Dla obszaru
    Drenaż, ogólnie mówiąc, oznacza usuwanie wody i osuszanie gleby. W budownictwie woda, która ma w kontakt z materiałami budowlanymi, stanowi duży problem i może powodować wiele niepożądanych zmian na obiekcie. Naprawa szkód spowodowanych przez nieistniejący lub źle wykonany system odwadniający może kosztować bardzo dużo. Przeczytaj zatem w tym tekście, co powinieneś o tym wiedzieć. 
    Fachowy artykuł 301
    drenaz wokol domu
    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

     

    1. Jak wykonuje się kanał odwadniający?

    Zasadą jest, że kanał odwadniający budowany jest wokół fundamentu budynku i przeznaczony jest do odprowadzania wód opadowych. Odprowadzanie wody deszczowej rozpoczyna się na dachu, który przyjmuje ją jako pierwszy. Potem za pomocą rynien przechodzi do studzienek i dołów w gruncie, skąd trafia do sieci podziemnej, która ma zapobiegać „uwięzieniu” wody wokół dom. Rurę drenażową umieszcza się w odległości od 0,5 do 1 m od ścian budynku, na mniej więcej takiej samej głębokości jak fundament. Przed samym wzniesieniem budynku wokół miejsca posadowienia wykopuje się kanał pod instalację rury drenażowej, który musi być głębszy niż projektowana dolna linia fundamentu. Następnie na dno kanału wsypuje się granulat lub frakcję, która utworzy warstwę drenażową i kładzie się geowłókninę; na tym układana jest rura drenażowa pod pewnym kątem, aby woda spływała naturalnie.

    Geowłóknina ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się wcześniej wykopanego gruntu do rury i zatykaniu jej. 

    Rura drenażowa wykonana jest głównie z PCV lub PE i może być żebrowana lub gładka, o średnicy około 8-10 cm (Ø800-1000 mm zgodnie z normą prawną). Na koniec rurę zasypuje się kruszywem lub frakcją, głównie żwirem.

    Przy wszystkich rogach domu instaluje się włazy rewizyjne i kratki odpływowe. Woda deszczowa przepływa rurą drenażową do podziemnej sieci kanalizacyjnej lub do wydzielonego zbiornika deszczowego, z którego jest później wypompowywana i wykorzystywana do podlewania lub jako woda techniczna.

    2. Późniejsze wykonanie i naprawy

    System odwadniający można zamontować zarówno w starszych budynkach, jak i w nowych, ponieważ procedura jest taka sama, ale w takim przypadku jest to pracochłonne i cena jest wyższa. Najpierw należy usunąć zewnętrzne okładziny  wzdłuż cokołu, czy to beton, płytki ceramiczne lub inne, a następnie wykopać kanał odwadniający o szerokości około 50 cm i głębokości około 1 m, w zależności od głębokości posadowienia. Czasami problem pojawia się z powodu niedostępności fundamentu, czyli niemożności wykopania wykopu bez uszkodzenia lub zawalenia się budynku. Pozostała procedura instalacji systemu odwadniającego jest dokładnie taka sama jak w przypadku nowego budownictwa.

    3. Drenaż – cena

    System rur drenarskich to wydatek rzędu 4-6 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi otulina oraz geowłóknina. Z wydatkiem 400-800 złotych wiąże się zakup studzienki drenarskiej. Na terenie działki często musimy mieć przynajmniej kilka takich studzienek. W przypadku starszych budynków na wysokość kosztów może wpływać kilka czynników, które są negocjowane odrębnie z wykonawcami. Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Jeśli potrzebujesz pomocy przy budowie, wyślij do nas zapytanie.

     

    Fachowy artykuł 301
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kopanie kanału?

    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 212 wykonawców prac dla obszaru Kopanie kanału
    9.2
    0

    ROBERT ADAMCZYK TRANS BUD


    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWE BUMAKOP S C MAREK JAKUBCZYK MAREK LEBIOCKI


    9.5
    0

    FHU "KOPARES" Dorota Soja


    9.4
    0

    KOPBUD Robert Traczyk


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone