Dla obszaru
    Specjalne tekstylia budowlane, lepiej znane jako geowłókniny, służą przede wszystkim do stabilizacji i filtrowania gruntu. Stosowane są głównie do prac ziemnych i ogrodniczych.
    Fachowy artykuł 192
    geowloknina
    Mamy nawet 81 wykonawców prac dla obszaru Materiały budowlane:

     

    1. Do czego służy geowłóknina?

    1.1. Geowłóknina jako podłoże

    W inżynierii lądowej filc jest wykorzystywany jako podłoże do robót ziemnych, przy budowie dróg, parkingów, tuneli i innych obiektów budowlanych. Tutaj geowłókniny pełnią rolę wzmacniania podłoża, oddzielania lub filtrowania gruntu, drenażu lub zabezpieczenia.

    1.2. Geowłóknina w budownictwie wysokościowym

    Geowłókniny są również wykorzystywane w budownictwie wysokościowym. Tutaj również konsolidują teren lub chronią go przed erozją, czyli oddzielają lub filtrują warstwy gleby. Służą również do drenażu, ochrony przeciwwodnej; można je układać pod panelami podłogowymi lub, ogólnie rzecz ujmując, stosować do zabezpieczania podłóg. I wreszcie, mogą być stosowane do ochrony powierzchni podczas malowania lub do ochrony w ogrodach.

    Filc budowlany
    Geowłóknina pełni funkcję warstwy oddzielającej i filtrującej pomiędzy dwiema warstwami gleby.

    2. Jaki filc jest używany i ile kosztuje?

    2.1. Membrany tekstylne

    Na rynku jest wielu producentów i dostawców geowłóknin, oferujących wiele różnych typów.

    Jednym z nich jest membrana geotekstylna wykonana głównie z polipropylenu poddanego obróbce cieplnej. Membrana jest chemicznie obojętna i przyjazna dla środowiska. Służy do zapobiegania utracie warstwy nośnej i drenażowej lub przenoszenia obciążenia na warstwę drenażową. Materiał umożliwia ciągły drenaż i jest odporny na penetrację korzeni roślin. Cena tej geowłókniny to około 3,40 zł/m2.

    2.2. Filc budowlany z dodatkiem poliestru

    Można użyć specjalnego rodzaju filcu, a właściwie membrany wykonanej z polipropylenu i poliestru. Sam materiał jest odporny na zasady i kwasy, a także pleśń i bakterie. Geowłóknina umożliwia filtrację lub separację warstw gruntu, drenaż lub zabezpieczenie. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować degradację filcu.

    Geowłóknina, ochrona rurociągów
    Obszary zastosowań geowłókniny obejmują także ochronę rurociągów w gruncie.

    3. Filc podkładowy do ogrodu i ogródka

    Filc budowlany lub geowłóknina jest również często stosowana w ogrodzie lub ogródku. Jest to materiał, który przepuszcza wodę, jednocześnie zapobiegając mieszaniu się ze sobą niekompatybilnych materiałów. Filc budowlany jest stosowany w ogródku jako warstwa pośrednia, na przykład między ziemią a piaskiem. Doskonała gęstość geowłókniny 300 g/m2 umożliwia układanie na różnych typach terenu. Po położeniu i utwierdzeniu jest wypełniana materiałem podporowym. Jednocześnie filc budowlany zapewnia doskonałą ochronę przed rozwojem chwastów, a przepuszcza do gleby wszystko, czego rośliny potrzebują: wodę, powietrze i składniki odżywcze.

    Filc budowlany jest często używany do wzmacniania stromych terenów, na których sadzi się rośliny, ponieważ zapobiega on osuwaniu się i rozmywaniu gleby, co jest bardzo częste podczas silnych burz.

    4. Ochronny filc budowlany

    Oprócz geowłóknin, które stosuje się na fundamenty obiektów budowlanych oraz w ogrodach, występuje również filc ochronny. Przeznaczony jest do zabezpieczania powierzchni mebli i wnętrz podczas renowacji. Filc ochronny stanowi dobrą alternatywę dla klasycznej tektury ochronnej z folią polietylenową, której montaż jest wymagający i czasochłonny, ponieważ każdą warstwę trzeba mocować osobno. Usunięcie takiego zabezpieczenia jest również bardziej skomplikowane i czasochłonne. Filc ochronny zapewnia doskonałą profilaktykę i można go stosować zarówno na podłodze, jak i na meblach. Z jednej strony wyłożony jest nieprzepuszczalną folią, która zapobiega wchłanianiu cieczy i ewentualnemu przeniknięciu przez materiał.

    Filc podkładowy
    Geowłókninę można również stosować jako tkaninę do zwalczania chwastów.

    5. Geowłóknina w rolkach czy płytach?

    Na rynku występują głównie dwie formy geowłóknin – w rolkach lub płytach. Filc budowlany w rolkach jest szczególnie odpowiedni do ochrony podłóg, ponieważ wystarczy go rozłożyć, a następnie przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Geowłóknina w płytach stosowana jest głównie do zabezpieczania nierównych powierzchni, takich jak schody, ponieważ płytami łatwiej jest zabezpieczyć ostre krawędzie i narożniki.

    6. Geowłóknina - cena

    Średnia cena geowłókniny to około 2,30 zł/m2. Polylac jest również wykonany z polipropylenu i poliestru. Może mieć grubość od 1 do 6 mm. Znajduje zastosowanie w systemach drenażowych, do zabezpieczania hydroizolacji, jako podłoże pod panele podłogowe, ale także jako zabezpieczenie ogrodów. Ponadto geowłóknina jest odporna na przebicia. Cena tej geowłókniny grubości 70 gram i szerokości 100 cm to około 21 zł /m.b..

    Istnieją również geowłókniny wykonane z niekończących się nici polipropylenowych, które są utwardzane mechanicznie strumieniem wody lub igłowaniem. Filc ten jest stosowany zarówno w budownictwie lądowym, jak i wysokościowym. Pełni funkcję separacji, filtrowania, drenażu lub ochrony.

     

     

     

     

     

    Fachowy artykuł 192
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Materiały budowlane?

    Mamy nawet 81 wykonawców prac dla obszaru Materiały budowlane:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 81 wykonawców prac dla obszaru Materiały budowlane
    9.4
    0

    DOMBRUK TOMASZ BOŃCZAK SPÓŁKA JAWNA


    9.7
    0

    KRZYSZTOF ROŚ FIRMA HANDLOWO USŁUGOWO MARKETINGOWO PRODUKCYJNA VIDEO MIX


    9.5
    0

    F H U DACHPOL MICHALSKI RAFAŁ


    9.4
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWE OGÓLNOBUDOWLANE S C B WILER T WILER W NOWEJ WSI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone