Dla obszaru
    Scalanie to procedura administracyjna, czyli usługa świadczona przez firmy geodezyjne, polegająca na komasacji gruntów na określonym terenie i ich redystrybucji między tych samych właścicieli w taki sposób, aby każdy z nich otrzymał równy, ale niepodzielny obszar. W procesie komasacji właściciele gruntów otrzymują działki zgrupowane, czyli połączone w możliwie najbardziej realny sposób, bez zmiany wielkości czy wartości ich nieruchomości. Zagęszczanie jest więc procesem, w wyniku którego powstają nowe niezależne działki i zmieniane są granice działek istniejących.
    Fachowy artykuł 227
    komasacja
    Mamy nawet 94 wykonawców prac dla obszaru Geometra:

     

    1. Scalanie gruntów

    1.1. Czemu służy scalanie gruntów ?

    Głównym celem komasacji jest łatwiejsze i bardziej ekonomiczne wykorzystanie nieruchomości, a właściwie dostępnych działek, łatwiejsze planowanie osadnictwa oraz budowa infrastruktury gospodarczej i publicznej. Komasacja zwiększa również wartość nieruchomości na rynku, dzięki czemu finalnie transakcje związane ze sprzedażą, kupnem, wynajmem itp. są łatwiejsze do przeprowadzenia. Komasacja jest zatem procedurą konieczną tam, gdzie ma to sens, ponieważ korzystają z niej wszyscy uczestnicy procesu.

    1.2. Jak przeprowadza się scalanie gruntów?

    Scalanie przeprowadza się w przypadkach, gdy jednostka chce skonsolidować rozdrobnioną i wydzieloną własność, powiększyć działki, łatwiej uprawiać ziemię i mieć do niej łatwiejszy dostęp. Jednostka lub organ administracyjny może chcieć zbudować coś większego, co wymaga poważnej ingerencji w przestrzeń, a być może jej całkowitej zmiany lub przebudowy, co w konsekwencji może poprawić lub pogorszyć liczbę i rodzaj opcji dostępnych dla innych. Dlatego komasacja jest często przeprowadzana na wniosek organu państwowego lub samorządowego organu gminy.

    2. Komasacja i warunki wykonania

    Komasacja, jak każda oficjalna procedura, ma pewne warunki, pod którymi jest przeprowadzana, a mogą to być:

    ·       - ustalenie granicy obszaru scalenia,

    ·       - zgoda właścicieli gruntów rolnych posiadających ponad 80% powierzchni planowanego obszaru scalenia (w przypadku scalania gruntów rolnych),

    ·       - zgoda właścicieli gruntów budowlanych, którzy posiadają więcej niż 80% powierzchni planowanego obszaru scalenia (w przypadku scalenia gruntów budowlanych).

    komasacja-plan.jpg
    Scalanie to administracyjna procedura redystrybucji wydzielonych działek

     

    3. Procedura komasacji

    3.1. Początek scalania gruntów

    Ustawa z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów mówi, że prace scalaniowe przeprowadza i wykonuje starosta, który wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania, wydaje upoważnienie geodecie, który pełni funkcję projektanta scalenia oraz powołuje komisję pełniącą funkcje doradcze.

    Dodatkowo zgodnie z art. 9 tejże ustawy powołuje się tzw. radę uczestników scalenia, która powoływana jest jeżeli liczba uczestników scalania przekracza 10 osób. Pełni ona funkcję społecznego organu doradczego, który w drodze uchwały określa zasady szacunku gruntów.

    Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami gmina może dokonać scalania i podziału nieruchomości. Rada gminy w drodze uchwały decyduje o przystąpieniu do scalania i podziału nieruchomości. Czynności związane z przeprowadzeniem postępowania w sprawie scalania i podziału wykonuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta składa we właściwym sądzie wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej przystąpienia do scalania i podziału nieruchomości, a gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, o złożenie do istniejącego zbioru dokumentów odpisu uchwały.

    3.2. Komasacja i wykonanie

    Rozmowa wstępna i ustalenie granic

    Komasacja rozpoczyna się wstępną rozmową z właścicielem lub właścicielami, która identyfikuje potrzeby, życzenia i oczekiwania klienta. To firma geodezyjna pozyskuje wszystkie niezbędne informacje, aby rozpocząć świadczenie usług i oszacować wszystkie koszty - aby scalenie mogło się rozpocząć. Sprawdzane są wszystkie spełnione warunki, takie jak granica obszaru scalenia, zgoda właściciela gruntu rolnego lub właściciela gruntu budowlanego. Po wstępnej rozmowie następuje regulacja granic, która obejmuje precyzyjne określenie obszaru gminy, regulację granic oraz przygotowanie studium regulacji granic.

    Rejestracja aktualnej sytuacji i przygotowanie raportu

    Potem następuje kolejny krok – rozpoznanie stanu pierwotnego terenu, w którym określa się stan istniejący gruntów oraz opracowanie wyceny wartości gruntów i budynków. Oba raporty muszą być dostępne dla wszystkich uczestników komasacji oraz innych osób prawnych i fizycznych. Jednostka administracyjna ostatecznie potwierdza oba badania wydając decyzję.

    Opracowanie koncepcyjnego rozwiązania scalania i podziału gruntów

    Kolejnym etapem jest opracowanie rozwiązania koncepcyjnego obszaru zagęszczania, w którym przedstawiono nową propozycję uregulowania obszaru scalania. Projekt rozwiązania koncepcyjnego jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych procesem, a na końcu jest zatwierdzany przez jednostkę administracyjną. Po zatwierdzeniu opracowania projektu koncepcyjnego rozpoczyna się planowanie nowego podziału terenu. Raport z nowego podziału gruntów, który jest niezbędny do samego procesu redystrybucji, zawiera graficzne plany podziału oraz porównanie pierwotnego i nowego stanu obszaru komasacji. Raport ten jest również dostępny do wglądu dla wszystkich uczestników procesu. Jednostka administracyjna zatwierdza studium nowego podziału gruntów na połączonym obszarze decyzją ostateczną.

    Ustanowienie redystrybucji gruntów i ostateczne opracowanie komasacji

    W ostatniej fazie komasacja wymaga oczywiście nowego podziału gruntów. Potem następuje faza ustalania nowego podziału gruntów, kiedy wyznaczane są granice nowo powstałych działek i zapoznają się z nimi wszyscy właściciele. Na koniec firma geodezyjna przygotowuje końcowy raport zagęszczenia, stanowiący profesjonalną podstawę do przeprowadzenia postępowania administracyjnego. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta składa we właściwym sądzie wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej przystąpienia do scalenia i podziału nieruchomości, a gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, o złożenie do istniejącego zbioru dokumentów odpisu uchwały.

    Ostatecznie firma geodety składa w imieniu właściciela wniosek o przeprowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie rejestracji zagęszczenia, w drodze pełnomocnictwa. W przypadku, gdy komasacja ma charakter umowny, do wniosku należy dołączyć umowę o komasację oraz oświadczenia wszystkich właścicieli, którzy zgadzają się z nowymi granicami powstałymi w wyniku komasacji.

    4. Zakończenie komasacji

    Zagęszczenie zostaje oficjalnie zakończone z chwilą wydania przez administrację geodezyjną decyzji administracyjnej o wpisie praw własności w księgach wieczystych na nowe działki.

    Jeśli zdecydujesz się na komasację, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach możesz znaleźć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 227
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Geometra?

    Mamy nawet 94 wykonawców prac dla obszaru Geometra:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 94 wykonawców prac dla obszaru Geometra
    9.5
    0

    USŁUGI GEODEZYJNE I PROJEKTOWE TOMASZ POLOWCZYK


    9.4
    0

    ALGEO Piotr Kuźnicki


    9.4
    0

    M J SANIT MAREK JENDRASZEK INSTALATORSTWO SANITARNE I OGRZEWANIA INSTALATORSTWO GAZOWE


    9.1
    0

    USŁUGI GEODEZYJNO KARTOGRAFICZNE SZURKOWSKI MARIAN


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone