Dla obszaru
    Schody składają się z części stałych, takich jak stopni, ogrodzenia z poręczą i podestu. Projektując schody, aby uzyskać stabilną i bezpieczną konstrukcję, należy wziąć pod uwagę każdy z tych elementów z osobna. Architekt może Ci w tym pomóc, ale jeśli myślisz o samodzielnym podjęciu się tego zadania, przeczytaj nasz tekst. Postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie, a zwłaszcza wymiary i proporcje, które są najważniejsze dla bezpiecznego i komfortowego chodzenia.
    Fachowy artykuł 448
    schody podesty i ogrodzenia
    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Schody ze stali nierdzewnej:

     

    1. Funkcjonalne schody

    Schody muszą być zaprojektowane tak, aby były funkcjonalne i wygodne. Dla schodów obowiązują ściśle określone normy, które szczegółowo określają, jaki ma być podest, poręcz i stopnie, tj. wysokość, głębokość i długość każdego stopnia. Wyróżniamy między innymi schody jedno i dwubiegowe.

    2. Schody jednobiegowe

    Schody składają się z części pionowych, czołowych oraz powierzchni poziomych, zwanych potocznie stopniami, po których się wchodzi lub schodzi, i które są rozmieszczone w określonych odstępach, na różnych wysokościach. Muszą być jak najbardziej wygodne do chodzenia, dlatego bardzo ważny jest stosunek wysokości do głębokości każdego bieżnika. Obliczenie idealnych wymiarów klatki schodowej opiera się na zasadach ustanowionych w XVII wieku przez inżyniera Nicolas-François Blondel-a. Ten naukowiec zostawił nam wzór
    "M=2H + G", znany pod nazwami "prawo" lub "związek Blondela". Ten wzór opiera się na amplitudzie kroku człowieka, ustalonej na 64 cm. Daje idealny stosunek odpowiadający dwukrotnej wysokości stopnia (H) plus bieżnik (G). W praktyce w przypadku schodów przeznaczonych na cele mieszkalne stosujemy step bardziej elastyczny, od 59 do 64 cm. Podobnie wysokość stopnia może zmieniać się od 16 do 21 cm, a stopień od 25 do 32 cm.

    3. Bieg schodowy

    Bieg schodowy tworzy szereg stopni między dwoma spocznikami lub między dwoma piętrami, jeśli nie ma spocznika. Schody jedno i dwubiegowe najczęściej spotykane są w budynkach mieszkalnych. Istnieją również schody trzybiegowe, ale także inaczej zaprojektowane, w zależności od dostępnej przestrzeni, wysokości, przeznaczenia i intencji projektanta. Schody jednobiegowe to najprostsze, prostoliniowe połączenie dwóch poziomów lub dwóch pięter; dwubiegowe mają miejsce spoczynkowe lub podest pośrodku, gdzie oba biegi mogą iść w tym samym kierunku lub w przeciwnych kierunkach i mogą być prostokątne lub okrągłe. Bez względu na to, jak zostały zaprojektowane, poza funkcjonalnością są również bardzo ważnym elementem estetycznym w przestrzeni, a niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki.

    Zasada jest taka, że ​​w jednym biegu nie może być więcej niż 18 stopni, więc w zależności od wysokości do pokonania, wykonywany jest schemat i konstrukcja. Ważna jest również szerokość schodów, która nie powinna być mniejsza niż 90 cm; dlatego zazwyczaj wynosi ona 100-120 cm. To, jak szeroki będzie bieg schodów, zależy oczywiście w dużej mierze od dostępnej przestrzeni.

    schody-wspornikowe.jpg
    Schody w budynkach mieszkalnych często mają wysokość 25-18 cm i głębokość 27-31 cm.

    4. Podest lub spocznik

    Podest to powierzchnia występująca pomiędzy i/lub na końcu schodów. Gdy podest znajduje się między schodami, służy głównie do odpoczynku lub ułatwienia wejścia. Wyobraź sobie, o ile łatwiej jest wejść po 12 kolejnych stopniach niż po 24. Dodatkowo podest służy również do zmiany kierunku poruszania się, jeśli schody są dwu lub trzybiegowe. Aby podest był wygodny i funkcjonalny, zwłaszcza do przenoszenia mebli, musi być co najmniej tak głęboki, jak szerokość schodów. Musi mieć co najmniej 90 cm, ale jeśli jest miejsce, lepiej, aby był jak najgłębszy.

    Podest jest zwykle wykonany z tego samego materiału co stopnie lub z tego samego materiału co podłoga.

    5. Balustrada schodowa

    Zadaniem balustrady schodowej jest ochrona i wsparcie użytkownika. Balustrada schodowa musi mieć wysokość 110 cm. Gdy balustrada jest wykonana z listew lub słupków, odległość między nimi nie może być większa niż 10 cm, głównie ze względu na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych. Ogrodzenie można zakotwić frontalnie (z boku) lub na powierzchni podejściowej schodów. Dziś dostępne są również bardziej nowoczesne warianty, które kotwione są do płyty antresoli i schodów lub do posadzki, dzięki czemu zajmują całą powierzchnię. Jest to szczególnie przydatne w tych typach wnętrz, w których schody powinny być widocznym segmentem wystroju.

    5.1. Jaka powinna być balustrada schodowa

    Balustrady do schodów mogą być wykonane z różnych materiałów; mogą być szklane i sprawiać wrażenie jakby ich nie było, całkowicie wtopione w tło, mogą być pełne i solidne, ale mogą też być całkowicie zdematerializowane zgodnie z najnowszym trendem ogrodzeń z lin metalowych. Liny biegną od podłogi do sufitu, w liniach lub jako siatka, na której można zawiesić ulubione pamiątki, zdjęcia, obrazy, dekoracje i prezenty. Estetyka ogrodzenia zależy zatem głównie od wyglądu schodów – powinno ono być ich stylistyczną, estetyczną i funkcjonalną nadbudową i dopełnieniem.

    Jeśli zdecydujesz się na wykonanie schodów, możesz skontaktować się z nami na daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Schody jednobiegowe
    Balustrady schodowe mogą być kotwione do boków lub stopni

     

    Fachowy artykuł 448
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Schody ze stali nierdzewnej?

    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Schody ze stali nierdzewnej:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 211 wykonawców prac dla obszaru Schody ze stali nierdzewnej
    10
    0

    "Schodmar'' Zakład Stolarski Sebastian Grzywacz


    9.2
    0

    Manufaktura Drewna i Stali - Zbigniew Michalak


    9.8
    0

    STAL BUD USŁUGI ŚLUSARSKO BUDOWLANE EURO TRAVEL WŁODZIMIERZ MATUSIK


    9.5
    0

    INOX RAILING WOJCIECH CZERNECKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone