Dla obszaru
    Coraz więcej osób pragnie większego związku z naturą, stąd tendencja do faworyzowania budownictwa z materiałów naturalnych lub przynajmniej materiałów z jak najmniejszą ilością sztucznych domieszek. Poza innymi typami i rodzajami materiałów budowlanych zaleca się wybór ocieplenia naturalnego, dlatego decydując się na tego typu prace, będziesz mógł wybierać między termoizolacją na bazie korka, włókna drzewnego, wełny mineralnej, kokosa, lekkiego kruszywa na bazie keramzytu, styropianu, betonu komórkowego i tym podobnych. Izolacja z kokosa to wciąż nowość – ale nie pozwól, by powstrzymało Cię to od dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat!
    Fachowy artykuł 377
    wlokna kokosowe
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

     

    1. Izolacja kokosowa jest wszechstronnie użyteczna

    Włókna kokosowe można stosować do izolacji ścian, elewacji i dachów. Kokos jest również używany jako wykładzina podłogowa lub ścienna. Coraz częściej stosowany jest do izolacji akustycznej podłóg.

    2. Włókna kokosowe są materiałem naturalnym

    Włókna kokosowe są całkowicie naturalnego pochodzenia, dlatego ich stosowanie jest zawsze zalecane. Izolacja z kokosa jest uważana za zdrowy materiał, który nie ma negatywnego wpływu na człowieka, w przeciwieństwie do wielu innych materiałów izolacyjnych, które powodują problemy z oddychaniem i podrażniają skórę. Ponadto włókna kokosowe są odporne na wilgoć i mikroorganizmy, nie są jadalne, ponieważ nie fermentują, a zatem nie przyciągają owadów.

    Izolacja z kokosa, tj. włókien kokosowych jest uważana za ekologiczną, ponieważ posiada wiele pozytywnych właściwości, a jej produkcja nie obciąża środowiska. Produkcja izolacji nie wymaga dużych nakładów energii ani stosowania szkodliwych środków. Podczas wyburzania lub renowacji budynku włókna kokosowe można ponownie wykorzystać.

    3. Produkcja izolacji kokosowej

    3.1. Palma kokosowa

    Cocos nucifera to botaniczna nazwa palm kokosowych rosnących w tropikach. Dorastają do 30 metrów wysokości i osiągają wiek około 100 lat. Najczęściej można je znaleźć wzdłuż wybrzeża morskiego i na wyspach. Jedna palma może wyprodukować od 60 do 80 orzechów rocznie, między 7 a 80 rokiem życia.

    3.2. Włókna kokosowe

    Włókna kokosowe są wytwarzane z zewnętrznej, grubej skorupy owocu. Najpierw z kokosa usuwana jest wewnętrzna część - jądro, na które składa się biały miąższ i mleko, które następnie są dalej przetwarzane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Zewnętrzna część składa się z twardej skorupy i grubej włóknistej otoczki, która jest myta i czesana w celu oddzielenia wszystkich włókien. Włókna następnie poddawane są procesowi zmiękczania, suszenia i dalszej obróbce, w zależności od ostatecznego przeznaczenia.

    izolacja-wlokna-kokosowe.jpg
    Izolacja kokosowa - plecione włókna kokosowe

     

    Po wyschnięciu włókna są splatane w warkocze i pozostawiane na pewien czas, aby zmiękły i stały się bardziej elastyczne. Po tym okresie włókna kokosowe są rozczesywane, prostowane oraz dodawane są do nich specjalne środki i spoiwa w celu zachowania ich zwartości i elastyczności. Na koniec są one prasowane i cięte na płyty, które stają się materiałem izolacyjnym. Zasadniczo włókna kokosowe nie są uszkadzane przez nacisk mechaniczny, ponieważ są wystarczająco elastyczne, aby powrócić do pierwotnego położenia, gdy siły nacisku ustaną.

    Płyty izolacyjne z włókien kokosowych są miękkie w dotyku i dobrze pochłaniają dźwięk.

    4. Włókna kokosowe zapewniają dobrą izolację termiczną

    Włókna kokosowe, podobnie jak włókna korkowe, mają zamknięte komórki powietrzne i dlatego są doskonałymi izolatorami.

    Charakterystyka włókien kokosowych:
    Przewodność cieplna: 0,045–0,05 W/mK
    Ciepło właściwe: 1600 J/kgK
    Współczynnik pochłaniania dźwięku: 70 % przy 5250 Hz
    Współczynnik oporu dyfuzyjnego: 1 µ

    5. Włókna kokosowe są doskonałym izolatorem akustycznym

    Włókna kokosowe okazały się doskonałą izolacją akustyczną pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ doskonale tłumią wszelkie źródła dźwięku. Izolacja z włókna kokosowego posiada przeplataną strukturę, która doskonale pochłania dźwięk, ale również zapobiega jego rozprzestrzenianiu się po strukturze i konstrukcji obiektu. Pochłanianie dźwięku wynosi aż 70% przy głośności 5250 Hz.

    6. Włókna kokosowe regulują nawilżenie

    Jako materiał izolacyjny włókna kokosowe są na tyle przepuszczalne, że nie zatrzymuje się w nich para wodna, dzięki czemu doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniu. Ponadto, nawet jeśli przez długi czas będą miały kontakt z wilgocią, nie będą wydzielać nieprzyjemnego zapachu, jak ma to miejsce w przypadku niektórych innych rodzajów ociepleń.

    7. Wady izolacji kokosowej

    Jedną z wad, którą należy wziąć pod uwagę, niezwiązaną z samym materiałem, jest wyższa cena na rynku wynikająca z mniejszej podaży. Do tego dochodzą koszty transportu i cła, których nie ma w przypadku „głównego konkurenta” kokosa – krajowej słomy.

    Inną wadą jest fakt, że włókna kokosowe są łatwopalne pomimo dodatku soli boru i fosforanu amonu. Dlatego konieczne jest zwrócenie większej uwagi na ochronę przeciwpożarową.

    8. Rodzaje izolacji z kokosa

    8.1. Kokosowe płyty izolacyjne

    Twarde płyty izolacyjne z kokosa przeznaczone są do izolacji posadzek betonowych. Umieszcza się je pod jastrychem. Miękkie izolacyjne płyty kokosowe najlepiej nadają się do izolacji dachu. Stosowane są również do izolacji ścian i podłóg.

    8.2. Paski izolacyjne z włókien kokosowych

    Paski z włókna kokosowego do izolacji akustycznej są stosowane jako ochrona ścian, podłóg i dachów. Paski dobrze pochłaniają dźwięk, a jednocześnie zapewniają izolację termiczną ścian. Stosuje się je umieszczając je pod tynkiem lub laminatem, a jako izolację termiczną można je również umieścić pod parkietem.

    8.3. Siekane włókna kokosowe

    Siekane włókna kokosowe stosuje się głównie jako izolację przy uszczelnianiu okien i drzwi.

    siekane-wlokna-kokosowe.jpg
    Posiekane włókna kokosowe w postaci kawałków służą do uszczelniania okien i drzwi

     

    Fachowy artykuł 377
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elewacje?

    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje
    9.4
    0

    BAU MAR MARCIN KSIĄŻCZAK


    8.8
    0

    MICHAŁ TROJAN USŁUGI REMONTOWO WYKOŃCZENIOWE MT BUD


    8.9
    0

    PIOTR BARWAŚNY TEAM


    9.6
    0

    ZAKŁAD BUDOWNICTWA OGÓLNEGO MAR BUD MARCINIAK S C


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone