Dla obszaru

    Taras przy domu jako podstawowy element podwórka

    Artykuł przeczytało aż 609+ użytkowników
    Nie ma nic lepszego niż beztroskie siedzenie przy domu, w cieniu drzew, przy przyjemnej chłodnej bryzie, słuchając śpiewu ptaków. Idealnym do tego miejscem jest taras przy części dziennej domu, który dziś stanowi nieodzowny element każdego podwórka. Taras na podwórzu jest również idealnym miejscem na przyjęcia w ogrodzie i niedzielne obiady na świeżym powietrzu w cieplejszych miesiącach roku.
    Fachowy artykuł 609
    taras przydomowy
    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu:

     

    1. Taras przy domu: planowanie

    Warunkiem pomyślnego zaplanowania, a docelowo realizacji przydomowego tarasu jest właściwa lokalizacja budynku na działce oraz wzajemna współpraca architekta, architekta krajobrazu i klienta. Wspólne pomysły i wysiłek z pewnością stworzą dobry projekt, który będzie połączeniem przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Owoc dobrej współpracy będzie widoczny poprzez umiejętnie zaprojektowaną i wykonaną konstrukcję,  zacienioną tak, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i ciepło, a także cień. Architekt czy architekt krajobrazu oczywiście uwzględni Twoje życzenia co do wielkości i kształtu tarasu, ale jednocześnie będzie stale sprawdzał, jaka konstrukcja najlepiej pasuje do architektonicznego wizerunku budynku.

    2. Idealnie zlokalizowany taras

    Idealna lokalizacja tarasu to południowa strona budynku, oczywiście z odpowiednim zacienieniem. Zacienienie mogą zapewnić drzewa, markizy, pergole, parasole i płótna. Jeśli zagospodarowanie terenu wokół domu nie jest właściwe i nie zapewnimy odpowiedniego zacienienia, latem taras będzie praktycznie bezużyteczny, a ludzie nie będą chcieli na nim przebywać. Do zacieniania tarasu stosuje się różne zasady, obiekty bryłowe lub modułowe konstrukcje. Zacienienie tarasu drzewami tworzy zupełnie inny mikroklimat. Drzewo stwarza cień latem, a jesienią i zimą, gdy liście opadną, pozwoli promieniom słonecznym przeniknąć przez gałęzie na taras i dalej do wnętrza domu.

    Jeśli masz już w ogrodzie stare drzewa, stojące dokładnie tam, gdzie chciałbyś, aby był taras, nie ścinaj ich! Uwzględnij stare drzewa w rozwiązaniu koncepcyjnym, czyli zaplanuj taras wokół nich. Zapewni to bogaty i gęsty cień, którego młode drzewo nie może zapewnić przez dziesięciolecia.
    taras-z-zadaszeniem.jpg
    Ważne, aby taras obok domu miał wystarczająco dużo cienia

    3. Taras musi być dobrze połączony z domem

    Letni taras jest uważany za łącznik pomiędzy budynkiem a otwartą przestrzenią. Dlatego idealnie sprawdza się, gdy jest bezpośrednio połączony z wnętrzem poprzez duże przeszklenia. Z reguły jest połączony z salonem lub jadalnią. Tak więc przydomowy taras stanowi przedłużenie przestrzeni wewnętrznej i optycznie ją powiększa, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, gdzie zostanie umieszczony. Jeśli taras nie ma bezpośredniego połączenia z częścią mieszkalną, na pewno będziesz z niego mniej korzystał, a co za tym idzie nie wykorzystasz potencjału, jaki oferuje takie miejsce.

    4. Wybór materiału: taras drewniany czy brukowany?

    Przy wyborze materiałów ważne jest, aby to, na co się zdecydujesz, harmonizowało z pozostałymi elementami ogrodu i domu. Architekt krajobrazu z pewnością wraz z obowiązkowymi elementami przestrzennymi i architektonicznymi uwzględni życzenia klienta i na ich podstawie stworzy żywą część ogrodu, która uszlachetni i upiększy otoczenie oraz budynek swoją estetyką i wyrafinowaniem.

    4.1. Drewniany taras obok domu

    Drewniany taras to z pewnością jedna z najpiękniejszych konstrukcji zewnętrznych. Drewno to naturalny materiał, który doskonale wpasowuje się w otoczenie i elegancko je uzupełnia. Taki element doda domowi odrobiny rustykalności, co jest szczególnie urokliwe. Egzotyczne gatunki drewna są coraz częściej wybierane do mebli i podłóg, jednak należy zadbać o ich właściwy dobór, ponieważ nie każdy rodzaj drewna jest wysokiej jakości lub trwały. Decydując się na drewno, wybierz teak lub modrzew, które są trwałe i idealne do użytku na zewnątrz. Jeśli chcesz, powiedzmy, aby taras modrzewiowy trwał naprawdę długo, nie lakieruj go, tylko posmaruj olejem, ponieważ w ten sposób zachowa piękny brązowy kolor.

    urzadzenie-tarasu.jpg
    Drewniany taras nadal uważany jest za jeden z najbardziej eleganckich, ponieważ idealnie komponuje się z otoczeniem

     

    4.2. Płyty VPC

    Taras przydomowy może być również wykonany z paneli VPC. Mowa o panelach wykonanych z tworzywa sztucznego, które wizualnie są dość podobne do naturalnego drewna, ale nie posiadają żadnej ze słabości drewna. Są całkowicie odporne na wodę i wilgoć, mają dłuższą żywotność i są łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Są często używane na tarasach lub platformach przy basenie. Oczywiście należy mieć świadomość, że taki taras tylko wygląda jak drewniany, ale jednak wykonany jest ze sztucznego materiału. 

    4.3. Taras brukowany

    Taras przy domu może być wyłożony płytami lub bloczkami kamiennymi lub betonowymi. Płyty kamienne to z pewnością najdroższa wersja powierzchni, choć cena w dużej mierze zależy od rodzaju kamienia i zastosowanej metody. Płyty lub bloczki granitowe są znacznie tańsze niż inne rodzaje kamienia. Jednak ważne jest, aby wybrać jeden z odpornych rodzajów kamienia i umiejętnie umieścić ten materiał na jakościowo dobrym podłożu.

    Otwarty taras może być również wyłożony płytami lub bloczkami betonowymi, co jest najtańszym rozwiązaniem, ale ze względu na jednolity wygląd dla wielu nie jest to ulubiony wybór. Należy zaznaczyć, że istnieje kilka różnych rodzajów płyt i bloczków betonowych (płukane, gładkie, polerowane, drukowane itp.), dlatego dla każdego wymagającego klienta można znaleźć unikalne rozwiązanie.

    4.4. Taras przy domu murowanym

    Ostatnią opcją są cegły lub terakota. Taras wyłożony terakotą jest niezwykle piękny i daje poczucie intymności i dawnych czasów, ale jest też stosunkowo drogi i wymagający w realizacji i utrzymaniu. Cegła to również doskonała wykładzina, zwłaszcza jeśli elewacja domu jest w tym samym lub podobnym stylu.

    taras-brukowany.jpg
    Taras wyłożony cegłą lub terakotą o takiej samej lub podobnej elewacji domu wygląda fantastycznie, ale też rustykalnie

     

    5. Umeblowanie i oświetlenie tarasu

    5.1. Meble ogrodowe na tarasie

    Ważne jest, aby wybrać wygodne meble ogrodowe, które pomogą i umożliwią korzystanie z urządzonego tarasu przy każdej okazji i na różne sposoby. Stół ogrodowy z krzesłami przeznaczony jest na obiady i kolacje w plenerze oraz na zebrania dużej liczby osób, natomiast niskie leżaki służą, można by powiedzieć, bardziej do osobistej przyjemności - wylegiwania się i czytania. Można też wybrać niższy zestaw ogrodowy, ale w połączeniu ze stołem jadalnym może wyglądać zbyt masywnie, przez co taras nagle wydaje się tak wypełniony meblami, że „nie może oddychać”. Bardzo ważne jest, aby wielkość, masywność i ilość elementów ogrodowych była adekwatna do wymiarów i skali tarasu. Na mniejszym tarasie wystarczy jeden zestaw i być może niski lub wiszący leżak, natomiast na większym można pozwolić sobie na kilka różnych mebli lub kombinację mebli.

    Jeśli taras jest mały, nie kupuj masywnych mebli ogrodowych, ponieważ wizualnie jeszcze bardziej go zamkną. W większości przypadków lekkie meble drewniane lub z siatki metalowej świetnie się prezentują, a jednocześnie są funkcjonalne.

    Jeśli wokół domu masz kilka tarasów lub platform, wyposaż je w różne meble ogrodowe w zależności od położenia; na środkowym, największym, można postawić stół jadalny i kilka niższych leżaków, a na drugim, mniejszym tarasie, niższy zestaw sof ogrodowych i być może hamak. W ten sposób będziesz korzystać z obu miejsc w sposób ciągły, chociaż przy różnych okazjach i do różnych celów.

    taras-deskowany.jpg
    Zewnętrzny taras z różnorodnymi meblami ogrodowymi pozwala na wiele różnych zastosowań

     

    5.2. Oświetlenie tarasu

    Planując oświetlenie tarasu letniego należy być powściągliwym, aby nie wpływać na szersze otoczenie. Oświetlenie można montować na całej powierzchni, na krawędzi zadaszenia lub pergoli, można też zamontować reflektory „sufitowe” podkreślające głębię przestrzeni. Do oświetlenia tarasu można wykorzystać latarnie, wisiorki, lampy słoneczne, a także świece. Różne odmiany otwartego ognia są również powszechne ze względu na piękne odczucia powodowane przez światło i ciepło. Do oświetlenia można wykorzystać lampy stołowe i stojące, a nawet te z klipsem. Głównym celem oświetlenia jest podkreślenie poszczególnych elementów, takich jak woda, drzewa czy różne rzeźby.

    maly-i-duzy-taras.jpg
    Mały i duży taras obok domu: większy może służyć jako jadalnia na świeżym powietrzu, a mniejszy jako kącik do odpoczynku i czytania

     

     

    Fachowy artykuł 609
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Zagospodarowanie terenu wokół domu?

    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 830 wykonawców prac dla obszaru Zagospodarowanie terenu wokół domu
    9.2
    0

    ZŁOTY KLON ANNA NIESPODZIANA


    9.4
    0

    PROJEKTOWANIE OGRODÓW SABA GARDENS SABINA SZTABA


    9.4
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA MICHAŁ SOKOŁOWSKI


    9.6
    0

    GREEN FASHION S C ZUZANNA SZULIGA KRÓL IZABELA PALMĄKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone