Dla obszaru

    Ocieplenie dachu – jak prawidłowo ocieplić więźbę

    Artykuł przeczytało aż 601+ użytkowników
    Rodzaj ocieplenia dachu zależy od tego, czy jest to nowy budynek, czy remont starego budynku. Izolację dachu wykonuje się zazwyczaj od wewnątrz, należy jednak zadbać o wentylację więźby, aby nie gromadziła się tam wilgoć. Najlepszym wyborem przy budowie lub remoncie dachu jest twarda lub miękka izolacja mineralna. Naszym zdaniem skuteczne ocieplenie dachu można wykonać w 5 krokach.
    Fachowy artykuł 601
    ocieplenie mansardy
    Mamy nawet 738 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza:

     

    1. Izolacja termiczna dachu jest bardzo ważna

    Najpierw ustalmy sobie podstawowe fakty. Jedna czwarta ciepła w nieocieplonym domu ucieka przez dach. Docieplenie dachu mansardowego, poddasza, strychu, skośnego czy płaskiego to skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Prawidłowo zainstalowana izolacja dachu powinna zwrócić się wielokrotnie w ciągu przewidywanej 40-letniej żywotności.

    izolacja-cieplna-wiezby.jpg
    Aż jedna czwarta całego ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego tak ważny jest prawidłowy montaż izolacji termicznej więźby

     

    2. Izolacja dachu by latem było przyjemniej

    Izolacja zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń mieszkalnych, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu będzie cieplejsza zimą i chłodniejsza latem. Ten aspekt jest bardzo ważny w przypadku mieszkań na poddaszu lub mansardzie, ponieważ w przeciwnym razie trzeba by było nadmiernie schładzać pomieszczenia klimatyzacją, gdyż latem dach nagrzewa się najbardziej, a pomieszczenia pod nim są zawsze najcieplejsze. Prawidłowo wykonana termoizolacja dachu zapewnia przyjemne warunki do mieszkania o każdej porze roku.

    3. Izolacja termiczna dachu z więźbą wentylowaną

    3.1. Rodzaje izolacji dachów

    Większość dachów w nowym budownictwie i starszych budynkach jest wentylowana, tak by wilgoć mogła odparować i nie wnikać w głębsze warstwy konstrukcji. Istnieją trzy najczęstsze sposoby ocieplania dachu, które różnią się przede wszystkim doborem rodzaju materiału izolacyjnego, a dokładniej rodzaju wełny szklanej lub kamiennej oraz odpowiednich folii lub membran dachowych.

    3.2. Izolacja termiczna dachu wpływa na wentylację dachu

    Nieuniknioną konsekwencją zainstalowania dobrej izolacji w domu jest to, że mniej on „oddycha”. Gdy uniemożliwi się przenoszenie ciepła z cieplejszej do chłodniejszej przestrzeni, problemy z wilgocią lub kondensacją mogą się nasilić. Ale uspokajamy: przy prawidłowym zamontowaniu ocieplenia i prawidłowym wykonaniu wszystkich detali nie ma powodu do obaw, ponieważ zawilgocenie i skraplanie są najczęściej spowodowane powstawaniem mostków termicznych. Mostki termiczne są błędem konstrukcyjnym i konsekwencją nieocieplonych, czyli źle wykonanych elementów konstrukcyjnych.

    Jeśli obecnie w Twoim domu występują mostki termiczne, możesz je z powodzeniem zlikwidować odpowiednią izolacją termiczną.
    izolacja-mansardy.jpg
    Izolację dachu można wykonać wełną szklaną lub kamienną

    4. Jak ocieplić dach

    Patrząc od zewnątrz do wewnątrz konstrukcja dachu składa się z pokrycia dachowego, więźby składającej się z belek nośnych, listew poprzecznych i kontrłat, folii wodoodpornej, wypełnienia z wełny kamiennej lub szklanej, membrany paroprzepuszczalnej, ewentualnie papy podkładowej wreszcie płyt gipsowo-kartonowych, bardziej znanych jako Knauff, którymi zamykana jest konstrukcja dachu. Najczęstszym i jednocześnie najlepszym sposobem montażu izolacji termicznej jest prawidłowy montaż każdego z tych elementów.

    przekroj-izolacji-dachu.jpg
    Przekrój izolacji dachu

     

    4.1. Belki i łaty na dachu dwuspadowym

    Pierwszą warstwą konstrukcji dachu są belki nośne, które tworzą ramę dachu. Nad tymi ukośnymi belkami umieszczone są poprzeczne listwy, które mają za zadanie je połączyć i mocno przytrzymać. Pod belki nośne, także poprzecznie, przechodzą tzw. kontrłaty, co dopełnia tzw. kratę, tj. więźbę, do której mocowane są wszystkie pozostałe warstwy izolacji.

    4.2. Folia paroprzepuszczalna lub wodoodporna

    Ten ważny element nazywany jest również wtórnym pokryciem dachowym, które umożliwia przenikanie pary wodnej z wnętrza na zewnątrz, jednocześnie zapobiegając przenikaniu wody lub wilgoci w przeciwnym kierunku. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów i typów wysokiej jakości folii dachowych, a fachowcy na ogół decydują się na montaż całego systemu od tego samego producenta, aby uzyskać jak najlepszą wzajemną kompatybilność.

    4.3. Izolacja termiczna więźby - pierwsza warstwa

    Zgodnie ze współczesnymi wymaganiami energetycznymi więźba powinna być pokryta wełną kamienną lub szklaną w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę izolacji umieszcza się między belkami nośnymi dachu, czyli krokwiami. Rolki wełny szklanej są przycinane na szerokość odpowiadającą odległości między belkami, a następnie umieszczane w tych przestrzeniach, tj. wciskane, ponieważ nie wymagają mocowania. Izolację w tych przestrzeniach można regulować – powinna być grubości legara lub w niektórych przypadkach, dla ułatwienia montażu, nieco grubsza.

    4.4. Izolacja więźby - druga warstwa

    Do prawidłowego wykonania ocieplenia więźby wymagana jest odpowiednio gruba warstwa izolacji termicznej. Tylko jedna warstwa to za mało, dlatego na pierwszą należy nałożyć dodatkową, drugą warstwę. Druga warstwa izolacji jest układana poprzecznie nad pierwszą i ponownie jest to wełna kamienna lub szklana.

    Ocieplenie dachu powinno wynosić łącznie 25-40 cm. Grubość zależy również od tego, jaką klasę energetyczną domu chcesz osiągnąć – dom pasywny lub niskoenergetyczny wymaga grubszej warstwy.

    4.5. Paroizolacja

    Ważnym elementem izolacji dachu jest paroizolacja, czyli specjalna folia, która nie przepuszcza wilgoci do konstrukcji budynku. Takich barier w postaci folii i membran jest na rynku bardzo dużo, co najmniej tyle, ilu jest producentów materiałów budowlanych.

    4.6. Płyty gipsowo-kartonowe na podkonstrukcji

    Ostatnią warstwą podczas budowy lub remontu tej części konstrukcji są płyty gipsowo-kartonowe na aluminiowej podkonstrukcji, tj. profilach, które zamykając konstrukcję nadają dachowi ostateczny wygląd. Należy podkreślić, że tego typu płyta służy bardziej do uzupełnienia izolacji dachu, ale nie ma istotnego wpływu na izolację samej więźby. Dlatego nie mogą być substytutem lub uzupełnieniem niewystarczającej lub źle wykonanej izolacji termicznej.

    5. Zalety izolacji termicznej dachu

    Ocieplenie dachu skośnego można wykonać szybko i łatwo za pomocą samych suchych elementów montażowych, a ich zaletą jest ich zwartość. Dzięki tej metodzie uzyskuje się wysoką stabilność termiczną dachu i odporność ogniową. Ogólnie rzecz biorąc, tego rodzaju budowa lub renowacja dachu ma duży wpływ na mikroklimat pomieszczeń mieszkalnych.

    Fachowy artykuł 601
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ocieplanie poddasza?

    Mamy nawet 738 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 738 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza
    9.3
    0

    PITBUD ADAM PITYŃSKI


    9.3
    0

    FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA SZYMON SKRZYPIEC


    9.7
    0

    KONSORCJUM BUDOWLANE CHRÓŚCICKI & MISZKIEWICZ SPÓŁKA JAWNA


    9.4
    0

    Wanbud Marcin Wantuch


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone