Dla obszaru
    Każdy, kto mieszka w słabo izolowanych budynkach mieszkalnych, w pobliżu hałaśliwych dróg lub obok sąsiadów, którzy mają młodsze dzieci, zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dobra izolacja akustyczna. Hałas przechodzący przez dach, sufit czy podłogę może znacznie wpłynąć na jakość mieszkania. Jak więc odpowiednio wyciszyć dom?
    Fachowy artykuł 197
    izolacja akustyczna
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

     

    1. Dlaczego konieczna jest dobra izolacja akustyczna ścian?

    Niestety w XXI wieku nie da się uniknąć hałasu nawet we własnym domu, choć powinien on reprezentować bezpieczne, spokojne i ciche otoczenie, w którym można odpocząć i wyciszyć się. Słaba izolacja akustyczna oznacza większy hałas w mieszkaniu, co mocno wpływa na samopoczucie psychofizyczne wszystkich członków rodziny. Hałas jest szczególnie uciążliwy w nocy, kiedy nie można przez niego spokojnie spać. Jest to również denerwujące, jeśli pracujesz w domu i potrzebujesz ciszy, aby skoncentrować się na pracy. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które można zastosować, aby poprawić izolację akustyczną całego lub części Twojego budynku, choć musisz mieć świadomość, że pełnego spokoju nie znajdziesz nigdzie, w żadnym środowisku miejskim.

    Wysokiej jakości izolacja akustyczna zapewni maksymalnie ciche otoczenie, w którym będziesz mógł spokojniej spać i pracować.

    2. Izolacja akustyczna zapobiega przenoszeniu się dźwięku

    2.1. Transmisja dźwięku drogą powietrzną

    Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje przenoszenia lub rozchodzenia się dźwięku – poprzez ściany, tj. płyty konstrukcyjne i stropowe. Pierwszym rodzajem jest rozchodzenie się dźwięku drogą powietrzną. W tego typu transmisji dźwięku fale dźwiękowe uderzają w ściany i przenikają przez nie do sąsiednich pomieszczeń. Takie tony w domu stwarzają ludzie mówiąc, chodząc, puszczaniem wody, urządzeniami elektronicznymi, sprzętem AGD i innym. Oczywiście w ten sposób przenoszony jest również hałas z najbliższego otoczenia domu.

    Transmisja dźwięku powietrzem jest oznaczona literą R i jest mierzona w decybelach (dB).

    2.2. Izolacja akustyczna ściany zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych

    Innym rodzajem przesyłanego dźwięku jest dźwięk uderzeniowy. Jest to echo, które nie rozchodzi się w powietrzu, ale po konstrukcji budynku, co oznacza, że ​​jego źródło jest w bezpośrednim kontakcie z konstrukcją budynku. Echa uderzeniowe są często bardziej niepokojące i intensywne niż dźwięk rozchodzący się w powietrzu, a ponadto bardzo trudno je stłumić. Dźwięki te powstają podczas biegania i chodzenia, gdy jakiś przedmiot upada na podłogę lub gdy przesuwane są meble; ten rodzaj echa jest również charakterystyczny dla instalacji w ścianach, które generalnie wibrują podczas pracy i tym samym generują hałas.

    Najczęściej dźwięk uderzeniowy zapamiętują ci, których sąsiad remontuje mieszkanie - choć wierci dwa piętra niżej, wydaje się, jakby wiercił bezpośrednio w Twojej ścianie. Przepuszczalność dźwięku przez konstrukcję budynku jest oznaczona literą L i jest również mierzona w decybelach (dB). 
    izolacja-akustyczna-domu.jpg
    Dobra izolacja akustyczna ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia psychofizycznego wszystkich domowników

    3. Jak zredukować hałas?

    3.1. Słaba izolacja akustyczna elewacji

    Dobra izolacja akustyczna znacznie zmniejsza przenoszenie dźwięku przez powietrze, ale trzeba wiedzieć, gdzie i jak ją wykonać. Jeśli przeszkadza Ci hałas z otoczenia, na zewnątrz elewacji, w istniejącej warstwie ocieplenia, warto zamontować dodatkową izolację termiczną, która oprócz zapobiegania przenikaniu ciepła pełni również funkcję dźwiękochłonną. Hałas otoczenia można również z powodzeniem zneutralizować montując lepsze okna. Na rynku dostępne są okna o bardzo wysokiej izolacyjności akustycznej, które stosowane są najczęściej w obiektach takich jak hotele przy autostradach czy lotniskach, i które znacznie ograniczają przenoszenie dźwięku z otoczenia do wnętrza budynku. Kupując okna, należy zwrócić uwagę na specyfikację izolacji akustycznej i skonsultować się z fachowcem od okien. 

    Problematyczne są również wszelkie punkty przenikania dźwięku, które na elewacji często występują w okolicach żaluzji, w miejscach przebicia instalacji lub niewłaściwie umieszczonych lub uszczelnionych okien.

    3.2. Słaba izolacja akustyczna w domu

    Jeśli chcesz zredukować hałas w mieszkaniu, tj. przenoszenie dźwięku z pomieszczenia do pomieszczenia, bardzo pomocne będą wygłuszenia, takie jak tekstylia, dywany, zasłony, poduszki, rośliny itp. Na rynku dostępne są nawet specjalne meble dźwiękochłonne. W każdym przypadku należy upewnić się, że wszystkie styki między ścianami a stolarką są odpowiednio uszczelnione; jeśli nie ma warunków do innego rodzaju rozwiązania, użyj pianki pur. Jeśli to nie pomoże, oznacza to, że izolacja akustyczna samej ściany jest problemem i ścianę należy odpowiednio naprawić, co stanowi poważną ingerencję budowlaną.

    Szczególnie problematyczne są ściany działowe, które nie są trwale przymocowane do podłogi i sufitu. W tym przypadku ściana działa jak membrana, która przenosi dźwięk z jednego pomieszczenia do drugiego, co jest dokładnie odwrotnością zamierzonego efektu. Nie masz innego wyboru, jak zburzyć tę ścianę i postawić nową, ponieważ istniejącej nie można ponownie przymocować do górnej i dolnej powierzchni.

    4. Minimalna izolacja akustyczna

    Minimalna izolacja akustyczna ścian w mieszkaniu powinna być taka, aby poziom hałasu wynosił 52 dB, a między domami w rzędzie 55 dB. Te same wartości dotyczą konstrukcji antresolowych, przy czym dopuszczalny poziom dźwięku uderzeniowego wynosi 58 dB.

    izolacja-akustyczna-scian.jpg
    Izolacja akustyczna ściany zapobiega również przenoszeniu dźwięków uderzeniowych

     

    5. Izolacja akustyczna ściany

    Dźwięk słabiej przenika przez materiały stałe, dlatego zwarta ściana z betonu lub kamienia znacznie lepiej pochłania hałas niż ściana gipsowa lub z gazobetonu. Izolacja akustyczna ściany ma kluczowe znaczenie i należy ją zaplanować przed rozpoczęciem budowy, ponieważ późniejsza naprawa jest prawie niemożliwa.

    Na co należy zwrócić uwagę, aby ściany były jak najbardziej dźwiękoszczelne?

    • Przede wszystkim należy upewnić się, że ściana jest mocno przymocowana do podłogi i sufitu, aby nie mogła oscylować jak membrana. Jeśli jest to istniejąca ściana, która nie jest prawidłowo zamocowana, należy ją wyburzyć i postawić nową, ponieważ w przeciwnym razie izolacyjność akustyczna ściany nigdy nie będzie odpowiednia;
    • na słabą izolacyjność akustyczną duży wpływ mają różnego rodzaju otwory w ścianach pod instalacje lub podpory, które należy dobrze zamknąć i uszczelnić elastyczną szpachlą lub specjalnymi uszczelkami. Przebicia należy przewidzieć już w trakcie projektowania samego domu, ale jeśli nie da się ich uniknąć, należy zaplanować odpowiednie zabezpieczenie akustyczne tych miejsc;
    • aby zmniejszyć transmisję dźwięku około czterokrotnie, na istniejącą już ścianę można postawić kolejną ścianę. Obliczenia optymalne dla jej grubości wynoszą 5 cm, a jako materiał można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, płyty wiórowe lub płyty włókno-cementowe, a również bardzo odpowiednie są płyty pilśniowe. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, aby między nową a starą ścianą był odstęp co najmniej 5 cm oraz aby były one zakotwione do listew, które należy umieścić na elastycznym materiale, np. neoprenie.

    6. Izolacja akustyczna stropów i podłóg

    Można zatem stwierdzić, że hałas przenoszony jest drogą powietrzną, a dźwięk uderzeniowy poprzez kontakt z konstrukcją. Dźwięk uderzenia przenoszony jest przez chodzenie, zwłaszcza biegania, pracę pralki czy skrzypienie parkietu. Sama płyta betonowa czy strop z cegły to za mało, dlatego należy dodać tzw. „pływającą podłogę”, czyli wylewkę mikrozbrojoną, którą zwykle wylewa się na styropian lub styrodur w grubości od 3 do 5 cm. Aby spełniała swoje zadanie, musi być oddzielona od ścian folią piankową, a wszystkie rury i otwory instalacyjne w miejscu styku z wylewką należy owinąć elastyczną taśmą.

    7. Wnioski

    Izolacja akustyczna wymaga dobrych materiałów i systemów, które muszą być prawidłowo zainstalowane. Profesjonalne i prawidłowe wykonanie ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Dla dobrej izolacji akustycznej pomieszczenia nie należy zapominać o oknach, drzwiach, otworach wentylacyjnych i instalacjach elektrycznych. Jeśli potrzebujesz wygłuszenia pomieszczeń, ścian, sufitów czy podłóg, chętnie znajdziemy wykonawców takich prac. 

    Fachowy artykuł 197
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elewacje?

    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje
    9.5
    0

    BZDYL STANISŁAW PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE PRZEMYSŁOWO TRANSPORTOWE MAX DACH


    9.5
    0

    ZAKŁAD MURARSKO DEKARSKI JANUSZ BOGDZIEWICZ


    9.7
    0

    USŁUGI REMONTOWE KRZYSZTOF KAIM


    9.4
    0

    ZRB BUDEX DARIUSZ CEBULA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone