Dla obszaru
    Atrium lub parterowy dom z wewnętrznym dziedzińcem umożliwia bezpośredni kontakt wszystkich pomieszczeń z otoczeniem. Cała koncepcja, a właściwie idea zaprojektowania domu atrialnego jest ściśle związana z wykorzystaniem najbliższego otoczenia budynku i sięga czasów starożytnych. Plan takich parterowych budynków jest rozgałęziony i zróżnicowany. Tylko w ten sposób można zapewnić wystarczającą ilość naturalnego światła we wszystkich pomieszczeniach i dobre rozwiązanie projektowe. Dom atrialny jest jednym z najpopularniejszych typów domów jednorodzinnych za granicą, a także w naszym kraju staje się coraz bardziej popularny.
    Fachowy artykuł 364
    dom atrialny
    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo:

     

    1. O domach atrialnych

    Dom atrialny jest zwykle parterowy i introwertyczny. Introwertyczny w architektonicznym znaczeniu tego słowa oznacza, że ​​nie otwiera się na otoczenie, ale wydaje się zamknięty w sobie z wewnętrznym dziedzińcem w samym centrum. Ten wewnętrzny dziedziniec lub atrium, według łacińskiej nazwy, oferuje kontakt z naturą wewnątrz domu, ale także podkreśla prywatność i intymność. Dom atrialny to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujesz schronienia, nie chcesz lub nie masz czasu na uprawę małych lub dużych powierzchni, ale nadal chcesz mieć swój ogród i swój dom. Podobnie wybór tego typu zabudowy jest uzasadniony również wtedy, gdy działka znajduje się w obrębie zwartej zabudowy, a Ty tęsknisz za własnym skrawkiem ziemi i nieba. Ten typ domu ma zwykle tzw. średni metraż, który waha się między 120-150 m2 powierzchni mieszkalnej netto.

    Dom atrialny - ogród
    Zaletą domu atrium jest bezpośredni kontakt z naturą we wszystkich częściach budynku

    2. Charakterystyka domu atrialnego

    2.1. Zalety domu atrialnego

    Dom atrialny ma wiele zalet, dlatego cieszy się dużą popularnością na całym świecie, choć u nas wciąż jest mniej powszechny niż klasyczny, wolnostojący dom jednorodzinny. Największą zaletą domu atrialnego jest z pewnością bezpośredni kontakt z naturą i otoczeniem wszystkich części budynku. Dom tego typu jest idealnym rozwiązaniem dla osób w dojrzałym okresie życia, ponieważ jest parterowy i nie ma schodów. Plan jest zawsze zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać zalety działki. Klasyczne domy atrialne projektowane są w kształcie liter L i U. Ich główną cechą jest atrium lub taras, który powstaje dzięki kształtowi budynku.

    2.2. Wady domu atrialnego

    Wady domów atrialnych są zdecydowanie mniejsze niż ich zalety, ale warto być ich świadomym i przemyśleć je przed zakupem. Ponieważ tego typu dom jest projektowany dla gęsto zaludnionych obszarów miejskich, czyli działek o specyficznym, najczęściej nieregularnym kształcie, najprawdopodobniej oznacza to, że nie będzie miejsca na dodatkowe elementy, takie jak basen, pawilon czy ogromny ogród. Należy również mieć świadomość, że można liczyć na ewentualnie jedno miejsce parkingowe na podwórku zewnętrznym. Jeśli znajdujesz się poza miastem na własnej posesji, to oczywiście z parkowaniem nie będzie żadnego problemu.

    3. Jak duże może być atrium?

    Większość domów z atrium ma tyle samo lub nieco więcej metrów kwadratowych powierzchni podwórka ile powierzchnia planu. Powierzchnia mieszkalna domu atrialnego waha się między 120-150 m2, a powierzchnia wewnętrznego dziedzińca może być proporcjonalnie tej samej wielkości. Dom atrialny z ogrodem oferuje zatem wystarczająco dużo możliwości cieszenia się naturą, chociaż są one nieco ograniczone.

    Nowoczesny dom atrialny
    Nowoczesny dom atrium to parterowy budynek z bezpośrednim kontaktem z naturą.

    4. Domy atrialne - cena

    Wielu dziwi fakt, że parterowe domy z atrium są droższe niż domy jednopiętrowe o tej samej wielkości. Dlaczego tak jest? Te domy mają więcej otwartych przestrzeni. Ich dach jest większy, podobnie jak płyta fundamentowa. Powierzchnie zewnętrzne są również większe i odgrywają ważną rolę w efektywności energetycznej. Z finansowego punktu widzenia dom atrium ma sens tylko wtedy, gdy jego powierzchnia nie jest zbyt duża. Ile kosztuje nowe budownictwo domu atrialnego w 2022 roku? Można założyć, że budowa domu atrialnego o powierzchni 100 m2 w 2022 roku wyniesie ok. 220 tys.

    Jeśli zdecydujesz się na dom atrialny, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 364
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Nowe budownictwo?

    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1506 wykonawców prac dla obszaru Nowe budownictwo
    9.7
    0

    KJP PAWEŁ MALINOWSKI


    9.6
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA BUD DREW WALDEMAR ZALEWSKI


    9.5
    0

    MIKBUD KRZYSZTOF ANTOSIAK


    9.7
    0

    DOMY Z BALI MARUX KRZYSZTOF BURZYŃSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone