Dla obszaru
    Wentylacja, wietrzenie to terminy określające doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku oraz wydalanie zużytego i wilgotnego powietrza na zewnątrz. Wentylacja naturalna odbywa się oczywiście samorzutnie bez dodatkowych urządzeń, tylko za pomocą przepływu powietrza, który zachodzi dzięki warunkom środowiskowym, tj. wiatrowi. Warunki do takiej wymiany powietrza stwarzają różnice temperatur między przestrzenią wewnętrzną a otoczeniem. Najbardziej wydajnym i najszybszym sposobem na przewietrzenie domu jest przeciąg.
    Fachowy artykuł 105
    wentylacja naturalna
    Mamy nawet 965 wykonawców prac dla obszaru Wentylacja:

     

    1. Dlaczego dochodzi do naturalnej wentylacji?

    Krótko mówiąc, warunki dla naturalnej wentylacji zapewniają różnice temperatur i wiatr. Temperatura wewnątrz budynku jest zawsze wyższa niż na zewnątrz, zwłaszcza zimą, więc gęstość ciepłego i zimnego powietrza jest również inna. Ze względu na różnicę gęstości ciepłego i zimnego powietrza powstaje pewna różnica ciśnień, która wpływa na ruch powietrza. W ten sposób zimne powietrze dostaje się do wnętrza budynku przez okno lub inny otwór.

    Podobny ruch powietrza może być spowodowany różnicą ciśnień wywołaną przez wiatr. Wysokie ciśnienie występuje po stronie obiektu wystawionej na działanie wiatru, a niskie po drugiej stronie. Różnica powietrza pomiędzy tymi stronami powoduje intensywniejsze przenikanie powietrza do pomieszczeń.

    2. Przeciąg

    2.1. Co to jest przeciąg?

    Każdy zna to zjawisko - silne uderzenie powietrza przez pomieszczenia, które zazwyczaj powoduje trzaśnięcie oknem lub drzwiami - wszyscy od razu wiedzą, kto jest winny - przeciąg. Jednak profesjonalne lub naukowe wyjaśnienie mówi, że przeciąg to przyspieszony i zwiększony przepływ powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Ponieważ zawsze idzie w tym samym kierunku, to powoduje  nieprzyjemne uczucie, dlatego ludzie zwykle nie lubią przebywać w takim miejscu przez dłuższy czas.

    2.2. Rodzaje przeciągów

    W zasadzie istnieją dwa rodzaje przeciągów. Pierwszy jest konsekwencją naturalnych procesów i ruchu powietrza, drugi powstaje mechanicznie. Ciąg mechaniczny powstaje na skutek nieprawidłowego działania urządzenia wentylacji mechanicznej. Może się to zdarzyć z powodu złego i niewłaściwego zaprojektowania instalacji wentylacyjnej lub z powodu uszkodzenia lub nieprawidłowego działania urządzeń. Naturalne przeciągi są łatwe do wyeliminowania, wystarczy zamknąć okna i drzwi, natomiast te spowodowane wentylacją wymagają fachowego rozwiązania i naprawy.

    2.3. Czy przeciąg jest niebezpieczny?

    Na pewno słyszeliście powiedzenie „Serbowie boją się tylko Boga i poboru” lub coś podobnego, choć żartów na ten temat nie brakuje. To, czy przeciąg jest niebezpieczny, czy nie, jest z pewnością kwestią osobistej oceny i subiektywnego nastawienia. Jednak naukowcy twierdzą, że właśnie dlatego, że wieje zawsze w tym samym kierunku, ludzie czują się bardziej nieswojo i myślą, że jest silniejszy niż w rzeczywistości. Ponieważ „uderza w to samo miejsce”, to w rzeczywistości chłodzi jedną, mniejszą część ciała, a to może powodować nasilenie bólu i objawów, które już masz; ponadto przyspieszony i silniejszy przepływ powietrza niesie ze sobą więcej alergenów, więc mogą one powodować pewne problemy, jeśli jesteś podatny na infekcje dróg oddechowych. Jednak zachorowanie jako bezpośrednia konsekwencja przeciągu jest mało prawdopodobne.

    2.4. Przeciąg może być korzystny

    Może ci się to wydawać niemożliwe, ale przeciąg może być naprawdę korzystny. Ze względu na dużą ilość świeżego powietrza, które przepływa przez pomieszczenia podczas tego procesu, można je bardzo szybko i skutecznie wywietrzyć. Jest szczególnie przydatny do wentylacji wilgotnych i mokrych pomieszczeń, takich jak łazienki i toalety lub do usuwania silnych zapachów powstających podczas gotowania w kuchni. Jeśli musisz czekać dłużej niż 10 minut na przewietrzenie pomieszczenia zwykłą wentylacją naturalną (bez tworzenia przeciągu), to przeciąg przewietrzy je w zaledwie kilka minut. Jednocześnie należy oczywiście zabezpieczyć okna i drzwi, aby nie dopuścić do trzaskania i możliwego uszkodzenia.

    wietrzenie-przeciagiem.jpg
    Robiąc przeciąg bardzo szybko, łatwo i sprawnie przewietrzysz pokoje

     

    3. Jak przebiega naturalna wentylacja w pomieszczeniach?

    3.1. Zrób przeciąg

    Pomieszczenie może być odpowiednio wentylowane przez wentylację naturalną na dwa sposoby.

    Jedną z możliwości jest to, że przestrzeń na tej samej ścianie zewnętrznej ma dwa otwory, jeden na dole, a drugi na górze. W ten sposób naturalna wentylacja jest ustalana za pomocą tak zwanego efektu komina. Zimne powietrze dostaje się do pomieszczenia przez dolny otwór, krąży w nim i nagrzewa się, przez co jest lżejsze, unosi się i wychodzi przez otwór w górnej części ściany. Inną opcją intensywnej wentylacji naturalnej pomieszczenia jest ukośny przepływ powietrza przez pomieszczenie. Ta metoda ma zastosowanie, gdy pomieszczenia w budynku są zorientowane w kierunku północ-południe. W tym przypadku otwory są umieszczone jeden w dolnej części jednej ze ścian zewnętrznych, a drugi w górnej połowie, również ściany zewnętrznej, ale po przeciwnej stronie. Również w tym  przypadku powstaje naturalna cyrkulacja powietrza, które wchodzi dolnym otworem, krąży po pomieszczeniu i wychodzi górnym otworem.

    3.2. Wentylacja grawitacyjna budynków wielomieszkaniowych

    Jeżeli jest to przewidziane w projekcie, całe budynki mogą być wentylowane w sposób naturalny. W takich planach celowo pozostawia się pewną przestrzeń w centralnej części budynku, tak aby obejmowała wszystkie kondygnacje. Świeże powietrze dociera wówczas do centralnej części budynku otworami elewacyjnymi, krąży po pomieszczeniu, a po nagrzaniu unosi się i wydostaje otworami dachowymi. Ten rodzaj wentylacji jest mniej intensywny, a przez to mniej zauważalny i ludziom generalnie to nie przeszkadza, a tak samo skutecznie wentyluje cały budynek.

    4. Kanały wentylacyjne

    Istnieje również inny sposób wentylacji, który też wykorzystuje fizyczne prawa obiegu powietrza w przyrodzie. Jednak przy takim ruchu nie ma przeciągów, więc uważa się go za przyjemniejszy. Co więcej, ta naturalna wentylacja jest również postrzegana jako energooszczędna, to jest bardziej zrównoważona, ponieważ działa nawet wtedy, gdy okna i drzwi nie są spozycjonowane naprzeciw siebie. Ten typ nazywa się wentylacją kanałową. Odbywa się to tak, że świeże powietrze dostaje się przez wbudowane w ścianę metalowe rury, które prowadzą od zewnętrznej elewacji pod płytę nad piwnicą, a następnie w górę, w kierunku pomieszczeń domu. Każdy metalowy kanał pionowy zawiera tylko jeden otwór wentylacyjny tylko na jednym piętrze domu, więc nieprzyjemne zapachy z różnych pięter lub mieszkań nie mogą się mieszać. Kanały prowadzą głównie do pomieszczeń, w których niezbędna jest regularna wentylacja, tj. do kuchni, spiżarni, garaży, toalet i łazienek. Kanały, w których umieszczane są metalowe rury, są już w tym celu wykonane w bloczkach betonowych lub cegłach, dzięki czemu po ułożeniu i otynkowaniu stają się całkowicie niewidoczne.

    5. Co radzą eksperci?

    5.1. Dlaczego nieczyste powietrze zatrzymuje się w pokojach?

    Nowoczesne budynki są na ogół projektowane tak, aby dla oszczędności energii i efektywnemu jej zużyciu były hermetyczne. Oszczędza się tym na ogrzewaniu i chłodzeniu, ale niestety powoduje również brak świeżego powietrza w pomieszczeniach. Dlatego powietrze w mieszkaniach jest ciężkie, wilgotne i ma nieprzyjemny zapach. Ze względu na wysoką wilgotność dochodzi również do powstawania pleśni, wysokiego stężenia dwutlenku węgla, co powoduje bóle głowy, problemy z oddychaniem, choroby...

    5.2. Co można z tym zrobić?

    Wszystkie odnowione i nowe pomieszczenia mieszkalne wymagają rozwiązania problemu wentylacji (wymiany zużytego powietrza na świeże). Niektóre systemy nadają się szczególnie do nowych budynków, a inne są przeznaczone do montażu podczas renowacji. Urządzenia wentylacji miejscowej z wymiennikiem ciepła są łatwe w montażu w ścianie, nie wymagają pracochłonnych prac budowlanych i skutecznie rozwiązują problem wentylacji. Naprzemiennie dostarczają i usuwają powietrze, a dzięki nowocześnie zaprojektowanym elementom urządzenia są prawie całkowicie niewidoczne. Urządzenia stale pracują na najniższym poziomie pracy, z wyjątkiem sytuacji, gdy wzrasta wilgotność lub gdy (ręcznie) zwiększasz ich moc. Z drugiej strony są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, ponieważ wszystkie ich części są łatwo dostępne i wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

    Jeśli zdecydujesz się zainstalować jeden z systemów wentylacji naturalnej lub wzmocnionej, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 105
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Wentylacja?

    Mamy nawet 965 wykonawców prac dla obszaru Wentylacja:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 965 wykonawców prac dla obszaru Wentylacja
    9.2
    0

    RENOVET INSTALACJE PAWEŁ MASKIEWICZ


    9.2
    0

    ENERGIA PARTNER SP Z O O


    9.2
    0

    KLIMAKOMPLEX M I J SZPINDA SPÓŁKA JAWNA


    9.6
    0

    F H U ARKTYKA JOANNA DUSZYŃSKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone