Dla obszaru

    Mieszkanie na poddaszu: jak mieszka się na mansardzie?

    Można śmiało powiedzieć, że poddasza były przestrzeniami, których wiele osbób unikało przez lata, a nawet dziesięciolecia. Ze względu na liczne uprzedzenia uważając, że latem jest w nich za gorąco, a zimą za zimno, że z powodu zbyt małej wysokości nie da się w nich normalnie mieszkać, mało kto decydował się na zakup takiej nieruchomości. Mieszkanie na poddaszu ma jednak liczne zalety, a wady przypisywane mieszkaniom pod dachem, dzięki postępowi technik i technologii budowlanych oraz wynalezieniu nowych materiałów, praktycznie nie mogą być im przypisane.
    Fachowy artykuł 442
    mieszkanie na poddaszu
    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa:

     

    1. Co dokładnie oznacza mieszkanie na poddaszu?

    Termin mansarda, który w rzeczywistości oznacza przestrzeń poddasza budynku przekształconą w przestrzeń mieszkalną, jest powszechnie znany w kontekście architektury. Etymologicznie mansarda wzięła swoją nazwę od swojego wynalazcy, budowniczego François Mansarda, który jako pierwszy wykorzystał przestrzeń pod dachem łamanym do zamieszkania. Poddasze przekształcone w ten sposób jest również nazywane „dachem holenderskim”. Ten rodzaj pokoju czy mieszkania nie posiada własnego stropu, lecz do tego celu jest wykorzystany dach budynku, pod którym się znajduje i dlatego nazywany jest poddaszem. Można powiedzieć, że główną cechą mieszkań ze spadzistym dachem jest właśnie to, że mają skosy, a zatem niestandardową wysokość, chociaż mogą być na dwóch poziomach.

    2. Mieszkanie na poddaszu: rzadkość na rynku nieruchomości

    Mieszkania na poddaszu cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem, ponieważ oferują wiele zalet: wysokie sufity, jasna przestrzeń, piękny widok na otaczającą zabudowę i zazwyczaj nieco większy rzut, gdyż całkowita kubatura poddasza nie wlicza się do powierzchni użytkowej; jednak ta przestrzeń jest z pewnością użyteczna, ponieważ w miejscach, które nie mają wysokości do stania zawsze można ustawić meble, lampy  i inne przedmioty.

    2.1. Wysokie sufity w mieszkaniu na poddaszu

    Poddasze, pomyślane jako górna część budynku, może mieć różne kształty i rozmiary, a wspólną cechą wszystkich poddaszy jest niestandardowa, wyższa od przeciętnej wysokość stropu. W niektórych częściach mieszkania na poddaszu sufit może przekraczać 5 metrów, co jest nie do pomyślenia w warunkach normatywnych. Wyobraź sobie taką przestrzeń - kilka metrów do początku dachu nad tobą tworzy wyjątkowe wrażenie przestrzenne. Ekstremalne wysokości w niektórych częściach są jednak prawie nieuchronnie związane z niskimi wysokościami w innych miejscach. Powierzchnia użytkowa poddasza to taka, która umożliwia normalne poruszanie się po pomieszczeniu i mierzy co najmniej 1,80 m.

    Pamiętaj – powierzchnie, nad którymi nie ma wystarczającej wysokości użytkowej, nie są całkowicie bezużyteczne, ponieważ można w nich postawić szafę lub inny mebel, a ponieważ nie są wygodne do poruszania się, to nie wchodzą w strefę użytkową mieszkania. Tylko to jest jedynie ważne!

    2.2. Apartament na poddaszu z tarasem

    Niektóre poddasza posiadają taras. Takie lofty cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ oferują dużą otwartą przestrzeń z wyjątkowym widokiem na okolicę, co jest rzadko spotykane nawet w luksusowych nieruchomościach. Niezwykłe położenie, lokalizacja i orientacja sprawiają, że mieszkania na poddaszu dają najemcom złudzenie unoszenia się w powietrzu z dala od miejskiego zgiełku.

    2.3. Jasne poddasze

    Ponieważ poddasza są na ogół najwyższymi mieszkaniami w budynku, to wokół nich jest bardzo mało obiektów, a raczej przeszkód, które pozbawiłyby je światła, dlatego takie przestrzenie są zazwyczaj bardzo jasne. Dodatkowym atutem jest większy stopień prywatności, ponieważ ze względu na wysokość nikt nie może zajrzeć do środka z ulicy, a z wyższej pozycji masz lepszy widok na otoczenie.

    mieszkanie-na-mansardzie.jpg
    mieszkania na mansardzie charakteryzują się dużą ilością naturalnego światła

     

    3. Jak można otwierać okna na mansardzie? 

    Ponieważ mansarda to mieszkanie na poddaszu, wymaga zamontowania zupełnie innych okien niż zwykłe, standardowe mieszkanie. Okna dachowe można otwierać ręcznie lub automatycznie, przy czym ważną rolę odgrywa ich położenie – jeśli są zbyt wysoko, aby można było do nich sięgnąć, można je otworzyć tylko automatycznie. Ważne jest, aby wiedzieć, czy takie okno trzeba w ogóle otwierać; jeśli w pomieszczeniu są inne okna, wystarczy otworzyć jedno w celu przewietrzenia, podczas gdy inne, do których dostęp jest utrudniony, mogą być tylko szybami stałymi. Pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy i uprości montaż okna.

    Światło może wpadać na poddasze przez świetliki, okna panoramiczne (jeśli pozwala na to wysokość ścian) oraz przez okna dachowe.

    4. Mansardy są coraz droższe

    Wiadomo, że wszystko, co uważane jest za rzadkie, wysokiej jakości i ekskluzywne w jakimkolwiek sensie, gdzie coraz częściej zalicza się poddasza, jest dość poszukiwane, a przez to droższe. W rzeczywistości poddasze będzie sprzedawane za około 20% więcej niż „zwykłe mieszkanie” o tej samej powierzchni. To cena za dostęp do prywatnej, otwartej przestrzeni, często z panoramicznym widokiem na okolicę, wysokimi sufitami i dużą ilością światła.

    5. Jak dobrać kolory ścian na poddaszu

    Ponieważ przestrzeń pod dachem jest zwykle otwarta, wysoka i przestronna, rozważ więcej opcji łączenia kolorów i odważ się wybrać coś bardziej niekonwencjonalnego, nawet bardzo swobodne odcienie. Oczywiście białe i jasnobeżowe ściany są zawsze eleganckie i nowoczesne, ale można też wybrać ściany w kolorze bordo, oliwkowej zieleni czy indygo. Jeśli mieszkanie na poddaszu jest bogato doświetlone naturalnym światłem, intensywny kolor nie powinien optycznie pomniejszać przestrzeni.

    mansarda.jpg
    Ze względu na wiele zalet, jakie oferują, popyt na mansardy gwałtownie wzrósł w ostatnich latach, a co za tym idzie, i ich ceny.

     

    6. Problem ocieplenia poddasza

    Na koniec przyjrzyjmy się najczęstszemu pytaniu, a raczej obawom potencjalnych nabywców poddasza: ociepleniu. W rzeczywistości izolacja jest głównym powodem, dla którego wiele osób unika kupowania mansard

    Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas przeglądu poddasza, gdy decydujesz się na zakup mieszkania na poddaszu:

    ·       Jak ogrzewane jest poddasze, które planujesz kupić?

    ·       Jaka jest efektywność energetyczna przestrzeni?

    ·       Jakie materiały zostały użyte do izolacji termicznej, wodnej i akustycznej?

    ·       Jakie są gwarancje na ocieplenie całego budynku, a zwłaszcza poddasza, które jest szczególnie narażone?

    ·       Plany przyszłej renowacji, konserwacji i wszystkich związanych z tym przepisów.

    Jeśli budynek jest ogrzewany pompą ciepła lub jest podłączony do ciepłowni, nie musisz się zbytnio martwić o koszty ogrzewania. Dowiedz się, czy sprzedawca posiada dane dotyczące efektywności energetycznej budynku, czyli paszport energetyczny budynku, który od razu powie Ci, czy jest to budynek efektywny, czy nieefektywny. Zapytaj również kiedy elewacja i dach były ostatnio remontowane - będziesz wiedział ile lat możesz liczyć na beztroski pobyt w nowym domu bez większych kosztów remontu czy naprawy.

    Fachowy artykuł 442
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Remont, odnowa?

    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2080 wykonawców prac dla obszaru Remont, odnowa
    9.7
    0

    ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY PRIMA ZENEK BEDNAREK


    9.3
    0

    BUD MAL LESZEK PISKORZ


    9.5
    0

    M DECO MIROSŁAW CHMIELEWSKI


    9.1
    0

    KRZYSZTOF ZAWRZYKRAJ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone