Dla obszaru

    Standardowy czy przepływowy podgrzewacz wody?

    Ciepła woda jest niezbędna do wielu zadań w życiu codziennym. Woda może być podgrzewana lokalnie lub centralnie. Wiedza o tym, jak działa przepływowy lub konwencjonalny podgrzewacz wody, może być dla Ciebie bardzo korzystna, ponieważ pomoże Ci zidentyfikować, czy dzieje się coś niezwykłego, i zapobiec poważnym awariom i uszkodzeniom. Dlatego postanowiliśmy zgłębić temat i przybliżyć Ci zasady działania oraz różne systemy standardowego podgrzewacza wody i przepływowego podgrzewacza wody oraz wyjaśnić kluczowe różnice między nimi.
    Fachowy artykuł 409
    bojler
    Mamy nawet 1494 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie:

     

    1. Jak ogrzewa się przepływowy lub standardowy podgrzewacz wody?

    Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak ogrzewany jest podgrzewacz wody. Istnieje kilka opcji. Wodę w podgrzewaczu zwykłym lub przepływowym można podgrzewać gazem (ogrzewanie odległościowe), ciepłą wodą, olejem opałowym, biomasą, energią słoneczną lub pompą ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, podgrzewacz wody często działa, tj. podgrzewa wodę w taki sam sposób, jak ogrzewany jest dom lub mieszkanie. Z drugiej strony można również zdecydować się na łączenie systemów grzewczych. Można więc na przykład wykorzystać gaz lub olej opałowy do ogrzewania domu, a wodę sanitarną zagrzewać za pomocą energii słonecznej. Kolektory słoneczne często nie wystarczają na zaspokojenie potrzeb energetycznych całego domu, ale wystarczają do ogrzewania wody sanitarnej.

    Przepływowy lub standardowy podgrzewacz wody musi być podłączony do jednego z możliwych źródeł ciepła, które będzie go zagrzewać.

    2. Lokalne czy centralne zagrzewanie wody sanitarnej?

    Woda musi być stale podgrzewana. Można ją zagrzewać lokalnie, choć jest to mniej wygodne, ponieważ ciepła woda potrzebna jest w kilku miejscach w mieszkaniu jednocześnie. Tylko centralne ogrzewanie może zapewnić ciepłą wodę w kilku miejscach jednocześnie. Ogrzewanie lokalne jest z praktycznego i finansowego punktu widzenia najbardziej odpowiednie dla mniejszych obiektów, takich jak na przykład domki letniskowe lub altany ogrodowe, gdzie ciepła woda na ogół nie jest potrzebna w kilku miejscach jednocześnie lub gdy obiekt w ogóle nie jest podłączony do infrastruktury publicznej i musisz sam zapewnić podgrzewanie wody sanitarnej. Z reguły woda jest podgrzewana centralnie, ponieważ instalacje w gospodarstwie domowym są bezpośrednio podłączone do dopływu ciepłej wody użytkowej.

    bojler-podgrzewacz-wody.jpg
    Ile ciepłej wody będziesz mieć zależy od pojemności kotła. Problem może pojawić się, gdy kilka osób bierze prysznic lub kąpiel po kolei, ponieważ podgrzewacz nie jest w stanie podgrzać wody tak szybko

     

    3. Bojlery

    3.1. Co to są bojlery ( podgrzewacze wody)?

    Bojler to tak naprawdę większy element grzejny przeznaczony do podgrzewania wody sanitarnej na potrzeby każdego gospodarstwa domowego. Najważniejszymi częściami każdego bojlera są kocioł, grzałka i termostat. W tym sensie bojlery są wykorzystywane jako zbiorniki ciepłej wody, którą można podgrzewać, jak i przechowywać. Po opróżnieniu bojlera, kocioł zacznie napełniać się zimną wodą, która następnie zacznie się ponownie nagrzewać. Woda wlewana do bojlera podgrzewana jest za pomocą wbudowanej w niego grzałki, która w niektórych modelach montowana jest również jako zewnętrzny element grzejny. Coraz więcej jest rodzajów bojlerów, które mają kombinowany system podgrzewania wody (tzw. bojlery kombinowane). Jest to szczególnie wygodne i ekonomiczne w domach z oddzielnymi systemami grzewczymi, ponieważ wtedy woda zimą ma taką samą temperaturę jak w kaloryferach, czyli w rurach. Do ogrzewania można również użyć wielu grzejników, w zależności od metody ogrzewania. Dla wielu gospodarstw domowych ten system wystarcza do zaopatrzenia w ciepłą wodę, ale niektóre rodziny czasami zużywają ciepłą wodę szybciej, niż podgrzewacz wody może ją podgrzać. W takim wypadku, jesteś chwilowo pozbawiony ciepłej wody dopóki się ponownie nie zagrzeje.

    W domu bojler zapewnia ciepłą wodę do prysznica, kąpieli w wannie, ciepłą wodę przy umywalce lub bidecie w łazience oraz przy kuchennym zlewie.

    3.2. Pojemność bojlera

    Na rynku dostępne są podgrzewacze wody o różnych pojemnościach, tj. pojemnościach kotła. Pojemność kotła zależy od ilości odbiorców, strat ciepła oraz sposobu ogrzewania. Człowiek zużywa średnio od 70 do 80 litrów ciepłej wody dziennie. Jednostka ta służy do obliczania średniego dziennego zużycia ciepłej wody w gospodarstwie domowym i na jej podstawie w przybliżeniu szacuje się wielkość podgrzewacza wody. Pojemność podgrzewacza wody dobierana jest w zależności od liczby członków rodziny i ich nawyków. Jeśli jest to rodzina czteroosobowa lub wieloosobowa, w której każdy ma zwyczaj kąpać się wieczorem, podgrzewacz wody o pojemności 80 litrów nie wystarczy, aby wszyscy kąpali się jeden po drugim. Więcej ciepłej wody zużyjesz, jeśli użyjesz do kąpieli wanny zamiast wzięcia prysznica lub jeśli będziesz mył naczynia ręcznie (bez zakręcania w międzyczasie kranu). We wszystkich powyższych przypadkach zaleca się zakup podgrzewacza wody o większej pojemności.

    Bojler podgrzewa wodę i przechowuje ją do momentu użycia. Podgrzanie wody zajmuje jednak trochę czasu – np. 80-litrowy model będzie potrzebował na to dobrej godziny. Kiedy skończy się ciepła woda, trzeba czekać, aż woda ponownie się podgrzeje, co może być frustrujące dla gospodarstw domowych o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę.

    4. Bojler wysokiego czy niskiego ciśnienia?

    Istnieją bojlery przeznaczone do pracy w systemach o wysokim i niskim ciśnieniu wody. Te niskociśnieniowe są wystarczające do użytku domowego. Kotły o wysokim ciśnieniu są częściej spotykane w większych i publicznych budynkach biurowych i wymagają częstych kontroli, ponieważ stanowią potencjalne zagrożenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Eksperci twierdzą, że podgrzewacze wody to proste urządzenia, ale niskie ciśnienie w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i kamień to problemy nie do rozwiązania. Nierówne ciśnienie może wyrządzić wiele szkód w gospodarstwie domowym – zbyt wysokie lub odwrotnie zbyt niskie ciśnienie niszczy sprzęty AGD takie jak podgrzewacze wody, pralki i zmywarki. Wiele osób decyduje się na zamontowanie zaworów do wyrównywania ciśnień, a także do regulacji przepływu wody (są modele sprzedawane razem z nimi), zapewniając w ten sposób ich ciągłą i prawidłową pracę oraz wydłużając ich żywotność.

    5. Izolacja bojlera

    Zbiornik wody w bojlerze, popularnie nazywany kotłem, musi być odpowiednio zaizolowany. Zwykle jest to izolacja poliuretanowa o grubości od 5 do 8 cm. Sam kocioł jest zwykle wykonany z metalu, najlepiej prochromu, który przewodzi ciepło, dlatego musi być dodatkowo zaizolowany. Aby kocioł nie rdzewiał, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed korozją odpowiednimi powłokami, np. epoksydowymi.

    6. Przepływowy podgrzewacz wody bez zbiornika

    6.1. Podgrzewacz przepływowy jest mniej zauważalny w przestrzeni

    Inną opcją podgrzewania wody sanitarnej, która jest dziś coraz bardziej popularna, jest przepływowy podgrzewacz wody. Podgrzewa wodę użytkową w taki sam sposób jak standardowy podgrzewacz wody, ale zamiast magazynować ciepłą wodę, podgrzewa ją na żądanie, czyli wtedy, gdy tego potrzebujesz i gdy woda leci. Usunięcie zbiornika sprawia, że ​​sam system zajmuje znacznie mniej miejsca i jest bardziej dyskretny pod względem estetycznym. Największą zaletą bojlera przepływowego jest nielimitowana ilość ciepłej wody użytkowej. Ponieważ przepływowy, w przeciwieństwie do zwykłego podgrzewacza wody, podgrzewa wodę w trakcie korzystania i nie magazynuje jej, ciepłej wody nie może zabraknąć.

    6.2. Bojler przepływowy jest bardziej energooszczędny

    Ponieważ bezzbiornikowe podgrzewacze wody podgrzewają wodę tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, są na ogół bardziej energooszczędne. Często też w bardziej racjonalny sposób zaspokajają potrzeby gospodarstwa domowego w zakresie ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te są jednak mniej wydajne i mają pewne ograniczenia dotyczące ilości ciepłej wody, którą mogą zapewnić jednorazowo.

    Problemu tego można skutecznie uniknąć, umieszczając kilka jednostek w różnych punktach poboru ciepłej wody użytkowej. Zamiast jednej wydajnej jednostki, która podgrzewa wodę sanitarną dla całego domu, można zainstalować kilka jednostek w kilku punktach: na kranie do prysznicu, wanny i umywalki, a także zlewu, tak aby każda jednostka była „odpowiedzialna” wyłącznie za zapewnienie natychmiastowego i nieprzerwanego dostarczania ciepłej wody w tych miejscach.

    przeplywowy-podgrzewacz-wody.jpg
    Dzięki niewielkim gabarytom przepływowy podgrzewacz wody można schować w szafce, spiżarni lub szafce kuchennej

     

    7. Cena standardowego podgrzewacza wody

    Cena bojlera zależy od objętości, mocy i technologii. Bojlery o pojemności 80 litrów zwykle kosztują około 610 zł/szt. Te o pojemności 50 litrów kosztują około 530 zł/szt., a najmniejsze, kuchenne, około 500 zł/szt.

    8. Ile kosztuje przepływowy podgrzewacz wody?

    Za przepływowy podgrzewacz wody zapłacisz trochę więcej, ponownie w zależności od mocy. Obecnie na rynku najtańsze są te od około 400 zł wzwyż, są też modele z wyświetlaczem, pilotem czy sterowaniem hydraulicznym, a nawet takie, które można podłączyć do systemu zarządzania inteligentnym domem. Taki może kosztować i 4000 zł.

    Fachowy artykuł 409
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ogrzewanie?

    Mamy nawet 1494 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1494 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie
    9.6
    0

    K & K S C KAPICA KARPIAK TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA WIESŁAW KAPICA MICHAŁ KARPIAK


    9.6
    0

    KRIS KRZYSZTOF WOLSKI


    9.6
    0

    PILISZCZUK ROBERT PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE MEGA THERM


    9.6
    0

    SUN GALLO SP Z O O


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone