennym życiu ze względu na swoją pracę lub styl życia. Umożliwiają oglądanie różnych programów telewizyjnych, wyszukiwanie informacji i innych treści – innymi słowy, ułatwiają zaspokojenie niektórych podstawowych potrzeb kulturalnych, społecznych i innych życiowych. Z drugiej strony w razie niebezpieczeństwa umożliwiają kontakt ze służbami ratunkowymi i pomoc.

    2.2. Słabe strony telekomunikacji

    Telekomunikacja ma jednak również swoją negatywną stronę. Najbardziej niepokojącym problemem jest problem uzależnienia, który pojawił się wraz z globalnym korzystaniem z Internetu, tj. nadmiernym korzystaniem z różnych aplikacji i gier. Dodatkowo towarzyszą im również problemy związane z tzw. cyberprzestępczością i innymi rodzajami nadużyć. Jeśli chodzi o sam sprzęt, to wysokiej jakości sprzęt telekomunikacyjny, w tym systemy nadzoru wideo, nie jest zbyt przystępny cenowo, ale jest niezbędny dla jakości i ciągłych połączeń oraz bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz w centrach.

    system-telemunikacje.jpg
    Nowoczesna telekomunikacja umożliwia łatwą komunikację na całym świecie

    3. Kabel optyczny

    3.1. Sprawdź, czy połączenie optyczne jest możliwe

    Przede wszystkim należy wiedzieć, że połączenie z optyką nie wszędzie w Polsce jest możliwe. Łączność optyczna może stanowić problem w niektórych obszarach. Dostawca telekomunikacyjny musi zapewnić użytkownikowi kable optyczne. Sieci telekomunikacyjne, które są dostępne na danym obszarze, w większości zależą od lokalizacji obiektu. Organami właściwymi do prowadzenia ewidencji na podstawie zbiorczych danych przekazywanych przez operatorów są:

    1) Państwowa Inspekcja Telekomunikacyjna i Pocztowa "PITiP", w zakresie przewodowych sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych, z wyłączeniem sieci służących do rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych i telewizyjnych,

    2) Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna "PAR", w zakresie sieci, linii i urządzeń radiokomunikacyjnych oraz sieci telekomunikacyjnych służących do rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych i telewizyjnych.

    Możesz również sprawdzić dostępne sieci telekomunikacyjne u swojego usługodawcy internetowego. Obecnie kabel optyczny coraz częściej zastępuje kabel UTP.

    3.2. Kabel optyczny

    Kabel optyczny to nazwa angielskiego skrótu FTTH (Fiber To The Home) i jest obecnie najlepszym połączeniem z usługami telekomunikacyjnymi na świecie. Potocznie używana jest krótsza nazwa „optyka” lub „optyka domowa”. Kable optyczne to właściwie miniaturowe włókna. To cienkie kable wykonane ze szkła i plastiku. Szklana tuba lub włókno są chronione kilkoma warstwami plastiku, ponieważ kabel optyczny ma bardzo delikatne włókna, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Przez światłowody nie przepływa prąd (jak w przypadku standardowego DSL), ale światło.

    3.3. Dlaczego kabel optyczny?

    Kabel optyczny to najbardziej zaawansowane i najszybsze połączenie internetowe. Główne zalety optyki to: stabilne połączenie, nielimitowane usługi dodatkowe oraz szybki Internet. Kabel optyczny zapewnia stabilne połączenie, które ​​jest bardzo niezawodne, stałe i nieprzerwane. Oznacza to, że Internet będzie działał jednolicie i nieprzerwanie bez problemów, niezależnie od obciążenia. Dlatego zdecydowanie polecamy kabel optyczny.

    kabel-optyczny.jpg
    Kabel optyczny różni się od kabla UTP na pierwszy rzut oka 

     

    4. Kabel UTP (połączenie UTP)

    Kabel UTP umożliwia bezpośrednie połączenie z komputerem. Kabel UTP nie jest konieczny, jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej (Wi-Fi), ale jest pożądany i bardzo przydatny, jeśli duża liczba osób korzysta z sieci bezprzewodowej. W takim przypadku Wi-Fi jest przeciążone, a kabel UTP nadal pozwala na płynną pracę Internetu. Szybkość Internetu jest również zwykle nieco wyższa w przypadku kabla UTP niż w przypadku połączenia bezprzewodowego. Kabel UTP jest fizycznie podłączony do komputera, podczas gdy sieć bezprzewodowa nie jest.

    Kabel UTP możesz podłączyć samodzielnie, ale jeśli nie masz w tym umiejętności, zalecamy wezwać fachowca. Jeśli spróbujesz sam, możesz uszkodzić kabel i mieć więcej kosztów niż pożytku.

    5. Ile kosztuje telekomunikacja?

    Ceny systemów telekomunikacyjnych są różne. Zależą od potrzeb jednostki. W budynkach mieszkalnych nadal najczęściej instalowane są sieci telewizyjne i internetowe. Alarmy przeciwpożarowe i monitoring wideo są bardziej wyjątkiem niż regułą w domach jednorodzinnych. Jeśli budujesz lub remontujesz dom lub mieszkanie, warto zająć się siecią telekomunikacyjną już na etapie planowania instalacji elektrycznych. Dokładnej ceny nie można w żaden sposób ustalić z góry, ponieważ wymagane są również dokładne dane dotyczące rodzaju, liczby i wielkości instalacji, linii, urządzeń i sprzętu, takich jak kable UTP, puszki, przyłącza i gniazdka.  Koszt podstawowej konfiguracji sieci w domu jednorodzinnym wynosi od 1.200 do 2.400 PLN. W cenę wchodzą kable UTP i koncentryczne (6x) z obudową telekomunikacyjną i gniazdkami.

    Jeśli zdecydujesz się zainstalować system telekomunikacyjny, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 357
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Sieci komputerowe?

    Mamy nawet 948 wykonawców prac dla obszaru Sieci komputerowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 948 wykonawców prac dla obszaru Sieci komputerowe
    9.2
    0

    JAKUB BRZEGOWY EYETEL


    9.3
    0

    JERZY WOJNAR INSTAL


    9.1
    0

    KIBARD MACIEJ DRABIK


    9.6
    0

    HOME CONTROL ARKADIUSZ GALISZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone