Dla obszaru
    Choć układanie płytek wydaje się łatwe, to wcale nie łatwe zadanie. W przypadku, gdy nie masz żadnego doświadczenia w tej kwestii i nie jesteś przyzwyczajony do pracy rzemieślniczej, z całego serca polecamy zatrudnić prawdziwego fachowca. Tylko w ten sposób unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń i dodatkowych kosztów, a efekt końcowy z pewnością będzie lepszy. Płytki ceramiczne są na ogół ulubionym materiałem na wykładziny podłogowe i ścienne, zwłaszcza do łazienek. W tym artykule podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o kładzeniu płytek.
    Fachowy artykuł 368
    fugowanie
    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki:

    1. Podłoże pod płytki ceramiczne

    Płytki można układać na praktycznie każdej powierzchni, pod warunkiem, że jest ona czysta, sucha, równa i posiada wymaganą nośność. Wszelkie zanieczyszczenia muszą zostać usunięte, szczególnie jeśli powierzchnia jest już czymś pokryta, należy to usunąć, a wszelkie nierówności wyrównać masą samopoziomującą. W przypadku, gdy podłoże jest bardzo porowate, należy również go zagruntować powłoką do płytek. Nałożenie powłoki przed ułożeniem płytek zapewnia ich lepszą przyczepność do podłoża. Klejenie płytek w łazience lub podobnych pomieszczeniach o dużej wilgotności wymaga zastosowania powłoki wodoodpornej.

    Obejrzyj krótki film o układaniu płytek. Link: https://youtu.be/VXiaPftjWqQ

    2. Pomiar przed położeniem płytek

    Po przygotowaniu podłoża należy wykonać pomiar przestrzeni i rozmieszczenie płytek. Pomiar jest kluczowy w tym sensie, że na podstawie dokładnych wymiarów można dokładnie obliczyć ilość potrzebnych płytek ceramicznych. Należy tutaj podkreślić, że przy obliczaniu ilości należy z góry doliczyć  to co odpadnie – przy cięciu i dopasowaniu płytek zawsze odpada około 10% materiału. Aby w końcu uzyskać pożądany efekt, jeśli sam kładziesz płytki, wiedz, że najpierw musisz zaznaczyć środek pomieszczenia liną murarską. Liny są rozciągnięte od ściany do ściany, po przeciwnych stronach, a w miejscu ich przecięcia znajduje się środek, od którego się zaczyna, a płytki układane są wzdłuż tej linii.

    Jeśli zdecydowałeś się wykonać pracę sam, sugerujemy, abyś najpierw ułożył płytki na podłodze, zwłaszcza jeśli jest na nich jakiś wzór, żeby zobaczyć, jak to wygląda i żeby wszystko było ładnie ułożone. Dopiero gdy wszystko ułożysz tak, jak chcesz, zacznij je przyklejać. Jeśli te same płytki, lub w tym samym rozmiarze kładziesz na ściany i podłogi, należy najpierw przykleić te na ścianie, ponieważ fugi na podłodze powinny pasować do tych na ścianie, aby wszystko wyglądało harmonijnie i równo.

    2.1. Kładzenie płytek po przekątnej

    Aby płytki pozostawiały na pierwszy rzut oka wrażenie, nie zawsze trzeba je kleić w linii prostej. Ukośnie klejone płytki wnoszą dynamikę do przestrzeni i choć taka praca jest bardziej skomplikowana, droższa i ma więcej odpadów, uważamy, że warto. W takim przypadku będziesz musiał kupić 15-25% więcej płytek, chociaż wszystko będzie zależeć od kąta kładzenia. Kiedy mówimy o klejeniu ukośnym, zwykle mamy na myśli kąt 45° do łączenia przeciwległych rogów ściany, a tak naprawdę może to oznaczać dowolny kąt, tępy lub ostry, w zależności od przestrzeni i wrażenia, jakie chciałbyś osiągnąć. Pamiętaj, aby narysować plan przed przyklejeniem płytek. A w tym przypadku zaczyna się od środka, miejsca przecięcia przekątnych, zgodnie z rogami lub od miejsca, które jest najlepiej widoczne.

    3. Przecinarka do płytek

    Do udanego i, co najważniejsze, równego cięcia płytek używa się specjalnego narzędzia – przecinarki do płytek. Przecinarka tnie każdy rodzaj płytki w określonym miejscu. W rzeczywistości służy do nacięcia płytki, a następnie odłamuje się ją ręcznie lub za pomocą specjalnych szczypiec. W miejscach, gdzie przebiegają rury instalacyjne lub znajdują się okrągłe zawory, otwory wycina się specjalnymi szczypcami milimetr po milimetrze. Zamiast tego można użyć wiertarki akumulatorowej lub piły tarczowej. Przecinarka jest potencjalnie niebezpiecznym narzędziem i należy jej używać bardzo ostrożnie.

    4. Klej do płytek

    Trwałość płytek będzie w dużej mierze zależeć od doboru kleju. Klej musi być odpowiedni do rodzaju płytki i podłoża. Większe płytki są cięższe i wymagają mocniejszego kleju. Przede wszystkim nie jest bez znaczenia rodzaj pomieszczenia, w którym przewidujesz kładzenie płytek. W przypadku częstych i dużych wahań temperatury, takich jak łaźnie parowe i sauny, należy zastosować żaroodporny klej ceramiczny. W pomieszczeniach o wysokim procencie wilgotności, takich jak łazienki i baseny, potrzebny jest klej wodoodporny. Klej mrozoodporny jest używany do pomieszczeń zewnętrznych lub nieogrzewanych. Worek kleju kosztuje około 5 EUR i wystarcza na około 4 m2. Kupując klej, zwróć uwagę na datę ważności. Jeśli układasz płytki na mokrej zaprawie, pamiętaj, że trzeba to zrobić w 4 godziny. Podczas rozpuszczania kleju w wodzie należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Dobrze wykonany klej ma kluczowe znaczenie dla trwałości i wytrzymałości płytek.

    przekładki.png
    Przekładki zapewniają równość spoin

     

    5. Jak kleić płytki?

    Najpierw należy równomiernie rozprowadzić klej do płytek ceramicznych na podłożu i wykonać rowki ząbkowaną stroną kielni. Następnie płytki ceramiczne układa się jedna po drugiej i lekko wciska w klej, między nimi wsuwa się przekładki (plastikowe krzyżyki), a na koniec płytki kilkakrotnie i lekko uderza się gumowym młotkiem. Przekładki rozmieszcza się po to, aby odległość między płytkami była równa i prostoliniowa. Po ułożeniu wszystkich płytek należy odczekać co najmniej 12 godzin na całkowite wyschnięcie kleju.

    6. Fugowanie płytek

    Po całkowitym wyschnięciu kleju czeka nas ostatni etap układania płytek ceramicznych, czyli fugowanie. Zaprawę należy wymieszać zgodnie z instrukcją producenta, a następnie nałożyć na spoiny ukośnymi pociągnięciami szpachelką i kielnią. Należy zadbać o to, aby każde połączenie było całkowicie wypełnione, ale nie przepełnione. Po każdym wypełnieniu płytki należy przetrzeć, aby nie powstały na nich grudki masy fugującej. Na końcu płytki i wypełnione fugi powinny wyglądać jak połączona, jednolita i gładka całość. Ostatnią rzeczą do zrobienia jest przejście przez całą powierzchnię płytek gąbczastą częścią kielni w celu usunięcia wszelkich pozostałości. Gąbkę należy stale nasączać czystą wodą. Na płytkach mogą znajdować się resztki cementu, dlatego należy je zwilżyć zwykłym octem i usunąć szczotką. Spoiny narożne, dylatacyjne i przejściowe nie są fugowane, lecz zaklejane taśmą klejącą i uszczelniane specjalnym elastycznym silikonem.

    6.1. Kładzenie bez fugowania

    Możliwe jest położenie płytek bez fugowania, ale pod pewnymi warunkami. Płytki układane bez fug to tzw. rektyfikowane. Rektyfikacja to tak naprawdę obróbka krawędzi płytek, czyli ich szlifowanie pod pewnym kątem, tak aby były całkowicie płaskie i gładkie oraz aby przylegały do ​​siebie w idealnej symetrii. Zwykłe płytki układa się z fugami właśnie dlatego, że nie są idealnie płaskie, a wypełniając fugi, cała powierzchnia zostaje wyrównana. Słabością płytek bez fug jest to, że szybciej się poluzują i odrywają od podłoża, a tym samym trwają krócej. Utrzymuje je tylko klej, a płytki z fugami trzyma również masa spoinowa.

    7. Cena kładzenia płytek ceramicznych

    Na koniec zostawiliśmy kwestię cen, ponieważ do tej pory rozmawialiśmy o układaniu płytek na przygotowanym podłożu i z zakupionym całym niezbędnym materiałem.

    7.1. Cena kładzenia na przygotowanym podłożu, bez materiału

    Orientacyjna cena za kładzenie płytek waha się od 100 PLN/m2 do 170 PLN/m2 w Warszawie.

    7.2. Cena kładzenia wraz z przygotowaniem podłoża i materiałem

    Orientacyjna cena zakupu materiałów i płytek kategorii I, średni przedział cenowy oraz przygotowanie podłoża cementowego i klejenie płytek klejem akrylowym o grubości 0,5 cm z fugą, może kosztować około 150 PLN/m2.

    Dodatek:

    Zapytaliśmy jednego z naszych ekspertów-współpracowników, na czym polega proces fugowania i czy są do tego stosowane specjalne produkty? Odpowiedział, że używa przede wszystkim fug Sopro i PCI, które są produktami niemieckimi. Podczas fugowania płytek masę nakłada się ruchami ukośnymi w obu kierunkach za pomocą gumowej kielni. Bardzo ważne jest, aby fugi były dobrze wypełnione, pozostawione na kilka minut, a następnie przetarte gąbką. Ponieważ płytki występują w różnych kolorach zgodnie z życzeniem klienta, dla estetyki ważne jest, aby kolor fug był jak najbardziej zbliżony.

    Jeśli zdecydujesz się na położenie płytek ceramicznych, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 368
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płytki?

    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki
    9.5
    0

    GLOBAL GRZEGORZ BŁASIK


    9.1
    0

    FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA GER BUD GRZEGORZ ŚWIETLIK


    9.2
    0

    F H U ŁUPEK MACIEJ KUMURKIEWICZ


    9.5
    0

    Tomasz Weber usługi remontowo budowlane


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone