Dla obszaru
    Podstawowym zadaniem każdego domu jest niejako sprawienie, aby jego mieszkańcy czuli się komfortowo, bezpiecznie i jak u siebie. Aby to osiągnąć, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów konstrukcyjnych i architektonicznych, aż po wygląd zewnętrzny i wewnętrzny samego budynku, należy więc zwrócić uwagę na plan domu i rozmieszczenie pomieszczeń.
    Fachowy artykuł 116
    urzadzenie domu
    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz:

    1. Układ pomieszczeń w domu, czyli plan domu

    Na układ pomieszczeń w budynku mają wpływ różne czynniki, takie jak orientacja lub lokalizacja, widok na okolicę, przyrodę lub inne budynki, ograniczenia prawne, potrzeby i życzenia klienta, itd. Dlatego projekt każdego domu choć trochę się różni: miejsce i ludzie są również zawsze inni. Typowe budynki z predefiniowanym planem są możliwym rozwiązaniem, ale często towarzyszą im liczne problemy. Nie zawsze zdarza się, że ten sam z góry ustalony projekt pasuje do wszystkich lokalizacji, a układ pomieszczeń nie musi odpowiadać wszystkim klientom. Decyzja o zakupie domu typowo zaprojektowanego może być większym wyzwaniem niż indywidualne planowanie, ponieważ taki obiekt wymaga kompromisów, które czasami są niemożliwe.

    1.1. Plan zgodnie z orientacją budynku

    Pierwszym ważniejszym czynnikiem wpływającym na projekt, tj. plan domu, jest orientacja. Podczas usytuowania budynku, celem jest, aby jak największa część elewacji była skierowana na południe. Jeśli nie może być inaczej, to przynajmniej salon i jadalnia powinny być tak zorientowane. W ten sposób osiąga się to, że pomieszczenia, w których spędzasz najwięcej czasu, otrzymują najwięcej światła i ciepła. Jeśli ten kierunek nie jest możliwy ze względu na pewne ograniczenia lokalizacji, postaraj się, aby ta część domu łapała przynajmniej zachodnie słońce. Sypialnie mogą znajdować się od północy lub wschodu, ponieważ przez większość dnia w nich nie przebywasz. Orientacja północna sprawia, że ​​pokoje są chłodniejsze nawet w miesiącach letnich, ponieważ słońce nigdy nie świeci bezpośrednio do nich, co jest lepsze do spania. Nie dotyczy to jednak pokoi dziecięcych, ponieważ dzieci spędzają w nich więcej czasu, a nie tylko w nocy, kiedy śpią.

    1.2. Plan zgodnie z lokalizacją domu

    Jeśli istnieją ku temu warunki i chcesz jak najlepiej wykorzystać środowisko naturalne lub coś, co uważasz za szczególnie korzystne, to zdecydowanie nie należy przegapić takiej okazji. Jeśli dom otoczony jest naturą, najprawdopodobniej połączenie wnętrza z otoczeniem będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli widok z niektórych punktów jest ładniejszy niż z innych, dom powinien być zorientowany tak, aby pomieszczenia, w których spędzasz najwięcej czasu, wychodziły właśnie na tę stronę. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie oferuje miejsce, w którym znajduje się dom.

    1.3. Wpływ ukształtowania terenu na plan domu

    Na układ pomieszczeń mają również wpływ ograniczenia terenowe; więc na przykład, jeśli będzie znajdował się na wzgórzu, ustawienie budynku i układ pomieszczeń nie może być taki sam jak na równinie. Jeżeli budynek jest na wzniesieniu i np. można do niego wejść od góry, to warto zmienić układ tak, aby salon z jadalnią i kuchnią znajdował się na tej wysokości, a sypialnie i wyjście na podwórko na parterze, pod nimi.

    2. Życzenia klienta

    Oczywiście równie ważnym czynnikiem dla planu domu są życzenia klienta. Tryb życia, przyzwyczajenia domowników i ich codzienne obowiązki mogą być nawet ważniejsze dla układu pomieszczeń niż warunki terenowe. Jedne rodziny są ze sobą bardziej związane i spędzają ze sobą więcej czasu, inne cenią sobie prywatność lub po prostu żyją w tempie, które nie pozwala na kontakty, a to wszystko powinno znaleźć odzwierciedlenie w planie domu. Tak więc przestrzenie mogą być otwarte i połączone, gdy członkowie rodziny chcą być razem, lub w budynku będzie kilka oddzielnych lokali, jeśli domownicy potrzebują więcej prywatności.

    plan.jpg
    Plan, tj. układ pomieszczeń w domu powinien być funkcjonalny i racjonalny

     

    3. Plan domu: optymalny układ pomieszczeń

    Generalnie w planie domu obowiązuje niepisana zasada, że ​​pokoje dzienne znajdują się na parterze, a sypialnie na piętrze. Na parterze powierzchnie zorientowane są na południe lub zachód. Zaleca się, aby plan domu był zaprojektowany w taki sposób, aby te przestrzenie były otwarte i połączone ze sobą; powiedzmy, że salon łączy się z jadalnią, a jadalnia z kuchnią.

    Kiedyś kuchnia i jadalnia były oddzielnymi pomieszczeniami, a nowoczesne trendy sprzyjają tworzeniu całości z salonem. Tak więc osoba, która gotuje obiad, może również opiekować się dziećmi lub rozmawiać z innymi członkami rodziny lub gośćmi. Kuchnia często umieszczana jest we wnęce, ale może też stanowić samodzielny element, który wraz z wyspą kuchenną staje się centralną częścią przestrzeni mieszkalnej.

    W planie domu sypialnie zwykle umieszcza się na pierwszym piętrze, gdzie członkowie rodziny mogą mieć więcej prywatności. Mogą być skierowane na północ lub wschód, ponieważ spędza się w nich mniej czasu. Ważne jest jednak, aby pokoje dziecięce były skierowane na południe lub zachód, ponieważ dzieci spędzają w nich dużo czasu bawiąc się lub ucząc się.

    Innym pomieszczeniom, takim jak zaplecze sanitarne, pomieszczenia pomocnicze,  kotłownie, magazyny, biura, garaże itp., zwykle poświęca się mniej uwagi. Plan domu można zatem zaprojektować tak, aby te pomieszczenia były zorientowane na północ, a niektóre nawet nie potrzebują światła dziennego ze względu na temperaturę i przechowywanie żywności, jak spiżarnie czy piwnice.

    4. Plan pokoi

    Nie mniej ważny niż plan całego domu jest plan poszczególnych pokoi. Dobry architekt nie tylko zajmie się domem jako całością, ale również dokładnie rozważy pomieszczenia, czyli jak każde z nich będzie indywidualnie zaprojektowane. Rozkład pokoju powinien być taki, aby jego wykorzystanie było optymalne, tak aby szafy i łóżka jako największe elementy, ale także i miejsca do pracy, znajdowały się w najdogodniejszych miejscach. Mniejsze pomieszczenia wymagają kompaktowych rozwiązań, większe natomiast mogą być bardziej otwarte i swobodnie zaprojektowane. Duży wpływ na projekt mają również meble, które należy dobrać do pomieszczeń, ponieważ nie wszystkie meble pasują do każdego pomieszczenia.

    Jeśli zdecydujesz się na wykonanie profesjonalnego planu domu, możesz skontaktować się z nami na daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 116
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Projektowanie wnętrz?

    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz
    9.7
    0

    ARCHITE PL WOJCIECH WIERZBOWSKI


    9.8
    0

    Wojciech Gośliński


    9.4
    0

    PIOTR ANDRZEJEWSKI ABRISS PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA


    9.4
    0

    OSTPROJEKT BIURO ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANE MIROSŁAW GRZYB


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone