Dla obszaru

    Drewno konstrukcyjne na więźbę dachową

    Więźba dachowa spełnia potrójną rolę: jest częścią nośną dachu, elementem konstrukcyjnym, który nosi pokrycie dachowe i jednocześnie wytrzymuje wszelkiego rodzaju obciążenia (deszcz, śnieg, wiatr), natomiast od wewnątrz umożliwia montaż ocieplenia i hydroizolacji, dzięki czemu ani poddasze, ani sam dom nie mają strat ciepła ani ewentualnych uszkodzeń na skutek wnikania wody. Chociaż konstrukcją więźby muszą zająć się fachowcy i nie zaleca się podejmowania tego na własną rękę, to nadal jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć.
    Fachowy artykuł 186
    drewno konstukcyjne
    Mamy nawet 524 wykonawców prac dla obszaru Cieśla:

     

    1. Jakie drewno nadaje się na więźbę dachową?

    Przed przystąpieniem do prawidłowego wymiarowania i obliczeń statycznych nośności dachu należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni rodzaj drewna. Drewno konstrukcyjne nadające się do budowy więźby to takie, które z upływem czasu zachowuje wszystkie swoje właściwości fizyczne. 

    Najczęściej spotykanymi gatunkami drzew na więźbę dachową są drzewa iglaste – świerk, sosna czarna, jodła, a rzadziej modrzew czy dąb.

    Drewno użyte na szkielet konstrukcji nośnej dachu (krokwie, słupy, belki stropowe, łaty itp.) musi być ścięte i pocięte w ściśle określonych porach roku, a przede wszystkim osuszone, o średniej zawartości wilgoci nie większej niż 15%. W celu zabezpieczenia drewna przed pasożytami (grzybami, owadami) zawsze zaleca się impregnację powłokami grzybobójczymi i owadobójczymi.

    wiezba-drewniana.jpg
    Odpowiedni gatunek drewna na więźbę dachową, to taki, który nie zmienia swoich właściwości fizycznych

     

    2. Wymiarowanie elementów dachu

    Kolejnym krokiem jest określenie dokładnych wymiarów dachu. Elementy dachu muszą być takie, aby bez problemu przenosiły różnego rodzaju obciążenia i były odporne na stały wpływ środowiska zewnętrznego. Dach domu musi wytrzymać ciężar własny, ciężar pokrycia dachowego oraz oddziaływanie różnych sił, tj. zmiennego obciążenia (śnieg, wiatr). Jeśli zdecydujesz się zainstalować panele fotowoltaiczne, to trzeba będzie to wziąć pod uwagę przy ustalaniu wymiarów i proporcji dachu, ponieważ panele również stanowią dodatkowe obciążenie. 

    3. Elementy dachu domu

    Podstawowymi elementami dachu są krokwie (podpory dachowe), kalenice i belki. Konstrukcję dachu uzupełnia tzw. dach wtórny, który powstaje poprzez układ listew poprzecznych i podłużnych, a na końcu kładzie się pokrycie dachu. Wewnętrzne materiały budowlane, niezbędne do zamknięcia dachu, to izolacja termiczna (montowana między krokwiami), dodatkowa izolacja pod krokwiami (podkonstrukcja) oraz wewnętrzne elementy wykończeniowe (najczęściej płyty gipsowo-kartonowe).

    4. Dach – cena

    Ceny na rynku budowalnym wahają się na tyle, że wskazanie dokładnej kwoty za m2 dachu jest wręcz niemożliwe. Przykładowo na ten moment m2 dachu powinien zamknąć się w kwocie 400 zł.

    4.1. Drewno - cena

    Ceny drewna konstrukcyjnego wahają się od 1600 do 2100 zł/m3.

    4.2. Wykonanie dachu – cena

    Cena zależna jest również od rodzaju pokrycia jakie wybierzemy. Niektórzy zdecydują się na dachówkę ceramiczną inni na blachę na rąbek czy blachodachówkę. Finalnie zależnie od materiałów łączny koszt budowy dachu o powierzchni 150 m2 z robocizną powinien zamknąć się w 65 000 zł.

    Fachowy artykuł 186
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Cieśla?

    Mamy nawet 524 wykonawców prac dla obszaru Cieśla:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 524 wykonawców prac dla obszaru Cieśla
    9.6
    0

    EDI-DACH Woźniak Dariusz


    9.2
    0

    KLIMERS WOJCIECH KLIMKIEWICZ


    9.6
    0

    DREW INWEST SP Z O O


    9.5
    0

    FIRMA USŁUGOWA SCALARIS S C ZBIGNIEW DZIEWOŃSKI MIROSŁAW RZEPECKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone