Dla obszaru
    Oprócz zwykłych płytek ceramicznych, do pokrywania powierzchni we wnętrzach i na zewnątrz mogą być również stosowane płyty i płytki kamienne, wykonane z prawdziwego kamienia, zwykle granitu i marmuru, ale także z wielu innych rodzajów. Płytki kamienne można wypalać w celu uzyskania glazury, chociaż nie jest to konieczne. W każdym razie kamień staje się coraz bardziej popularny i poszukiwany jako klasyczny materiał na podłogi i okładziny ścienne w nowoczesnych łazienkach. Dlatego postanowiliśmy zbadać zalety i wady tego materiału.
    Fachowy artykuł 294
    marmurowa lazienka
    Mamy nawet 191 wykonawców prac dla obszaru Kamień dekoracyjny:

     

    1. Kamienne płyty w przeszłości

    Marmur, granit, porfir i inne rodzaje kamienia naturalnego od wieków są symbolami bogactwa i władzy. Od czasów starożytnych płyty kamienne były stosowane jako okładziny podłogowe i ścienne w budynkach mieszkalnych i gospodarczych właśnie ze względu na tę symbolikę i synonim prestiżu i luksusu. W starożytnych cywilizacjach Persji, Grecji i Rzymu ciężka praca wymagana przy produkcji, od kamieniołomu do gotowego produktu, oznaczała, że ​​tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na naturalny kamień. Choć dzięki nowoczesnym technologiom oraz środkom i urządzeniom technicznym, a także nowym systemom transportu, kamień naturalny jest dziś znacznie bardziej dostępny dla wszystkich, to nadal stanowi wyzwanie pod względem zastosowania w budownictwie.

    2. Jak powstają kamienne płyty

    Chociaż proces pozyskiwania różnych rodzajów kamienia jest dość podobny, istnieją drobne różnice. Niezależnie od tego, czy jest to marmur, granit, łupek, wapień czy trawertyn, kamień musi być najpierw wydobyty w kamieniołomie. Kamieniołomy zlokalizowane są zwykle na terenach pagórkowatych i w pewnej odległości od miasta, dlatego cena zawsze zawiera koszty transportu, a sam kamień pozyskiwany jest poprzez wiercenie i cięcie skał. Obrabiana część skały nazywana jest blokiem i podczas jego obróbki, czyli wiercenia i cięcia, musi być zabezpieczony drutami diamentowymi, inaczej spadłby na ziemię i spowodował ogromne zniszczenia.

    2.1. Cięcie bloku na kamienne płyty

    Blok, który pozostaje na swoim miejscu dzięki drutom diamentowym, jest cięty bezpośrednio na skale na mniejsze bloki. Każdy waży tysiące ton, dlatego też przenoszone są na ogromne ciężarówki dźwigami. Ciężarówki przewożą bloki do stacji cięcia, gdzie duże automatyczne piły tną je na mniejsze kawałki, podobnie jak krajalnica do krojenia bochenka chleba. Oprócz nich istnieją również specjalistyczne piły, które tną je na jeszcze cieńsze płyty lub paski; piły te są  często używane do cięcia marmuru.

    2.2. Polerowanie kamiennej płyty

    Kamienne płyty i paski przechodzą następnie przez maszynę do polerowania. Proces zaczyna się od gruboziarnistych szlifierek diamentowych i stopniowo przechodzi na coraz drobniejsze. Po osiągnięciu wymaganego poziomu wypolerowania płyty lub paski są pakowane i wysyłane do punktów dystrybucyjnych. Stamtąd różnymi środkami transportu podróżują do dystrybutorów, a następnie do poszczególnych salonów.

    kamieniolom.jpg
    Wydobycie kamienia w kamieniołomie

     

    3. Jakie są zalety kamienia naturalnego?

    3.1. Elegancki wygląd kamienia naturalnego

    Obecnie kamień naturalny jest używany jako okładzina ścienna lub podłogowa w łazienkach przede wszystkim ze względu na jego śmiały i elegancki wygląd. W minionych stuleciach kamień był wybierany jako materiał budowlany głównie ze względu na jego wytrzymałość i trwałość; jednak dzisiaj są mocniejsze i bardziej odporne materiały – i tańsze – co jest czynnikiem, którego nie można zignorować. Nie zmienił się jednak fakt, że kamień naturalny nadal symbolizuje ekskluzywność. Ponieważ dwie płyty z kamienia naturalnego nigdy nie są identyczne strukturalnie (nie mają tej samej faktury słojów), każda łazienka z kamienia naturalnego jest niepowtarzalna.

    3.2. Kamień naturalny podnosi wartość nieruchomości

    Fakt, że kamień naturalny jest drogi i wyjątkowy, oznacza, że ​​pokrycie powierzchni takim materiałem niemal automatycznie zwiększa wartość rynkową Twojej nieruchomości. Agenci nieruchomości zawsze podkreślają użycie marmuru, granitu lub innych rodzajów kamienia naturalnego przy sprzedaży domu, ponieważ potencjalni nabywcy zwykle postrzegają to jako zaletę, która wpływa na ich decyzję o zakupie.

    3.3. Płytki kamienne są wodoodporne

    Niektóre mechaniczne słabości kamienia (a jest ich niemało) zostały skutecznie zredukowane lub nawet całkowicie wyeliminowane dzięki nowoczesnym procesom technologicznym. Jedną z oczywistych cech każdego kamienia naturalnego jest jego porowata struktura, dzięki której łatwo wchłania płyny i inne substancje, co dodatkowo prowadzi do zmian i niszczenia powierzchni materiału, który jest bardzo trudny do czyszczenia. Wraz z wynalezieniem i rozwojem impregnacji, w rzeczywistości uszczelniaczy chemicznych, które umożliwiają nieprzepuszczalność kamienia naturalnego, marmurowe, granitowe i inne rodzaje płytek kamiennych, są teraz bardziej trwałe i odporne na różne czynniki zewnętrzne. Dostępność i skuteczność tych syntetycznych uszczelniaczy jest w dużej mierze odpowiedzialna za to, że kamień naturalny jest obecnie odpowiednim materiałem do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki.

    Nawet prysznice, dla których kamień był zakazanym materiałem jeszcze kilkadziesiąt lat temu, teraz mogą być nim wyłożone.
    plyty-kamienne.jpg
    W porównaniu z płytkami ceramicznymi płyty kamienne są kilkukrotnie droższe

    4. Płytki kamienne - wady

    4.1. Kamień naturalny jest drogi

    Dla większości ludzi koszt samego kamienia jest zbyt wysoki, aby uzasadniał jego wybór. W zależności od rodzaju można spodziewać się średnio 50-300 zł/m2 za zwykłe rodzaje kamienia w postaci płytek lub tłucznia, podczas gdy ceny marmuru i granitu zaczynają się od 300 zł/m2. To znacznie większa inwestycja w porównaniu do płytek ceramicznych, których ceny wahają się od 20 do 130 zł/m2. 

    4.2. Kamienne płyty są zimne i śliskie

    Kamień jest zimny. Chodzenie bosymi stopami po kamieniu naturalnym nie jest przyjemnym przeżyciem, chyba że położymy go na ogrzewaniu podłogowym. W związku z tym całkowite koszty remontu są oczywiście wyższe, ponieważ konieczna jest wymiana całej instalacji grzewczej. Nieco łatwiej jest w nowym budownictwie, gdzie z góry planuje się ogrzewanie podłogowe, a także wykładziny na nim. Kamień jest też dość śliski. Aby był odpowiednią okładziną ścienną i podłogową w łazience, musi być gładki, prawie nieporowaty i zabezpieczony przed wnikaniem wody (impregnowany), i z tego powodu jego powierzchnia staje się bardzo śliska po zamoczeniu. 

    Użycie kamienia naturalnego może być poważnym zagrożeniem i nie jest zalecane do łazienek, z których korzystają dzieci lub osoby starsze.

    4.3. Płytki kamienne kontra płytki ceramiczne

    Prawdopodobnie zabrzmi to dla Ciebie nieco zaskakująco, ale kamień naturalny jest bardzo wrażliwy, nie tak wytrzymały jak płytki ceramiczne, jeśli chodzi o zginanie i rozciąganie. Płytki z kamienia naturalnego łatwo pękają.

    marmur-w-lazience.jpg
    Dzięki nowoczesnym procesom technologicznym impregnacji, kamień naturalny nadaje się dziś również do łazienek

     

    4.4. Przygotowanie podłoża posadzki przed położeniem płytek

    Płyty kamienne wymagają dostosowania konstrukcyjnego powierzchni, na której zostaną ułożone. Kamień jest bardzo ciężki i podatny na pękanie, jeśli grunt pod nim jest niestabilny. Takie podłoże zwykle wymaga znacznego wzmocnienia przed położeniem na nim płytek kamiennych. Tego typu interwencja nie jest prosta i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

    4.5. Porowatość kamienia naturalnego

    Kamień naturalny jest porowaty. W przeciwieństwie do glazurowanych płytek ceramicznych lub porcelanowych, marmur i inne rodzaje kamienia naturalnego są stosunkowo porowate i łatwo ulegają zmianom pod wpływem wilgoci. Rodzaje kamienia o wysokiej zawartości żelaza (marmur jest jednym z nich) mogą odbarwiać się i rdzewieć, jeśli są używane w wilgotnym środowisku. Ta porowatość oznacza również, że kamień wchłania wodę i plamy - powierzchnia kamienia może zostać trwale zmieniona, jeśli dostanie się na nią farba do włosów, a nawet szminka.

    Jedyną ochroną przed wchłanianiem wody i plamami jest regularna impregnacja kamienia raz w roku.

    4.6. Kamienne płyty są trudne w utrzymaniu

    Kamień naturalny jest trudny w pielęgnacji. Do kamienia naturalnego nie należy stosować standardowych środków czyszczących ani mydeł, ponieważ stopniowo będą na nim tworzyć się osady, które zmienią jego kolor i fakturę. Oznacza to, że nie będziesz w stanie usunąć uporczywych plam z kamienia, zwłaszcza jeśli jest to porowaty typ, który nie był wystarczająco często impregnowany.

    posadzka-z-kamienia-naturalnego.jpg
    Przed ułożeniem podłogi konieczne jest staranne przygotowanie podłoża

     

    5. Układanie kamienia

    5.1. Układanie kamienia i przygotowanie podłoża

    Przede wszystkim należy upewnić się, że powierzchnia, na której będą układane płyty lub płytki, jest twarda i równa. Należy również sprawdzić, czy nawierzchnia w ogóle jest nośna. Płyty kamienne są bardzo ciężkie, więc nie można nimi dodatkowo obciążyć każdej powierzchni podłogowej. Istnieją również zabiegi wzmacniające, ale są one drogie i często bezcelowe, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ takie prace okazują się droższe niż całe przedsięwzięcie. Na podłoże najpierw nanosi się emulsję, szczególnie w przypadku klejenia płytek w pomieszczeniach mokrych.

    5.2. Nakładanie kleju i kotwienie

    Następnie nakłada się klej, który rozprowadza się po podłożu za pomocą specjalnych narzędzi, np. pacy zębatej. Należy dobrać odpowiedni klej w zależności od tego, czy płytki są układane wewnątrz, czy na zewnątrz. Klej, który jest nakładany na podłoże nie może wysychać zbyt szybko, dlatego należy uważać, aby nałożyć odpowiednią ilość. Drugim krokiem w procesie instalacji płyty kamiennej jest kotwienie. Wykonuje się je, jeśli klej nie wystarcza. Stosuje się je zawsze przy pokrywaniu sufitu, ponieważ sam klej nie zapewnia wystarczającego zabezpieczenia. Kotwienie odbywa się za pomocą stalowych wsporników.

    5.3. Układanie kamienia

    Na koniec same płytki kamienne są układane w jeszcze mokrym kleju, za pomocą plastikowych przekładek, które zachowują dystans i kierunek, i tworzą odstępy. Przed fugowaniem tych odstępów należy usunąć nadmiar kleju, grudki i cząsteczki brudu. Następnie wykonuje się fugowanie odpowiednią masą fugową i gdy wszystko wyschnie płytki są czyszczone.

    6. Ile może kosztować montaż kamienia?

    Za układanie kamienia naturalnego zapłacimy nieco więcej niż za układanie płytek ceramicznych, ponieważ proces ten jest bardziej wymagający i wymaga większego doświadczenia. Średnia cena ułożenia kamienia naturalnego o standardowych wymiarach na przygotowanej powierzchni to około 80 zł/m2. Ceny samego kamienia są różne; pierwszą cechą, od której zależy cena, jest twardość – im twardszy kamień, tym droższa obróbka. Jednak twardszy kamień pochłania mniej wody, mniej pęka i jest trwalszy. Ważne są również wymiary; większe gabaryty -wyższa cena. Koszt płytek porfirowych – w zależności od rodzaju, koloru i stopnia obróbki – rozpoczyna się od około 250 złotych za metr kwadratowy. Przy produkcji bardziej wymagających elementów jednostkowych ceny są wyższe.

    Fachowy artykuł 294
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kamień dekoracyjny?

    Mamy nawet 191 wykonawców prac dla obszaru Kamień dekoracyjny:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 191 wykonawców prac dla obszaru Kamień dekoracyjny
    10
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE STYL TOMASZ MADEJ


    9.6
    0

    MS GRANIT MICHAŁ STĘPIEŃ


    9.7
    0

    JAROSŁAW PALCZEWSKI HOUSERWIS


    9.5
    0

    USŁUGI BUDOWLANE PAWEŁ PIJAR


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone