Dla obszaru

    Wybór wykładziny podłogowej: korek, parkiet czy panele podłogowe?

    Wykładziny podłogowe chronią konstrukcję budynku, a dokładniej podłogi przed uszkodzeniami, a z drugiej strony zapewniają większy komfort i przyjemniejszy kontakt z podłożem. Wykładziny mogą również stanowić element estetyczny, ponieważ upiększają każde wnętrze. Tym razem skupimy się na trzech najpopularniejszych rodzajach wykładzin podłogowych. Jak myślicie: korek, parkiet czy panele?
    Fachowy artykuł 259
    wybor wykladziny podlogowej
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

     

    1. Parkiet

    Zastosowanie drewna we wnętrzu nadaje każdemu wnętrzu szczególnego ciepła, komfortu i walorów estetycznych. Co więcej, parkiet jest materiałem niezwykle ekologicznym, ponieważ jest naturalny. Ponadto jego żywotność jest stosunkowo długa w porównaniu z innymi rodzajami wykładzin podłogowych, może służyć przez kilkadziesiąt lat, oczywiście przy odpowiedniej konserwacji. Na parkiet stosuje się różne rodzaje drewna - im bardziej branża się rozwija, tym więcej jest rodzajów, typów i wariantów - dzięki czemu dostępnych jest coraz więcej kolorów i wzorów i z łatwością znajdziesz rodzaj, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb i stylu. Na parkiet najczęściej stosuje się drewno dębowe, które jest bardzo trwałe, a także modrzew, buk, klon, kasztan, czereśnię i podobne gatunki.

    Ogólna zasada jest taka, że ​​na parkiet można używać tylko twardego drewna.

    Parkiet można podzielić na trzy klasy, w zależności od struktury drewna. Różnica między klasami polega na odmiennym kolorze i strukturze włókien. Pierwsza klasa obejmuje drewno, które jest jednolite przede wszystkim pod względem koloru, i pod względem jeszcze innych cech; do drugiej klasy zalicza się drewno standardowe, a do trzeciej tzw. drewno rustykalne, które ma wyraźniejszą fakturę.

    parkiet.jpg
    Przy odpowiedniej konserwacji parkiet może służyć przez dziesięciolecia

     

    1.1. Parkiet - trwałość

    Średnia żywotność parkietu wynosi 80 lat. To, jak szybko parkiet się zużyje, zależy od przeznaczenia pomieszczenia (na przykład kuchnia jest bardziej ruchliwa i wszystko w niej zużywa się szybciej niż w sypialni), wytrzymałości i jakości parkietu oraz oczywiście tego jak regularnie i właściwie jest odnawiany.

    Różne rodzaje parkietów wymagają różnej konserwacji.

    1.2. Parkiet – cena

    Za tradycyjny parkiet z drewna klasy I zapłacimy od 130 do 200 złotych/m2, klasa III od 40 do 60 zł/m2; zdecydowanie będzie tańszy parkiet lamelowy, którego ceny zaczynają się od 30 zł/m2; mozaika - od 55 do 66 zł/m2 

    2. Panele podłogowe

    Panele podłogowe to wielowarstwowa syntetyczna wykładzina podłogowa, która zwykle ma powierzchnię imitującą drewno. Są one niezwykle łatwe w montażu i utrzymaniu, dlatego coraz częściej zastępują parkiet.

    Panele podłogowe można zamontować samodzielnie, ponieważ posiadają one niezwykle prosty system ze szczelinami i „piórami”, które dopasowują się do siebie za pomocą systemu „klik”.

    Wykładziny podłogowe, jak każdy inny produkt, mają pewne wady. Po dłuższym czasie styki między klepkami lub panelami mogą się poluzować i zaczną się odchylać, a powierzchnie mogą wykazywać oznaki zużycia.

    panele-podlogowe.jpg
    W przypadku uszkodzenia panele podłogowe można wymieniać pojedynczo

     

    2.1. Panele podłogowe - żywotność

    Żywotność paneli podłogowych jest znacznie krótsza niż gwarantowana dla parkietu i wynosi około 20 lat. Panele są jednak łatwe w czyszczeniu i konserwacji oraz są bardziej odporne na zużycie niż parkiet. Uszkodzone części można łatwo wymienić na nowe.

    2.2. Panele podłogowe – cena

    Przyzwoita jakość paneli podłogowych, które mają klasę ścieralności AC3, AC4 to koszt około 35-40 zł za m2. Wysokiej jakości panele to koszt minimum 70 zł/m2.

    3. Korek

    Inną ciekawą opcją na podłogi jest korek, który jest wytwarzany z kory dębu korkowego (rosnącego na wybrzeżach Morza Śródziemnego). Korek upiększa wnętrze, czyni je przyjemniejszym i wygodniejszym, a podłoga jest miękka i wygodna do chodzenia. 

    Korek to naturalny, bardzo elastyczny materiał. Jest również dobrym izolatorem ciepła i dźwięku. Co więcej, właśnie dzięki tej elastyczności jest odporny na wstrząsy, jest także łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu. 

    Korek jako wykładzina podłogowa istnieje od wieków. Kiedyś układano ją w sposób klasyczny – na klej, a dziś najbardziej rozpowszechniony jest prosty system montażu „na klik”. Podobnie jak w przypadku paneli podłogowych, system jest dość prosty, więc płyty korkowe można położyć samodzielnie.

    korek-wykladzina-podlogowa.jpg
    Fachowiec od czasu do czasu powinien zeszlifować korek, polakierować go i pokryć powłoką uszczelniającą

     

    3.1. Korek - konserwacja

    Prawidłowo położona podłoga korkowa jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu. Regularne zamiatanie i odkurzanie zapewnia usunięcie zanieczyszczeń, które mogłyby ją uszkodzić. W przypadku wylania się na nią płynu należy ją natychmiast wytrzeć, aby uniknąć plam. W przypadku wylania się większej ilości lub zalania może dojść do wzdęcia płyt.

    Korek może mieć długą żywotność, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany.

    Fachowiec od czasu do czasu powinien zeszlifować korek, polakierować go i pokryć powłoką uszczelniającą. To, ile razy można go szlifować, zależy od grubości korka. Podobnie jak w przypadku paneli podłogowych, pojedyncze uszkodzone płyty korkowe można łatwo wymienić na nowe.

    3.2. Korek - cena

    Korek dostępny jest w różnych grubościach i wykończeniu, dlatego ceny poszczególnych rodzajów i typów produktów znacznie się od siebie różnią. Cena wynosi około 150-300 zł/m2.

    4. Co mówią eksperci?

    Parkiet jest zawsze preferowany do pomieszczeń mieszkalnych, zwłaszcza w przypadkach, gdy kupujący wahają się między nim a panelami podłogowymi, ponieważ parkiet ma znacznie dłuższą żywotność, jest bardziej wytrzymały, nie skrzypi, a jednocześnie jest w 100% naturalnym materiałem, w przeciwieństwie do paneli.

    Podstawą montażu wykładzin podłogowych jest gotowy i odpowiednio przygotowany jastrych lub wylewka. Regularnie zaleca się również klejenie parkietu, ponieważ w przypadkach, gdy jest on montowany jako podłoga pływająca, często pojawiają się komplikacje i prędzej czy później zaczyna on skrzypieć. W przypadku paneli podłogowych i korka bardziej praktyczne jest użycie systemu „klik”.

    Fachowy artykuł 259
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Parkiet?

    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet
    9.3
    0

    NK Company Krzysztof Nowosielski


    9.5
    0

    FIRMA USŁUGOWA HANDLOWA ZAWIO PAWEŁ ZARĘBA


    9.7
    0

    WITAN CENTRUM PODŁÓG SP Z O O


    9.5
    0

    RYSZARD KURDZIEL UKŁADANIE CYKLINOWANIE PARKIETÓW


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone